Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Образование в България - ! 1 клас

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Образование в България - ! 1 клас

    Боби, мисля си по-млад и не знам дали имаш деца и колко са големи, но нека кажем, че аз имам деца от около 10 години и от около 15 години ме е яд супер много и на мен си и на системата(образователната) именно защото НЕ ме беше научила или дори загатнала за тия толкова важни неща в живота, част от които изброих по-горе.

    Емоционална Интелигентност, има гугъл, погледни, струва си:

    По-важен за реализацията и социализацията на всяка личност е не коефициентът за IQ, а този за емоционалност интелигентност. EQ включва 5 основни компонента според психолозите:
    • Самоосъзнаване
    • Самоконтрол
    • Мотивация
    • Емпатия
    • Устойчивост
    Ще успеем като личности, ако развием следните емоционални качества:
    • разпознаване и изразяване на чувствата;
    • емпатия;
    • контрол на гнева;
    • симпатия;
    • независимост;
    • способност да разрешаваме проблеми от интерперсонална гледна точка;
    • способност да се адаптираме и да бъдем здрави;
    • последователност;
    • сърдечност;
    • любезност;
    • уважение.
    За да повишим собствения си коефициент ЕQ или този на децата си, можем да започнем така:
    • да създаваме нови познанства и приятелства и да ги запазваме;
    • да работим в група;
    • да понасяме шеги и подигравки;
    • да зачитаме правата на другите;
    • да се мотивираме в трудни ситуации;
    • да приемаме разочарованията и да се учим от тях;
    • да превъзмогваме отрицателни чувства като гняв и обида;
    • да придобием високо самоуважение;
    • да владеем чувствата си и да ги изразяваме по адекватен начин

    Ефективност и Ефикасност, знам, че на Български звучат тъпо и празно ама това не е така на Английски:

    Ефективността в най-общия смисъл показва отношението на постигнатия резултат спрямо поставената цел. Ефективността е свързана с целесъобразността на действията. Чрез нея се дава отговор на въпроса, дали се вършат "правилните" неща. Тя не отчита разходите (енергия, труд, финансови средства), а само постигането на целта. Колкото степента на постигане на една цел е по-висока, толкова по-ефективни са действията и мероприятията.

    При определяне на ефикасността, за разлика от ефективността, се отчитат вложените разходи спрямо постигнатия ефект. Така например гасенето на запалената свещ с чаша вода е също толкова ефективно, колкото и с шампанско (целта е постигната на 100% и в двата случая). Но с вода е по-ефикасно (водата е по-евтина от шампанското, т.е., постига се същият ефект при по-малки разходи). При липса на алтернатива обаче няма да е нито ефективно, нито ефикасно да пожалим шампанското.

    Финансова култура: или са ти малки децата или нямаш още, инак щеше да разбереш веднага за какво говоря. А и няма нужда да имаш деца, питай Гагич колко работа има и колко са такива като него само в София, това всичко е от слаба или никаква финансова култура, няма повече какво да обяснявам, ще разбереш какво визирам.

    Хигиена на хранене: Не си прав на 100% за дома, тоест прав си но към едни 50-60%. Колко богати хора, потомствено богати хора знаеш, които са дебели, аз около нула, виж и в Холивуд, и в разни аристократски семейни снимки и т.н. Богатия човек от малък е научен на хранителна хигиена, не яде като прасе, аде качествена храна, не прекалява с джънк и сладко и т.н. Виж едни медици, дето 6-7 години минумум учат "здраве", 2 от 3 доктора в БГ са дебели, 4 от 5 доктора пушат над кутия на ден, 3 от 5 пият повече от 2-3 пъти седмично алкохол, над половината доктори в БГ са затлъстели по която и да е класификация, и това е така защото или не са учили или толкова са научили за хигиената на хранене. Има религии и учебни заведения където се обръща внимание на хранене и на пиене на алкохол и на т.н. дроги, това спасява животи и подобрява животи.

