Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мощност за отопление?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мощност за отопление?

    Привет,
    Имам едно въпросче, дано да го формулирам разбираемо .
    Искам да разбера как да сметна определена площ, да кажем комин на печка каква отоплителна мощност има.
    Целта ми е да кажем при нужда от отоплителна мощност от 10кW да е необходимо тяло с дължина "х" и диаметър "у" и други параметри.
    Още един пример: да кажем тяло с площ от 1м2 има отоплителна мощност от 1кW при определена входна и изходна температура. Става дума за въздушен поток, а не вода и други.
    Благодаря Ви предварително!
    Nissan Patrol Y60

  • #2
    От: Мощност за отопление?

    За комина важното е да има тяга, за да тегли добре трябват поне 3-4 метра дължина , Имам газов проточен бойлер 17 Kw. който работи перфектно с отдушника в кунята в панелен блок. Та не го мисли много, ако тегли добре ще поеме много мощност
    ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

    Коментар


    • #3
      От: Мощност за отопление?

      Съгласен, но аз ще изпозвам отдадената му топлина и ме интересува, как да я сметна.
      Nissan Patrol Y60

      Коментар


      • #4
        От: Мощност за отопление?

        Общо взето ще затънеш в люти сметки и интеграли, ако искаш да се сметне читаво.

        Но опростено - намираш по таблица топлопроводимостта на съответния материал, оценяваш някак температурата от двете му страни и като нагласиш единиците ще видиш топлопредаването на единица площ. После пък ще пресметнеш площта и с нея ще получиш някаква оценка за мощността.

        Коментар


        • #5
          От: Мощност за отопление?

          Нещо такова мисля, че ще ми свърши работа. Ще пробвам да видя какво се получава. Мерси
          Nissan Patrol Y60

          Коментар


          • #6
            От: Мощност за отопление?

            Първоначално публикуван от itsme Преглед на мнение
            .... Ще пробвам да видя какво се получава.
            Пробвай , ама независимо дали ше го смяташ с интеграли или с прости формулки , от сега ще ти кажа какъв е практическия резултат :

            Със стандартен кюнец ф130 , преминаващ вертикално от пода до тавана на стаята ( височина 270 см. ) ....можеш си сгрееш ръцете. Независимо дали гори циганско кюмбе или котел 30KW. Това като отправна точка в сметките.
            Ако заложиш по-голям диаметър , единствения резултат е повече изгубена топлина през комина от използвания източник на топлина.

            Малко по-голям ефект има ако на кюнеца заложиш т.нар въздушен радиатор ( за увеличаване на нагревната площ) - от онези турските , емайлираните.. В този случай започват ядовете с конвективния поток на пушека ( поради по-голямото съпротивление в радиатора) , т.е. намаляваш тягата и печката/камината/ котлето ще започне да пуши. Тогава си принуден да си играеш с диаметъра на кюнеца , връзване в два комина и ред други алхимични решения .

            Като краен резултат : опитът за използване на горната хитрина за повишено топлоотдаване прилича на онази приказка с Хитър Петър за миризмата от скарата върху филията хляб и звъна на монетата .
            Това разбира се като опит за самостоятелно отопление на стаята . Като спомагателно - става .Все пак , макар и минимален , ефект има .
            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

            Коментар


            • #7
              От: Мощност за отопление?

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Общо взето ще затънеш в люти сметки и интеграли, ако искаш да се сметне читаво.

              Но опростено - намираш по таблица топлопроводимостта на съответния материал, оценяваш някак температурата от двете му страни и като нагласиш единиците ще видиш топлопредаването на единица площ. После пък ще пресметнеш площта и с нея ще получиш някаква оценка за мощността.
              В същност истината е по средата. Намираш си учебник по топлотехника и топлопренасяне. Там има такива прости примери как се смятат. Ако говорим за метално коминно тяло то погледни формулите за топлопроводност през цилиндрична стена. Ако приемем че става дума само за топлопроводност то топлинния поток е равен: P=(3.14*(t2-t2))/ (1/2lambda*ln(d2/d1)), където t2,t1 са температурите в и извън тръбата, Lambda- е коефициента на топлопроводност на материала от който е изработена тръбата и d2,d1- са размерите - вътрешен и външен диаметър на тръбата. ln е натурален логаритъм. Формулата важи за един метър. Ако трябва да се смята коректно то формулите са доста и ще трябва да се знаят още неща като скорост на флуида в тръбата, вида на флуидите и тн.
              Land Rover Defender 110SW 300tdi

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X