Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За произхода и самосъзнанието на българите.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

    Първоначално публикуван от Dydo Преглед на мнение
    ... ... ...
    Изказването е в духа на предишното му "...Докато ние тук си чешем макарите Китай не спи, Индия не спи, хората строят университети и бълват квалифицирани специалисти на конвейер докато при нас цели прослойки от населението вече могат само да мечтаят за висше образование..." (перифразирам естествено ).

    Горното е насочено към същата публика и търси поддръжка за задвижването на някакво тихоокеанско споразумение отново на принципа "...докато ние си чешем...Китай не спи...", за да го защити пред избиратели които се ослушват понеже са клъвнали че видиш ли "ще върнем американските работни места от Китай в Америка" е възможна алтернатива, при това положителна.

    Прочее наистина се отплесваме.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

      Ясно, Гоблин-естествено го е казал не току тъй.

      Търтей, има и т. 4-американският вестник не е отразил буквално думите. Не знам там каква е практиката, но не е изключено. Абе то мани даденият линк-просто този ми попадна, но де що видях медии, не само в бг цитираха думите му в този смисъл. Ще се осмелят ли всички и то в купом да цитират едни и същи лъжи. Хм, съмнявам се и то баш изказване на Обама. Това не е игра в случая и тиражиране на измислици от този ранг е супер рисково.
      SUV

      Коментар


      • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

        Първоначално публикуван от Dydo Преглед на мнение
        ...
        Търтей, има и т.4-американският вестник не е отразил буквално думите. Не знам там каква е практиката, но не е изключено.
        Никъде не е изключено, то затова съществуват различни медии.

        Коментар


        • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

          Бря, човек да не отиде, да изяде едно ягне на място без нет... докъде сте стигнали- евалла!
          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
          Малко странно ми звучи горното. Останал съм с впечатлението, че патриотичното индоктриниране на българите още от времето на цар Борис ІІІ залага на мотото "малко, ама готино"....
          Патриотичното индократодокториранотинтириминтири (да ти имам термина) по времето на соца залагаше на неглижиране на проблемите и преекспониране на постиженията. Кое беше повече и кое по- малко, няма да коментирам, вчера си изгледах с кеф филма "Кит", барабар с препоръките на "художествените критици" към създателите му.
          За ракията имам цяла теория, наречена "Синдром на фалшивата ракия". В редица речи по въпроса подробно съм разяснявал основната теза и съм я доказвал практически неведнъж. Вкратце- ако си купиш ракия за 3 лв/л. най- вероятно на следващия ден ще те боли глава; ако си купиш ракия за 15 лв/л. шансът на следващия ден да те боли глава е същият. Т.е. каквато и ракия да си купиш, вероятността да те боли глава е константа. И, не ми влизайте с "имам си един дядо, дето от него си купувам една медовина... аз си я правя сам... и ала- бала..." това са само частни случаи. А проблемът за малкото читави производители, които се опитват да предложат нещо не чак толкова ментосано е, че просто се набутват с по- голяма себестойност. Псилютно същото е валидно и за луканките и за дрехите и за квот се сетите и никакви напъни от рода на "Лютеницата- запазена марка на България", "Стандарт Стара планина" и прочее простотии няма да решат проблема. Тук- там се появяват щандчета с огромни надписи "БИО", които колкото по- отдалеч ги заобиколите, толкоз по- добре за вас.
          Тааааа, не знам как е в Хамериката, ама докато едно нещо не започне да струва толкоз, колкото струва, ще страдаме всички. Производители, търговци, клиенти- всички!
          Аре, от мен да мине и да не съм само оффтопик. Крачката до самосъзнанието е малка. Българинът се чувства вечно преебан в собствената си държава и се стреми да покаже колко е велик и готин извън нея. Там някъде- на майната си- изведнъж става голям патриот. Това ако не е синдром...?
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

            Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
            Това ако не е синдром...?
            Бе Англия е на практика като нас по площ. Начи не сме особено малки. Само трее си опраим икономиката

            Та синдром си е отсекъдес, та дрънка даже
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
              Та синдром си е отсекъдес, та дрънка даже
              Нещо са се активизирали "партньорите" както злобно ги наричат по хибридните форуми. За пръв път от 30 години се връщам от прием на "френски алумни" в амбасадата. Беше пълно с озадачени възстарички каки и байчовци като мен... Самото му превъзходителство Ксавие Жан-Мари-Люк-дьо-ла-последния-да-затвори-вратата-Лапер-дьо-Кабан се извини за тази много, много закъсняла инициятива... Гы-гы-гы!
              Честит Ден на Европа, българи, неосъзнали и осъзнали се, европейци!
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                Нещо са се активизирали "партньорите" ...
                Имаш предвид озадачаващите и настойчиви сигнали да си подредим кочинката ли?
                Доста е интересно...
                - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                Коментар


                • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                  Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
                  Имаш предвид озадачаващите и настойчиви сигнали да си подредим кочинката ли?
                  Доста е интересно...
                  Сякаш се присетиха да си преброят... условно и много грубо казано "потенциалната пета колона", да я поглезят със шампаняц, пастис, арманяк и мезенца. Според класиците на консТипаТивните теориЙ, това е сигурен признак на задаващо се "Време разделно", нали?
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                    ...Според ..консТипаТивните теориЙ, това е сигурен признак...на ..."Време разделно", нали?
                    Е, Аз бих казал "Интересни времена" (Разгорещени битки! Революция! Гибел! Война! (Да не пропуснем случайно синовете й Ужас и Страх, а също така и дъщеря й Кланси.))
                    - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                    - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                    Коментар


                    • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                      Интересно! Понеже децата сега полагат тъй наречените изпити по независимото външно оценяване /за които освен наученото в клас, ги готви и майка ми-препитва ги/, вчера се загледах в едно лъскаво гланцирано книжле от 2 листа с основни исторически факти и за покръстването какво да видя: Борис I бил принуден да сключи мир с Визания и БГ да приеме християнството. Бре викам аз, във филма "Покръстването" Борис поставяше, да не кажа и налагаше някакви условия, пък и като дете нямам спомен да съм учил, че сме се почувствали принудени от обстановката. И да чета и да не чета из нета, всеки може да си напише всичко..........или да преработи истината, която видите ли да сме били прочели от първоизточници. Наистина, поради водените войни и други фактори, е било изгодно да приемем една вяра, за да обединим по някакъв начин народа в държавата. В писаниците обаче в нета, казват: Друга важна причина е т.нар. "Дълбок мир", който бива сключен през 863 г. в град Константинопол между Византия и България. С този договор България приема християнството от православния Константинопол, а не от католическия Рим. Да, ама не го представят така, че едва ли не не сме имали друг избор.
                      Та в заключение, децата пак ще възприемат нещата по разни исторически случки, че се касае за навеждане, полягане и т.н., вместо да се кове в съзнанието им национална гордост. Не смея да чета големият им учебник, че кой знае на какво ще се натъкна.
                      Не твърдя, че истината не е била именно тази, но не се прави така. Поне гледаме, как го правят в други държави, макар и малко да преиначават нещата.
                      Последно редактирано от Dydo; 14-05-16, 08:55.
                      SUV

                      Коментар


                      • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                        Първоначално публикуван от Dydo Преглед на мнение
                        Борис I бил принуден да сключи мир с Визания и БГ да приеме християнството. Бре викам аз, във филма "Покръстването" Борис поставяше, да не кажа и налагаше някакви условия, пък и като дете нямам спомен да съм учил, че сме се почувствали принудени от обстановката. ... Да, ама не го представят така, че едва ли не не сме имали друг избор.
                        А имали ли сме друг избор и какъв е бил той? Тука, по-горе в тази тема, Борис го обвиняват за невероятен продажник и злодей, наложил с кръв, огън и меч християнството и приравнил богоизбраните воини на Тангра към някакви тривиални еврогейове, видиш ли. Като предложих това да го обяснят на руснаците и да ги питат тях по какви ренегатски причини са приели (без коментар от кого са го приели ) същото това вредоносно учение, мнението ми беше изтрито.
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар


                        • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                          А имали ли сме друг избор и какъв е бил той? Тука, по-горе в тази тема, Борис го обвиняват за невероятен продажник и злодей, наложил с кръв, огън и меч християнството и приравнил богоизбраните воини на Тангра към някакви тривиални еврогейове, видиш ли. Като предложих това да го обяснят на руснаците и да ги питат тях по какви ренегатски причини са приели (без коментар от кого са го приели ) същото това вредоносно учение, мнението ми беше изтрито.
                          В случая не коментирам способа на налагането, а това, дали сам го е избрал или е бил принуден. Иначе до колкото съм запознат, е имало "пазарлъци" за католицизма-факт общоизвестен и исляма. Той обаче по редица съображения е предпочел източното православие.
                          Та с оглед предното ми мнение мога да допълня, че дори и най-великите сили преиначават малко нещата в своя полза-дори да не е самият факт, то начина на осъществяването му и причините. Така или иначе набиването на информация в малките детски главици за начинът, по който е станало нещо преди 1200 г. може само да е от полза, ако е поднесено както трябва. Факта на покръстването от Борис I си остава, но да кажем изречението/ята можеше да звучи/ат по следния начин:

                          "Тъй като Борис I е търсил обединение на народа в България е решил да го направи чрез обединение и на вярата им. Запознати с този факт, всички от великите сили тогава, в лицето на Римокатолическата църква и редица западни империи, както и най-вече Византийската империя, са положили неимоверни усилия да привлекат като съюзник изключително мощната по това време в икономически и военен план Българска държава. С оглед близостта обаче с Византия, както и по редица други чисто практически съображения, Борис I e предпочел източно православната християнска вяра. Разбира се, българският владетел се е възползвал от ситуацията и е поставил редица условия на византийския император, някои от които даже унизителни, от изпълнението на които е зависело и решението на Борис I. Макар към този момент Византийската империя да е била хегемон в своето развитие и безспорна сила в цяла Европа, въпреки това тя не е имала каквато и да е възможност за противопоставяне на условията на българският владетел, като в името да привлече към себе си България, е направила не малки отстъпки."

