Обява

Свий
Няма добавени обяви.

България, ако не се адаптира към промените в климата, щети ще са огромни.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • България, ако не се адаптира към промените в климата, щети ще са огромни.

    Незнам дали тук е подходящо място, но понже засяга научни изследвания, го пускам тук.

    Заглавието от Капитал, не ми се стори подходящо, това под заглавието е по-подходящно, но пък дълго , та кръцни-срежи.

    http://www.capital.bg/politika_i_iko..._novoto_vreme/

    Статията е доста голяма.

    В последните години се наблюдават едни големи разлики в температурите, да не говорим, че за доста кратко време се случват. Зимата, аха тъкмо свърши и от балтона - по къс ракав, с много кратко пролетно облекло.

    Дали има глобално затопляне, е малко .... тема която разни организации дъвкат и прибират там едни пари. Виж глобални промени в климата, без да се ангажираме топло-студено, сякаш има.
    Наблюдаваме обилни валежи, след това голямо засушаване, и разни подобни влияещи на земеделски култури, овощни дръвчета, пък и на хората (за живтните сякаш не съм срещал какво влияние им указват тея големи и сравнително резки температурни разлики).

    Вероятно е да се очакват проблеми и с питейната вода и водоснабдяването. При такова положение сякаш е добре да преосмислим изразходването на водата. Не бих се причислил към пестящите, но пък съм виждал на много места заминали чешмата отворена и си изстудяват я бира, я дини или нещо такова. Да не говорим в циганската махала, че съм виждал чешми дето си текат постоянно, дори такива дето нямат дори канела/спирателен кран и това обикновено при хора дето с прът да се завъртиш няма какво да закачиш, т.е. сигурен съм че сметка за вода не знаят какво е. Тая таргет група, май ще е трудно да се превъзпита, то не че на повечето от нас ще ни е лесно.
    За германци съм чувал, че докато си мие зъбите спира водата (аз лично не го правя ), вероятно докато се бръсне си плакне бръсначката в някой съд. А при нас се поливат градини с питейна вода, коли се мият и въобще май не го мислим много много.

    При нас миналата или по-миналата година, покрай засушаване ни изъхна едно младо дръвче, тая зима чичо ми спомена за доста измръзнали дръвчета от овощната му градина, говорим за дръвчета съобразени с климатичните условия.

    Както се казва - в България останаха два сезона - еб@х тоА студ и еб@х таА жега
    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

  • #2
    От: България, ако не се адаптира към промените в климата, щети ще са огромни.

    Глобални промени има , но това са нормални естествени процеси, които се сменят през различни периоди от време-на всеки 6,10, 26, 100, 1000 години(примерно, сега не ми се рови). Влиянието на луната, промяната на ъгъла на въртене на земната ос, защо все си мислим, че сме най големия фактор на земята.За нея ние сме паразитите,но това е друга тема.
    За да има глобално затопляне първо трябва да има застудяване, поне така е към момента реалната теория, а не измишльотините.
    Не ми е ясно как точно трябва да се адаптираме?
    Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
    Dacia Duster 4WD

    Коментар


    • #3
      Първоначално публикуван от Константин (stankovich) Преглед на мнение
      Глобални промени има , но това са нормални естествени процеси, които се сменят през различни периоди от време-на всеки 6,10, 26, 100, 1000 години(примерно, сега не ми се рови). Влиянието на луната, промяната на ъгъла на въртене на земната ос, защо все си мислим, че сме най големия фактор на земята.За нея ние сме паразитите,но това е друга тема.
      За да има глобално затопляне първо трябва да има застудяване, поне така е към момента реалната теория, а не измишльотините.
      Не ми е ясно как точно трябва да се адаптираме?
      Чия реална теория е това?
      То застудяване е имало - последната ледникова епоха. И сега отново ще има, глобалното затопляне, което е факт, ще доведе до нова ледникова епоха. Бързо.

      Коментар


      • #4
        От: България, ако не се адаптира към промените в климата, щети ще са огромни.

        Не разбрах - споделяш, търсиш мнение или се допитваш за решение на проблема?
        Ако е последното, решението е едно - адаптиране. Така е с нашаа планета от милярдолетоия. Дали причината е човешката намеса, порастването на планетата или космически мензис, все тая. До тук в историята работи само този начин.
        А как да се адаптираме ли ... ами както дойде...
        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
        0888 315 794
        LZ1UPI
        A1 (Rh+)

        Коментар


        • #5
          От: България, ако не се адаптира към промените в климата, щети ще са огромни.

