Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малоумни политици, слаба държава............

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Малоумни политици, слаба държава............

    Първоначално публикуван от м20_маниак Преглед на мнение
    Аз мисля, че реформите трябва да започнат първо от университетите, че ако положението в училищата е зле, то във виШото е просто мизерабилно... НЕма такава аграрна картинка! Некомпетентни, ретроградни, нагли, прости, неспазващи приемни/работни/присъствени времена - едни + 60% от преподавателите влизат в тази характеристика... Тотално гъзоглавие, лоботомизъм и незаинтересованост от страна ръководството - абсолютна липса на стажантски програми, достъп до информация, адекватно структуриране на дисциплините... С две думи: нЕма ниво! ...
    Ами тя монетката си има и друга страна. Нивото на "материала", който влиза да учи ... Грешка! Не да учи, а да "вземе вишУ", от година на година е плачевно ниско и продължава да върви стремително надолу. Познавам чудесни университетски преподаватели, които си обичат работата и се опитват да я вършат като хората. Ама не стига, че заплащането им е бая мизерно (ако постоянно не кОпат по някакви проекти извън преподаването, няма да могат да си осигурят що-годе нормален живот), ами и насреща им в аудиторията седят (ако изобщо благоволят да се покажат) все по-затъпяващи индивиди, които в масовия случай не проявяват никакъв интерес да научат нещо по време на следването си. Защото са влезли в голяма степен случайно там, за където им е стигнал балът, и нямат никаква идея за чий са в университата. Освен да имат оправдание за това, че ядат парите на мама и на тате в София де.
    Как и защо да се напъват хората, като аудиторията си е заровила носа в (купените с бърз кредит) смартфони и не *бава да *бава?!?
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 02-06-18, 09:43.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #92
      От: Малоумни политици, слаба държава............

      Първоначално публикуван от м20_маниак Преглед на мнение
      ....Да не прозвучи като заяждане, Владо, ама ти колко пъти отиде в МТФ при ТУ - София, да проведеш една беседа с отличниците; да поразпиташ преподавателите по технологичен практикум дали и колко надежди са забелязали от студентите, правещи панти на уморените С5-ци, па да вземеш 2-3ма, па да ги пообучиш нещо? Или чакаш нЕкой просто да ти "кацне" готов, на 29 години, с 38 години опит с металообработващи машини, на 800 лева?....
      Понеже не ме познаваш , не го приемам като заяждане . .. а ако ме познаваше нямаше пък да задаваш този въпрос .
      Значи първо : професията "стругар" , "фрезист" и т.н. се придобива в средното образование.
      А с оглед на фактите които споменах по- нагоре в темата ( с какъв "материал" работят учителите там ) проблемът с кадрите ще става все по- сериозен . И аргументът с "ниското заплащане" ( от страна на същите тези "кадри" ) е второстепенен .
      Аре да погледнем от моята камбанария : как да дам 2000 лв. на новопостъпил от училищната скамейка "фрезист" , който не умее да мери със шублер ?
      От друга страна ,за ТУ- то. Контактувам с тях непрекъснато от 32 години . Мой колега е ръководител катедра , отделно имам още двама- трима колеги доценти там , плюс няколко главни асистенти . Имаме общи разработки , както и с колети от МГУ-то . Отделно съм член на научно технически съюз ( за да "поддържам форма" Бизнесът ми го изисква . )

      Що се отнася до образованието и откъде трябва да се започне : университетът е върхът на айсберга .Принципно трябва да се започне от тези в Първи клас , премине се през основното , средното и висшето образование . Комплексно !
      Но властта не е заинтересована от това .

      Народът е казал "Прост народ - слаба държава" . Властта обаче казва друго : "Прост народ лесно се управлява" .
      ... и този , който мисли че Властта е тъпа , неграмотна и т.н. - греши . Властта е умна , хитра и много добре си е направила сметката . Колкото и да е цинично точно такъв народ я устройва . Защото народната поговорка "В мътната вода риба се лови" отнесена към тях означава яхти , бентлита , ферарита , вили във Флорида , на Кайманите , както и первезното удоволствие и наслада от упражняването на неограничена власт "над раята" .

      ПС ... а на мене ми е болно това, ма на кой му пука ?!
      Последно редактирано от Vlado_Ts; 02-06-18, 09:41.
      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

      Коментар


      • #93
        От: Малоумни политици, слаба държава............

