Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

    Тази сутрин, отивайки към работа се нагледах на пияни младежи, маскирани като клоуни, вещици и какви ли не.
    Та ми минаха разни мисли в главата и реших да споделя...
    По принцип Хелуин, или както се казва не е ли някакъв католически празник? В същото време има и православен- ''Архангелска задушница'' тематиката е същата, ама никой не ми го навира в лицето. Учителите масово подстрекават децата да се маскират и да празнуват хелуин. В същото време някак тихомълком премина деня на народните будители. Ако влезем в едно българско училище какъв ли процент от децата ще могат да изредят имената на поне двама народни будители и да кажат поне по две изречения за тях? Ама хелуин и Св.Валентин знаят...
    Какво точно е сбъркано в нашето образувание и къде бъркаме всички във възпитанието на децата си?
    Сегашните деца не знаят нищо , свързано с традициите и обичаите на народа ни, съхранявани с векове. Едно време тези неща се учеха. Съмнява ме дали 5% от младежите до 20г могат да изиграят едно традиционно право хоро /за по-сложните изобщо не коментирам/ А това са традиции, съхранявани с векове.
    И те така, ще ми се да чуя и друго мнение, да не би пък аз да съм нещо сбъркан...
    На сърбела майката му е чесането.
    Борислав Борисов Русе О885 О37815

  • #2
    От: Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

    Въпросът е кой как представя традициите. Явно имаме пропуски във възпитанието.
    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

    Коментар


    • #3
      От: Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

      Бориславе, Божкоо, нали не искате да кажете, че младежите са се напили, щот е имало Хелоуин...?
      Иначе щяха да си стоят трезвени, така ли...
      Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
      -----------------------------------------------
      Питието определя съзнанието....
      -----------------------------------------------
      0887770735

      Коментар


      • #4
        От: Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

        П.П. Аз пък цяла нощ правих Хелоуинска хоротека. И младежите, маскирани, гримирани и пиещи алкохол, играеха хора и ръченици.. /Само народна музика/. Кво лошо има, че са се маскирали като вампири..???
        Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
        -----------------------------------------------
        Питието определя съзнанието....
        -----------------------------------------------
        0887770735

        Коментар


        • #5
          От: Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

          Имаме си Кукерски обичай за гонене на злите сили - хем атрактивен хем полезен - а не тренировка за обиране на бензиностанции като тази глупост..
          Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

          Коментар


          • #6
            От: Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

            После, защо много хора си искали бай Тошо...
            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

            Коментар


            • #7
              От: Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

              В никакъв случай не е лошо, да се отбележи празник бил то католически, баптиски и т.н. Нека се веселят хората.Но жалкото наистина е, че не отбелязваме нашите празници подобаващо. Имаме прекрасни и красиви традиции-коледуване, сурвакарство, лазарки и др.
              Grand Cherokee WJ 4.7 V8
              Това е положението.

              Коментар


              • #8
                От: Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

                Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
                Имаме си Кукерски обичай за гонене на злите сили - хем атрактивен хем полезен - а не тренировка за обиране на бензиностанции като тази глупост..
                Е айде стига сега, представяш ли си кукерите на хелоуиинския празник и/или хелоуиинците на кукерския...Ми то ще стане меле по-страшно от на мач Гранит-Владая и отбора на Требич, особено ако са почерпени пернишки кукери и решат да разгонят злите духове
                Всеки трети е шести

                Коментар


                • #9
                  От: Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

                  Първоначално публикуван от borko_ruse Преглед на мнение
                  По принцип Хелуин, или както се казва не е ли някакъв католически празник?
                  Не точно. За католиците денят е "Всички светии" и не се различава принципно от другите християнски мероприятия. Хелуин като думичка пак произлиза от всичките светии, но маските и скитането по околните къщи го има главно в някои протестантски страни. Няма и нищо християнско в него. На мен лично ми се вижда 1:1 с коледарите у нас.

                  Възпитанието на децата е лична работа. Ако искаш твоите да знаят нещо - казваш им го. Клубовете за народни песни и танци никой не ги е забранил също така. Да обясняваш на другите как да си възпитават децата, или че бъркат в тая работа, е проява на много лош вкус. В образУванието ни е сбъркано главно това че хора, които пишат образУвание са взели диплома.

