Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кацане на Марс, центробежната сила и теглото върху планетарната повърхност

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кацане на Марс, центробежната сила и теглото върху планетарната повърхност

    Дали хора са стъпили на луната незнам но ако ми кажат след няколко години че са стъпили на Марс и после са успели да излетят от там без ракета носител много ще се замисля.Като се има предвид че Марс е с големина приблизително колкото Земята ,то и гравитацията трябва да е подобаваща.
    Тогава ще ги питам аз тях как ще сричат.
    Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
    Дий Снайдер

  • #2
    До: Стъпили ли са хора на луната?

    Интересното е че денонощието на Марс се отличава от нашето само с 45 минути!

    Коментар


    • #3
      До: Стъпили ли са хора на луната?

      След няколко години може да има други "превозни" средства
      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

      Коментар


      • #4
        До: Стъпили ли са хора на луната?

        Първоначално публикуван от banjo Преглед на мнение
        Дали хора са стъпили на луната незнам но ако ми кажат след няколко години че са стъпили на Марс и после са успели да излетят от там без ракета носител много ще се замисля.Като се има предвид че Марс е с големина приблизително колкото Земята ,то и гравитацията трябва да е подобаваща.
        Тогава ще ги питам аз тях как ще сричат.
        Да, ама ядрото му е изстинало и се върти доста по-бавно(което обяснява и приблизително същото денонощие при значително по-малък диаметър). И двете означават доста по-ниска гравитация. Освен това няма и плътна атмосфера, съответно и атмосферно налягане, което си е сериозно съпротивление. Но, както и да е. Идеята за мисия до Марс винаги е включвала производство на гориво на място, за да може да се осъществи обратен полет. За това се пращат и всички тези сонди. Основната мисия е да се проучи какви вещества има там. Иначе необходимото количество за отлитане от там гориво е много по-малко, отколкото за излиане от Земята.
        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

        Коментар


        • #5
          До: Стъпили ли са хора на луната?

          Не разбрах какво общо има гравитацията с изтиналото ядро и с диаметъра. Ако кажеш, че благодарение на малката ъглова скорост и малкия радиус е доста по-малка центробежната сила - добре, но това не е гравитация. Освен това въпросната сила на Земята е пренебрежима. Гравитацията е функция на масата, а не на размерите.

          Иначе, Марс е дребосък и добре, че е сух, та поне има площ за обикаляне.

          В тази връзка, една много интересна идея за отиване и връщане дотам:
          http://htftp.offroad-bulgaria.com/ST/mars.avi

          Коментар


          • #6
            До: Стъпили ли са хора на луната?

            за да има полза от центробежната сила трябва да ходиш отвътрешната страна на планетата и наобратно, иначе не действа в твой интерес

            Ставаше въпрос, че е с по-малка маса от земята и поради тази причина има по-ниска гравитация и съответно и по-неплътна атмосфера.

            Марс е много романтична тема, обаче си е абсолютно обречена ако питате мен. Знаете ли какви са последствията от родени деца на 1/2 гравитация ? Какви мутации ще се получат след 2 поколения, ако изобщо може да проима поколение на такава гравитация, и то да приемем, че всички проблеми с атмосферата и радияцията са вече изчистени.

            Направо няма смисъл, хората сме толкова кекави че само не нашта си планета ще си стоим и тъй то. Това докато не преборим моралните си задръжки, че всички трябва да сме еднакви и като от калъф де. Щото чедата на космоса сигурно ще са по 5 метра високи и няма да приличат на нищо, но все ще сме една раса..
            VW Touareg V10, 5000cc

            Коментар


            • #7
              До: Стъпили ли са хора на луната?

              Помниш ли приказките за експериментите с Валентина Терешкова?
              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

              Коментар


              • #8
                До: Стъпили ли са хора на луната?

                Центробежната сила си е сила. Изобщо не е все едно дали излиташ от екватора или от северните космодруми. Нито дали на изток или на запад.

                Коментар


                • #9
                  До: Стъпили ли са хора на луната?

                  Именно затова преди 8-9 години международен консорциум беше направил плаващ космодрум, на основата на нефтодобивна платформа. От него изстреляха един или два спътник от екватора. не знам какво стана след това.

                  Поздрави!
                  Искам България чиста!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Стъпили ли са хора на луната?

                    Американците нали плячкосаха КБ "Южное". Барабар с прилежащите му заводи. В Украйна. Е, една ракета беше любезна да избухне на старта. Сега ремонтират пусковата платформа.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Стъпили ли са хора на луната?

                      Ракетата май наистина беше украинска. За някакъв фал си спомням смътно, но според мен имаше и успешен пуск. Не съм сигурен, а и сега ме мързи да ровя и да проверявам.

                      Поздрави!
                      Искам България чиста!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Стъпили ли са хора на луната?

                        Много успешни пускове имаше. Само че те са чисто търговски, няма наука, и никой не смята за нужно да приказва за това в новините. За руснаците много отдавна космическите стартове са просто ежедневие.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Стъпили ли са хора на луната?

                          Ей сега ще започна да се притеснявам за центробежната сила като реален фактор върху теглото на планетарната повърхност.

                          Ама като сметна как стоят нещата в стойностно изражение и се успокоявам, някакси. Смятайки наум, излиза, че човек с маса 100 кг, ще тежи 981 N, седнал на полюса, тъй като действащата му центробежна сила ще е 0 N, а на екватора ще е цели 3 N, т.е. 0,3% и същият ще тежи 978 N. Направо да внимава да не "отлети" нанякъде...

                          Останал съм с впечатлението, че колкото е по-отдалечена от екватора една стартова точка на ракетата, толкова ще е по голям ъгълът на равнината на орбитата, тай като тя винаги трябва да пресича центъра на Земята. За геосинхронните орбите да не говорим.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Стъпили ли са хора на луната?

                            Ми, прашка. За разните орбитални космически скорости принципът на суперпозицията важи, и добавъчната екваториална ъглова скорост си е келепир. Със същото гориво - по-висока орбита. Или на същата орбита - по-тежък товар. За какво служат екваториалните, пък за какво полярните орбити е друг въпрос. Ако е само да се върнеш в къщи от Марс - екваторът му е все пак по-правилното място. После все едно ще гориш мазут за корекциите за влизане в околоземна орбита. Лошото е че май на екваторът на Марс няма нищо интересно.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Стъпили ли са хора на луната?

                              Не говорим, за ракети, където и 300 N на 100 тона е кяр.

                              Това го дадох като контааргумент на тезата по-горе, че "по-малкият диаметър означавал по-ниска гравитация". Нищо подобно. Евентуално косвено може да означава нещо, но трябва да въведем стойност за ъглова скорост и плътност на тялото.

                              Вече казах - от значение е масата. Иначе, например пулсарите имат малки диаметри и огромни плътности, както и бесни ъглови скорости. Ама тук говорим за кротки планети, а не за черни дупки. Работата тръгна от въздействието на ниската гравитация върху разхождащите се върху повърхността хора, а не върху ракетите. Теглото ни на Марс ще е малко, защото и самият той е дребосък, а не заради ядрото и диаметъра му. Все едно Армстронг да подскачаше по Луната, защото ядрото й е твърдо...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X