        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
        Не дочетох докрай, ама понеже ме спрягате, та още веднъж да дам пресен-пресен пример, от вчера.

        По ред мои си причини за зимата ще си търся някаква заетост, на ненормирано работно време, един вид на повикване. Нямам зор, имам си достатъчно да се прехранвам,че и малко отгоре, но не мога да лежа и да ям готовите пари, та затова.
        Но на въпроса-мой познат ми предложи да им заварявам едни детайли-бързосменници за багери или фадроми, нещо май за Италия, но няма значение.
        Донесоха прихванати два детайла, различна големина. Заварих двата за проба и оглед, пък и аз да видя колко време ми отнема, и какво ми коства да ги заварявам, та да си направя преценка за какви пари бих ги работил.

        Амииии... шефа ги харесал, ама предлага пари като за чобанин. Щото там-часове, ставки, даже и режийни вкарал... Изобщо не го слушах повече. Ставаше въпрос за пари по-малко от които взема общ работник в по-голям завод. Това като се сметне за пълен работен ден, за цял месец.
        За сведение-тук вече има фирма която дава 1500 лева(чисто) на добрите си заварчици), ама пък фирмата не е за изтърпяване.

        По темата:Образованието започва да куца още с поставянето на условието "задължително". Според мен ако се остави да е по желание-качеството ще се вдигне само, заради конкуренцията.

        Масово простолюдието(да, това е правилното понятие, но понеже е нелицеприятно е заменено от "народ") не му трябва да знае много повече от таблицата за умножение и да може да прочете нещо на витрината, и да се подпише на договора за бърз кредит.

        А който иска да се образова-винаги има начин, и ако се стигне дотам-ще има и съвсем читави училища и университети.
        Много съгласен с теб. Има вече доста фирми даващи хубави пари. НО, за сега си мислят, че това е всичко, а хората гледат работно място, отношение към тях, мога ли да ползвам тия заветни 20 дена отпуска и т.н. И това ще дойде на дневен ред, трябва време.
        По темата с образованието - имам приятел, над 10 години в САЩ. Скоро си говорихме за "тъпите американци". Там ги учат да могат да четат, да смятат, да напише чек и такива елементарни неща. Ако иска да се учи, възможности бол, ако не отива да бачка там каквото намери. Това там, гледам не са закъсали повече от нас. Имат си и кусури, и то много, но цялостната картинка е добра.
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • #94
          От: Малоумни политици, слаба държава............

          Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
          ...в САЩ. Ако иска да се учи, възможности бол, ако не отива да бачка там каквото намери. Това там, гледам не са закъсали повече от нас. Имат си и кусури, и то много, но цялостната картинка е добра.
          ...ами тяхната история от времето на Паисий ли почваше или малко след него..? А и са минали чигагския период на Ал Капоне... А и основатаелите им: Вашингтон и Франклин, посветени люде... А наШте законотворци, ели пък Конституционалисти... кво беше Великото Народно Събрание...

          Първоначално публикуван от м20_маниак Преглед на мнение
          ...ама ти колко пъти отиде в МТФ при ТУ - София, да проведеш една беседа с отличниците; да поразпиташ преподавателите по технологичен практикум дали и колко надежди са забелязали от студентите, правещи панти на уморените С5-ци, па да вземеш 2-3ма, па да ги пообучиш нещо? Или чакаш нЕкой просто да ти "кацне" готов, на 29 години, с 38 години опит с металообработващи машини, на 800 лева?

          За да не съм голословен - имам колега от ТУ, блестящ специалист... Единствено на Станьо и на същото това момче доверявам разни детайли, а не на нафталинени вуйчовци, дето викат на левият нож - десен; дето им даваш два детайла, със съответна хлабина/стегнатост и те ти ги връщат като бракоделия, с оправданието "Еми, то че затегне/о'лаби!"...

          За всеки влак си има пътници, обаче когато се вземе предвид и цената на билетите
          Е, това си е направо като за ново Възраждане - дано има и нови възрожденци!
          Че, иначе мамковината е... "затегне/о'лаби!"

          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
          ... Изобщо не го слушах повече. Ставаше въпрос за пари по-малко от които взема общ работник в по-голям завод.

          По темата:Образованието започва да куца още с поставянето на условието "задължително". Според мен ако се остави да е по желание-качеството ще се вдигне само, заради конкуренцията.

