Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено число

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено числ

    Първоначално публикуван от Bibooo Преглед на мнение
    В доста славянски езици се допуска думите да завършват на "ий".
    Уау. И? Случайно да си в течение че българския е аналитичен език, а т.нар. славянски не са?

    Първоначално публикуван от Bibooo Преглед на мнение
    Това втеляване по буквата и запетайката на правописа понякога изглежда като
    склонност към дребнавост.

    Факт е че доста от правилата на правописа са доста трудни за спазване в крайните региони от страната- просто хората от Берковица не могат лесно като търновците да казват "хляб", а на фурната си искат "леб".
    Какво общо има правописа с правоговора? Ако в училище са ти казвали че на български се пише както се чува да знаеш че не е вярно.

    Диалектите са богатство на един език, което обаче никак не е оправдание за въпиюща неграмотност.
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • От: За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено числ

      Първоначално публикуван от Bibooo Преглед на мнение
      Факт е че доста от правилата на правописа са доста трудни за спазване в крайните региони от страната...
      Колега, Вие това сериозно ли го мислите? И как точно правилата на ПРАВОПИСА са трудни за спазване? Някой или нещо пречи да се спазват?
      Някой е забранил да се пише грамотно? Е, чак дотам още не сме стигнали. Макар че... знае ли се - може и това да стане.

      Както колегата turtey Ви е посочил, правопис и правоговор са съвсем различни неща. Нямам нищо против диалектите, особено тези на Северозапада/затова шеговито го наричат Резервата/. Езикът им си има свои думи, които лично аз смятам за допълнително обогатяване и оцветяване на българския език. Но да пишеш така, както говориш в своя роден край, това е неправилно. И може да ти изиграе лоша шега. Представи си само при подаване на документи за работа как ще изглежда молба и автобиография, написани на диалект или пълни с правописни грешки. А това го гледат, повярвайте ми.

      И междувременно, Аве Съдий , новия член на сената, добре дошъл! Пак от полицейската тема.

      Упс, Съдий бил старо куче - има го още в първия пост.
      Последно редактирано от Hala; 06-11-15, 17:43.
      Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
      имат право да гласуват на избори.

      Коментар


      • От: За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено числ

        За трудното, труден си е правописът, щом и тия го не знаят:
        http://slovored.com/spellchecker/
        ... таааа, праф а чувекът!
        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

        Коментар


        • От: За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено числ

          Първоначално публикуван от Bibooo Преглед на мнение

          Факт е че доста от правилата на правописа са доста трудни за спазване ...
          Колега , при писане е допустимо само да се пише бавно и то само , ако на другия му е трудно четенето.
          Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

          Коментар


          • От: За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено числ

            Първоначално публикуван от Bibooo Преглед на мнение
            В доста славянски езици се допуска думите да завършват на "ий".

            Това втеляване по буквата и запетайката на правописа понякога изглежда като
            склонност към дребнавост.

            Факт е че доста от правилата на правописа са доста трудни за спазване в крайните региони от страната- просто хората от Берковица не могат лесно като търновците да казват "хляб", а на фурната си искат "леб".
            Бе не знам, аз освен блъгарский язик,
            владея добре още три (руски, чешки, словашки) и ползвам още 2 (полски сръбски),
            и да ти кажа, че освен в старобългарския и руския (с производните му), не съм чувал туй нящо.
            Виж ако говориш за ударените(удължени) гласни- може.
            Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

            Коментар


            • От: За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено числ

              Първоначално публикуван от dedoKoko Преглед на мнение
              Бе не знам, аз освен блъгарский язик,
              владея добре още три (руски, чешки, словашки) и ползвам още 2 (полски сръбски),
              и да ти кажа, че освен в старобългарския и руския (с производните му), не съм чувал туй нящо.
              Виж ако говориш за ударените(удължени) гласни- може.
              То и където има -ий не е за множествено число, ама тва са подробностиЙ
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • От: За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено числ

                Как е по-правилно - "Ще пия един ракий", "Ще пия две ракий" или най-добре три?
                The Flat Earth Society has members all around the globe.

                Коментар


                • От: За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено числ

                  Aми, повярвайте ми, наистина е трудничко да пишеш някои дребни приставки, Я- кания и междуметия, които не се говорят в твоя регион.
                  Знам, че за правилен правопис преди 100 години,
                  е буквално записан начина на говорене в региона около Габрово и Търново.

                  Не че си нямат и те някои диалекти и те, нали?

                  Идеята ми е да не се заяждаме помежду си за дребнавости,
                  като едно шибано "й" и т.н.

                  На мен винОто ми преврЕ и съм щастлив, вас не ви знам- спасявайте се.

                  Коментар


                  • От: За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено числ

                    Първоначално публикуван от Bibooo Преглед на мнение
                    ...Знам, че за правилен правопис преди 100 години,
                    е буквално записан начина на говорене в региона около Габрово и Търново...
                    Като например "Ти вари, аз ш'доа."

                    Коментар


                    • От: За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено числ

                      Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
                      Като например "Ти вари, аз ш'доа."
                      Ти вЪри, а'ш'доа!
                      Като габровец ти го ка'ам.
                      Ама темата е за множественните "иЙ"
                      Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                      Коментар


                      • От: За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено числ

                        Първоначално публикуван от dedoKoko Преглед на мнение
                        Ти вЪри, а'ш'доа!
                        Като габровец ти го ка'ам...
                        Анджък! Ти го каза по-точно.

                        Първоначално публикуван от dedoKoko Преглед на мнение
                        ...Ама темата е за множественните "иЙ"
                        Е, малките отклонения са забранени ли, с'я?

                        Коментар


                        • От: За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено числ

                          Първоначално публикуван от Bibooo Преглед на мнение
                          за дребнавости
                          Това не е дребнавост! Това е пътят да станеш малко по-учЕн!

                          Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                          таааа, праф а чувекът!
                          Хубава работа! Не съм очаквал от теб! Пише се "чувекАт"!
                          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                          Коментар


                          • От: За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено числ

                            Правилното и правописно е да се превежда "доктор Ватсон", а не "доктор Уотсън". W(анг.)=В(бълг.), а не на УО,
                            мани- п.дерастия...

                            Това кълчене на езика показва, че сме нация без самочувствие- Факт!
                            Никои други от славяните- сърби и руснаци не се унижават така пред ингилизите.

                            Нз какво ли се учудвам, след като и Коледа празнуваме с католиците,
                            известни с това, че измислили горенето на живи хора над купчина дървета.

                            Ами на 7-ми януари е Коледа, Точка!
                            Последно редактирано от Bibooo; 06-11-15, 21:39.

                            Коментар


                            • От: За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено числ

                              Първоначално публикуван от Bibooo Преглед на мнение
                              ....
                              мани- п.дерастия...
                              ...
                              Туй на секаФ диалект си е чиста простотия. Кой е бегал от училище има да се мъчи на дрти години. Факт. Но поне с гордост да приеме критиката на зубърите, они зат'ва са училе!
                              The Flat Earth Society has members all around the globe.

                              Коментар


                              • От: За римските сенатори или защо няма дума, която завършва на "Й" в множествено числ

                                Първоначално публикуван от Bibooo Преглед на мнение
                                Правилното и правописно е да се превежда "доктор Ватсон", а не "доктор Уотсън". W(анг.)=В(бълг.), а не на УО,......
                                Жалко, че дори ингилизите не са чували за подобна транскрипция. НО... факт е, че за 2-3 поста си подобри правописа значително, Бибоооо. Впечатлен съм!
                                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X