Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Приложна задачка по химия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Приложна задачка по химия

    Казуса е следния: имаме метални(стомана) детайли и тръбопроводи по които се отлага филм от глицерол(глицерин). Ръчно почистване е невъзможно. Необходим е лесен за намиране и не скъп (вероятно органичен)разтворител който да разтвори налепа. Всякакви киселини са изключени защото някой от детайлите имат циментация която може да се наруши.
    Глицерола е водоразтворим, но попадането и на минимални количества вода е КРАЙНО нежелателно. Бензин и Д.Г. етанол не разтварят глицерола.
    Съществува вариант да се разтвори с вода и след това водата да се премахне със спирт, но се опасявам, че могат да останат някакви количества Н2О които после да нанесат поражения по техниката за това е много крайна и нежелателна опция.
    Ровя доста за глицерола, но тъй като не съм химик по образование явно нещо ми убягва.
    Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

  • #2
    От: Приложна задачка по химия

    Глицерола се разтваря от етанол

    Коментар


    • #3
      От: Приложна задачка по химия

      Ми не. Опитите показват, че нито етанол нито метанол го разтварят...то не е и съвсем чист глицерол, някъде 50-60-70%-ен. +други бози с недотам ясен (поне за мен) произход.
      Водата го разтваря идеално, но не мога да я ползвам.
      Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

      Коментар


      • #4
        От: Приложна задачка по химия

        Като всеки алкохол, има поносима температура на кипене.

        В случая 290 градуса по Целзий.
        Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
        „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
        LZ1EMS

        Коментар


        • #5
          От: Приложна задачка по химия

          За жалост е това не става, защото освен метал имаме пластмаси и каучук, а те от такива температури ще "викнат ура"- забравил съм да го спомена по горе.
          Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

          Коментар


          • #6
            От: Приложна задачка по химия

            Като вариант виждам само едно осапунване, но пак е свързано с вода. Воден р-р на 20% натриева основа/сода каустик/, да се осапуни глицерина в тръбопровода. После промиване с вода и етилов алкохол за премахване на водата.Но сода каустика скапва каучука.
            Последно редактирано от белята; 30-01-16, 08:56. Причина: кривопис
            Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

            Коментар


            • #7
              От: Приложна задачка по химия

              Питащия каза, че става и само с вода, но не може.

              Въпросната инсталация да има нещо общо с процесите по получаване на биодизел?

              Коментар


              • #8
                От: Приложна задачка по химия

                Тази инсталация не подлежи ли на разглобяване, това много би опростило задачата.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #9
                  От: Приложна задачка по химия

                  Пара.
                  При много производства особено био има парна централа. Използва се за миене и стерилизация. Не казваш каква инсталация е, но пара с високо налягане и температура би изчистила всичко, и най-важно не е агресивна към инсталациите.
                  Пробвай

                  Коментар


                  • #10
                    От: Приложна задачка по химия

                    А па аз препоръчвам колегата да си смени маслата , филтрите и антифриза - доказани операции , панацея за всички болки .
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Приложна задачка по химия

                      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                      А па аз препоръчвам колегата да си смени маслата , филтрите и антифриза - доказани операции , панацея за всички болки .

                      ???

                      Коментар


                      • #12
                        От: Приложна задачка по химия

                        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                        ???
                        Ами няма раздел по марки джипки , в които някой да не пита що му тропа мотора , или прегрява , или не ще да пали на студено/топло , или му се е@ава предното .

                        ... и същевременно няма начин да не получи дежурния отговор : колега , смени си маслото , филтрите и антифриза .

                        .. та те така и тука : човека пита за химически начин за разграждане на глицерол , половината отговори са : разглабяй , чегъртай , изгаряй и тако далье .
                        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Приложна задачка по химия

                          Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                          Ами няма раздел по марки джипки , в които някой да не пита що му тропа мотора , или прегрява , или не ще да пали на студено/топло , или му се е@ава предното .

                          ... и същевременно няма начин да не получи дежурния отговор : колега , смени си маслото , филтрите и антифриза .

                          .. та те така и тука : човека пита за химически начин за разграждане на глицерол , половината отговори са : разглабяй , чегъртай , изгаряй и тако далье .
                          Мисля, че колегата не пита за жипка.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Приложна задачка по химия

                            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                            Мисля, че колегата не пита за жипка.
                            А аз мисля , че не си схванал какво искам да кажа.
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Приложна задачка по химия

                              Първоначално публикуван от siem Преглед на мнение
                              Ръчно почистване е невъзможно. Необходим е лесен за намиране и не скъп (вероятно органичен)разтворител който да разтвори налепа. Всякакви киселини са изключени защото някой от детайлите имат циментация която може да се наруши.
                              Глицерола е водоразтворим, но попадането и на минимални количества вода е КРАЙНО нежелателно. Бензин и Д.Г. етанол не разтварят глицерола.
                              Съществува вариант да се разтвори с вода и след това водата да се премахне със спирт, но се опасявам, че могат да останат някакви количества Н2О
                              За да намаля свободните вариации по темата: не става дума нито за автомобил нито за биодизел, и въпроса е какъв разтворител? а не каква е машината и за какво служи.
                              Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X