Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

    Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
    Още по Тодор Живково време един БЪЛГАРИН каза и доказа, че теорията на Айнщай за относителността е невярна или непълна. ...
    Моля, темата е сериозна. Че е непълна - знае се отпреди Айнщайн, той самият не си е правил илюзии. Все пак става дума за физика.

    Че е невярна - рано е да се каже. Има много неща, които могат да се оплескат в едно такова измерване.

    Коментар


    • #17
      От: ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

      Айде да оставим настрани журналистическото невежество.
      Приемаме, че наистина са регистрирали 15 000 събития, което е меко казано странно, когато става дума за неутрино, но да кажем че са. Те все едно са били в един сноп, което значи единствен опит.
      "Една незнамсиколкомилиардна от данъчната година", както и "голямо колкото три футболни игрища", или "високо колкото три емпайърстейтсбилдинга", е някаква американска измервателна система, която няма значение за никого, който е чувал за ЦГС, или поне за СИ. За негрите от техните гета може и да значи нещо, аз не я вдявам.
      60 наносекунди грешка могат да дойдат от къде да е, не само от повредени часовници. Не знам какъв метод на синхронизация са използвали. За сравнение - гравитационната поправка на гпс-ите от глезените в прибоя, до връх Мусала, е 30 наносекунди.
      Значително по-силно ме смущава обявяването на 15 000 неутринни взаимодействия в италианския приемник. Доколкото помня, той е воден. Пак за сравнение - планетата Земя, е практически прозрачна за неутриното, те затова се и наблюдават толкова трудно. Вероятния смислен въпрос е удар от какво, и шлейф от какво, от кой момент на изстрела на едните, са наблюдавали другите.
      Казват му импулсна физика.
      Ако някой не го мързи - да иде в сайта на ЦЕРН, и после да разкаже накратко. Сам хич нямам настроение да го направя.

      Коментар


      • #18
        От: ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

        Стефане, добро утро първо.Второ-сега излизам, но до по-късно ще се намъкна там и ще попреведа официалното инфо.Даже вчера ако не се лъжа успях да дръпна и abstract-a на опита с целия авторски колектив.

        Така, завърнах се.Ето какво пише на страницата на ЦЕРН:
        "The OPERA experiment, which observes a neutrino beam from CERN 730 km away at Italy’s INFN Gran Sasso Laboratory, will present new results in a seminar at CERN today.
        The OPERA result is based on the observation of over 15000 neutrino events measured at Gran Sasso, and appears to indicate that the neutrinos travel at a velocity 20 parts per million above the speed of light, nature’s cosmic speed limit. Given the potential far-reaching consequences of such a result, independent measurements are needed before the effect can either be refuted or firmly established. This is why the OPERA collaboration has decided to open the result to broader scrutiny.

        "
        "Експериментът ОПЕРА, който наблюдава лъч неутрино пуснат от ЦЕРН, на дистанция 730 км в Италия (лаборатория 'нам си к'ва), ще представи днес резултатите на семинар.Резултатите от ОПЕРА са основани на наблюдението на над 15 000 неутрино събития в италианската лаборатория и изглежда показват, това че неутриното пътува при скорост 20 части от милиона над скоростта на светлината, т.е. над нейната скорост във вакуум. За да се дадат обаче последствията от такъв резултат е нужно независимо изследване преди наблюдаваният ефект да бъде отхвърлен или окончателно потвърден.Ето защо съратниците в това решиха да отворят резултатите за по-широко разглеждане.."

        А ето и научната статия, която са спретнали на ура: ТУК!
        Последно редактирано от Станислав Николов; 24-09-11, 09:00.
        Renault Koleos, Dinamique, 175hp http://www.youtube.com/watch?v=lq3eCuMXeEw

        Коментар


        • #19
          От: ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

          Детектора на OPERA:
          http://operaweb.lngs.infn.it/spip.php?rubrique39
          А "водния" детектор е на BOREXINO, който всъщност е течен сцинтилатор:
          http://www.lngs.infn.it/lngs_infn/in...ientific_info/
          Последно редактирано от GN2355; 24-09-11, 10:57.

          Коментар


          • #20
            От: ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

            Сега разбирам как се чуства жена ми когато и обяснявам за диференциали....
            "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

            Коментар


            • #21
              От: ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

              Те всичките течни са сцинтилационни. Щеше да е хубаво да е много по-плътен, ама чак такъв великански кристал не можем да направим от нищо.
              Айде бе, мързеливци, няма ли кой аспирант да прочете многото букви, и да ги разкаже накъсо на заетите старци?)