          Масово простолюдието(да, това е правилното понятие, но понеже е нелицеприятно е заменено от "народ") не му трябва да знае много повече от таблицата за умножение и да може да прочете нещо на витрината, и да се подпише на договора за бърз кредит.

          А който иска да се образова-винаги има начин, и ако се стигне дотам-ще има и съвсем читави училища и университети.
          Демек, пак Ново Възраждане... ама откъде и как ще се вземат таквизи Люде, Човеци, големи БългарЕ... имало ги е даже и преди Освобожението от турско (да не отварям темата и "там защо сме влезли") и след него... а сега "баберек" - все ситнеж...
          Че то кръга семейство - традиция - образование - реализация - и то за ползу Роду... да го пишем бегал ли?!
          Че то, тогава - "затегне/о'лаби!"
          или:
          "Банка. Влиза въоръжен бандит и крещи:
          - Не мърдайте! Това е обир!
          От опашката се чува изнервен, назидателен, женски даскалски фалцет:
          - "Не мърдайте!" - това е глагол, момче!"
          Последно редактирано от ivied; 02-06-18, 12:50. Причина: това е глагол, момче

          Коментар


          • #95
            От: Малоумни политици, слаба държава............

            А защо само преди две три години такива теми не се развиваха и преобладаваха мненията, че няма проблеми с работната ръка и образованието, а заплатите не били ниски?
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • #96
              От: Малоумни политици, слаба държава............

              Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
              А защо само преди две три години такива теми не се развиваха и преобладаваха мненията, че няма проблеми с работната ръка и образованието, а заплатите не били ниски?
              Ами то с темите е като с рекламите в родния ефир в "прайм тайма":
              - Българите имат мазна коса, много пърхот, износени стави, кървящи венци, кофти кожа и жълти зъби. Имат гъбички по ноктите и смърдящи крака, проблеми с простатата и ерекцията, простодушни са, потни, с пъпки и черни точки по лицето, космати, задължително със сецнат кръст, ядат предимно кренвирши, още живеят с майка си и всяка вечер са с подут от газове корем.
              Когато нямат запек, имат разстройство. Винаги носят бира, ракия, шпеков салам или голяма разфасовка прах за пране в чантата си. Тресе ги ужасен предменструален синдром, който обикновено прелива в обилен месечен цикъл. Любители са на маргарина и други силни усещания от рода на това да скачат с парашут, когато са с диария. Българите често имат халюцинации, постоянно са болни и бедни, а от чувството им за хумор направо ти се досира. И, да, разбира се – всички са овъртолени в изключително изгодни заеми и ипотечни кредити, които всеки момент заплашват да ги довършат. Кренвиршът, за разлика от българите, е голям свежар, ухае изкусително, обича пикантните шеги и е душата на компанията, а за приятелите си ще мине и през огън...

              (сорри за спама)

              Коментар


              • #97
                От: Малоумни политици, слаба държава............

                Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                ...И аргументът с "ниското заплащане" ( от страна на същите тези "кадри" ) е второстепенен .
                Аре да погледнем от моята камбанария : как да дам 2000 лв. на новопостъпил от училищната скамейка "фрезист" , който не умее да мери със шублер ?
                ...
                Не давате 2000 лева, щото още имате избор, да не кажа нещо по - серт. Ела да видиш как начинаещ тестер при нас взема и повече, туй от университета още. Тестер значи да не може да програмира, ами просто да описва бъгове на английски и да чете спецификация.
                1300 лева чак се чудя как се намират опитни заварчици, дето по цял ден са у искрите и пушека. Едно 4000 лева чисти месечно ми се струва нормално за опитен механик, при поне 20 дни истинска отпуска и някоя друга придобивка отгоре. Като почнат да се пенсионират тия де ги мързи да емигрират и ще почнете да ги давате. В пустото IT ги дават, не щото много им се дава, докъм 7000 чисти съм чувал за неръководни бачкатори.

                Коментар


                • #98
                  От: Малоумни политици, слаба държава............

                  Дават се, от много години. Ако не вярваш, питай бачкаторите, ма недей така на ангро да раниш работодателите. Те и стипендианти подпомагат. Без значение за коя държава от ЕС.
                  Примери бол
                  https://news.bg/economics/knsb-i-hyu...chuzhbina.html
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • #99
                    От: Малоумни политици, слаба държава............

