Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стойностни книги - препоръки и информация

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Стойностни книги - препоръки и информация

    С удоволствие видях в една книжарница, че е излязла и на български книгата на британския журналист от ХІХ век Чарлз Маккей (1814 - 1889) Extraordinary popular delusions and The madness of crowds. Заглавието е преведено приблизително: "Невероятните заблуждения и безумства на човечеството".

    Издадена е в два тома, така че за съжаление излиза скъпо - по 19.90 парчето.

    ***

    На пръв поглед книгата сякаш е една от голямото множество "жълти енциклопедии", често с неясен автор и произход. Ама в случая не е така, затова безрезервно я препоръчвам. Това е една от най-добрите популярни документално-исторически книги, на които някога съм попадал.

    ***

    Написана е с много задълбочена работа и ровене в купища книги, обективно и в толкова съвременен дух и стил, че чак е смайващо (все пак е писана преди кажи-речи 150 години).

    Ето някои от "лудостите на тълпите", за които човекът е написал добросъвестно като историк, критично като просветен мъж и увлекателно като автор на трилъри:

    Схемата Мисисипи (финансови пирамиди в Англия в началото на ХVІІІ век);
    Знаменитата "лалемания" в Холандия;
    Съвременни (за онова време) пророци и гадатели;
    Доста подробна - същевременно погледната от много интересен ъгъл - история на кръстоносните походи;
    Същото - за вещиците и борбата с тях. Потискащо четиво, впрочем...;
    Алхимици;
    Отровител(к)и;
    Популярни крадци;
    Модните лафове в големите градове
    и т.н.

    ***

    Единственият - според мен - кусур на тази книга е, че звучи твърде актуално. Човек чете и току се натъжава: май не сме напреднали много от едно време, когато просветен човек е имал достатъчно количество просветени читатели, за да им каже обективно и обосновано, че Нострадамус е ала-бала...

    Поздрави!
    Искам България чиста!

    Коментар


    • #77
      До: Стойностни книги - препоръки и информация

      Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
      Не е справедливо!

      Пловдивчани - море ли имат?

      Витоша ли имат?

      че любимият ми поет и писател Евгени Евтушенко да си представя книгата у тях????

      Георги Гергов е направил добре, като е спонсорирал изданието и НЕ ДОБРЕ!!! като закупил 1000 екземпляра и ги е раздавал на промоцията! По този начин в един кюп слага и Любомир Левчев (мен) и личности-авантаджии и любители на автографи.

      ........................................

      Ако поместя в раздела "Сентенции,...." по един ред от буквално всяка страница от общо 750-те на "тухлата" "Вълчи билет", ще се задръсти мощният компютър на Офроуд-а.

      23 лева са три килограма скумрия.

      Предпочетете КНИГАТА!
      ..................................................

      Евтушенко в апартамента на вдовицата Кенеди в Ню Йорк. Докато си чака кафето полежда към радиатора, на който се сушат дамски чорапи....
      -Всяка жена сама си пере чорапите...Женя.

      Коментар


      • #78
        До: Стойностни книги - препоръки и информация

        От любимите си книги е "Полет над кукувиче гнездо".Не видях някой да я споменава.Ремарк-"На западния фронт нищо ново" , "Трима другари" , "Черния обелиск".Стайнбек-"Тортила флет" , "Улица Консервна" и продължението "Благодатния четвъртък".За мен това са най-стойностните му произведения.Михаил Шолохов-"Тихият Дон".И сега се чудя как са му позволили да напише тази епична сага по онова време.Мисля,че повечето книги и автори,които харесвам(четени повече от веднъж) вече сте ги написали.
        Тома Томов
        Вече с Kia Sportage.

        Коментар


        • #79
          До: Стойностни книги - препоръки и информация

          Решил съм да кандидатсвам с история и съм се насочил не към частни уроци ами тази книга.Ще се радвам да Ви чуя мненията за нея дали си заслужава, защото цената е сериозна и заради нея колоните ще почакат.

          Коментар


          • #80
            До: Стойностни книги - препоръки и информация

            Евтушенко прозаикът.

            Изчетох 740-те страници на „Вълчи паспорт”. Буквално на всеки 5-6 страници се сменя героят на разказа. И, ако той е бил жив успоредно с живота на Евтушенко, е имало срещи на живо, или задочно със:

            Сикейрос, Аджубей, Фадеев, Твардовски, Че Гевара, Кастро, Неруда, Пиночет,Шостакович, Франко, Булгаков, Окуджава, Вознесенски, Дубчек, Фелини, Пазолини, Платонов, Греъм Грийн, Хрущов ( в последния ден преди смъртта му), Илья Глазунов, Сахаров, Солженицин, Солоухин, Шукшин, Аксьонов, Пастернак, Стайнбек, Юлиан Семьонов, В.Коротич, Артьом Боровик...

