Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ИСТОРИЯ НА ЧАСОВНИКА

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ИСТОРИЯ НА ЧАСОВНИКА

    Пропускаме слънчевите, водните и пясъчни часвници. Също градските с кантортопузи и махала.

    Да почнем от добрия стар будилник, който ни събуждаше да подринем на добитъка, до не закъснеем за училище.
    После помня джобния часовник на баща ми със сребърния ланец. Натиснеш ли едно копче се отваряше капака.

    Не помня кога видях за пръв път ръчен часовник. Но като отидох да уча в Съюза веднага си купих един, че и няколко за родата. Първият ми и последен руски часовник беше "Кама". Руснаците не жалеха рубините - показател за точност. Така щях да го нося и до сега. Швейцарските "Докс"-и бяха и точни и хубави и точни като моя. Но много по-скъпи.

    Сега часовници има навсякъде: на мобилника, в автобуса, на улицата.

    Нека хасковлии разкажат за техния градски в центъра. Аз не можах да му разгадая чарковете.

  • #2
    От: ИСТОРИЯ НА ЧАСОВНИКА

    На "мобилника" не знам какво се вижда, не и в тази държава.На мобилният телефон дисплея има тази функция, да показва час и минути.
    Симеоне, ние сме им дали славянска писменост на руснаците, не те на нас - стига ползва чуждици, пък били те и изписани на кирилица, ползвани от друг народ.
    А по темата - мога да ти снимам отворен един джобен "Cortebert", швейцарски, произведен 1912г., оставен от дядо ми.
    Не го знам с колко несъветски рубина е, но цепи секундата до ден днешен като го навия.
    Годината на производство не съвпада дори с ВОСР, голям грях за швейцарците, подранили са с тия механизми/скапаняци, че и още от по-рано са почнали дори/, че и на всичкото отгоре до ден днешен ги продават скъпо и има синоним за нещо читаво - "работи като швейцарски часовник", за "работи като съветски часовник" не се сещам.
    Всъщност, сещам се - ЗИЛ-130 със зацапани свещи и конденз в дистрибуторната капачка.

    Коментар


    • #3
      От: ИСТОРИЯ НА ЧАСОВНИКА

      Темата е много интересна, но и много безкрайна , даже ако оставим махалото настрана.

      По мой вкус най-интересната част е историята от ХVІІІ век, когато са създадени праобразите на джобния и ръчния часовник.

      А са създадени заради световното съперничество в океаните след Великите географски открития. Работата е, че - за разлика от ширината - няма начин да измериш точно географската дължина, ако нямаш прибор, който показва времето, такова каквото то е в същия момент в стартовото пристанище. (В известен смисъл става дума да си носиш "консервирано време"; часовниците, позволили това са били наричани timekeepers, сиреч "времепазители".)

      С 40-годишни усилия решава този проблем изключително талантливият и упорит самоук английски майстор Джон Харисън (1693 - 1776). Съществен стимул за това е обявената от парламента награда за онзи, който направи надежден морски часовник - огромната за онова време сума 20 000 лири (колкото 4 - 5 милиона съвременни щатски долара).

      Харисън успява да се пребори не само с многобройни и различни инженерни предизвикателства, но и с нескончаемите интриги на дворцови и "научни" бюрократи, а и на обикновени завистници. Наградата си той получава на "парченца", а за да я получи изцяло се налага личната намеса на краля. И част от старините си майсторът изживява като много богат човек.

      Случаят е същинско вълнуващо криминале - изпълнено с открития, приключения и превратности. Неслучайно ще го намерите добре разказан в повечето истории на откритията и изобретенията.

      Най-хубавото, което съм чел по въпроса, е следната малка книжка (за съжаление, непреведена наНатиснете снимката за да я уголемите

Име:J_Har_01.jpg
Прегледи:1
Размер:105.7 КБ
ID:5266309 български, доколкото знам). Тук ще видите и портрет на Харисън, и петте "времепазители", скъсали нервите му, но и донесли революция в навигацията.


      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:J_Har_02.jpg
Прегледи:1
Размер:70.4 КБ
ID:5266308

      Поздpави!
      Искам България чиста!

      Коментар


      • #4
        От: ИСТОРИЯ НА ЧАСОВНИКА

        Ники, имаше и игрален филм по въпроса. Сериен. Че и добре направен. Изгледах му всяка серия с огромен интерес. Не помня, може би преди 4-5 години го даваха по някоя от телевизиите. Ако му намерим заглавието, може да намерим и да го свалим от някъде.

        Относно руските - като със всяко нещо от там, и от тях имаше всякакви. Обикновено по-старите - по-добри. Поне двама часовникари са ми го казвали и обяснявали. Докато е било ново оборудването и добра дисциплината, имало е и качествен продукт. Единия ми дядо имаше такъв стар руски екземпляр. Ръчен. На над 40 години. Беше очукан и протъркан, но си работеше, при това точно.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: ИСТОРИЯ НА ЧАСОВНИКА

          Филмът е от 2000 година, с Джеръми Айрънс и се казва Longitude.
          http://www.imdb.com/title/tt0192263/
          Изключително интересен и се препоръчва на всички.



          П.С.: Fabbrica Italiana Automobili Torino, като ще цитираме точно. Двете "b"-та са детайл, обаче "k" се ползва много рядко в този език, а родът на прилагателното следва този на съществителното, към което се отнася.
          Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

          Коментар


          • #6
            От: ИСТОРИЯ НА ЧАСОВНИКА

            Съветски масов точен часовник? Имал съм доста. Ама на точен не съм попадал.
            А защо са били "доста" - на всеки е ясно. Да сравняваме Съветска със Швейцарска механика, е като да приравним гърбавия Фолксваген със ЗАЗ 965. Иначе имат един корен: чичко Фердинанд Порше.

            Коментар


            • #7
              От: ИСТОРИЯ НА ЧАСОВНИКА

              Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
              Швейцарските "Докс"-и бяха и точни и хубави и точни като моя. Но много по-скъпи.
              Не пропускайте горното, моля!
              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

              Коментар


              • #8
                От: ИСТОРИЯ НА ЧАСОВНИКА

                Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                ...Иначе имат един корен: чичко Фердинанд Порше.
                Ако трябва да сме съвсем точни - Ханс Ледвинка
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  От: ИСТОРИЯ НА ЧАСОВНИКА

                  Не си ги и мислете дори тези неща с корените, че Порше и Ледвинка ако разберат ще се обърнат в гробовете!
                  Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                  Коментар


                  • #10
                    От: ИСТОРИЯ НА ЧАСОВНИКА

                    Чайте ся, запотрошката е фиат 500 (освен ако не съм в дълбока грешка?)
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • #11
                      От: ИСТОРИЯ НА ЧАСОВНИКА

                      Не си, фиатче си е зазката.Това, че им гледахме боксер двигателите и мислехме, че са еднакви, нищо не значи.
                      Само дето като си рециклирах "kafer"-а, за сефте видях въздушен термостат.Моят беше от старите кочини с малкия заден прозорозец, набор '62.

                      Коментар


                      • #12
                        От: ИСТОРИЯ НА ЧАСОВНИКА

                        Фиат нямат боксер двигатели.
                        Вероятно сте гледали Щаер Пух 500.
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #13
                          От: ИСТОРИЯ НА ЧАСОВНИКА

                          Верно, зазката е V.
                          Ама не ми трябва и да ги помня.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X