Обява

Свий
Няма добавени обяви.

4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

    Аз понеже съм малко тъп,въпрос към автора на темата:цитираните 4000 лева на година за кои точно студенти се дават и какъв е техния брой? Опитах се да изгледам линка от първия пост, но не издържах фъфлещия...Останах с впечатление,че става дума само за ИТ-сектора...И не разбирам целия драматизъм на темата.
    Виден столичен ихтиолог

    Коментар


    • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

      Скъпо му се струва на Ванката, щото не ги учели на нищо полезно. Виждам обаче, че държавната поръчка Информатика се върти около 500лв. на семестър. Интересно от къде идва грешката.

      Коментар


      • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

        Ами щом е държавна поръчка - държавата плаща нещо допълнително и се получава сумата...
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

          Не съм си дописал изречението . Та държавната поръчка е 500лв. Платеното обучение в същата специалност е 650лв. Т,е ако приемем, че не държавата те издържа а сам, реално специалността, ако трябва да я плащаш от джоба си на година би струвала 1300лв. не 4000лв. Та това имах в предвид под "къде е грешката". Освен ако някой не обоснове, че когато плаща държавата обучението струва 4000, а когато го плащаш сам струва 1300.

          Коментар


          • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

            Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
            ... .Просто се забавляваме доде не са заключИли Ванката .
            Няма няма и току някой ревне да ме махат. Само така! Не харесваш у казармата? Не са успели да ти убият умението за мислене? Критикуваш системата за образованието? Или харченето на данъците? Или поредната простотия дето са гласували само да приберат още едни пари?
            Бан, бан за такива кулаци!
            На тоя форум му трябват тухлички с еднакъв размер. Туряш я до другите и си седи кротко, не "мрънка", не критикува, не разсъждава... Тъй се строи къща, не с чепати камъци като Ванката!
            Айде де, посмял да си зададе въпроса що след като 5 г. търкал кирливите банки - после почва да учи съвсем отначало. Ако беше се фанал сервитьор - нямаше да пуска такива теми! То дефакто инженерните специалности дават умение за сервитьор.
            Що ми трябваше да почвам по специалността!
            Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
            Не съм си дописал изречението . Та държавната поръчка е 500лв. Платеното обучение в същата специалност е 650лв. Т,е ако приемем, че не държавата те издържа а сам, реално специалността, ако трябва да я плащаш от джоба си на година би струвала 1300лв. не 4000лв. Та това имах в предвид под "къде е грешката". Освен ако някой не обоснове, че когато плаща държавата обучението струва 4000, а когато го плащаш сам струва 1300.
            Освен дето не давате факти, ами и не гледате линковете. Хем на секундата съм ви го засякъл. Наков разправя, че на 1600-те лева донаждали още, понеже била търсена специалност.
            Последно редактирано от Ivan Terziev; 03-10-18, 10:38.

            Коментар


            • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

              То ако проследиш темата, ще видиш, че си ги изсмука от пръстите автора тия 4000лв, па после и някакви 23-25 години си измисли, погубени в излишно образование, което пък го сравнява със загуба за човечеството, на обща стойност време колкото възрастта на Вселената и отгоре...
              Само се чудя, ако не беше това цялото излишно образование, дали щеше да знае въобще какво е Вселена, че и колко е възрастна, за да ни разтяга всички тези локуми и сравнения, или щеше да се ограничи до простичките въпроси как да си копае доматите, и как да си смени накладките на колата?!

              Парите ги смята и от държавата, и от родители и не знам още от къде... А тезата от клипа в първия пост е, че вместо държавно образование няколко години и сума ти пари, програмисти излизали и с някакъв сравнително кратък курс, който бил на символична цена... Нещо противоречие с воплите на Терзиев, че читави колеги почти нямал...
              То сигурно човек може да стане програмист и без въпросният курс, и без заветното вишО, но определено си трябва барем сам да го влече и да си е учил самостоятелно. От селски тракторист, просто хей така програмист не става (да не се припознае някой и да се обиди).
              И като цяло, без определени основи няма как да си добър. Което пък не дава гаранция, че с определените основи, задължително ще си добър.
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                ... Нещо противоречие с воплите на Терзиев, че читави колеги почти нямал...
                ...
                Цецо, айде дето сипа 2 тона върху тема, от която си нямаш понятие - как да е. Освен ако не заработваш фриленс на частно след рейса...
                До колкото подозирам нямаш виШо, ама си много наясно какво трябва да се учи и какво не. Че и тия дето са минали през тая месомелачка поправяш и упътваш.
                Ама поне спри да ми туряш думи на устата, дето не съм ги казвал.

