Обява

Свий
Няма добавени обяви.

слънцето-проблем

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • слънцето-проблем

    колеги , липсва ми достатъчно образованост по въпроса и искам да питам по сведущите:
    защо лятно време по обед ми се вижда че слънцето пече по-отгоре, докато есен като че ли по обед е някак си по надолу? като да се хлъзга по хоризонта , ама по ниско?
    сигурен съм че има астрономическо обяснение , но не го знам за в съжаление. земната ос ли изклъчва нещо? нещо такова беше , но ми е сложно

  • #2
    До: слънцето-проблем

    Точно, оста на Земята е под ъгъл спрямо равнината на орбитата й. Лятоска Северното полукълбо "гледа" баш към Слънцето и то е таман отгоре. Зимъска "гледа" наопаки и Слънцето е ниско.

    Още една интересна подробност:
    Орбитата е елипса, а не окръжност, като Слънцето седи в един от фокусите й. Това, плюс наклона на земната ос, водят до ефекта на по-горещо лято и по-студена зима по нашите ширини, докато годишната температурна амплитуда в Южното полукълбо е по-малка. Естествено, повечето вода там също влияе, и бла-бла-бла, и бла-бла-бла...
    Прикачени файлове
    Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

    Коментар


    • #3
      До: слънцето-проблем

      Хич не е сложно, ако си го нарисуваш. Идва от наклона на земната ос спрямо "плоскостта" на орбитата около слънцето. По-пряко (ако искаш перпендикулярно) огряно през деня се оказва ту Северното, ту Южното полукълбо. Точно този наклон обяснява сезоните, както и това защо през лятото дните са по-дълги (чак до "бели нощи" по- на север) и защо когато тук е лято, в Чили и Аржентина е зима - и обратно.



      Поздрави!
      Искам България чиста!

      Коментар


      • #4
        До: слънцето-проблем

        ... и елипсата участва в играта, разбира се.
        Искам България чиста!

        Коментар


        • #5
          До: слънцето-проблем

          Значи, точно така е, наблюденията ти са абсолютно верни. И причината е точно наклона на земната ос спрямо равнината на орбитата и около слънцето. Именно този наклон е причината на Земята да има сезони. Когато Земята е в такъв участък от орбитата си , че слънчевите лъчи падат под прав, или максимално близък до правия ъгъл върху определен участък от нея, то на него имаме лято /в умерените ширини/.
          Само дето тази сложна научна материя се усвоява някъде около трети клас и е много интересно: като как се е случило така, че си я пропуснал.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #6
            До: слънцето-проблем

            Yordan, мисля, че малко грешиш относно ексцентрицитета на земната орбита, положението е точно обратното: когато в северното полукълбо е лято, земята е в най-отдалечена позиция спрямо слънцето и обратно. Ефекта на по-плавни разлики в сезоните на южното полукълбо се дължи именно на повечето вода там. Но на южният полюс /където има суша/ е много по-студено отколкото на северния и там ледената шапка е много по-сериозна /леден слой с километри дебелина/
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #7
              До: слънцето-проблем

              )) Викайте Пърси да ви разкаже. На него уж му е хоби, ама е толкова напреднал, че е трудно да го изкараш хобаджия
              А всъщност работата със сезонността не е сложна, ми е направо мътна и кървава. Нито закона на Кеплер е точен, нито ние успяваме да разберем как и защо се формират устойчивите орбити. Тъкмо бяхме го измислили, и започнаха да откриват екзопланетите. И пак се върнахме в невежеството на Средновековието
              Елипса - елипса, ани не е и плоска.
              То, не стига че е така както си го видял, ами и това се променя според поведението на Слънцето. Та чак се формират климатични и геологични епохи на планетите. И даже на кометите и астероидите.

              Пърсиии! Ти си астроном, давай кажи им!

              Коментар


              • #8
                До: слънцето-проблем

                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                Yordan, мисля, че малко грешиш относно ексцентрицитета на земната орбита, положението е точно обратното: когато в северното полукълбо е лято, земята е в най-отдалечена позиция спрямо слънцето и обратно.
                Да, така е, грешката е моя. И действително, ексцентрицитетът почти не влияе на климата, за разлика от наклона на оста и локалните особености (водна маса и прочие).
                За Борко 73 - Ето тук има интересни картинки за "движението" на Слънцето по небето и ъгъла:
                http://en.wikipedia.org/wiki/Equinoxes
                Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                Коментар


                • #9
                  До: слънцето-проблем

                  благодаря значи , почти схванах. ако всичко е верно значи другото лято пак трябва да е на най-високото . просто съм на северен склон и дори и най-високата си точка слънцето е скръндзаво към градината ми а напоследък есента направо си е мизерабъл !

                  Коментар


                  • #10
                    До: слънцето-проблем

                    )) Ква била работата
                    Значи, вече няма да се стряскаш. Астрономията не е изкривена покрай твоя двор, всичко е в норма ))
                    Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                    Коментар


                    • #11
                      До: слънцето-проблем

                      Според мен проблема трябва да се търси на няколко места ....

                      Едното е да "Вдигнем" малко слънцето ... така че да ти огрява двора яко. Точно отгоре ....!!
                      А другата насока е .. да обърнем двора към слънцето ... ако не става с булдозер, ще стане с няколко килотона .... взрив.
                      Ако и това не стане ... някаква там земна ос ли е какво е не знам, ама нещо да я поизместим ... така че слънцето да грее от север. Те тогава нема да има ник'ви ядове!
                      Толкоз от мен.
                      И аз не ги разбирам тези работи ... та който знае да ... помага. Проблем има тука!!!
                      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                      Коментар


                      • #12
                        До: слънцето-проблем

                        ами това за полюсите и обръщането им не знам колко е вярно, но ако се завъртят и аз ставам на южен склон, съответно имам сметка

                        Коментар


                        • #13
                          До: слънцето-проблем

                          Бе, ти ставаш на южен склон, ама на южното полукълбо, ефекта е "танто за кукуригу"
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #14
                            До: слънцето-проблем

                            да ! това е кретенизъм, наистина. а ако леко се килне планетата? да стисна перихелия за гушата?

                            Коментар


                            • #15
                              До: слънцето-проблем

                              Няма ли да е по-лесно да прекараш Гълфстрийма по Перловската.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X