Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Образование в България - ! 1 клас

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Образование в България - ! 1 клас

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Умните хора МОЖЕ да разбират от всичко. Достъпната ИНФОРМАЦИЯ нараства експоненциално и с нея има отделно ефективни средства за борба...
    Малко или не го разбрах това, или с малка уговорка. Ако имам достатъчно време - може и да вдяна от почти всичко. Примерно разните му астрологии, митологии и теологии са ми много мъгляви и е малко вероятно да се оправя там. Ако имам години на разположение... ще се науча и на ДНК секвениране.
    Само че училището не е на тоя принцип. Да ти даде справочник, нет или достъп до библиотека. Училището иска да зубриш формули, тъй беше до края на магистратурата ми. Учил съм фрашкани с математика въпроси, които дори бегло не знам смисъла на въпроса. Развивало било мисленето като зубриш... сегашните просто хвърлят учебника и изчезват по забавления.

    Коментар


    • #77
      От: Образование в България - ! 1 клас

      Обяснение с примери, като за Иван:
      Митология+антична литература: Прикования Прометей. Става дума за това, какво се случва, когато главния експерт издразни шефа, защитавайки пролетариата. И доколко знайкото може да разчита на шефската благодарност за това, че му е помогнал в борбата за поста. Колко чинят приятелите в службата в такава ситуация. Какво прави жената на шефа с любовниците му.
      Това, ако се намери читав учител да те светне за далаверата...
      ДНК: да знаеш, кога детето ти може да има кръвна група различна от твоята и тази на жената, без да е копеле.
      Формули: какво сечение жица да купиш за осветлението​ и какво за кухненските контакти.
      Колко трябва да тежи кубик сухи дърва и с колко са те излъгали, продавайки ти куб нарязани цепеници със страна един метър.
      Последно редактирано от ezhko; 18-09-18, 22:32.

      Коментар


      • #78
        От: Образование в България - ! 1 клас

        Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
        ...
        ДНК: да знаеш, кога детето ти може да има кръвна група различна от твоята и тази на жената, без да е копеле.
        Формули: какво сечение жица да купиш за осветлението​ и какво за кухненските контакти.
        Колко трябва да тежи кубик сухи дърва и с колко са те излъгали, продавайки ти куб нарязани цепеници със страна един метър.
        Май си нямаш и бегла идея още от средното училище какви тригонометрични уравнения решавахме. За висшето няма да отварям приказка, едва ли си учил за IT, пък да те сгънат от висша математика като за ядрен физик! Поне зрънце файда да имаше от нея, един път да ми беше потрябвала. Поне да бях чул на някой колега да е потрябвала в реалния живот...

        За сметка на това... поне бази данни да ни бяха преподавали, не да се червя като ученичка когато влязох у реалния бизнес. Хиляди и хиляди глупости, а най-важните неща дори не бяха загатнати!

        Коментар


        • #79
          От: Образование в България - ! 1 клас

          Май имам. Техникумската геодезия без тригонометрия ич не вървеше.
          Колкото до ИТ - да не бъркаме кодерството с информатиката. Приложното програмиране на икономически задачи иска поне ЛААГ.
          Елементарен алгоритъм за обработка на ГПС сигнали вече иска цялата висша математика. Компютърна графика, съпромат, обработка на изображения и сигнали...
          Да не говорим проектиране и оптимизация на алгоритми за СУБД.
          Но в БГ идват само занаятчийски проблемчета. С някои изключения.

          Коментар


          • #80
            От: Образование в България - ! 1 клас

            Едва ли в геодезията сте решавали такива диви тригонометрични уравнения, каквито нас ни караха. Дори да ви трябват - учете си ги, що трябва всички.
            За ЛААГ съгласен да го учат в IT, но той не беше от най-трудните математики.
            GPS сигналът се решава с елементарна система уравнения, накодена в още по-елементарен чип.
            Ок, ако пиша софт от рода на Математика - ще ми трябва Анализ. Ама досега закво ми беше? И една камара физики, електротехники... Булшит, а СУБД дори не загатнахме.
            А бизнесът реве, че излизащите специалисти елементарен чертеж не разчитат! От толкова анализи, ЛААГ-ове и тригонометрия, и още безброй математически екзотики.

            Коментар


            • #81
              От: Образование в България - ! 1 клас

              Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
              GPS сигналът се решава с елементарна система уравнения, накодена в още по-елементарен чип.
              Е те тука се предадох. Ако човек не знае колко не знае...
              Прочее - затова е и образованието. Да знаеш кое не знаеш и да слушаш този, който знае...

