Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

    Първоначално публикуван от VHS Преглед на мнение
    Rabin, ако телевизорът ти е HD провери дали няма вграден цифров тунер за DVB-T. Не ми се вярва да има Full HD ТВ без такъв тунер.
    ...
    Ъъъ нямам телевизор, от 5 години насам. Една кутия от комп е тъпкана с приемници, кепчър и приемник за аналогова ТВ, рутер, захранвания, усилвател и радио. Мониторът има дупка на HDMI, дето година и нещо не съм я пробвал дали работи.

    Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
    БНТ не излъчват истински HD сигнал, а интерпулиран такъв до HD резолюция! В БГ ще има истинско HD, когато телевизиите си преоборудват студията, ПТС-ите и т.н. - т.е. започнат да снимат в HD формат. БНТ е много далече от него... Единствените които са близко до истината са БТВ (те и затова се очаква да станат платени в един момент - тая техника трябва да се избива, защото се амортизира и остарява морално доста бързо...
    При сат. ТВ не може да приемаш канала, ако е HD формат, а приемникът не го поддържа. Още не съм се начудил каква ще е техниката, и нямам практически опит за ефирна цифрова. Интересува ме, най-вероятно няма да може да приемаш HD ефирен формат с най-евтините приемници. Не ми е до качеството, а до възможност да приемам всичко от ефира.

    Дано ьТВ станат кодирани, ама надали. Като се сетя какви извивания на ръце бяха към Булсат, само и само да ги пуснат в пакета си.

    Коментар


    • От: ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

      Направих това техническо уточнение, само за да ви стане ясно, че цялата галимация около "цифровизацията" е една пълна измама и пълен та*шак, за чието прокламиране Краси Геров лапна осем милиона държавна пара... Мога само да гадая, колко милиона още се лапнат покрай "помощите" за закупуване на декодери от хората с ниски доходи?!!!

      П.П. А казвал ли съм ви кой лапна лъвския пай по изграждането на мултиплексите....?!!
      http://www.mediapool.bg/bryuksel-sad...ews202071.html
      Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 08-08-13, 22:09.

      Коментар


      • От: ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

        Те ги лапат вече. Ваучери за 60 лева и декодери за 39.
        Lancia Delta HF Integrale Evolucione

        Коментар


        • От: ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

          То повечето HD ТВ канали не излъчват 100% HD картина. Повечето е ъпскалирана/ресайзната/преформатирана друга картина. Хубаво е че БНТ имат заделен такъв канал в мултиплекса. Лека полека всички телевизии ще отидат на този формат. А бе друга работа си е истинското HD.
          Едва ли ще има платена/кодирана телевизия. Може някой да се пробва с платен филмов или спортен канал, но хич не виждам как ще му излезе сметката. Преди доста време когато МТВ беше наистина телевизия бяха вдигнали таксите за разпространение и рейтовете им за реклами бяха сигнали нива, че цитирам "кварталната бакалия може да си подволи реклама по МТВ..."
          По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

          Коментар


          • От: ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

            Aз пак да питам. HD формат на ТВ канал ще може ли да се гледа от обикновен SD цифров приемник? В сателитната телевизия не може, не са съвместими. Какво има вътре в тоя HD канал като качество в момента не ме интересува, на село ТВ-то е 14 инчов кинескоп.

            Коментар


            • От: ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

              Не, няма да може. За да гледаш HD канали декодера трябва да e HD.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

                В такъв случай вземането на евтин SD приемник май е леко безсмислено. Току в момента вадя от употреба 2 бр. SD приемника, щото не мога да гледам канали, които си заслужават.

                Коментар


                • От: ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

                  Няма смисъл да се взима само SD приемник. Освен това живущите в граничните райони, където се приема чужда ТВ е добре да проверят и стандарта, по който излъчват съседите. Май сърбите са на DVB-T2, което с по-евтините приемници продавани у нас няма да се приема.
                  По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                  Коментар


                  • От: ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

                    Чета темата и се чудя защо всичко трябва да правим по най-трудния начин. А има и друг начин.


