Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Човешката коса електропроводник ли е?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Човешката косата електропроводник ли е?

    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
    Всичкият ток в един град идва от един източник, макар и през многобройни трафопостове?
    Да де ама източника е изолиран от земята, и надявам се не чрез човешки косми.

    За да протече ток ти трябва затворена верига. Грубо казано "фазата" е источника на електричеството, след това е "полезността" (лампа, нагревател, двигател) след това електроите се оттичат по "нулата" (заземяването). Ако прекъснеш "фазата" всичко след прекъсването е безопасно и може да се пипа, подменя и ремонтира, ако прекъснеш "нула" всичко преди прекъсването е под напрежение и ако почнеш някава дейност и случайно се допреш с кожата си до друго нещо с "нула"(заземено) или ще те разтърси ток или ще те убие. Тук има много условности като повърхностно съпротивление на кожата, влажност и т. н. които в един пост няма как да се опишат.Т
    Това е и отговора на пусналия темата - през косата електричество не може да те убие (условно е приемаме за диелектрик), но ако фазата се допре до кожата и друга част на тялото ти до "нула" тогава ще има проблем
    Само с последното изречение не съм съгласен. Човешката коса е кератин, демек протеин.Определено и твърдо не и диалектрик по определението за диалектрик. И ще се окаже че е полупроводник с елекронна проводимост. Био компютри, нов вид роботи и т.н.
    Ти да видиш.
    В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
    В. Иванов

    Коментар


    • От: Човешката косата електропроводник ли е?

      Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
      Да де ама източника е изолиран от земята, и надявам се не чрез човешки косми.
      Източникът е на променлив ток и напрежение и те далеч не са само в единия проводник. Мощността е изведена в единия, за да върши този ток някаква работа, иначе в повечето случаи ще се неутрализира, протичайки и по двата проводника в двете посоки със съответната честота и евентуално ще става само за нагревателни реотани. Оше висят старите табели на кварталните подстанции: "Токоизправителна станция "ЮнакЪ"" например. Тази станция не трансформира тока в "прав, постоянен" с "плюс" и "минус", и то минусът (нула) пуснат да тече по земята, нали? Имат ли далекопроводите фаза и нула? Доколкото знам - не?
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • От: Човешката косата електропроводник ли е?

        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
        Щото тука някакви аналогии между "нула" и "земя" при променливия битов монофазен ток с "минус" и "маса" при автомобилите леко се прокарват. А "нулата" не е "маса" и не е "земя".
        Аналогията е съвсем уместна, ако и не абсолютна.

        Иначе теоретично има няколко вида "земи" или "маси" - силова, екранна, защитна, сигнална и подобни. В зависимост от регулативните рамки и комбинацията от функции, които изпълнява, може да се нарича по един или по друг начин. "Земя" в електротехниката е просто частен случай на "Маса" (или обратното, зависи от кое определение тръгваш).

        Като сложиш и че на достатъчно стари автомобили (1950г) имат плюс на маса и мешавицата е пълна.

        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
        Възможно ли е проблемите (доколкото изобщо ги има, все пак повечето хора са живи въпреки електроснабдените си жилища ) да идват от единния "токоизточник" - разпределителното дружество-монополист? Всичкият ток в един град идва от един източник, макар и през многобройни трафопостове?
        Изобщо казано, това е вярно само доколкото всички имат ток. Без централно снабдяване просто нямаше да имат.

        Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
        ...Човешката коса е кератин, демек протеин.Определено и твърдо не и диалектрик по определението за диалектрик.
        Я дай определението за диелектрик че стана интересно?

        Коментар


        • От: Човешката косата електропроводник ли е?

          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
          ... Имат ли далекопроводите фаза и нула? Доколкото знам - не?
          Имат три фази със сигурност. Товарите им обаче са само междуфазни и през "нулата" не тече ток. Не знам дали са галванично разделени от земята, по-скоро не, но не съм енергетик. По стълбовете има четвърти или седми проводник който е най-отгоре и по същество е "защитната земя" - в случая гръмоотвод.

          Коментар


          • От: Човешката косата електропроводник ли е?