                          Какво им пречи да го напишат така? И ако някой ми отговори, защото това не е истина, то възниква и въпросът, а истина ли е това, което официално сме го приели за такава. Та използването на подобни фрази и начин на поднасяне на информацията у децата, касаещи определени факти, може само да е от полза и още от малки да формира в тях едно самочуствие, че са българи. Ден след ден, инфо след инфо и така.
                          Последно редактирано от Dydo; 14-05-16, 10:21.
                          SUV

                          Коментар


                          • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                            Първоначално публикуван от Dydo Преглед на мнение
                            Какво им пречи да го напишат така? И ако някой ми отговори, защото това не е истина, то възниква и въпросът, а истина ли е това, което официално сме го приели за такава. Та използването на подобни фрази и начин на поднасяне на информацията у децата, касаещи определени факти, може само да е от полза и още от малки да формира в тях едно самочуствие, че са българи. Ден след ден, инфо след инфо и така.
                            Ми не е истина и ти би трябвало да го знаеш това. Ако не знаеш - има много писано и можеш да прочетеш. Борис губи яко територии и държавата му е съсипана, вкл. и от някакви природни бедствия навремето. Той отчаяно търси мир и изнамира тази схема, за да престанат да го мачкат от вси страни. Защо да бъдат лъгани децата? Изобщо няколко пъти в тази тема се опитвам да обясня, че самозалъгването с минало бивше величие е вредно за "самосъзнанието на българите" и буди присмех у граждани на съседите ни и на "Великите сили". Демек "Сега сме бедни, тъпи и прости, ама знайш ли колко велики сме били едно време - всички са се страхували от нас!" има ефекта на хвалбата на някой зимбабвиец, че е потомък на Шака Зулу.
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                              Истината, както написах я знам-поне тази, която тиражират за доказана.
                              Относно самочувствието...........с по-голямо такова ли ще е един човек, който цял живот чете, че сме били мачкани от този или онзи, както и че никога не сме имали водеща държава, дори и в отделни моменти на историята. Аз не мисля, че такъв човек ще е с по-голямо самочувствие или амбиция за развитие, сравнено с друг, у чието съзнание здраво е залегнала тезата, че произхожда от велик народ. Защото този със самочуствието на произлязъл от мачкан народ, ще си казва, че след като никога държавата му не е била силна, просто такава е съдбата ѝ, като при настоящата обстановка, хептен няма да повярва, че е възможно тази държава да бъде нещо и за в бъдеще. Обратно: човекът със самочуствие ще си рече по старата българска поговорка-където е текло пак ще тече и ще има в пъти по-голяма амбиция да се доказва.
                              По повод на горното се сещам за филма Небесно царство, когато Балиан положи в рицарство всички присъстващи в крепостта /обсадена от армията на Саладин/ селяни и работници, зада имат амбицията да я защитават и един го попита:
                              -Защо го правиш, нима някой като знае, че е просветен в рицарство ще се бие по-добре?
                              -И още как!!!!!

                              Човешката психика и нагласа е нещо голямо, знаеш го. Кой както иска да тиражира нещата, но аз моите деца ги възпитавам и им обяснявам така събитията, че да имат самочувствие. Не разбира се да ги лъжа тотално, но просто интерпретацията е друга. Даже като съм на чашка много пъти съм им казвал да не гледат само опаковката, а да вникнат в много детайли, защото в света са малцина, на които Господ е дал своята милост да се родят българи и в държавата България За някого мога да звуча пресилено, да промивам мозъци и т.н., но такова е виждането ми. От това някого да му обясняваш, че произхожда от смачкан народ, носи само вреда. А и ще бъде лъжа-аз не възприемам тази теза.
                              Последно редактирано от Dydo; 14-05-16, 12:27.
                              SUV

                              Коментар


                              • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                                Първоначално публикуван от Dydo Преглед на мнение
                                От това някого да му обясняваш, че произхожда от смачкан народ, носи само вреда. А и ще бъде лъжа-аз не възприемам тази теза.
                                Произхождането от смачкан народ ни го измислиха едни русокоси братИя с леко тъй дръпнати предимно сини очи, дето няколко пъти ни освобождават и сега са мераклиЙ да ни освободят от евроГейско колониално иго.
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X