                    Представете си че е възможен следния вариянт (не е измислен, приложен е на практика някъде по света):


                    - Някъде 15 години преди момента на изключване на аналоговия ефирен сигнал, фирмите за кабелна телевизия първи почват да предлагат цифрови канали и съответно цифрови декодери . Голяма част от населението като абонат на кабелна телевизия трябва само да се снабди с подходящ телевизор.


                    -По-начетените граждани (дори и да не са абонати на кабеларки) постепенно се информират от медиите че цифровата телевизия съществува и че в един момент всичката телевизия ще е цифрова. Интересът към аналогова техника се губи.


                    - междувременно телевизионните приемници които не могат да приемат цифрова телевизия почват да изчезват от пазара. В резултат хората които ще си купуват нов телевизор няма да се чудят дали ще го бива за цифровизацията или не. Изборът е улеснен, хаосът се намалява. (до изключване на аналоговия ефирен сигнал остават 10 години).


                    - За огромна част от населението понятието за цифрова телевизия престава да бъде новост и изненада.


                    - през това време вече се е създала организация (или ако щете "фирма"), която ще подсигурява с декодери хората, искат да продължат да си приемат ефирна телевизия. Тази организация ще излъчва ефирния цифров сигнал безплатно. Представлява съвместен бизнес между най-големите играчи в телевизионния пазар - държавната телевизия, двете най-големи частни телевизии в страната и най-голямата местна фирма за кабелна/сателитна телевизия , като участва и оператора на предавателните станции.


                    - Името на тази организация е елементарно, за да го помнят лесно хората - "Безплатно гледане". Всички декодери които стават за употреба с цифрова ефирна телевизия в страната носят логото на "Безплатно гледане", независимо от марката. Декодери без това лого изчезват от пазара защото хората няма да ги купуват. Всички знаят какво е "Безплатно гледане" и търсят декодер с това лого (марка по избор).


                    - голяма част от новите телевизори на пазара дори имат вграден декодер за приемане на ефирна цифрова телевизия, и също носят логото "Безплатно гледане". През последните 5 години преди изключване на аналоговия сигнал, вече е задължително всички телевизори продавани в страната да имат задължително вграден тунер за "Безплатно гледане" (не е необходим допълнителен декодер, купуваш си телевизора и гледаш безплатна цифрова ефирна телевизия, с подходяща антена естествено) .


                    - 2-3 години преди изключване на аналоговата ефирна телевизия, се провежда масова държавна кампания за това, включваща разясняване що е то цифровизация, какви устройства ще са необходими и що-годе колко ще струва.


                    - паника няма, хаос също. Няма чудене ама дали този декодер или този телевизор ще е подходящ, няма нужда да обясняваш на баба си с инженерни термини. Казваш й само да търси "Безплатно гледане" или да си сложи кабелна тв, и толкоз ...


                    - изключването на аналоговия сигнал става поетапно по райони в страната, първо столицата, после в еди-кои си окръзи, най-затънтените райони са оставени последни. Така и да има паника поне няма да е общодържавна


                    - появяват се и декодери на "Безплатно гледане" с HD възможности, такива които могат да спират телевизионния сигнал с "пауза" все едно е запис, могат да записват програми и прочее екстри.


                    - "Безплатно гледане" предава най-гледаните 50 тв канала и 24 радиостанции, плюс 4HD канала, които постепенно ще се увеличават. 95% от най-популярните тв предавания и сериали са достъпни чрез тези канали.


                    - Мармотите продължават да увиват шоколад в станиол...

                    Коментар


                    • От: ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

                      Всъщност, като изключим частта, за която е нужна държавна намеса, всичко останало си се случи точно по списък.

                      Тънката работа тук е разликата в понятията DVB-C, DVB-T, DVB-S. Кабеларките отдавна са предоставили на болшинството си абонати DVB-C декодери, ама те не стават за ефирна. Булсатком и прочие още от началото са снабдили абонатите си с DVB-S декодери/тунери, ама те пак не стават за ефирна цифрова телевизия. Тоест, някои точки от списъка горе са налични, но нямат отношение към ефирната цифрова телевизия.