              Коментар


              • #82
                От: Образование в България - ! 1 клас

                Ами един проект имах точно с GPS приемник, та проучих как работи чипът.
                Ако говориш за някакви откачени софтуери покрай него - там не знам. Сложност от нула до изкуствен интелект.
                Образованието не дава познания за GPS, и не знам защо го намесваш. Не дава и познания колко знаеш.

                Коментар


                • #83
                  От: Образование в България - ! 1 клас

                  Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                  Защо е важно да знае коя е столицата на Унгария?
                  Аз също не знам атомната маса на въглерода. И не знам кой е четеринайстия фараон на ЕгипеД. Но никога не ми е хрумвало, че трябва да се гордея от факта, че съм прост като зелева чорба.
                  Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Образование в България - ! 1 клас

                    За висшето няма да отварям приказка, едва ли си учил за IT, пък да те сгънат от висша математика като за ядрен физик! Поне зрънце файда да имаше от нея, един път да ми беше потрябвала.
                    Тя и по-низшата математика, примерно след 6 - 7 клас никога не ми е потрябвала. Както вероятно и на 95% от хората. Разбирам да ти е специалност, да я учиш, но да я учиш залудо няма много смисъл от похабените усилия.

                    Коментар


                    • #85
                      От: Образование в България - ! 1 клас

                      https://mobile.facebook.com/story.ph...9280&__tn__=-R

                      Коментар


                      • #86
                        От: Образование в България - ! 1 клас

                        Базови GPS пресмятания:
                        http://www.google.bg/url?sa=t&source...9CKK4O_4CxTQ4X
                        Да ти е сладко без висша математика, Терзиев.
                        А образованието учи на подходи, не на всичко.
                        Някой твърди нещо. Правилен Гугъл и проверка.
                        Плюс елементарно логическо мислене. От частен пример (като твоя опит) не се съди за общото.
                        Та затова е образованието необходимо...
                        Последно редактирано от ezhko; 19-09-18, 07:27.

                        Коментар


                        • #87
                          От: Образование в България - ! 1 клас

                          Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                          Аз също не знам атомната маса на въглерода. ...
                          На кой изотоп? )))))

                          Кой ли би се съмнявал, че Терзиев не е извлякъл почти нищо полезно в училище... ))) Ама що ни трябва още теми по въпроса?
                          - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                          - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Образование в България - ! 1 клас

                            Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                            Боби, мисля си по-млад и не знам дали имаш деца и колко са големи, но нека кажем, че аз имам деца от около 10 години и от около 15 години ме е яд супер много и на мен си и на системата(образователната) именно защото НЕ ме беше научила или дори загатнала за тия толкова важни неща в живота, част от които изброих по-горе.

                            Емоционална Интелигентност, има гугъл, погледни, струва си:

                            По-важен за реализацията и социализацията на всяка личност е не коефициентът за IQ, а този за емоционалност интелигентност. EQ включва 5 основни компонента според психолозите:
                            • Самоосъзнаване
                            • Самоконтрол
                            • Мотивация
                            • Емпатия
                            • Устойчивост

                            .........................
                            Джорджоне, имам дете - малко е не ходи на училище. Но не това е въпроса, всеки малко или много е бил дете, имал е и досег с образованието. Това което си написал е точно наобратно на това, което се опитах да кажа. Все пак говорим за училище нали?! На тези неща, които си изброил могат да се учат големи хора, не деца, дори не тинейджъри. Просто възрастта им не допуска това. В детския мозък не се отразяват фактите, така както при възрастните с нормална психика. Те са неспособни да ги оценят от определена позиция и да насочват поведението си спрямо тях. Самоконтрол!? Абсурд! Детския мозък се характеризира точно с нисък самоконтрол и невъзможност волево да се насочва поведението. Това са неща за хора, които вече са се изградили като личности. Училището е да изгради навици, за учене и да те научи на елементарни неща от живота. Да можеш да пишеш и смяташ, че земята се върти и къде е Япония. Да те научи за определени неща от историята на човечеството и т.н. Тъй като след определен етап образованието не е задължително, трябва поне да те изгради като адекватен член на обществото, който днес да може да произведе поне 5лв. със собствен труд.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Образование в България - ! 1 клас