                Коментар


                • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                  Придирял хърбел на щърбел в твоя случай Иване.
                  Не си преподавал в университет (аз съм, в щатски и в български). Не си работил за корпоративни клиенти по високотехнологични проекти (аз го правя от петилетки). Но ти, разбира се, знаеш по-добре от мене... Че и от всички други...

                  Коментар


                  • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                    Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                    Цецо, айде дето сипа 2 тона върху тема, от която си нямаш понятие - как да е. Освен ако не заработваш фриленс на частно след рейса...
                    До колкото подозирам нямаш виШо, ама си много наясно какво трябва да се учи и какво не. Че и тия дето са минали през тая месомелачка поправяш и упътваш.
                    Ама поне спри да ми туряш думи на устата, дето не съм ги казвал.
                    Ехааа,то туй висШуту те прави неква друга кътегория чЕловек.Неква нова теория взаймствана от хер Шикългрубер ли,що ли...
                    Аз искам да ми изясниш ,така да го нарека "парадокса на Терзиев",ако можеш,че не мога ,да си го обясня сам...
                    От една страна,не намираш никаква полза от образованието,времето ти в таз система е изпълнено с изучаване на сумати безмислени неща.
                    Никой не те кара на сила,да посещаваш училище и т.н. след осми клас,ма ти упорито го посещаваш.И закакво е тоя мазохизъм?
                    Дипломата е безмислена хартиика давана от бюрукрати и искана пак от бюрукрати,сумати супер профита се справят и без нея,доста по-добре от тия с дипломите.
                    За какво ти е трябвало,да се напъваш за тая диплома като можеш и без нея?Или не можеш..
                    Те тия неща не ги схващам,разбираш ли,то образованието не е като договор с Топлофикация,дали ще учиш или не е твое решение след 8-ми клас.
                    Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

                    Коментар


                    • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                      Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                      ...Освен дето не давате факти, ами и не гледате линковете. Хем на секундата съм ви го засякъл. Наков разправя, че на 1600-те лева донаждали още, понеже била търсена специалност.
                      Ние не даваме факти? Терзиев стига повтаря глупости. Я отвори речника и виж значението на думата факт. Ти какви факти даде? Никакви! Напротив позоваваш се на бръщолевиниците на някакъв Наков и "чичко Улф" (който и да е тоя), които не виждам какви авторитети са, че да може изобщо словоблудстванията им да се обсъждат.
                      Факт = осъществило се в действителността събитие. Хубаво е да вземеш и да го запомниш за вбъдеще, за да знаеш, че когато някой "изнася факти", те стават такива едва когато са подкрепени с някакви доказателства за истинността им. Преди това не са факти а твърдения и то в най-честия случай са глупости. Бай Дъ уей има Постановление на МС, с което се определят размерите на таксите в университетите. Можеш и сам да си го намериш предполагам.

                      Коментар


                      • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                        Некой беше казал: "Образованието е това, което остава след като всичко научено в училище е вече забравено"
                        С кратък курс може да се научиш да завиваш гайка № 5 на конвейра и пак ще си останеш необразован.
                        Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                        Коментар


                        • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                          Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
                          Придирял хърбел на щърбел в твоя случай Иване.
                          Не си преподавал в университет (аз съм, в щатски и в български). Не си работил за корпоративни клиенти по високотехнологични проекти (аз го правя от петилетки). Но ти, разбира се, знаеш по-добре от мене... Че и от всички други...
                          Е сега пък и да съм преподавал... Тия дето ми преподаваха не умееха да се оправят у реалния бизнес. Това ли искаш от мен?

                          Първоначално публикуван от taran Преглед на мнение
                          Ехааа,то туй висШуту те прави неква друга кътегория чЕловек.Неква нова теория взаймствана от хер Шикългрубер ли,що ли...
                          Аз искам да ми изясниш ,така да го нарека "парадокса на Терзиев",ако можеш,че не мога ,да си го обясня сам...
                          От една страна,не намираш никаква полза от образованието,времето ти в таз система е изпълнено с изучаване на сумати безмислени неща.
                          Никой не те кара на сила,да посещаваш училище и т.н. след осми клас,ма ти упорито го посещаваш.И закакво е тоя мазохизъм?
                          Дипломата е безмислена хартиика давана от бюрукрати и искана пак от бюрукрати,сумати супер профита се справят и без нея,доста по-добре от тия с дипломите.
                          За какво ти е трябвало,да се напъваш за тая диплома като можеш и без нея?Или не можеш..
                          Те тия неща не ги схващам,разбираш ли,то образованието не е като договор с Топлофикация,дали ще учиш или не е твое решение след 8-ми клас.
                          Докато не влязох у реалния живот не знаех какво точно ще ми трябва и какво не. Като студент само подозирах, че са простотии. После подозренията се материализираха.
                          За срамотията един машинен инженер ме учи как се кримпва кабел. За 2 минути работа, ама дори и това не се сетиха да ни покажат. Знам, то не било занаятчийско училище. Най ми било математическо, по физика, по електротехника, чертане, икономика... Само не и за каквото съм отишъл!

