Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За произхода и самосъзнанието на българите.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

    Апропо, да питам живеещите в САЩ имат ли инфо, американците пробвали ли са наша ракия, било тя и не Смядовска, и ако да-какви са отзивите. Едва ли са захвърлили и заклеймили бърбаните и скоча, след проба от нашата раЧия ама ми е любопитно. Аз лично, ако има на масата хубава домошарка, уиски не помирисвам, каквото ще да е.
    SUV

    Коментар


    • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

      Първоначално публикуван от Dydo Преглед на мнение
      Апропо, да питам живеещите в САЩ имат ли инфо, американците пробвали ли са наша ракия, било тя и не Смядовска, и ако да-какви са отзивите. Едва ли са захвърлили и заклеймили бърбаните и скоча, след проба от нашата раЧия ама ми е любопитно. Аз лично, ако има на масата хубава домошарка, уиски не помирисвам, каквото ще да е.
      За американците идея си нямам.
      При нас италианци, украинци и разни други европейци източни и западни.
      Като им се донесе харесва им ракията къде повече от уискито къде по малко.
      Ама и румънците носят страшни домашнярки че и сърбите.
      Ракията не е българско изобретение
      Land Rover Discovery II, V8 4.0
      VW Golf VI variant
      Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

      Коментар


      • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

        Първоначално публикуван от Dydo Преглед на мнение
        Апропо, да питам живеещите в САЩ имат ли инфо, американците пробвали ли са наша ракия, било тя и не Смядовска, и ако да-какви са отзивите. Едва ли са захвърлили и заклеймили бърбаните и скоча, след проба от нашата раЧия ама ми е любопитно. Аз лично, ако има на масата хубава домошарка, уиски не помирисвам, каквото ще да е.
        Моя опит с германци, ингилизи, руснаци и австрийци, заселили се дълготайно тук /защо ли?/ е, че трайно намразват шнапса, вискито и водката.

        Както и тамошните мезета.

        Коментар


        • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

          Отговора на този въпрос ще е и коментар по по-горните коментари

          Достъп до хубава българска ракия, както и до единствена по рода си Смядовска луканка, В БЪЛГАРИЯ, никога не съм имал

          Не всеки в България си има личен винар, личен месар, личен кравар, сиренар и прочее. Когато се прибирам в България имам късмета кварталното ми магазинче (от соц време) все още да е оцеляло от атаките на Билла-та на двеста метра от там, и хората от край време, през кризи и ментета, успяват да докарат "нормална" луканка и прочее колбаси. Под нормални разбирам - вкусни, и от които все още не съм умрял. Но дали са смядовски, такива-онакива - не знам. А и не ме интересува.

          Аз съм си груб вкус, нерафиниран - не ги разбирам тях ряботи. Колко десетилетия наред ме гонят лелки, стринки, баби, тъщи, и ми обясняват "чакай сега ти такава баница не си ял", и не могат да ги докарат на половината на вкуса на мазната, лоеста, гнясна, сиренясала софийска баничка която нагъвам огнено гореща гасейки огъня с ледено кисело мляко, в голямото междучасие което е точно 20 минути, които не ми стигат понеже до завоя на Раковска са три минути, после 16 минути опашка, после още три минути обратно за които трябва да изядем баничките тичайки, добирайки се за четвъртия вече започнал час при физичката която е също и зам-директорка, червени, разплакани от горещото, сумтящи и с кисело мляко по сините сака.

          А за ивовите луканки - естествено че си ги правеше в гаража като започна, сега май си има цех. Луканки в Щатите се внасят трудно, а апокрифния внос (проверено от познати, за щастие не от мен) започва от глоба 350 зелени за забравен в багажа европейски сандвич със шунка. А митничарите на JFK сега не знам, но преди години като видеха самолет с пътници от България и директно вадеха кучетата зер си знаеха какво носим.

          Ивовата луканка си е просто това - луканка. Хубава. В плик без етикет и без опознавателни знаци. Другите в хладилника са на Тандем, за щастие със шарен етикет, та да знаем кои да не взимаме (нищо лично, бабека им е хубав, останалото - тц).

          Та за ракиите - хубавите. Такива и в България не съм пил. В българския магазин (на Рангел, за него друг път, пожелавам всекиму в България да има поне един магазинер толкова мераклия колкото него) алкохол не се продава, трябват лицензи. Ако има някъде хубави български ракии, ще са в големите магазини за алкохол, където са хубавите български вина (те също са друга тема, но да речем че тях престанах да ги купувам някъде в края на 90те когато мелнишкото на домейн бояр изчезна от кварталния ми магазин във Франция където се продаваше като топъл хляб, изчезване което се случи след като утрепаха някаква шефка ли беше, собственичка ли беше в България, след което хубави български вина просто не съм намирал).

          Та въпросните ракии ще са сгушени някъде между сръбски ракии ("ооо, сръбска раки !!!"), македонски ракии, румънски и подобни. Който въобще се появи въоръжен с намерението да пие ракия, ще трябва да намери някакви сериозни причини да избере българската пред другите. Сърбите си имат внос от десетилетия, на тях никой не им е изкуствено прекъсвал връзките между емиграцията от метрополията между 40те и 90те, и бизнеса е вървял яко през всички тези десетилетия. Евентуално каквото се е наместило на тяхно място през годините на югоембаргото - пак няма да е българско а от останалата част на Югославия.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

            Т.е. в уса няма смядовска а ивова луканка.