            Темата се държи на учудващо високо ниво със сравнително малко бисери, че в други подобни е основно бисери. В крайна сметка се потвърждава, че всяка жаба трябва да си знае гьола.
            Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
            Телефон - в профила!

            Коментар


            • От: Човешката косата електропроводник ли е?

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              ...Не знам дали са галванично разделени от земята, по-скоро не, но не съм енергетик.
              На ниското напрежение има заземяване на звездния център на трафа във всеки трафопост, до колкото ми е известно.
              При високото и аз не знам, но ми се чини че би трябвало и там да има такива работи, или поне някакви ограничители доколко може да се отдалечава от земята.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Човешката косата електропроводник ли е?

                Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
                Каква е принципната разлика между ток и водопровод?
                "Ток" значи движение на много еднакви неща в една посока. По тръбите имаш "воден ток", по жицата "електронен ток".

                А принципната разлика между вода и електричество е че едното можеш да го носиш в кофи, а другото не.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Човешката косата електропроводник ли е?

                  Може бе, просто на електрическите кофи им викаме батерии
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • От: Човешката косата електропроводник ли е?

                    Дали имат или не нула далекопроводите реално изобщо не е важно. Масовата система с консуматори на НН след трафопоста си е трифазна - може да са три монофазни потребителя с по една фаза, но пак е трифазна. Нулата съответно си е с по-малък ток и се заземява трафопоста, като (трябва да) е повторена във всяко табло. При консуматори на СН, примерно двигател на 6kV е по-специфично и пак има варианти. Заземителния общо взето го изяснихте. Проблемите обикновено тръгват от проблем с нулевия проводник - откачен(нагорял), дошла втора фаза по него(380V с твоята) и др.. С фазовия няма кой знае какво да се обърка, може да имаш по-ниско или по-високо в някакви граници напрежение от номиналното или изобщо да нямаш.
                    Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                    Телефон - в профила!

                    Коментар


                    • От: Човешката косата електропроводник ли е?

                      Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
                      Темата се държи на учудващо високо ниво със сравнително малко бисери, че в други подобни е основно бисери. В крайна сметка се потвърждава, че всяка жаба трябва да си знае гьола.
                      Подигравате се виЙ, ама във форумЪт нееднократно е констаНтирано, че и в него включително е пълно с професионални електротехници, които не знаят Закона на Ом(а). Ама си знаят гьола ехехеййй как си го знаят и плуват ли плуват в него и пари даже яко оттам вадят.
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • От: Човешката косата електропроводник ли е?

                        Гагич, а ти знаеш ли го?

                        Коментар


                        • От: Човешката косата електропроводник ли е?

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Гагич, а ти знаеш ли го?
                          Па да, даже съм пускал формула тук (онази, дето I, R и U са дадени в триъгълниче), ноооооо, естествено, беше изтрита от някой модератор, вероятно несъгласен с нея
                          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                          Коментар


                          • От: Човешката косата електропроводник ли е?

                            За разлика от другаде бисерите тук дори само прочетени често са животозастрашаващи
                            А тези простотии се правят от името на всички ни.
                            Даника
                            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                            Коментар


                            • От: Човешката косата електропроводник ли е?

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              На ниското напрежение има заземяване на звездния център на трафа във всеки трафопост, до колкото ми е известно.
                              При високото и аз не знам, но ми се чини че би трябвало и там да има такива работи, или поне някакви ограничители доколко може да се отдалечава от земята.
                              Зависи от "високото" , вид на "мрежата", режима при който се работи и т.н ....... тук, там се заземяват. Заземяват се директно, през активни и(или) индуктивни съпротивления. Има и мрежи с "изолирана неутрала".

                              Ама много задълбаваме....

                              Коментар


                              • От: Човешката косата електропроводник ли е?

                                Формулировку закона Ома необходимо уточнить следующим образом: «Если использовать тщательно отобранные и безупречно подготовленные исходные материалы, то при наличии некоторого навыка из них можно сконструировать электрическую цепь, для которой измерения отношения тока к напряжению, даже если они производятся в течение ограниченного времени, дают значения, которые после введения соответствующих поправок оказываются равными постоянной величине».

                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X