                      Спирането на аналоговия сигнал касае старците на село, дето от край време си гледат квото хване антената, или останалите абонати на кабеларките, които си плащат аналоговия пакет и си го гледат на дъртия телевизор и не виждат смисъл или не могат да си позволят повече от това.

                      Всичката "паника" е за да се приберат поредните комисионни и да се освоят поредните фондове, идещи от някъде, и на всичкото отгоре да се отчете някаква свършена дейност, та да не пищат тия дето дават кинтите. Освен проблемите и далаверите в снабдяването с декодери на социално слабите, аналоговия сигнал и без друго няма да спре от първи септември, защото явно имат и технически проблеми. Декодера на ситния от месец насам е "тука има- тука нЕма", а преди това си хващаше постоянно няколко програми.

                      "Схемата" на купуването на декодери с купони е изначално направена така че да има измами по веригата. Купона е 60 кинта. Има декодери между 30 и колкото искаш кинта. Много ясно че продавачите ще гледат да си продадат евтините декодери като скъпи и да дръпнат субсидията - няма кой да ги контролира. Същото като с "безплатните" и "намалените" лекарства. Където нещо трябва наистина да е безплатно - държавата си вгорчава живота докато ти го даде, а като е "намалено" ти го продават на по-висока цена от "ненамаленото".
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

                        малко се отплесваме, но си мисля, че само парите за рекламната кампания можеше да се вземат не само декодери,ами и телевизори за гледащите ефирна ТВ......

                        вие колко познати и колеги имате, дето нямат кабелна? - аз само 1 /ЕДИН/
                        ________________________________________________
                        Subaru OUTBACK 2,5
                        Hyundai TUCSON 2.0

                        Коментар


                        • От: ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

                          Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                          ...
                          - Някъде 15 години преди момента на изключване на аналоговия ефирен сигнал, фирмите за кабелна телевизия първи почват да предлагат цифрови канали и съответно цифрови декодери . Голяма част от населението като абонат на кабелна телевизия трябва само да се снабди с подходящ телевизор.
                          ...
                          На мен ми омръзна да мислим първо за най-неграмотните. 15 години - то едно поколение време почти, чудо голямо! Като 2 години не могат да се ориентират за декодер от 35 лева - не е задължително да имат ТВ. Токът убива, и 35 лева отиват на месец, не еднократно, ама се оправят някак.
                          По-скоро гледам да се ориентирам да не скачам на морално остаряла техника. Преди 2 години взех 2 приемника на стойност 280 лева, и сега не ми вършат работа. Не съм си давал много зор, но до сега не съм срещал някой да продава HD ефирни приемници. А ХД телевизия се излъчва и в момента.

                          Коментар


                          • От: ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            Всъщност, като изключим частта, за която е нужна държавна намеса, всичко останало си се случи точно по списък
                            Аз мисля че тънката работа е точно в държавната намеса, която е насочена към хората с по-ниска техническа култура и към тези с по-малък доход.

                            Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                            По-скоро гледам да се ориентирам да не скачам на морално остаряла техника.
                            Важна подробност е и саморегулацията на пазара и факта че като идеш да си напазаруваш нов телевизор или декодер, всичките налични вече са готови за ефирната цифрова телевизия и няма да се чудиш кой да избереш. Просто координация между предлаганата услуга и предлаганата технология с която се приема тази услуга.

                            В момента в който почваме да си говорим за DVB-C, DVB-T, DVB-S в главите на много хора настъпва хаос. (Да оставим настрана кабелните тв, те би трябвало да осигуряват подходящи декодери на своите клиенти. Аз не знам с какъв стандарт ми е моята кабелна, ако се вържа към друга фирма те ще ми предложат друг декодер, за който също не ме интересува какъв им е стандарта. Така че тези букви и съкращения не са необходими на практика )

                            "
                            старците на село, дето от край време си гледат квото хване антената" са категория която не трябва да се пренебрегва, защото броят им не е толкова малък. Ефирна телевизия ще гледат и много хора на вилата, на къмпинг, в отдалечени села без кабелна, тези които са на квартира временно и няма включен кабел и подобни.