            Което нали не я прави нито по-добра нито по-лоша, просто не е такава.

            ПП В БГ се продават боклуци просто щото има търсене за боклуци.
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

              Еееее, Гоблин, ама си обстоятелствен. Иначе, ясно-разбрах за какво иде реч.
              SUV

              Коментар


              • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение

                ПП В БГ се продават боклуци просто щото има търсене за боклуци.
                То боклуци се продават навсякъде.
                Всеки трети е шести

                Коментар


                • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                  Виноват

                  Значи - ахъм, ахр-ъммм:

                  ДЪРВЕНИТЕ ОБРЪЧИ СА НАЙ-ДОБР...ЪЪЪ... В НЮ ЙОРК НЯМА СМЯДОВСКА ЛУКАНКА !!!
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар


                  • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                    Чели сме Хайтов, но доколкото е защитено географско наименование
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                      И защо е толкова сложно да се внася луканка? Става въпрос за официално, а не куфарна търговия. Същевременно казваш, че Тандем с продавало там.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                        Официално просто е трудно да се стигне критична маса. Прекалено много разправии за все още относително малки количества. Тандем е добър пример, тях ги внасят мисля разни дистрибутори в Чикаго (то май от тях и морените и мурите и лютениците и повечето други неща идват), предполагам внасят достатъчно та да си струва.

                        Иначе конкретно за месата Щатите исторически правят големи спънки по принцип на всичко европейско, имат си от десетилетия една разправия че Европа не ще да внася американско говеждо заради антибиотиците, и американците отвръщат подобаващо.

                        Преди десетина години имаше доста живописен пример за това как работят американските лобита - в конгреса се предлагаше поредната законодателна мярка за ответен удар срещу забраната на американски меса в Европа. Беше един списък да речем 11000 европейски артикула, които да се обложат с 200% такса внос като ответна санкция срещу европейците. И приемерно гледаш 11000 селскостопански артикула - всякакви зарзавати, зърна, торове абе каквото се сетиш. И някъде на позиция 10898 примерно: "...Състезателни кросови и ендуро мотоциклети с кубатура над 50см3..."

                        А тогава такива внасяха единствено КТМ, и тъкмо бяха почнали сериозно да натискат пазара. Някой конкурент се беше "вредил", и тази "селскостопанска" техника беше се озовала в списъка.

                        И тогава ти става ясно какво е да си сериозен производител - трябва и за такива неща да следиш. КТМци се вдигнаха, пищяха, писаха до всички списания, заваляха въпросите и хоп - тази позиция отпадна от списъка.
                        Издъних се на Тюринг теста

                        Коментар


                        • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                          Не знам какво е, ама Обама щом без никакъв свян направи това брутално изказване, че САЩ следвали да диктуват правилата за търговия, а не например Китай, който е и в района на страните, касаещи това търговско споразумение /и е напълно нормално именно Китай да ги пише и диктува там/, представям си какви ги вършат задкулисно. По нагло и безпардонно изказване от държавен глава на демократична държава, който открито да твърди, че нацията му следва да диктува правилата и никой друг, не бях слушал. Че от къде накъде, всеки се оправя както може. Не е казано, че САЩ во век и веков трябва да са водещи в икономиката-що за нахалство. Ако някой се окаже по-способен да си пробие път, а те започнат да изостават, а народа да го усети осезаемо, това е положението. На това тяхното нещо все някога ще дойде краят, не може да е вечно. Исторически е невъзможно-дали по една или друга, дори независеща от тях обективна причина. Пак ще са сигурно с висок стандарт и велика икономика и военна сила, но не и да са първи във всичко. Може да е след 200 или дори 1 000 г., но падението е неизбежно. Просто колелото на човечеството го е доказало стотици пъти.
                          SUV

                          Коментар


                          • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                            Не съм гледал/слушал конкретното изказване, тъй че не мога да дам мнение. До колкото съм се интересувал от изказванията на Обама - наглостта и безпардонността не са му навик (то това му е и основния проблем пред избирателите чиито щати не се мият на океан), тъй че не би ме учудило въпросното изказване да е било в строго определен контекст. Но може и да греша.
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                              Ей го: http://temaonline.bg/publication/376...8%D0%BA%D0%B0/

                              Ей го и в Уошингтън пост: https://www.washingtonpost.com/opini...65d_story.html

                              Но иначе да, може изказването да е с цел, определени електорални единици да го чуят. Поднебесната държава обаче е отговорила подобаващо. Ще видим какво ще излезе накрая, но много световни медии и анализатори определят подобно изказване като недопустимо, водещо след себе си най-малкото увеличаване на неприязънта към САЩ....което не е добре.

                              Но пък темата е за българите и да не изпадам в спам.
                              SUV

                              Коментар


                              • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                                Първоначално публикуван от Dydo Преглед на мнение
                                Ей го: .
                                Оградете вярното:
                                а) Преводача само си мисли че знае английски.
                                б) Нарочно превежда диагонално
                                в) Редактора на тема е платен русофил
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X