Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Странна падаща звезда...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Странна падаща звезда...

    Здравейте!
    Ето какво ми се случи онзи ден (нощ) на връщане от командировка на път за Германия.
    Място: аутобана Австрия-Германия, 20км преди град Пасау, паркинга на крайпътната магистрала/бензиностанция.
    Час: 01:35 след полунощ.
    Време: абсолютно ясно, много ветровито, температура +6° C.
    Тъкмо бях заредил гориво и рекох да пия едно кафе с цигара на паркинга преди да продължа. Пуша си и се зазяпах към небето, защото беше толкова ясно и се виждаха много звезди. Определено доста повече отколкото сме свикнали да виждаме в града поради светлината и по-мръсния въздух. Който е бил по планините и по палатки, знае какво имам предвид.
    По едно време в небосклона се стрелна падаща звезда. Пада си нормално, както хиляди други падащи звезди, които сме свикнали да виждаме когато падат. Всичко си беше наред и стандартно. От полуграмотната схема, която се опитах да надраскам, това е от точка А- мястото на навлизане в атмосферата (плътните слоеве) и получаването на триене и горене. Полегатото падане с голяма скорост и оставане на шлейф след себеси поради горенето. Всичко трае до точка В, където и както е логично или да изгасне или да продължи по праволинейния си път. Да, ама не. Именно в точка В, дзвездата прави завой на ляво по правилна полегата траектория, както е показано на картинката и продължава до точка С, където или изгасна или аз изгубих от погледа си.
    Интересното е, че след точка В, след влизането в завоя яркоста не намаля, но изчезна шлейфа отзад и скороста значително намаля, като да кажем на обикновен самолет.
    Е определено всичко, което видях не се връзва с нито една падаща звезда до сега, а съм видял десетки прз живота си.
    Имам 2 предположения, в които обаче не съм сигурен до колко са възможни:
    1. "Рикошет" в атмосферата- пада си по стандартния път и по някое време (точка В) се блъска в доста по-плътна атмосфера, от което се отклонява и забавя скороста си. Отклонението е на ляво (можеше и да е на дясно), продължава доизгаряйки до точка С (но при такова значително намаляване на скороста, защо още грее като крушка, а не изгасна?). Наистина скороста между точка В и С беше доста малка, както споменах все едно гледаме обикновен самолет, а не като на падаща звезда да се стрелне за няколко секунди. Самата разлика на скороста преди и след точка В беше доста значителна.
    2. Оптична измама и пречупване на светлината в резултат на големите разтояния и температурната разлика на мястото където съм аз и разтоянието където пада звездата + самите температурни разлики по пътя и.
    А може би икомбинация от двете?
    Някой има ли идея какво и как е станало. Определено явлението ме озадачи и не бях виждал до тогава нещо подобно.
    Споко, цигарата която пушех беше Pall Mall- обикновенна стандартна и не видях зелени човечета да махат.

    Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

  • #2
    От: Странна падаща звезда...

    Яркостта че не е намаляла - в зависимост от състава и строежа си може да е напрупала достатъчно енергия за да си гори и без триене. Ама, само догадки са това. Като подпалиш например ситни железни стружки си горят съвсем истински. А железни метеорити дал господ. Ако е и достатъчно порест си гори като стой та гледай.

    ...а може отвън да е бил плътен - пада рязко, нагрява се, подлапва се и губи плътната си маса. Ама вече се е подпалила рехавата му вътрешност, а масата му е малка и съпротивлението го забавя много повече, а ветрилника го отклонява. Или нещо в самото му горене го отклонява.

    ...само догадки де.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Странна падаща звезда...

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      Яркостта че не е намаляла - в зависимост от състава и строежа си може да е напрупала достатъчно енергия за да си гори и без триене. Ама, само догадки са това. Като подпалиш например ситни железни стружки си горят съвсем истински. А железни метеорити дал господ. Ако е и достатъчно порест си гори като стой та гледай.

      ...а може отвън да е бил плътен - пада рязко, нагрява се, подлапва се и губи плътната си маса. Ама вече се е подпалила рехавата му вътрешност, а масата му е малка и съпротивлението го забавя много повече, а ветрилника го отклонява. Или нещо в самото му горене го отклонява.

      ...само догадки де.
      Демек се е получило остатъчно тлеене? В интрес на истината не би ли трябвало поне яркостта да се промени? А тя остана същата, ако не се смята липста на шлейфа поради малката скорост.
      А най-загадъчно си остава за мене отклоняването на траекторията и описаната дъга / полукръг.
      Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

      Коментар


      • #4
        От: Странна падаща звезда...

        Човечето, виждайки нещо интересно, се отклонява да го разгледа подробно. Ясно е, че ще намали скоростта.
        Lancia Delta HF Integrale Evolucione

        Коментар


        • #5
          От: Странна падаща звезда...

