Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

    Здравейте и Честито Рождество Христово!

    Ще карам директно - идва момент, в който трябва човек да направи избор - дали да учи магистратура и къде да бъде тя. Факт е, че аз когато записах да уча за бакалавърската ми степен тръгнах с презумцията, че ще уча и магистърска такава. До тук добре. Обаче от няколко месеца се чудя какво точно искам да уча. За разлика от приятелката ми, която към днешна дата има ясната идея какво и къде иска да учи, аз все още се лутам между няколкото варианта, които ми харесват и ми допадат като учебни програми (в смисъл, че има нещо ново и специфично, което мога да науча).

    В момента съм предпоследна година специалност "Информатика". И за повечето може би логичното продължение на нещата е магистратура тип "Софтуерни технологии", "Софтуерно инжинерство" и др. подобни тясно свързани с бакалавърската степен.

    Аз, странно защо обаче започнах да се замислям върху варианта да продължа образованието си във висше военно училище - Военна Академия "Г.С. Раковски" специалност "Комуникационни и информационни системи и технологии в сигурността и отбраната" или НВУ "Васил Левски" специалност "Компютърни системи и технологии".

    В тоя ред на мисли имам няколко въпроса, които се надявам, че някои по-запознат ще може да ми отговори, защото аз от няколко дена насам търся информация, но такава не намирам:

    1. Какви позитиви в професионален план ми носи това, че съм си изкарал магистратурата във висше военно учебно заведение? Изобщо има ли смисъл да се мъча да вляза там, предвид факта, че БА постоянно се реформира, съкращава и в един момент да не мога да се реализирам в нея?
    2. Мога ли да стана военен, предвид факта, че съм учил магистърската си степен в такъв университет?
    3. Дипломирайки се мога ли да изкарам курс, който освен дипломата да ми даде чин в БА и след това да започна работа там по специалността си или нещо свързано с нея?

    Предварително благодаря на всеки един за отделеното време, съвети и мнения.

    Весели празници!

  • #2
    От: За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

    С магистратура от военен университет + още някои сертификат+ стаж в областта в която си специалист можеш да работиш в доста невралгични точки на съвременният свят за добри пари. По правило те първи пристигат и последни си отиват. Пак зависи дали би те привличала такава работа
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

    Коментар


    • #3
      От: За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

      Да, знам, че в цивилния живот се реализират доста успешно, ако това визираш под 'стаж в областта'. Моето питане е главно за реализиацията в БА(като преди това съм учил в нормален университет и едва магистратурата си съм избрал да я карам там с евентуални планове да търся реализация в армията) и тази диплома от военен университет ще ми помогне ли в евентуална такава или ще си тръгна от началото, както всички кадроваци?

      Коментар


      • #4
        От: За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

        Невзрачните ми 0.02 левчета - в "нормалните" държави при набиране на работна сила, и всичко друго бидейки еднакво (стаж, образование, диплома), образованието във военен вуз и като цяло - връзката с армията - в 99% от случаите взимат превес.

        Ако шефът е от по-старо поколение - ще помни казармените години и ще таи някаква надежда че си прихванал някаква дисциплинираност и сериозност в повече. Ако е от по-ново - отново подсъзнателно ще разчита на повече сериозност. Дори чувството да е субективно, винаги го има.

        Това - ако всичко останало е еднакво, разбира се. Да се разберем. Ако конкретно на дадено място се знае че обучението във военния вуз е калпаво, а в гражданския е читаво, всичко се променя.

        До колкото твърдо вярвам (не се смейте, не се смейте ) че България е нормална държава - това би трябвало ако не да е валидно сега, поне много скоро да стане валидно.

        Отделно, тръгнеш ли някой ден да специализираш или работиш извън България - важат същите правила. Между "завършил вуз в България" и "завършил военен вуз в България" второто ще е по-привлекателно.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #5
          От: За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

          Конкретно на въпроса с военната кариера - тези магистърски програми са цивилни и не можеш да кандидатсваш за работа в армията като военнослужещ, освен по редовния начин - подбор за редници, след това сержантски колеж и дотам. Ако искаш да станеш офицер ще трябва да изкараш целия курс военно училище - бакалавър и евентуално магистър.
          Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

          Коментар


          • #6
            От: За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

            Моята гледна точка /кратка версия/ - не си давай парите на вятъра...

