Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Метеорит над Мурманск

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Метеорит над Мурманск

    Сигурно вече сте видели това. Ако не сте си заслужава, доста е впечатляващо.

    Но повече ме впечатли предпазливото обяснение на шефа на мурманския филиал на общественото научно-изследователско дружество, че можело и да не е метеорит. Какво друго ще да е, каква теоретична възможност изобщо има?

    www.offnews.bg

  • #2
    От: Метеорит над Мурманск

    "Метеоритите от този поток не представляват опасност за жителите на Земята, тъй като не са големи и изгарят напълно в атмосферата."

    Владо, коригирайте Метеор и Метеорит. Метеорит е това което падне на земята и можеш да си го прибереш за сувенир. Това което се изпарява в атмосферата се нарича Метеор. Предполагам, че разликата изглежда "формална", ама е малко като онова дето редактора сменил 2-3 пъти "атом" с "молекула" за да не се повтаря много Кадрите са изключително красиви и по добре да се наблегне на това, отколкото на търсенето на "друго обяснение".
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

    Коментар


    • #3
      От: Метеорит над Мурманск

      Искаш да кажеш метеор. За метеорит е още рано да се твърди. А иначе - впечатляващо е...
      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

      Коментар


      • #4
        От: Метеорит над Мурманск

        Може и да е навлизащ в атмосферата космически боклук - отработени степени, спътници и т.н. Въпреки, че като че ли ъгъла е доста голям...
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #5
          От: Метеорит над Мурманск

          Боклука като правило изгаря доста по високо, но пък знае ли се...
          Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

          Коментар


          • #6
            От: Метеорит над Мурманск

            Типичен метеорит (астероидно тяло) си е. Боклука не влиза с такава скрост и под такъв ъгъл и не се взривява, изгаря по-бавно и с дълга следа.
            Руснаците нещо са ги взели на прицел, преди няколко дни в Якутия имаше... С Челябинск бяха такива късметлии, 500 килотона им гръмна над главата, отърваха се само с уплаха, а можеше града да го няма.
            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

            Коментар


            • #7
              От: Метеорит над Мурманск

              Много бавно се движи. Метеоритите, които съм виждал се движат поне 10 пъти по-бързо. Височината изглежда доста малка, което увеличава конфликта със скоростта.
              Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
              Най-добрите ми спомени са предстоящите!

              Коментар


              • #8
                От: Метеорит над Мурманск

                Зависи от ъгъла, под който го гледаш.
                Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                Коментар


                • #9
                  От: Метеорит над Мурманск

                  Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
                  Много бавно се движи. ....
                  Бавно?
                  За по-малко от 5 секунди преминава през атмосферата и се взривява. По съвсем груби сметки, това са 30-40 км/с, възможно и двойно повече. Ъгъла на влизане е много трудно да се прецени по два клипа. Височината пък няма никакъв начин да определиш каква е. Височина на кое? Светенето започва на 100-150 километра височина, експлозията може да е на всякаква височина, зависи от състава, формата и скоростта на камъка. Времето за преминаване ти е единствения ориентир в случая.
                  Последно редактирано от dhv; 22-04-14, 12:37.
                  "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Метеорит над Мурманск

                    Колега, метеоритите, които съм виждал минават през видимия небосвод за по-малко от секунда. Дори не съм сигурен дали има и половин секунда.
                    Разбира се, че няма как да преценя размера им и разстоянието до тях, но смятам, че и то е в пъти по-голямо.
                    Смятам, че това е ракета или някакъв друг летателен апарат на не повече от 1000 метра височина.
                    Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                    Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Метеорит над Мурманск

                      Височината е над облаците, осветява ги отгоре. Друго не се знае за нея.

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      Може и да е навлизащ в атмосферата космически боклук - отработени степени, спътници и т.н. Въпреки, че като че ли ъгъла е доста голям...
                      Ъгълът също трудно може да се прецени.