    Не искам да се откъсвам от темата но за мен лично най-важното нещо, което трябва една учебна система да те научи за добър живот е "добри социални умения", останалото се учи при конкретна нужда и по време на стажа/първоначалното обучение при приемане на работа.
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #47
      От: Образование в България - ! 1 клас

      Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
      Ъхъ, учат много повече неща, и излизат функционално неграмотни. Поне като слушам рева на всички въвлечени, без изключение.
      У армията има един лаф "пренатягане на гайките". Лучшее - враг хорошего.
      Отново и отново с цялото ми уважение: учат повече къде и излизат неграмотни откъде и кой за какво реве?
      Хайде стига общи лафове.

      Бат Джорджоне,
      Запътвате се смело към Американския колеж в София. Всички изброени от теб неще се учат там. Говоря за БГ.

      Коментар


      • #48
        От: Образование в България - ! 1 клас

        Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
        Боби, мисля си по-млад и не знам дали имаш деца и колко са големи, но нека кажем, че аз имам деца от около 10 години и от около 15 години ме е яд супер много и на мен си и на системата(образователната) именно защото НЕ ме беше научила или дори загатнала за тия толкова важни неща в живота, част от които изброих по-горе.

        Емоционална Интелигентност, има гугъл, погледни, струва си:

        По-важен за реализацията и социализацията на всяка личност е не коефициентът за IQ, а този за емоционалност интелигентност. EQ включва 5 основни компонента според психолозите:
        • Самоосъзнаване
        • Самоконтрол
        • Мотивация
        • Емпатия
        • Устойчивост
        Ще успеем като личности, ако развием следните емоционални качества:
        • разпознаване и изразяване на чувствата;
        • емпатия;
        • контрол на гнева;
        • симпатия;
        • независимост;
        • способност да разрешаваме проблеми от интерперсонална гледна точка;
        • способност да се адаптираме и да бъдем здрави;
        • последователност;
        • сърдечност;
        • любезност;
        • уважение.
        За да повишим собствения си коефициент ЕQ или този на децата си, можем да започнем така:
        • да създаваме нови познанства и приятелства и да ги запазваме;
        • да работим в група;
        • да понасяме шеги и подигравки;
        • да зачитаме правата на другите;
        • да се мотивираме в трудни ситуации;
        • да приемаме разочарованията и да се учим от тях;
        • да превъзмогваме отрицателни чувства като гняв и обида;
        • да придобием високо самоуважение;
        • да владеем чувствата си и да ги изразяваме по адекватен начин

        Ефективност и Ефикасност, знам, че на Български звучат тъпо и празно ама това не е така на Английски:

        Ефективността в най-общия смисъл показва отношението на постигнатия резултат спрямо поставената цел. Ефективността е свързана с целесъобразността на действията. Чрез нея се дава отговор на въпроса, дали се вършат "правилните" неща. Тя не отчита разходите (енергия, труд, финансови средства), а само постигането на целта. Колкото степента на постигане на една цел е по-висока, толкова по-ефективни са действията и мероприятията.

        При определяне на ефикасността, за разлика от ефективността, се отчитат вложените разходи спрямо постигнатия ефект. Така например гасенето на запалената свещ с чаша вода е също толкова ефективно, колкото и с шампанско (целта е постигната на 100% и в двата случая). Но с вода е по-ефикасно (водата е по-евтина от шампанското, т.е., постига се същият ефект при по-малки разходи). При липса на алтернатива обаче няма да е нито ефективно, нито ефикасно да пожалим шампанското.

        Финансова култура: или са ти малки децата или нямаш още, инак щеше да разбереш веднага за какво говоря. А и няма нужда да имаш деца, питай Гагич колко работа има и колко са такива като него само в София, това всичко е от слаба или никаква финансова култура, няма повече какво да обяснявам, ще разбереш какво визирам.

