Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Задачи по физика

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Задачи по физика

    Здравейте колеги. Мъчат ме някои задачи по физика, не намирам информация в нета и ще помоля за помощ.

    1 - По какъв начин се измерва надморска височина с барометър? Формули нещо, предполагам.
    2 - Как с мултицет и съпротивление потопено във вода можем да измерим температурата на водата като мерим омовете на съпротивлението. Предполагам има някаква зависимост между омовете и температурата.
    Ако е машина, нека бъде немска!
    XJR 1200
    ETZ 150
    Kawasaki Ninja ZX10R

  • #2
    От: Задачи по физика

    "въздушния стълб" е най-голям когато си най-ниско -> най-високо налягане

    колкото по-горещо -> по-високо съпротивление за повечето материали.
    байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
    Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
    Суперспам - спама на суперите

    Коментар


    • #3
      От: Задачи по физика

      Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
      1 - По какъв начин се измерва надморска височина с барометър? Формули нещо, предполагам.
      http://lliric.narod.ru/3/page_3.2.htm

      Коментар


      • #4
        От: Задачи по физика

        Благодаря колеги, ще погледна!
        3 - лазер или лазерна нивелация прави червена точка, въпросът е на разстояние до луната - колко ще е голяма точката на лазера? Тук ако разберем уголемяването на точката за 1 км. примерно, като знаем разтоянието до луната можем да пресметнем разпръскването предполагам?
        Ако е машина, нека бъде немска!
        XJR 1200
        ETZ 150
        Kawasaki Ninja ZX10R

        Коментар


        • #5
          От: Задачи по физика

          Извинявай, че отклонявам темата, но откъде ги взимаш тези задачи?

          Питам, защото "лазер прави точка на луната, колко е голяма точката" е еквивалентно на "хвърляте стреличка до луната, кога тя ще се забие на лунната повъхрност".Аз такава физика не съм учил...

          Коментар


          • #6
            От: Задачи по физика

            Оф и аз незнам, но е факт, че ми ги искат. Нищо не намирам, тази статия на руски май е за някакъв специален барометър, а на мен ми искат за обикновен барометър и как се мери надморска височина с него. Предполагам и температурата ще играе роля...
            Ако е машина, нека бъде немска!
            XJR 1200
            ETZ 150
            Kawasaki Ninja ZX10R

            Коментар


            • #7
              От: Задачи по физика

              От какво учебно заведение е-средно или висше?Тест ли е или е въпрос за развиване?Има ли дадени стойности?

              Коментар


              • #8
                От: Задачи по физика

                От висше учебно заведение е, няма стойности. По - скоро задача за решаване, смисъл начин да намеря как да се реши, формули и ми се дават после конкретни данни и аз да я направя по този начин. Не при всички задачи разбира се, но това с омовете и температурата е реално. Като покаже омове съпротивлението потопено във водата, аз трябва да пресметна колко градуса е, явно съпротивлението във водата се влияе от температурата на водата и се пресмята по някакъв начин.
                Ако е машина, нека бъде немска!
                XJR 1200
                ETZ 150
                Kawasaki Ninja ZX10R

                Коментар


                • #9
                  От: Задачи по физика

                  С обикновен барометър трудно ще измериш надморската височина...
                  Постановката на задачата не е съвсем правилна. За да разбереш/изчислиш надморската височина по налягането от барометър, трябва да знаеш налягането на морското ниво точно на това място.
                  Или пък да знаеш налягането и височината на реферетна точка наблизо...
                  Сибирски е дал точно формулите за намиране на височината, ако знаеш няколко други параметъра (например референтното налягане на близко летище).
                  Заради динамиката в атмосферата при самолетите, летящи на голяма височина (общо казано - транзитните полети) и избягване постоянна смяна на референтните налягания, от дадена височина нагоре се ползва 'стандартно налягане' - 1013милибара / 760мм живачен стълб... От тази транзитна височина нагоре всички настройват 'барометрите' (висотомерите) към това налягане, и се избягва вероятността два самолета да летят реално на една и съща височина, при различни показания на висотомерите им (заради различно зададено налягане на морското равнище в дадената точка)...
                  А за водата - да не би да има и термистор в лабораторната постановка?
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Задачи по физика