                          Коментар


                          • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                            Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                            Цецо, айде дето сипа 2 тона върху тема, от която си нямаш понятие - как да е. Освен ако не заработваш фриленс на частно след рейса...
                            До колкото подозирам нямаш виШо, ама си много наясно какво трябва да се учи и какво не. Че и тия дето са минали през тая месомелачка поправяш и упътваш.
                            Ама поне спри да ми туряш думи на устата, дето не съм ги казвал.
                            Това дали имам вишО, може и да е от значение някъде и за нещо, но тук определено не е.
                            А какво да се учи не съм давал насоки, поправям само откровени глупости, без значение дали са казани или написани от висшисти. Така съм си от училище още, себелюбивите даскали не ги кефеше, но негативи от това не съм търпял, за сметка на това пък умните се радваха, че преподават и на мислещи хора.
                            А думи не ти слагам, обяснявал си много пъти, как си имал тотално неставащи колеги.
                            Какво друго съм казал от твое име, нещо за Вселената ли, за 4000лв, за 90 бона и чувал цимент(между другото, без цимент...нали...може да се разглежда и в друг смисъл, торбите с цимент правят бетон от другите инертни материали), за 23 милиарда години...?!

                            Мисля, че и в предишната подобна тема споменах - може да кажеш категорично кое е било излишно от обучението, само ако можеш да гарантираш, че излишното според теб в никакъв случай не е влязло в употреба на някой друг учил твоята специалност.
                            Между другото, ако напишеш точното наименование на твоята специалност, може би ще се изясни още повече, защо не си учил само конкретните неща които сега определяш като полезни.
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                              Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                              Това дали имам вишО, може и да е от значение някъде и за нещо, но тук определено не е.
                              А какво да се учи не съм давал насоки, поправям само откровени глупости, без значение дали са казани или написани от висшисти. Така съм си от училище още, себелюбивите даскали не ги кефеше, но негативи от това не съм търпял, за сметка на това пък умните се радваха, че преподават и на мислещи хора.
                              Да де, то не ти е нужно да си минал през 5 годишното обучение, че да прецениш кое са глупости. Ти си ги знаеш тия неща по рождение. Сега дори може да седнеш и да ми довършиш кода, стига да искаш. Както можеш да подкараш всяка голяма машина.
                              А думи не ти слагам, обяснявал си много пъти, как си имал тотално неставащи колеги.
                              Е па има си ги, ама не са повечето, както написа ти.


                              Мисля, че и в предишната подобна тема споменах - може да кажеш категорично кое е било излишно от обучението, само ако можеш да гарантираш, че излишното според теб в никакъв случай не е влязло в употреба на някой друг учил твоята специалност.
                              Още търся някой, дето му е влязло в употреба. Не съм намерил.

                              Между другото, ако напишеш точното наименование на твоята специалност, може би ще се изясни още повече, защо не си учил само конкретните неща които сега определяш като полезни.
                              Е па написах ги. Математика, физика, електротехника, чертане, икономика, съпромат, история на техниката, ел. двигатели...
                              Майтапче!

                              Коментар


                              • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                                Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение

                                Докато не влязох у реалния живот не знаех какво точно ще ми трябва и какво не. Като студент само подозирах, че са простотии. После подозренията се материализираха.
                                За срамотията един машинен инженер ме учи как се кримпва кабел. За 2 минути работа, ама дори и това не се сетиха да ни покажат. Знам, то не било занаятчийско училище. Най ми било математическо, по физика, по електротехника, чертане, икономика... Само не и за каквото съм отишъл!
                                А,значи,ти си отишъл доброволно да следваш,напъвал си се за заветната хартийка и си я получил,но все пак твърдиш,че не е имало полза от образованието ти ?
                                Колкото до кримпването на кабел,вярвам че голяма част от момчетата, дето инсталират домашен интернет са го научили без да пропиляват 5 години за више,може би и ти не е трябвало да се абиш.
                                Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X