        Хигиена на хранене: Не си прав на 100% за дома, тоест прав си но към едни 50-60%. Колко богати хора, потомствено богати хора знаеш, които са дебели, аз около нула, виж и в Холивуд, и в разни аристократски семейни снимки и т.н. Богатия човек от малък е научен на хранителна хигиена, не яде като прасе, аде качествена храна, не прекалява с джънк и сладко и т.н. Виж едни медици, дето 6-7 години минумум учат "здраве", 2 от 3 доктора в БГ са дебели, 4 от 5 доктора пушат над кутия на ден, 3 от 5 пият повече от 2-3 пъти седмично алкохол, над половината доктори в БГ са затлъстели по която и да е класификация, и това е така защото или не са учили или толкова са научили за хигиената на хранене. Има религии и учебни заведения където се обръща внимание на хранене и на пиене на алкохол и на т.н. дроги, това спасява животи и подобрява животи.

        Не искам да се откъсвам от темата но за мен лично най-важното нещо, което трябва една учебна система да те научи за добър живот е "добри социални умения", останалото се учи при конкретна нужда и по време на стажа/първоначалното обучение при приемане на работа.
        Много точно си го казал колега!
        Подкрепям написаното от теб с две ръце!
        Който търси , намира !
        Човекът е човек, когато е на път !

        Коментар


        • #49
          От: Образование в България - ! 1 клас

          Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
          Отново и отново с цялото ми уважение: учат повече къде и излизат неграмотни откъде и кой за какво реве?
          Хайде стига общи лафове.

          Бат Джорджоне,
          Запътвате се смело към Американския колеж в София. Всички изброени от теб неще се учат там. Говоря за БГ.
          Знам за какво говориш но аз съм извън БГ; имах едно гадже преди 15тина години от Американския, мислеше като възрастен, много сдържана, владееше емоциите си и въобще миньонче вдъхващо респект и оставяща страхотно добро впечатление, после и с други младежи завършили там се запознах, ами учат ги хората на неща от които има смисъл в живота, не от празни знания.
          Последно редактирано от BatGeorgeone; 18-09-18, 16:56.
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #50
            От: Образование в България - ! 1 клас

            Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
            Отново и отново с цялото ми уважение: учат повече къде и излизат неграмотни откъде и кой за какво реве?
            Хайде стига общи лафове.
            ....
            Днешната учебна програма е по-натоварена от моята някога. Резултатът от по-натоварената програма е повече чалга, Гагич, побоища в училище, абитуриенти дето не могат да разчетат чертеж... Учителите са вдигнали ръце и са пуснали на самотек. Матурите днес са бледо подобие на нашия Страшен Съд, и пак едва изкласяват.
            Е Владо да каже, всички работодатели реват! На мен първата ми работа на официална работа беше да подобря едни съществуващи машини. Подскочиха старите, ама като станаха нещата и нямаше де да мърдат, и мирясаха.
            Някой тук разправя, че завършил наскоро електричар пуснал 220 волта на щепсела, не на контакта.
            12 години учене на глупости, и после са опасни и за околните, и за себе си!
            Последно редактирано от Ivan Terziev; 18-09-18, 16:52.

            Коментар


            • #51
              От: Образование в България - ! 1 клас

              Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
              Резултатът от по-натоварената програма е повече чалга, Гагич, побоища в училище, абитуриенти дето не могат да разчетат чертеж...
              Бихте ли пояснили?
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #52
                От: Образование в България - ! 1 клас

                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                Бихте ли пояснили?
                Като не могат да си направят елементарна сметка и после идва чичко ЧСИ. Пред очите ми е един новобранец колега. Купи си върхов модел телефон, какъвто аз не смея да си купя. После врънка приятели за пари, че да си плати наема. Те тогава видях как се подписва запис на заповед, и то в/у някаква много по-голяма от цената на телефона сума. Новоизлюпен магистър в "реномирания" Соф. университет. За 25 години не го научили да си направи елементарна сметка!
                Последно редактирано от Ivan Terziev; 18-09-18, 17:15.