              Коментар


              • #22
                От: ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

                Не гледаш......Нали ти резюмирах? Статията, обаче не ми се играе да я превеждам. За последните няколко дни ми се събраха бая страници преводи и вече ме мързи и мене.....Пък и статията не е кой знае колко в сравнение с някоя монографиика от 300 странички.
                Renault Koleos, Dinamique, 175hp http://www.youtube.com/watch?v=lq3eCuMXeEw

                Коментар


                • #23
                  От: ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

                  Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                  Баси, според чутото от новините неутриното се е движило със скорост 1/60 000 000 000(дано правилно да съм изписал една шейсетмилиардна) част по-бързо от светлината. И това е само разликата.
                  Много ми е чудно как са успели да измерят с такава поразителна точност разликите в двете скорости.
                  Според мен всичко е все още в областта на дивата теория, и сегашното вълнение е само рекламно.
                  Май са много нулите .
                  Както е написал колегата Станислав Николов "20 части от милиона над скоростта на светлината" се получава 6 км/секунда разлика т.е. 300 006 км/с скорост на неутриното.
                  Jeep Grand Cherokee 5.7 HEMI Quadra Drive II

                  Коментар


                  • #24
                    От: ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

                    Ъ-ъ, работата не е в превода

                    Коментар


                    • #25
                      От: ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

                      Вече къде скромно, къде не дотам се говори за нееднаквост на пространство в различните му посоки (анизотропност). Добрия стар етер, дето и чичко Айнщайн му се е чудил. В другата тема посочих и филм.
                      Следващите няколко милиона години ще се учим от природата, после ще видим...

                      Коментар


                      • #26
                        От: ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

                        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                        Те всичките течни са сцинтилационни. Щеше да е хубаво да е много по-плътен, ама чак такъв великански кристал не можем да направим от нищо.
                        Айде бе, мързеливци, няма ли кой аспирант да прочете многото букви, и да ги разкаже накъсо на заетите старци?)
                        Има и твърди сцинтилатори, както и газови. В случая тау-неутрино се регистрира въху сандвич от олово/ядрена емулсия (тухличка от 56 слоя, общо 150000 тухли) изградени в стени, разделени с пластичен сцинтилатор (така е определено и времето за преминаване пред детектора) и магнитен сепаратор за да определят треакториите на заредените частици.
                        П.С. частици движещи се със скорост по-голяма от местната скорост на светлината е тривиално наблюдавано явление, сп. Черенков.
                        П.П.С. Твърди сцинтилатори с обем 2-3 кубически метра не са рядкост.
                        П.П.П.С. Някой май не си е взел чуждоезичния изпит за кандидатския миниУм
                        Последно редактирано от GN2355; 24-09-11, 19:01.

                        Коментар


                        • #27
                          От: ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

                          Неутриното отдавна го подозирахме в измама. Още откакто го видяхме да пристига часове преди светлината от свръхновите звезди. Всякакви оправдания търсехме на светлината - къде са я забавили на митница, къде ядове с КАТ, къде ремонти по пътя, къде незнам си какво. Сега ще вземе да се окаже, че масата му наистина не е 0, но за полза, удобство и улеснение наше, не е и положителна или е примерно комплексна. Всичко, ама всичко може да им хрумне на теоретиците, докато не се окаже, че наистина някой е оплескал часовниците - било с гравитационната неравномерност заради Алпите, било заради нещо друго. Която проверка може да се проточи известно време, защото то и решението за такова времеизмерване не е просто, какво остава за грешката в него. Още повече, че експериментът всъщност беше за друго, а не да дебнат неутрините с радар в храстите.

                          Не е истина как ще се поболеят същите тези теоретици, ако вземе пък да се окаже, че НЯМА грешка.

                          А 15000 неутрино-събития са голяма работа. Не ми се мисли, колко неутрини всъщност са пуснали, та да хванат после цели 15000 от тях. Спомням си сметката, че трябва неутриното да мине през олово, дебело 1 светлинна година, за да има 50% вероятност да се хване. Ловенето на неутрини е горе-долу като ограничаването на корупцията в държавната администрация.
                          Последно редактирано от Ясен; 24-09-11, 22:02.

                          Коментар


                          • #28
                            От: ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

                            Знам, разбира се. Но все едно не можем да направим твърдотелен детектор кубически километър, или колко там беше в неутринната обсерватория.
                            А не ми се чете, защото за мене всичко това свърши, обаче още не съм оздравял. Никога и няма, но няма защо да си добавям и още от кофтито. Че съм взел някакви минимуми, не значи че съм научил да се оправям с хорските езици, ако това може да мине за езиков проблем.

                            Коментар


                            • #29
                              От: ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

                              Моят кратък и неравен сблъсък с теорията на относителността отдавна завърши с много на нула в полза на теоретичната физика, така че не мога да коментирам. Работата е там, че много малко физици макар и да успяват успешно да я прилагат под формата на уравнения, трудно успяват наистина да разберат тази чудесия. Оттам и силното съмнение, че всъщност не става дума за поредната неточна интерпретация. Освен това - не е ясно как точно се е осъществило измерването и как се елиминират разни странични фактори, които могат да повлияят на измерването. Така де, то допреди време и планетарният модел на атома е бил на мода, ама нещата са май малко по-квантови в действителност.
                              Александър

                              Коментар


                              • #30
                                От: ЦЕРН - пристигнаха по-бързо от светлината !

                                Да не се окаже, че най-високата скорост е тази на неутриното... а не на светлината (фотоните). Сега ми е смешно, ама ако фотон има маса в покой - няма да може да се движи със скорост С, а малко под нея.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X