                    Не, потапя се съпротивление във водата и се мерят омове и по тях някакси се определя температурата.
                    Ако е машина, нека бъде немска!
                    XJR 1200
                    ETZ 150
                    Kawasaki Ninja ZX10R

                    Коментар


                    • #11
                      От: Задачи по физика

                      физиката че съм я забравил, забравил съм я, но явно днешното образование е много напреднало, щом карате направо на сборника със задачи............... ние навремето почвахме първо с учебниците

                      айде да не бъде хептен спам, ще ти пусна една опростена формула за намиране на височината с барометър, ама трябва и термометър, та не знам дали ще ти свърши работа:

                      Барометричната нивелация е геодезически метод за определяне на височините на дадени точки. Той се основава на откритието на Еванджелиста Торичели, че атмосферното налягане зависи от надморската височина. Голямото предимство на този тип нивелация е това, че не е необходимо да има видимост между точките и че може да се извършва при най-трудни теренни условия.
                      Налягането на морското ниво при географска ширина 45° и температура на въздуха 0°C е 760 mmHg (101 325 Pa). Това налягане се нарича нормално атмосферно налягане. Височината, на която трябва да се изкачим, за да спадне налягането с 1 mmHg, се нарича барометрично стъпало и не е константна величина. При изкачване от 0 до 700 m височината на стъпалото е около 11 m , а от 700-1400м тя е приблизително 12 m.
                      Формулата даваща превишението при барометрична нивелация в опростен вид изглежда така:
                      U1,2=K·(1 + L·t)·lg(B1/B2)
                      • U1,2 – търсеното превишение между точки 1 и 2
                      • К – барометрична константа (за България - 18474)
                      • L – коефициент на разширение на въздуха (0.00367)
                      • t – средна температура на въздуха измерена в двете точки (t= (t1 + t2)/2
                      • B1, B2 – измерените атмосферни налягания в точки 1 и 2
                      ________________________________________________
                      Subaru OUTBACK 2,5
                      Hyundai TUCSON 2.0

                      Коментар


                      • #12
                        От: Задачи по физика

                        Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                        Не, потапя се съпротивление във водата и се мерят омове и по тях някакси се определя температурата.
                        Извини ме за празното любопитство, но за кое ВУЗ (висше учебно заведение) е това?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Задачи по физика

                          Здравейте колеги първо се извинявам,че се меся в темата но аз също имам малък проблем с физиката във ВУЗ.В средния курс ми подариха едни интересни книжки на издатество техника (доста страри) и благодарение на тях си изясних доста неща,та ако някой има нещо полезно по физика да свирка...Също ми прави впечетление,че е много голям % математика а в средния курс не се обръщаше сериозно внимание на това... и всеки лектор казва това сигурно сте го учили в гимназията и става
                          Поздрави
                          Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                          Коментар


                          • #14
                            От: Задачи по физика

                            Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
                            колкото по-горещо -> по-високо съпротивление за повечето материали.
                            Не и при съпротивленията от магазина за радиочасти. Те нарочно са правени да не си менят твърде много съпротивлението с температурата. До там че да се измери промяна на средностатистически днешен резистор със средностатистически днешен евтин мултицет е практически невъзможно. В същия магазин се продават и съпротивления точно за целта. Те значимо си менят съпротивлението спрямо температурата, но може да е както в положителна (натичат се PTC(на латиница)) така и в отрицателна (NTC) посока.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Задачи по физика

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              ..В същия магазин се продават и съпротивления точно за целта. Те значимо си менят съпротивлението спрямо температурата, но може да е както в положителна (натичат се PTC(на латиница)) така и в отрицателна (NTC) посока.
                              Да, точно това се нарича термистор или терморезистор...
                              А конкретните параметри (съпротивление при температура) зависят вече от конкретния термистор.
                              Има възможност да се мери температурата и чрез термодвойка, но там се мери генерираното напрежение, а не съпротивлението..
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X