            /дълга версия/:
            *не знам за нито един студент завършил там след това да има успешно развитие в специалността, която е учил там. То никъде не гледат почти дипломите, а кой те препоръчва, ама тази от военното съвсем е без стойност (това е мнението на 95% от студентите с които съм имал контакти, а не е като да познавам 5 човека);
            *второ - ученето във НВУ не ти дава никакви привилегии при постъпване на работа в БА (изключвам възможността ако имаш познанства с хора дето имат широки сини или червени ивици по крачолите );
            *за възможността след като имаш висше образование да станеш офицер в БА - според сега действащия закон, да това е възможно (сега - не съм сигурен дали важеше само за военнослужещи или за всички български граждани!), обаче! - при запитване от страна на един новоизлюпен висшист под пагон, му беше заявено в прав текст: "ами пусни си молбата, ама те хората се знаят" (бяха обявени 5-6 такива позиции за присвояване на офицерско звание миналата година). /пак нали - техни благородия с кантовете разполагат /

            П.П.: За това, че военната "кариера" дава някакъв старт - през време на "цивилното ми прекъсване" само на едно интервю за работа, работодател се впечатли (турчин!), и то не че съм работил в армията, ами от това че съм бил на една работа 8 години. Навсякъде другаде или "ми ще ви се обадим" и после нищо, та до директното "бе вие от там не ставате за нищо". Това в България, за в странство - незнам.
            Последно редактирано от BulAf; 27-12-13, 00:55.

            Коментар


            • #7
              От: За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

              Първоначално публикуван от ЛЕНИН Преглед на мнение
              *за възможността след като имаш висше образование да станеш офицер в БА - според сега действащия закон, да това е възможно (сега - не съм сигурен дали важеше само за военнослужещи или за всички български граждани!), обаче! - при запитване от страна на един новоизлюпен висшист под пагон, му беше заявено в прав текст: "ами пусни си молбата, ама те хората се знаят" (бяха обявени 5-6 такива позиции за присвояване на офицерско звание миналата година). /пак нали - техни благородия с кантовете разполагат /
              Не става за всяка специалност. Всяка година Президента обявява списък със специалности, с които може да се кандидатства за офицерско звание. Последно като бях в армията преди 3 години бяха психолог, стоматолог... и обикновено се произвежда някой който работи като цивилно лице в армията и длъжността му я има в списъка. То не се и кандидатстваше, ами командира на съответното поделение изготвя предложение... това по спомени.
              Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

              Коментар


              • #8
                От: За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

                Ааа - докторите са си отделно!
                Това за което говоря го въведоха за сефте точно миналата година - имаш висше-ставаш офицер. В случая имаше заинтересовани от Сержантския колеж хора от тази опция, ама отговора съм го написал вече.
                /естественно не е и молба, ама по ще бъда разбран така от нормален цивилен човек ) /.

                Изобщо тези "цивилните" специалности ги сложиха във НВУ само за да не стане очевадна нуждата от закриването му.

                То даже специалност "Сигурност" не се приема никъде на сериозно по нормалния ред за кандидатстване за държавна длъжност в сферата, ако и да има превелики убеждавания от обитателите на "високата кула", че видиш ли - завършиш ли я, брейнхънтарите от ДАНС веднага идват да те завербуват .
                НВУ си е опция за някой кадровак да закачи диплома за висше образование на стената, щото се гледа ''по така'' при оценкообразуването. Пък и си си свикнал с порядките. Която пък диплома в работата ще му служи - ама точно никак. Отделно, че армията не толерира щенията на личния състав да се образова, така поне показва практиката.