                  И не, "едно време" тези неща не се учеха. Пустото му право хоро поне 2/3 от България никога не го е знаела докато не са го въдворили с учебната програма при социализма. Учеше се някакъв идеологизиран тюрлугювеч от специално избрани и поизкривени "традиции".

                  Пък и традициите не са нещо статично, еле па съхранявано с векове. Те се променят и се адаптират. Съхраняват се елементи, понякога по доволно гротескни начини - познайте например защо в училище някой като има рожден ден го мокрят на чешмата, познайте и откога правят така. Вижте как абитуриентският бал постепенно обсебва ритуали от сватбата, новобранската и кръщенето. Замислете се самата новобранска откъде произлиза. Вижте какво става със самите сватби. Чуйте какви горещи молитви отправя към езическата богиня-майка ежедневно и най-войнствения най-православен най-християнин. Това не се случва защото някой така е решил а защото животът се променя и защото носителите на промяната не винаги са наясно до какво води тя. И това не е непременно лошо и не си непременно по-добър от другите, ако си връзваш обувките досущ като прадядо си.

                  А пък денят на будилниците, хич не ми се връзва за вековна традиция. Въведен е чисто административно по царско време (преди около 90г) като държавен празник, неглижиран по социализма и реставриран с люто настървение след избухването на демокрацията.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

                    Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
                    П.П. Аз пък цяла нощ правих Хелоуинска хоротека. И младежите, маскирани, гримирани и пиещи алкохол, играеха хора и ръченици.. /Само народна музика/. Кво лошо има, че са се маскирали като вампири..???
                    Напипал си същината. И хорАта, и пиянстването на големи шумни групи, и маскирането са различни интерпретации на едно и също нещо.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

                      Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                      и отбора на Требич....:
                      Вихър се казва... за протокола...
                      edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                      Коментар


                      • #12
                        От: Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

                        Не си сбъркан, но празнуването има малко общо с пропуските в обучението. И да знаят кои са будителите, няма начин да тръгнат да ги празнуват. Да тръгнем да се обличаме като Кирил и Методий ли си го представяш, или да спретнем една манифестация?


                        За да има интерес трябва да е интересно. Ако само набиваш сух материал, траен резултат няма. Колко филма/книги/документални продукции има за "народните будители", или за някой друг национален герой, или за кукери и лазарки? Недостатъчно, нали.


                        Задушница пък въобще не си го представям празнично, гробища и баби със забрадки. Докато Хелоуин си е обикновен карнавал, хората се събират на купони, дечурлигата лапат сладкиши и всички се забавляват. За св.Валентин същото, хората си правят кеф, е как да не е популярно.


                        Отделно стои въпроса, че и за Хелоуин, и за Валентинския ден всеки може да участва и то по много различни начини. Докато кукери и лазарки са нещо което предимно хората могат да отидат да гледат, и малцина участват лично (освен ако не кажеш че си виждал момиче-кукер и момче-лазарка, и какъв космат сладкиш да си опека за кукерския празник ... ) Не че не може, но нашите празници са прекалено свързани с това какво "трябва да се прави", всеки който направи нещо различно е подложен на обстрел, и край с личната инициатива.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Замислете се самата новобранска откъде произлиза.
                          До колкото знам от старите хора това не е било новобранска както ние и викахме а изпращане . Изпращали а хората на война и голяма част от тях не са се връщали .
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • #14
                            От: Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

                            Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                            До колкото знам от старите хора това не е било новобранска както ние и викахме а изпращане . Изпращали а хората на война и голяма част от тях не са се връщали .
                            Топло, топло. Това е вид погребение. Езическо, от едни по-северни езичници.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Хелуини, мелуини, празници, делници и куп глупости...

                              Първоначално публикуван от edoors Преглед на мнение
                              Вихър се казва... за протокола...
                              Гранит vs. Вихър ...якото дерби. Отивам да се наредя от сега за дървени билети
                              Всеки трети е шести

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X