Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Българският език

    Първоначално публикуван от jkolarov Преглед на мнение
    Колега,
    Аз съм от Сливен и тая дума съм я чувал още от малък. Най-често за хранителните остатъци по масата като трохи и разни други.

    Една подобна дума е вътък - най-често се използва за "пълнеж", но незнам дали е специфична за нашия край.
    Вътъкът е широко употребявана дума. Не само в Сливен и Габрово, където тъкачите в надлъжните нишки - основа - втъкават напречните - вътък!

    Също за сила, издръжливост, или тяхната липса:"Слаб му е вътъкът".

    Мисля, че преносния смисъл съответства на английското stuff - плънка и т.н. Преди години намерих разказа на Хайтов "Мъжки времена" на английски със заглавие "Hi men stuff"

    Добра находка - вътък!

    Коментар


    • До: Българският език

      Първоначално публикуван от jkolarov Преглед на мнение
      Колега,
      Аз съм от Сливен и тая дума съм я чувал още от малък. Най-често за хранителните остатъци по масата като трохи и разни други.

      Една подобна дума е вътък - най-често се използва за "пълнеж", но незнам дали е специфична за нашия край.
      Аз не съм от Сливен,но съм дългогодишен сливенски зет и имам още рода там.От моите хора никой не можа вдене какво е това "подирки",та затова така писах.
      А "вътък" се употребява в цялата страна,свързано е с тъкането.Виж,в преносен смисъл - "слаб му е вътъкът" не съм го чувал.Пак научих нещо.

      Не съм съгласен с колегата МЕЛС,че думата е тракийска.Това трябва да се докаже.Преди време един колега спомена за една дума,че е прабългарска.Тия неща трябва да се доказват или поне да се посочват източници.От прабългарите единствено абсолютно доказани са някои собствени имена - примерно прекрасното женско Кремена.Аз поне не зная за писмени документи на прабългарски език,за да сравнявам думи.Посочете нещо подходящо,за да го прочета и да не се изказвам неподготвен.Благодаря предварително.
      Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
      имат право да гласуват на избори.

      Коментар


      • До: Българският език

        Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
        Аз не съм от Сливен,но съм дългогодишен сливенски зет

        И ти ли, завалия? Моята е от Ново Село. До каракачанската механа и старата баня.

        Коментар


        • До: Българският език

          Ало, сливенската група, по-кротко с местната гордост! По-добре кажете защо градът ви се казва така, как се нарича и от къде идва названието на вятъра, дето ви отнася керемидите, баира края града ви и реката, дето я нямате?!

          Как и кога стана така, че щабът на VI-та ВОЗ според Национално-историческия музей се оказа в Сливен, въпреки че скривалището му и до днес се намира в Ямбол? След смъртта на Димитър Димов или по-късно? Колкото ви войводите, толкова и партизаните! За днешното време не говорим, щом я докарахте един футболист да ви оправя бакиите.

          Казвайте истината, защото съм живял на ул."Сталин" № 5 (чували ли сте този адрес?!) и веднага ще ви хвана лъжите.

          Коментар


          • До: Българският език

            Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
            И ти ли, завалия? Моята е от Ново Село. До каракачанската механа и старата баня.
            Моята е от площад "Двата аслана".

            @МЕЛС
            Знаех ги преди тия работи,ама съм ги забравил.При това съм и служил там - в "Дебелата кория" на шосето за Бургас.Хубави времена..
            Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
            имат право да гласуват на избори.

            Коментар


            • До: Българският език

              "...и Левски Сиконко повежда на Марек с ..." Абсурдна граматика на безумния език на спортните коментатори. И много от нас ще се съгласят, че са свикнали с това.

              А не бива. "...Сиконко" повежда в резултата срещу "Марек" е правилният израз. И най-малко Петър Василев, Манченко и Календеров ще творят език!

              Коментар


              • До: Българският език

                Да споделя и аз... Може би не сте обърнали внимание на издаваните с в-к "Стандарт" книжки. Аз попаднах на "Хан Кубрат" ("хан" - само на корицата, вътре в книжката се превръща в "кан". Аз в училище за "ханове' съм учила, но сега явно са "канове", което идва от английски според мен. Кое е правилно според вас?). Та тази книжка се оказа една чудесна идея (чудесна, тъй като аз си казах "Ще я прочета, може и да науча нещо."), но с ужасно изпълнение и напълно опорочена. Да не споменавам за какво поругаване на българския език ставаше дума (особено като обърна внимание на това, че книжките явно са замислени за обогатяване културата на по-младите граждани на нашата държава). За звателен падеж, че не бяха чували, не бяха. За препинателни знаци може би някой им е разказвал, но така ги бяха слагали, че все едно бяха разсипали дървени стърготини върху съответната страница - която където падне. Точки, удивителни и въпросителни знаци - само тук-там (колкото да има). Членуването не е нужно да го споменавам, то е ясно какво беше нивото. Направо не знаех да се смея ли или да плача. Ако някое дете (разбирайте между 7 и 18 години) прочете някоя от тези книжки (А ако прочете всички), така ще си обърка и малкото верни представи за правописа, че... Ясно, че все по-малко от подрастващите четат, но все пак... Аз поддържам мнението, че поне журналистите трябва да знаят как се пише, но явно не им пука.
                Аз съм завършила езикова гимназия. Там беше важно да пишеш правилно . После станах инженер (е, почти) . Мога да кажа, че повечето ми колеги в УАСГ (както се нарича сега, а преди - ВИАС) не можеха да пишат. Тъжно, но факт.
                Dodge Ram 2500 5.9 бензин, 172 kW (234 к.с.)

                Коментар


                • До: Българският език

                  Наистина кофти, ама журналистите не си падат много грамотни...