                Коментар


                • #9
                  От: За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

                  Човек не се забутвай в нищо свързано с армията и военните . Такава шуробаджанащина е там че ти е бедна фантазията . Както казват колегите нямаш ли роднина някой лампазлия си за никъде. Имам един братовчед който се пенсионира генерал вкара сина си във военно училище момчето изкара няма и два месеца и избяга със скоростта на светлината дослужи си казармата и приключи случая с военните . Понеже беше завършил търговската гимназия почна в една голяма банка в последствие завърши икономическия и сега е директор на клон с всичките переспективи пред него . Сестра му е женена за военен летец скъсаха се да обикалят тая България с тия реформи . Човека трябва вече да е пенсионер та може най накрая да са се кротнали в София .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #10
                    От: За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

                    Много внимателно виж какво ти е написал колегата Green, прочети го няколко пъти, помисли, прочети го пак, прочети "между редовете". Дано го разбереш правилно. Та на въпросите ти:

                    1. Никакво, само негативи.
                    2. Принципно можеш, много трудно, но можеш. Но също така е безсмислено, да ставаш военен в Бг. Виж, другаде ако си решил, има смисъл. Е не говоря само за военен на държавна служба. Тук пак прочети какво ти е написал Green.
                    3. Не. Званието се дава в зависимост от длъжността на която те назначават. След това курсовете са служебни, дали в Бг, дали в чужбина. Реален пример. нямаме медицински специалисти. На едната мисия в Афганистан вземат мед сестра, и и дават звание "старшина". На следващата мисия я вземат като "капитан". Всичко това от резерва. Мед сестрите все пак са с висше образование. Посочения случай е реален и е само за пример.
                    If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                    Коментар


                    • #11
                      От: За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

                      Благодаря за мненията и съветите.

                      От написаното разбирам, че нещата са горе-долу на кантар относно магистратурата във висше военно учебно заведение, но твърдо против градеж на кариера в БА. Главно заради т.нар. шуробаджанащина; нещо което адски много ненавиждам и в годините назад съм си патил неведнъж от подобни недоразумения. Това всъщност е едно от нещата, които главно се опитвам да избегна. А щом в БА нещата са откъм плачевно състояние относно този факт - смятам да се откажа преди да съм го усетил върху гърбът си и да съм съжалил.

                      Коментар


                      • #12
                        От: За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

                        Щом питаш дали можеш да почнеш в БА - значи не можеш. Тези които могат, те не питат, а мама или тате директно ги вкарват там.

                        В момента съм предпоследна година специалност "Информатика".
                        Най-разумния вариант е сядай да четеш големите книги, плати си си за изпитите на CISCO примерно да вземеш 3-4 нива (ама в CISCO) и си стягай багажа за чужбина, докато не си се заробил тук.
                        If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                        Коментар


                        • #13
                          От: За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

                          Първоначално публикуван от The Back Bone Преглед на мнение
                          Щом питаш дали можеш да почнеш в БА - значи не можеш. Тези които могат, те не питат, а мама или тате директно ги вкарват там.
                          Да си бил случайно във военно училище, та си толкова навътре в нещата?
                          Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                          Коментар


                          • #14
                            От: За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

                            Бил съм, но това не е по темата. Човека няма намерение да почне от курсант първи курс и да стане офицер. Пита дали може след като завърши магистратура в НВУ да стане офицер. Но ми се струва, че мнението ти е прекалено позитивно, относно НВУ, от което си правя изводи, че не си запознат със слабостите на самата система (то положителни неща май няма), не гледаш обективно и реалистично на нещата, а оптимистично.
                            If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                            Коментар


                            • #15
                              От: За висшите военни училища у нас - ВА и НВУ

                              БА и всички съкращения със строго определена йерархия в държавата не са за предпочитане ако искаш развитие и най-вече нормални човешки отношения.....пак е до въпрос на характер....лични предпочитания Имаш ли комуникации, /най-общо казано.../ + CISCO + език /ако можеш два/ няма да има затворени врати пред теб...Говоря за навън не за БГ....
                              ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X