          И за да не изразходваме вода - да пием бира !
          подаръци за мъже от FACOM
          промоция на читави инструменти

          и на хоби такива

          тел. О879 Ч8Ч 2З5

          Коментар


          • #6
            От: България, ако не се адаптира към промените в климата, щети ще са огромни.

            За точност - средните температури се покачват. Това прилича на затопляне, дори след възраженията за невъзможност, естественост и така нататък. Покачването, зависи за какъв период се проследи, е много под 1 градус. Трудно да се усети където и да е, но въпреки това бабичките и други ТВ маниаци чакат или бабоакълии чакат през зимата да спре да вали сняг.
            Всъщност резултатът от глобалното затопляне причинява по-големи аномалии. За да стане ясно - ето едно от последствията - последната зима беше много топла и безснежна.
            Аз виждам промени в климата на Бг. Например съотношението между броя на реките в Северна България към броя на пресъхналите в последните 20, 100, 200 и 300 г. За 20-годишният период съм пряк наблюдател, за останалите съдя от историята и от каньоните в този район.
            Последно редактирано от lodkar; 18-08-12, 11:33.

            Коментар


            • #7
              От: България, ако не се адаптира към промените в климата, щети ще са огромни.

              Проблеми с водоснабдяването има ... не съм ровил, но има населени места от години са на режим, други в зависимост от засушаването и нуждите също влизат в режим.
              ВИК дружествата се отнасят леко нехайно към проблемите със загубите. За София някъде се споменаваха някакви главозамайващи двуцифрени проценти , то не е само там де. Но незнайно къде парите от загуби потъват както водата в напукана от суша земя, а инвестиции сякаш не са се засилили да правят, само кръпки до кръпки. Вероятно ще се наложи да го осъзнаваме по трудния начин, че сме свикнали да чакаме яйцето да опре до дупето и тогава да го мислим.

              Колкото до приспособяването към климата, ами кой се приспособи- приспособи. Технологиите са спомагателно средство, ама и "глезят" и всъщност незнам до колко спомагат да се нагласим физически към промените в околната среда. За решение, явно всеки сам ще преценява как да подходи, дали повече навън или в "инкубатора".

              Към момента може да се обърне повече внимание на поддръжката на водоемите, както и преносната мрежа и да се гони някакво подобрение.

              Темата е по-скоро за обсъждане, от нас като еденици (или семейни такива) може да зависи до някъде лично кой какви разбирания има, прахосва ли, пести ли ... и т.н.
              Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
              И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
              вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

              Коментар


              • #8
                От: България, ако не се адаптира към промените в климата, щети ще са огромни.

                Първоначално публикуван от blago72 Преглед на мнение
                Чия реална теория е това?
                То застудяване е имало - последната ледникова епоха. И сега отново ще има, глобалното затопляне, което е факт, ще доведе до нова ледникова епоха. Бързо.
                Не говоря за теориите в тубата. Теории много всеки има право да вярва в каквото иска или да създаде своя теория.
                През предпоследната ледникова епоха пак е имало застудяване.
                Всичко се прави с цел манипулация на обществото с цел хората по света да си дават парите на разни организации, фондации и т.н. и видиш ли ще спасим света.
                Пийте и бира и пестете водата за миене.
                Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
                Dacia Duster 4WD

                Коментар


                • #9
                  От: България, ако не се адаптира към промените в климата, щети ще са огромни.

                  Даването на пари на разни фондации и организации звучи безмислено. Възможно е дори една хилядна от дневния бюджет на военните де е повече от тези "дадените" пари.
                  За засушаването - каньоните все още не се получават от къртици или сляпо куче. Значи е имало нещо да ги направи. Някъде между Стара планина и Дунав насред сухите хълмове и полета има останки от пристан за кораби. За малки, рабира се - една средна ветроходна яхта е по-голяма, но сега и кану не може да се пусне в Добруджа.

                  Ако се сметне колко гориво харчим на ден, може да се получи представа как влияем на климата. Непрекъснато увиваме земята в продукт на горенето. Те влияят на процесите на обмен на енергия между Земята и космоса. Всеки е правил или поне виждал проста оранжерия с найлон и знае колко е топло вътре - това което изгаряме е слой с подобна дебелина около цялата планета. Не ми се вярва да няма значение.

                  Коментар


                  • #10
                    От: България, ако не се адаптира към промените в климата, щети ще са огромни.