                    Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                    Не давате 2000 лева, щото още имате избор, да не кажа нещо по - серт. Ела да видиш как начинаещ тестер при нас взема и повече, туй от университета още. Тестер значи да не може да програмира, ами просто да описва бъгове на английски и да чете спецификация.
                    1300 лева чак се чудя как се намират опитни заварчици, дето по цял ден са у искрите и пушека. Едно 4000 лева чисти месечно ми се струва нормално за опитен механик, при поне 20 дни истинска отпуска и някоя друга придобивка отгоре. Като почнат да се пенсионират тия де ги мързи да емигрират и ще почнете да ги давате. В пустото IT ги дават, не щото много им се дава, докъм 7000 чисти съм чувал за неръководни бачкатори.
                    Аз отдавна по-скоро съм от страната на бачкатор, но пък имам представа за някои неща. На въпроса - имаш ли представа колко пари трябва да излязат от една фирма, за да може да влязат 4000 чисти в работник с 20 дни отпуск?

                    Коментар


                    • От: Малоумни политици, слаба държава............

                      За 4хилки в момента нищо друго не излиза. Не че е добре.
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • От: Малоумни политици, слаба държава............

                        Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                        Понеже не ме познаваш , не го приемам като заяждане . .. а ако ме познаваше нямаше пък да задаваш този въпрос .
                        Значи първо : професията "стругар" , "фрезист" и т.н. се придобива в средното образование.
                        ...
                        ...

                        ПС ... а на мене ми е болно това, ма на кой му пука ?!
                        Да, не се заяждам - от това, което съм чел от теб в този форум за последните 10-на години, съм си създал мнение, че си интелигентен, опитен и мотивиран човек.

                        Мисълта ми е как спомогна за да промениш с 1/1 000 000 кадровия капацитет на КМБ? Дали един стругар трябва да бъде машинен инженер или пък да е възпитаник на професионална гимназия, е друг въпрос. ХодИл ли си в Хенри Форд да подбереш младежи? Невъзможността за мерене с шублер на няколко хлапета от 9-ти клас не е особен критерий. Има достатъчно мислещи и негъзоръки деца (даже в 10-ти клас мерят с микрометър!). Ако си направиш труда да идеш там и минеш покрай ретро-клуба, ще видиш 20-30 деца, които под наставлението на инж. Янев:
                        - пеят Химна преди всяко започване на занятие;
                        - изучават задълбочено устройството на автомобили, мотоциклети и машините, свързани с техния ремонт/експлоатация;
                        - учат се да си служат с чук, секач, отвертка, ъглошлайф, телЕподаващо, струг (!) и т.н., без да си отрежат ръцете, краката и главите (средният чичо не ползва никакви предпазни средства, защото "на мен това нЕма как да ми се случи")
                        - там са ДОБРОВОЛНО, като наплива е огромен, а другите ЗИП-ове и подобни, групите са почти празни, поради демотивираност, тиквоглавие и липса на каквото и да било въображение от водещите ги преподаватели (е, разбира се, не и без "помощта" на училищните власти и "държавата" - липса на финансиране, на инфраструктура и др.)

                        Децата се занимават с огромно желание - кърпят дъното на един Трабант, търкат ръжди, боядисват части, възстановяват няколко мотоциклета, правят "сапунки" на помещението след приключване на дейностите и др. Идеята ми е, че така се полагат основи на някаква трудова дисциплина, отношение към техниката, а можем и да кажем, че даже се формира и стил на работа. Или пак ще кажеш, че нЕма кой?

                        Изобщо, любим мой вуйчовско-чичовски-демотивиращ аргумент ми е това "нЕма кой", до степен такава, че вече с приятели го ползваме като насмешлив лаф. Редовен извод на мързеливците и скръндзите е, че: "Нема кой!"; "Нема къде!"; Нема с к'во!", "Нема как!"...