                              Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
                              Базови GPS пресмятания:
                              http://www.google.bg/url?sa=t&source...9CKK4O_4CxTQ4X
                              Да ти е сладко без висша математика, Терзиев.
                              Е па виждам ЛААГ. Описаната в документа математика изглежда сложно, но си е за входно ниво студент. При нас за това и тройка не даваха. Някакви анализи, дето са трябвали на инженерите дето строят спътниците. Алгоритъмът на GPS чипа е да не кажа елементарен, но не много сложен. И изобщо не ми трябва математически анализ, за да работя с него. Дори ако ми трябваше да конструирам GPS приемник, пак нямаше да ползвам материала от двата изпита по математически анализ.
                              Готов съм да се обзаложа за горното, щото съм работил с такива неща, и съм чел какво има вътре. Това по работа. Не само в ролята на шашнат страничен наблюдател, като теб.
                              Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
                              А образованието учи на подходи, не на всичко.
                              Някой твърди нещо. Правилен Гугъл и проверка.
                              Плюс елементарно логическо мислене. От частен пример (като твоя опит) не се съди за общото.
                              Та затова е образованието необходимо...
                              Образование е необходимо, аз друго не съм казвал. Нашето, пък и в повечето "бели" държави е школовка за безропотно послушание. Виждал съм случай ученик да се опълчи на даскала, че нещо у учебника не било баш тъй. После го държаха всеки час изпитан на дъската, за назидание на останалите. До края на учебната година навъртя няколко десетки оценки.
                              Една малка казарма. Не дава най-необходимите умения за реалния живот, ако не броим аритметиката и правописа. 90% от туй дето сте го учили - сега ако ви изпитат и ще получите двойка. Т.е. правили сме нещо без траен резултат. До 25-тата си годишнина, после наливаме пари за курсове и чистим инструментите на майстора в някоя фирма.
                              Последно редактирано от Ivan Terziev; 19-09-18, 08:52.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Образование в България - ! 1 клас

                                Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
                                Виждам, че си скаран със смисъла на училището. Няма как на този етап в живота да се учат нещата за които говориш. Целта на училището е даде основата, онзи минимум след който да можеш да надграждаш, когато достигнеш необходимата лична и социална зрялост. Децата се характеризират с неустойчивост на личността и почти никакъв социален опит, за каква тогава финансова култура говориш да ги учат? Напълно достатъчно е да ги научат на необходимото да могат да пресичат безопасно, не е работа на училището да им придаде необходимите знания за да изкарат определена правоспособност, каквато е тази за шофирането. Културата на хранене пък е задача на семейството. Децата се хранят с това, с което се хранят родителите им и в крайна сметка е личен избор на всеки. Да не говорим, че начинът на хранене е цяла наука, която е достатъчно спорна. Неща, които са се смятали за вредни преди, сега се твърди, че са полезни и обратно. По отношение на таблетите, никой не говори за директната вреда върху очите, че да ми обясняваш за дисплейте на правеца. Самият начин на поднасяне на съдържанието, по такъв интерактивен способ се твърди, че нарушава когнитивните способности на подрастващите. Те стават мързеливи и трудно учат.
                                В крайна сметка ти си човек, който нито училщето, нито университета го е научил на нещо. Напушва ме смях като те чета, къде ли е причината за образователния ти крах се питам? Дали щото не ти се учеше, или щото мислиш, че знаеш повече от всичко? Няма да те анализирам де, не ми е работа ама бъга е в твоя телевизор май.



                                Джорджоне.. Емоционална интелигентност? Какво е това ? Практическа ефективност и ефикасност!? Ма това ми звучат изпразнени от съдържание понятия. Дори и аз не разбирам какво имаш в предвид. Определени човешки качества се придобиват, други са вродени. Тези които се учат, се учат от опита, който се предава от други хора или от самосебе си. Финансовата култура, държавен и обществен строй, икономика... това са неща, които се учат в университетите. Не им е мястото в училище, ако някой който няма желание да учи и да се развива го занимаваш с федеративно устройство на държавата, унии и т.н. няма никакъв шанс дори да го научиш да пресича правилно.
                                Четейки този отговор, ми изникват няколко въпроса:
                                1. Процесът на емоционално и умствено израстване е далеч от линеен, за различните деца може да е на много различна възраст.
                                2. Какво е “основа” за надграждане? Какви са начините за натрупване: разнообразни познания в различни области, спорт и природа, способности да събират информация, обмислят и защитават публично тезите си, развитие на езиков интерфейс с изучаване на чужд език или нещо друго?
                                3. Финансова култура определено може да се учи в училище, особено в светлината на причините за подобни кризи - затруднените способности на човешкия мозък да анализира безпристрастно големи масиви с данни.
                                4. Децата не се хранят с това, с което се хранят родителите им. Влиянието на реклами, достъпност на храната, поведение на групата около детето, хранителни качества (увеличаване на апетита, високо съдържание на захар) според мен са по-важен фактор за това какво ще яде детето.
                                5. Интерактивното поднасяне на информация и способностите за търсенето и филтирането й са ключови са формиране на очаквания за бъдещо развитие на детето. Четенето на книги поне аз все повече поставям в графа “забавление”, класифицирани ги ниско в класацията ми за полезност по отношение на развитието.


                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X