                Коментар


                • #53
                  От: Образование в България - ! 1 клас

                  Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                  Като не могат да си направят елементарна сметка и после идва чичко ЧСИ. Пред очите ми е един новобранец колега. Купи си върхов модел телефон, какъвто аз не смея да си купя. После врънка приятели за пари, че да си плати наема. Те тогава видях как се подписва запис на заповед, и то в/у някаква много по-голяма от цената на телефона сума. Новоизлюпен магистър в "реномирания" Соф. университет. За 25 години не го научили да си направи елементарна сметка!
                  Тук образователната система няма общо. Освен ако не говорим за приказките, които по-амбициозните възпитателки разказват в детската градина - там кокошката със златните яйца, краката според чергата и тн...

                  Добре че е Гагич, да ги озаптя такива.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Образование в България - ! 1 клас

                    Нищо трагично в образованието, нивото си е не по-ниско от това в Канада, Австрия и Германия да речем. Това от лични впечатления и за деца на една възраст м/у 7-12г.-всички роднини! Понеже едната баба е пенсиониран преподавател, пада и се честта да се занимава със следучилищна подготовка на децата в Германия, от там мнения и наблюдения относно...Иначе тоя досадник Гагич позна, системата ни за профилиране е куца. Нужно е децата да се насърчават и насочват, там кадето ги влече и им се удава с лекота. Каква полза от професор-стругар и корабен механик-лозар? Важно е да се установи че у дома расте пилот на самолет а не високопрофесионален флейтист!

                    Това че децата имат проблем с пропуснат материал си е недостатък на нас родителите, най-често поради липса на време и елементарни беседи(препитване). Има достатъчно способи за контрол и от работното място, вкл. задачи, тестове, образователни игри и т.н.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Образование в България - ! 1 клас

                      Интелигентни възпитаници на СМГ нямат идея как се стига от София до Виена и коя е столицата на Унгария... Добро образование... Дръжки.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Образование в България - ! 1 клас

                        Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
                        Интелигентни възпитаници на СМГ нямат идея как се стига от София до Виена и коя е столицата на Унгария... Добро образование... Дръжки.
                        вЕрно ли си вЕрваш?

                        Имаш ли такъв възпитаник наоколо?

                        Коментар


                        • #57
                          От: Образование в България - ! 1 клас

                          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                          вЕрно ли си вЕрваш?

                          Имаш ли такъв възпитаник наоколо?
                          Верно си вервам. Мога да те запозная с децата.
                          Едното ми се пада син. Иначе медалисти от математически състезания...

                          Коментар


                          • #58
                            От: Образование в България - ! 1 клас

                            Първоначално публикуван от smng0303 Преглед на мнение
                            Иначе тоя досадник Гагич позна, системата ни за профилиране е куца. Нужно е децата да се насърчават и насочват, там кадето ги влече и им се удава с лекота. Каква полза от професор-стругар и корабен механик-лозар? Важно е да се установи че у дома расте пилот на самолет а не високопрофесионален флейтист!
                            Пак!
                            Ползата, другарю (шот вий за мьени също сти другар) е същата, каквато от кравари, овчари и обирачи на мандри - министри и депутати. От вльашки циганин - цар, за когото ТИ още рониш сълзи по Златния му век. Оттам по вече сложилата се традиция очевидно имаме голяма полза и от сервитьори - едри банкери и крупни хотелиери. От дребни крадци - алкохолни босове. От пожарникар - премиер. И тъй нататък.
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • #59
                              От: Образование в България - ! 1 клас

                              Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
                              Верно си вервам. Мога да те запозная с децата.
                              Едното ми се пада син. Иначе медалисти от математически състезания...
                              Е, моята не е медалист, ама си обиколи половината свят, без да се чуди много.
                              п,с. Това с медалите е добре, ама и много отнема от останалото.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Образование в България - ! 1 клас

                                Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
                                Интелигентни възпитаници на СМГ нямат идея как се стига от София до Виена и коя е столицата на Унгария... Добро образование... Дръжки.
                                Защо е важно да знае коя е столицата на Унгария?
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X