                            Кабелната телевизия в България е станала почти задължителна, въпреки че е излишен разход за много домакинства. Всъщност к
                            абелът е екстра и може да струва неопределено количество пари. Обаче трябва да има алтернатива, която да е лесна за ползване и евтина - именно това ефирната тв, която по необходимост става цифрова. Е тук трябва да има повече помощ от страна на държавата.

                            Колко по-лесно би било ако имаше един разпознаваем стандарт с популярно име ("Безплатно гледане" примерно) за ефирната цифрова и едно лого щамповано на декодерите които имат тази екстра. Или ако знаеш че със закупуването на всеки нов телевизор, колкото и да е малък и евтин, се гарантира че веднага ще можеш да си гледаш ефирна цифрова. Парите за новия телевизор ще ги спестиш като не се абонираш за кабелна и не плащаш месечни такси.

                            Ако ефирната телевизия предлага сносен пакет програми, както е с примера който дадох, то доста хора ще предпочетат да ползват ефирна телевизия, а не кабел, защото няма да плащат месечни такси. И без това повечето хора гледат около четири-пет канала. Като се прибереш от работа доста хора все още гледат само новините и филма след тях, за което ефирните канали са достатъчни. Затова мисля че държавата трябва да прояви някаква подкрепа за ефирната телевизия, все пак държавната телевизия е насочена именно към хората с по-елементарни нужди.

                            Не съм наясно обаче защо в една западноевропейска държава където по принцип всичко е скъпо, един декодер за ефирна тв може да струва 25лв, а в една източноевропейска държава където по принцип всичко е евтино, подобно удоволствие да е четири пъти по-скъпо.

                            Коментар


                            • От: ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

                              Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                              В момента в който почваме да си говорим за DVB-C, DVB-T, DVB-S в главите на много хора настъпва хаос. (Да оставим настрана кабелните тв, те би трябвало да осигуряват подходящи декодери на своите клиенти. Аз не знам с какъв стандарт ми е моята кабелна, ако се вържа към друга фирма те ще ми предложат друг декодер, за който също не ме интересува какъв им е стандарта. Така че тези букви и съкращения не са необходими на практика )


                              С DVB-C ти е кабелната. И е съвсем съзможно един и същ декодер да работи с няколко кабеларки само със смяна на картата.

                              Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение

                              "
                              старците на село, дето от край време си гледат квото хване антената" са категория която не трябва да се пренебрегва, защото броят им не е толкова малък. Ефирна телевизия ще гледат и много хора на вилата, на къмпинг, в отдалечени села без кабелна, тези които са на квартира временно и няма включен кабел и подобни.

                              Хората на вилата, на къмпинг и т.н. не ги мисли. Те отдавна преид да отидат на вилата на къмпинг или някъде другаде са се снабдили с квото трябва. А голяма част от старците на село и в отдалечени райони са на Булсатком или от сорта, което го има навсякъде. Така че според мен малко надценяваш броя им.

                              Разпознаваемия стандарт е DVB-T. И надписа си го има. "Безплатно гледане" ще е подвеждащо, еле пък като вкараме и търговците в схемата. Защото може да има безплатно гледане и на сателитна цифрова телевизия например, че и на кабелна (БНТ 1 на мойта кабеларка е безплатна например - може да си я гледаш и като махнеш картата от декодера).

                              Относно "тънката работа" по отношение на държавната намеса - бъди реалист. Сбъркал си държавата.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: ЦИФРОВИЗАЦИЯ - поредната паника

                                Недейте да подценявате аудиторията на ефирната телевизия. Голяма част от хората предпочитат по една или друга причина да гледат именно такава, дори и в градовете. Една друга "цифровизация" - тази на аналоговите телефони се сблъска със следния проблем - при замяната на стария аналогов телефон по селата със стационарен GSM се оказа че работят по 2-3 дни и после спират. Старите хора масово са си спрели тока, защото не могат да си позволят и 5-10 лв. за ток. А телефонът е по-важен за тях, защото им е единствената връзка със света.
                                А свободно разпространявана (поне една - държавна) ТВ и радио със 100% покритие на територията трябва да има дори и само по стратегически причини.
                                По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X