                    Това с парниковият ефек е .... абе както и останалото, малко теория, предположения и графики, реално тея неща се следят от сравнително скоро и няма как да знаем за големи циклични периоди от време кое как се е променяло. То на места има затопляне, на други застудяване, преди седмица-две (скоро беше) баща ми беше хванал по ТВ-то дали някъде из Африка, че вали сняг. Допускам, че има вероятност от разните горива, газове, заводи и т.н. да има една малка част оказваща влияние на температурата, но според мен е много малко, виж за замърсяване (и то за определени гъсто населени райони) и последствия, които са по-скоро екологични за околната среда, съм повече от съгласен.
                    Не е ли добре да приемем, че вероятно заради промяна в ъгъла на въртене на Земята, би довело до промени в климата в различните райони би могло да доведе до спад в количеството на даден ресурс, и би трябвало да преосмислим изплозването му.

                    Колкото до пестенето на вода миене и да наблягаме на бира за пиене ... нещо като да разхищаваме, пък м@йнат@ му.

                    Това лято и при нас имаше нещо като режим на водата, като тук сме заобиколени от три реки. Опитвам се да се сетя/спомня да сме имали режим ... ама не се сещам, виж повреди по ВИК мрежата и спирания заради тях е имало не малко.
                    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                    Коментар


                    • #11
                      От: България, ако не се адаптира към промените в климата, щети ще са огромни.

                      Аз за такива като баща ти писах - които гледат телевизор и чакат да стане по-топло в страната А или Б. Половин градус, да не говорим за десети, не се усещат лесно. Но променят реда на процесите в климата. Колкото повече е глобалното затопляне, толкова повече сняг ще вали в Африка докато не се установи ново равновесие.

                      Коментар


                      • #12
                        От: България, ако не се адаптира към промените в климата, щети ще са огромни.

                        Основните климатични промени са заради промяната на ъгъла на въртене-застудяване в някои райони и затопляне в други промяна на константните досега водните и въздушните течения такива каквито ги знаем и на отдалечаването на луната от Земята.
                        Ако трябва ще мигрираме като животните
                        Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
                        Dacia Duster 4WD

                        Коментар


                        • #13
                          От: България, ако не се адаптира към промените в климата, щети ще са огромни.

                          Намерих един стар атлас от времето на майка ми. Пише абсолютна макс. измерена температура 32 градуса по нашия район. Вече съм виждал 42.

                          Коментар


                          • #14
                            От: България, ако не се адаптира към промените в климата, щети ще са огромни.

                            В Африка като тръгнеш да си търсиш презерватив хората ти се смеят и те питат:

                            Как може да се притисняваш, че ще се разболееш от нещо което ще те убие след 10 години.

                            Та в този ред на мисли да ви питам вие за какво се притиснявате.

                            2011 е деветата най-топла година в историята някой знае ли коя е първата.

                            Коментар


                            • #15
                              От: България, ако не се адаптира към промените в климата, щети ще са огромни.

                              Климата на Земята се определя единствено и само от количеството слънчева енергия, достигнало до нея! В него са забелязани няколко различни цикъла - от 11-годишен до поне 26-годишен - говорим за научно доказани, с различни по физическата си същност методи и то с добра точност. Всички те съвпадат със съответните ледникови и горещи периоди в историята.
                              Разбира се, силния антропен фактор в последните, да кажем 150г., има някакъв нищожен % локално влияние, но не е определящ за мащабните климатични промени.
                              Естествено, че хората ще се променят и нагаждат съобразно климата, или ..... ще изчезнат. И без това, ако сравним продължителността на господството ни на Земята, напр. с динозаврите, няма причина да се гордеем с нищо - скоро не виждам да правим 350 млн.г., нали!?
                              Виж, с твърденията за някакви си десети, или стотни от градуса затопляне, както и че последната зима била суха, изказани по-горе, няма как да се съглася - толкова снежна и дълга зима не си спомням скоро, както и толкова горещо лято! А статистиката ясно показва темповете на затопляне - в световен мащаб 12 градуса нагоре за някакви 120г. хич не са малко - по градус годишно.......
                              Та, да - ще се приспособяваме и явно все повече джипове ще трябват - както за зимата в преспите, така и за лятото в пораженията от зимата по пътищата /и извън тях/, които у нас все повече ще се увеличават

                              ПП: Вместо бира, не може ли с айран да заместим водата.....!?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X