                  Аз съм чувал за една версия, според която трябва да е "кана". Не като "кана за вода", дето си е дума в ж.р., ами като оригиналното (нечленувано, забележете) на днешната дума "хан". По правило в езика на прабългарите думите от м.р. завършват на "а". Крайно непонятно за нас, тъй като в съвременния ни език е тъкмо обратното - думите завършващи на "а" са по принцип от женски род (вероятно славянските езици са оказали тази промяна). Обърнете внимание как се е казвал богът им - Тангра. "Един Тангра", казваш, не е "един Тангър", примерно
                  Днес това "а" накрая на "мъжките" думи е тотално изгубено. Като изключим не особено често използваните "кана" и "Тангра", още повече че второто е и лично име, то можете ли да се досетите коя е третата дума от м.р., завършваща на "а" и, съответно, останала непроменена от езика на прадедите ни ? Често използвана в ежедневието, при това
                  Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                  Коментар


                  • До: Българският език

                    Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
                    Аз не съм от Сливен,но съм дългогодишен сливенски зет и имам още рода там.От моите хора никой не можа вдене какво е това "подирки",та затова така писах...

                    Не съм съгласен с колегата МЕЛС,че думата е тракийска.Това трябва да се докаже.Преди време един колега спомена за една дума,че е прабългарска.Тия неща трябва да се доказват или поне да се посочват източници...
                    Според мен колегата МЕЛС определя думата като тракийска в съвременния географски смисъл на думата "тракийска". Не пише "древнотракийска". От изчезналия тракийски език с относителна сигурност са идентифицирани, т.е. известни около 40 думи, а по сериозни догадки - още около 200. Сред тях "подирки" няма.

                    Поздрави!
                    Искам България чиста!

                    Коментар


                    • До: Българският език

                      Нека по-младите колеги не бързат да ми се присмеят. Не приемам предъвканите и поостарели вече пошлости в новия младежки жаргон. Нека си го употребяват в неформална обстановка и печелят точки сред своя публика, НО тази вечер младолик репортер от бТВ заяви във връзка със зверското убийство на две деца от баща им: "Той адски ги е обичал, нали?.."
                      райски ги е убил!)
                      Езикова безпомощност и професионална импотенция могат да родят такава фраза в такъв коментар.

                      Имам въпрос: прави ли някому Тук такъв израз, или трябва и аз да се примиря и млъкна?

                      Коментар


                      • До: Българският език

                        Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                        Нека по-младите колеги не бързат да ми се присмеят. Не приемам предъвканите и поостарели вече пошлости в новия младежки жаргон. Нека си го употребяват в неформална обстановка и печелят точки сред своя публика, НО тази вечер младолик репортер от бТВ заяви във връзка със зверското убийство на две деца от баща им: "Той адски ги е обичал, нали?.."
                        райски ги е убил!)
                        Езикова безпомощност и професионална импотенция могат да родят такава фраза в такъв коментар.

                        Имам въпрос: прави ли някому Тук такъв израз, или трябва и аз да се примиря и млъкна?
                        Жестоко!! Това е върхът!!! Мноо яко, копеле!!! Баси коравата кака...


                        Е, жаргонът си е жаргон... ами онзи поп, дето нарече бат' Серго ПИЧ....
                        Бат' между другото според някои източници също е прабългарска дума... БатБаян... Както и имената, завършващи на "чо": Ган-чо, Пен-чо....
                        Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                        Коментар


                        • До: Българският език

                          Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                          .................................
                          Симеоне, какво още има да видим...даже в гроба ще се обръщаме...
                          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                          Коментар


                          • До: Българският език

                            То не е до възраст май. Всеки втори говори на ацки. Явно лесно се потдаат хората на дяволски влиания. Аз като попадам на такива, почвам да ги подигравам. Някои се усещат и има става неудобно, но бая хора се чудят какво ми има. И аз плещя жаргони, сленгове и диалекти,чуждици и какво ли не, но паразитите гледам да избягвам. Например "бе" също е ужасно.

                            Ацки яко бе копеуе, зверско направо

                            Като гледам, основен проблем се явява влечението на народа към простотията, неграмотността, наглостта, незачитането на околните и арогантността. Ако не си нагъл, си едва ли не тотален балък. Та реално като всеки приема за нормално едно такова положение, няма как да се променят нещата.

                            Коментар


                            • До: Българският език

                              Преди време гледах в предаване една чужденка дошла по работа в България, която обясняваше, че първата дума, която научила на български била "ужас" защото в офиса най-често това се чувало. Та тогава се замислих, че използваме "ужас" и "ужасно" като реакция за всякакви неща, че дори и за не чак толкова лоши. Та сега водя борба и със себе си, и с колегите за да изкореним използването на тази паразитна дума по всякакъв повод. Щото ако постоянно викаме "ужас"-а накрая ще вземе да дойде...
                              Да опознаем България, за да я обикнем и да я пазим чиста!

                              Коментар


                              • До: Българският език

                                Първоначално публикуван от Tontonella Преглед на мнение
                                Преди време гледах в предаване една чужденка дошла по работа в България, която обясняваше, че първата дума, която научила на български била "ужас" защото в офиса най-често това се чувало. Та тогава се замислих, че използваме "ужас" и "ужасно" като реакция за всякакви неща, че дори и за не чак толкова лоши. Та сега водя борба и със себе си, и с колегите за да изкореним използването на тази паразитна дума по всякакъв повод. Щото ако постоянно викаме "ужас"-а накрая ще вземе да дойде...

                                Той си е тука, не го ли виждаш? От много ацки и ужас. Дърпаме дявола за опашката, после се чудим що така не ни е добре и кой ни е виновен...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X