                      Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                      Боклука като правило изгаря доста по високо, но пък знае ли се...
                      Боклукът изгаря по абсолютно същия механизъм като небесните тела. Просто вероятността да е над Мурманск (зад полярния кръг) е доста ниска, а и принципно не е толкова плътен че да направи такова шоу. Човешките произведения обикновено са ламаринен корпус и платки и тръби вътре, които бързо се разпердушинват.

                      Друго си е плътното желязо или камък. Носи много кинетична енергия и много импулс в малък обем.

                      Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнение
                      Типичен метеорит (астероидно тяло) си е. Боклука не влиза с такава скрост и под такъв ъгъл и не се взривява, изгаря по-бавно и с дълга следа.
                      Руснаците нещо са ги взели на прицел, преди няколко дни в Якутия имаше... С Челябинск бяха такива късметлии, 500 килотона им гръмна над главата, отърваха се само с уплаха, а можеше града да го няма.
                      1/6 от сушата, много равнини и всички коли с видеокамери. Хич не им трябва да ги вземат на прицел.

                      А в Челябинск за уплахата не знам, ама бая джам смениха, а керемидите сигурно още ги редят. Иначе във вицовете Челябинск е нещо като нашия Перник.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Метеорит над Мурманск

                        Абе тези приказки за височини, скорости и т.н. са изсмукани от пръстите - това което виждаме е ъглово преместване на обект. А според дистанцията до обекта (която няма как да я разгадаем по клипа) може да се разбере скоростта, ама и ако се знае под какъв ъгъл се движи спрямо нас обекта....
                        Височината - ами няколко десетки километра (където атмосферата започва да става достатъчно плътна)...
                        Та за какво се спори - нито се знае посока, нито скорост, нито предполагаема треактория на тялото..

                        П.С. Ясен ме е изпреварил..
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Метеорит над Мурманск

                          Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
                          Колега, метеоритите, които съм виждал минават през видимия небосвод за по-малко от секунда. Дори не съм сигурен дали има и половин секунда.
                          Поне 4 сек. (четири) беше метеорита, който наблюдавахме попълнолуние Август 2013 над Калиакра. Отначало беше едно тяло, после се разцепи на две след нещо като избухване и догоря и се доразпадна. В кръга на шегата - успях да си изрека 2 желания на глас. Бях с един приятел, а също го наблюдаваха и други хора, които намерихме да питаме в оня пущинак - сигурен признак, че не съм сънувал.
                          Преди Нова година, преди залез (около 17:00 часа), също видях подобен за 2 сек. поне...

                          Естествено и двата случая нямаха мащаба на метеорита от клипа но си е епично!
                          Публикувайте отговор

                          Коментар


                          • #14
                            От: Метеорит над Мурманск

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            ...
                            Боклукът изгаря по абсолютно същия механизъм като небесните тела. ...
                            Вярно. Само че навлизайки от околоземна орбита, ъгълът му е близък до нула, движи се с не повече от 11 км/с и ще се вижда в продължение на много повече от 5 секунди. Може и почти минута да се наблюдава. После, снимано е от кола с фарове. Поне аз знам как светят фаровете, а в момента на експлозията това нещо е десетки пъти по-ярко. Орбитален обект не може да освети пейзажа като слънце, ако ще и цялата международна космическа станция да падне. Няма да се учудя ако експлозията от клипа е била от порядъка на няколко килотона.


                            ...Та за какво се спори...
                            Задължително ли във форум трябва да се спори? Говорим си за астрофизика. Много хора не знаят кое как се случва, само колко приказки за извънземни и конспирации се изприказваха по-рано... Утре ще падне някой камък на по-лошо място, и някой малоумник ще натисне някое копче. Това е било на косъм да се случи вече веднъж, пак заради мереорит.
                            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Метеорит над Мурманск

                              Не би трябвало да има съмнения, че това е метеор. Подобни явления са колкото са опасни, толкова и красиви. Добре че тук са се разминали само с невероятната гледка за разлика от жителите на Челябинск.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X