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Яркостта че не е намаляла - в зависимост от състава и строежа си може да е напрупала достатъчно енергия за да си гори и без триене. Ама, само догадки са това. Като подпалиш например ситни железни стружки си горят съвсем истински. А железни метеорити дал господ. Ако е и достатъчно порест си гори като стой та гледай.

          ...а може отвън да е бил плътен - пада рязко, нагрява се, подлапва се и губи плътната си маса. Ама вече се е подпалила рехавата му вътрешност, а масата му е малка и съпротивлението го забавя много повече, а ветрилника го отклонява. Или нещо в самото му горене го отклонява.

          ...само догадки де.
          Или самолета е направил заход за кацане.
          подаръци за мъже от FACOM
          промоция на читави инструменти

          и на хоби такива

          тел. О879 Ч8Ч 2З5

          Коментар


          • #6
            От: Странна падаща звезда...

            Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
            Човечето, виждайки нещо интересно, се отклонява да го разгледа подробно. Ясно е, че ще намали скоростта.
            Мене версията и обяснението с човечетата ми е много лесна и елементарна. Ама поне съм полушоп си имам принцип- що да е лесно, като може да е трудно.
            Та си търся по заплетено и трудно обяснение, желателно физикохимично такова.

            Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
            Или самолета е направил заход за кацане.
            Който преди това е лумтял като комета и е летял с 12М?
            Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

            Коментар


            • #7
              От: Странна падаща звезда...

              Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
              Мене версията и обяснението с човечетата ми е много лесна и елементарна. Ама поне съм полушоп си имам принцип- що да е лесно, като може да е трудно.
              Та си търся по заплетено и трудно обяснение, желателно физикохимично такова.


              Който преди това е лумтял като комета и е летял с 12М?
              Това което си начертал е в две равнини, ако започнеш да го въртиш в 3Д ще се учудиш колко варианта за ляво-дясно нагоре-надолу има. Дали ако беше на друго място на планетата нямаше да ти с струва на зиг-заг?
              Sent from my Nokia s fenerche

              Коментар


              • #8
                От: Странна падаща звезда...

                Това се нарича болид, често при навлизане в атмосферата по-големите метеори се разбиват на няколко части и изгарят доста близо до атмосферата. При това се получава и промяна в траекторията. Ако явлението се наблюдава в тиха нощ се чува и специфичен звук. Като ученик се занимавах любителски с астрономия и сме висели организирано по цели нощи да наблюдаваме и описваме различни метеоритни потоци. Болиди се наблюдаваха и чуваха почти всяка нощ по време на някои от потоците.

                Коментар


                • #9
                  От: Странна падаща звезда...

                  Най-после имаме нещо смислено като обяснение. Сега поне има за какво да се хвана и да търся информация по знайни и незнайни източници. Мерси за насоката!
                  Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Странна падаща звезда...

                    Подобно видяхме Август, над морето, при пълнолуние... Около 3-4 сек. горя... Разпадна се на парчета и после догоря...
                    Публикувайте отговор

                    Коментар


                    • #11
                      От: Странна падаща звезда...

                      Първоначално публикуван от gkesov Преглед на мнение
                      ,При това се получава и промяна в траекторията.
                      И останалото парче ще направи обратен завой?
                      А и нищо ли няма да остане в началната посока?
                      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                      Коментар


                      • #12
                        От: Странна падаща звезда...

                        Всеки път е различно, зависи от маса, скорост, ъгъл на атака, химически състав... Съдържат и доста лед тези неща, така че при загряване водните пари също действат при фрагментацията. Всъщност, за тези процеси има доста написано. Така се изчисляват траектории след наблюдения при търсенето на метеорити в Антарктика. Метеорът е повишен в метеорит, когато се намерят неизгорели останки на земята от него.... защо ги търсят-за определяне на химическия състав на метеоритния пояс, за някои отговори по произхода на живота, заради цената им на черно... Дори в България има профита по издирването и продажбата им.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Странна падаща звезда...

                          Конкретно, обратният завой се получава при рикошет от по-плътните слоеве на атмосферата на въпросното нещо. Този ефект се използваше от совалките за забавяне при навлизане в атмосферата и строго зависи от ъгъла на атака спрямо перпендикуляра на по-плътните слоеве.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Странна падаща звезда...

                            Не е съвсем по темата, но все пак да споделя. Миналата година видях невероятна падаща звезда. Появи се като точка над хоризонта точно срещу мен(бях на сравнително високо) и приближаваше много бързо като през цялото време се увеличаваше, малко пред мен(почти над мен) бе най-ярка и голяма с големина почти наполовина на луната и опашка по-дълга от луната, след това започна да отслабва, мина точно над мен и изгоря. Беше може би най-красивото нещо което съм виждал, но за много кратко. Първоначално като видях точката я помислих за самолет, но тъй като приближаваше и се увеличаваше много бързо предположих, че е ракета, когато приближи още малко и се доби представа за реалната височина на която е разбрах, че е падаща звезда. Някой виждал ли е подобно нещо?
                            Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                            Телефон - в профила!

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X