                        И един личен пример, на мой гръб (или по-скоро - зъб). Преди доста години гъзорък зъболекар ми девитализира ("умъртви") здрав зъб, като след това му запълни каналите, пломбира го и ме прати да си 'одя ("той че закисне!"). Преди няколко месеца, при случайна рентгенова снимка на съседен зъб, виждаме че поради напреднала форма на гъзоръкство при пълненето, каналите на онзи зъб не са запълнени добре и има немалък гранулом отдолу. Помолих моят стоматолог да го отвори и да го прелекува, за да не стоя с такава бомба със закъснител в долната челюст. Той категорично отказа (нЕма кой, нЕма как, нЕма с кво...), като предложи да го извадимЕ и да тУримЕ там имплант или мост (имаше и виц по темата за моста). Следващите 3-ма чичовци, дето го гледАха, казАха същото. Едвам се свързАх с един ендодонт, който се заобяснява, че нЕма кой, нЕма как, нЕма смисъл и т.н. Ядосах се и отидох в спешен кабинет. Там зъболекар на 26 г.(по вуйчовските критерии - едва завършИл кеУеш), който за 3 посещения го оправИ (вуйчовците даже бяха успяли на всичкото отгоре и да перфорират зъба!), като контролната снимка отскоро показА, че на мястото на този гранулом, се образуват т.нар. "костни гредички", демек - костта се възстановява.

                        Та, мАни ти, че нЕма кой!

                        Но съм напълно съгласен с "Прост народ лесно се управлява". Нашата работа обаче е, да противодействаме на това и да се стремим да не сме прости.
                        С "Фармахим" - непобедим
                        Дизел - само дънки!

                        Коментар


                        • От: Малоумни политици, слаба държава............

                          Уважаеми колеги ще ви дам няколко цитата, които донякъде обясняват нещата: "Тежко и горко на държава в която полицаите получават по-високи заплати от учителите" - Оплюваният В.И. Ленин/ "Войната се печели в класните стаи!" Бисмарк/ "Някои деца имат способността да мислят, целта на образувателната система е да ги отучи от това!" Мисля, че това обяснява нещата, ние сме "победена държава" и колониалните наместници изпълняват разпорежданията от горе..........

                          Коментар


                          • От: Малоумни политици, слаба държава............

                            Първоначално публикуван от Fipa Преглед на мнение
                            Уважаеми колеги ще ви дам няколко цитата, които донякъде обясняват нещата: "Тежко и горко на държава в която полицаите получават по-високи заплати от учителите" - Оплюваният В.И. Ленин/ "Войната се печели в класните стаи!" Бисмарк/ "Някои деца имат способността да мислят, целта на образувателната система е да ги отучи от това!" Мисля, че това обяснява нещата, ние сме "победена държава" и колониалните наместници изпълняват разпорежданията от горе..........
                            От "кораба-майка" или....

                            Ей, рахат да са и господ здраве да дава на руснаци, американци, евро-геЮви, Сорос и илюминатИтИ ..., че с какво ще си оправдае българина некадърността, гъзоръкостта и плиткоумието - не знам ?!?

                            Коментар


                            • От: Малоумни политици, слаба държава............

                              Първоначално публикуван от BulAf Преглед на мнение
                              От "кораба-майка" или....

                              Ей, рахат да са и господ здраве да дава на руснаци, американци, евро-геЮви, Сорос и илюминатИтИ ..., че с какво ще си оправдае българина некадърността, гъзоръкостта и плиткоумието - не знам ?!?

                              Абсолютно съгласен! Постоянно ставам свидетел на гъзоръки и/или мързеливи "майстори", на които правителството/САЩ/Русия/Папата са им е виновни, че ги мързи да завият 4 винта. Последно ходих след един електротехник, който си обра и крушите, и частите, и фазомерите, защото готварска печка на 3 години била "тотално изгнила" и нямало на какво да монтира осезателната част на нов терморегулатор. Реалността - отворите на крепежните елементи бяха станали от ф4 на ф6. Много е трудно да купиш и монтираш 2 неръждаеми винта м6 с гайки и шайби... Чичото изпуснА 100-на лева за труд, + надценката от частите, която беше към 60 лева, срещу половин-един час работа. После ще пише по форумите: нЕма парА, нЕма кой, нЕма как...
                              С "Фармахим" - непобедим
                              Дизел - само дънки!

                              Коментар


                              • От: Малоумни политици, слаба държава............

                                Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                                Как изкарват матурите тогава? Там двойките са към 15%.
                                Не питате сериозно...............
                                На тестовете се играе масово на лотария. Скалата за точкуване на въпросите е предварително известна,но в последствие (след проверката) спрямо най високия постигнат брой точки се "наглася" оценъчната таблица .
                                На лотария тройката си пада,а тези 15% сигурно са каръците.............

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X