            Ако четенето за всеки от изброените и още четири пъти по толкова неспоменати творци, отнемаше 10-15 минути, то ровенето в Интернет и билиотеката ми отнемаше по един ден за всеки.

            Например Солоухин – търся „Капля росы”. Аксенов –„Остров Крым”, „Затоваренная бочкотара”, Солженицин опърпаната от раздаване за четене „Един ден на Иван Дени....” – издание 1962 година, Платонов – „Чевенгур”, „Изкопът”, Стайнбек „Пътешествие с Чарли”, Твардовски „За далью даль”...Намирам в прочетеното нови интересни неща. Прочитам нечетеното вече с проникновените очи на Евг.Евтушенко. Напъва ме гордост за шестдесетниците, към които (по възраст) и аз принадлежа.

            Още през 70-те години прочетох първата проза на Евтушенко „Ягодные места” и си помислих: този човек защо се мъчи със стихове? Прозата му е силата! И сега така мисля. Макар, че сигурно не съм прав. А Вазов поет ли е, или прозаик? А Пастернак?

            „Поезия е онова, което не може да се изрази в проза. Греъм Грийн

            „За теб, Еужени, един ден ще пишат: Известен руски прозаик, започнал като поет” Джон Стайнбек.

            Съгласен!

            Коментар


            • #81
              До: Стойностни книги - препоръки и информация

              Ето и един мой любим автор
              Джон Уиндъм:
              Чоки
              Денят на трифидите
              Какавидите
              web
              Направо си е футоуролог!

              Препоръчвам и трилогията на Кон Игълдън "ЧИНГИС"
              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
              0888 315 794
              LZ1UPI
              A1 (Rh+)

              Коментар


              • #82
                До: Стойностни книги - препоръки и информация

                Интересни подзаглавия в книгата но Иво Инджев "Статия на свободата".

                http://www.economedia.bg/eshop/produ...ticleid=738323

                Коментар


                • #83
                  До: Стойностни книги - препоръки и информация

                  Джим Колберт и Джералд Дарьл са авторите на едни от наи-увлекателните разскази за саваните на Кения и Индия,книги,които се четат на един дьх.
                  Сьвсем в друга посока,но според мен книга ,която всеки трябва да прочете е Нещата от Живота и Улица Хавьр на Пол Гимар.

                  Коментар


                  • #84
                    До: Стойностни книги - препоръки и информация

                    Джим КОРБЕТ. Легендарна личност, индийците до ден днешен го боготворят в районите където е помагал. В България една от първите му издадени книги беше "Човекоядците от Кумаон".
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #85
                      До: Стойностни книги - препоръки и информация

                      Робърт Кийосаки - цяла поредица интересни книги, който помагат да станем финансово независими

                      http://inbonis.dir.bg/_wm/catalog/?df=14
                      LZ1PPR, 0 (Rh+)
                      Suzuki Vitara 1998, 1,6 - 8V, бензин
                      За мен: https://goo.gl/8SebdR

                      Коментар


                      • #86
                        До: Стойностни книги - препоръки и информация

                        Само допълвам
                        ...Робърт Шекли, Джон Кенеди Туул...

                        Коментар


                        • #87
                          До: Стойностни книги - препоръки и информация

                          Никога не съм писал тук, но много искам да препоръчам една книга, която страшно умело описва случайността на значими събития, т.нар. "черни лебеди", и човешката психология зад това.

                          Книга: Черният лебед (The Black Swan)
                          Автор: Насим Талеб (Nassim Taleb)

                          Не знам как е българският превод, но на английски е истинско удоволствие да се чете - рядко добър изказ има автора (сигурно щото не е американец )
                          No bike - no fun!

                          Коментар


                          • #88
                            До: Стойностни книги - препоръки и информация

                            това: http://www.chitanka.info/lib/text/245

                            като за мисловен ехперимент е добро , има какво да се цитира при цитатите...
                            - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                            - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                            Коментар


                            • #89
                              До: Стойностни книги - препоръки и информация

                              Харлан Коубън - Гората
                              Харлан Коубън - Няма втори шанс
                              http://www.chitanka.info/lib/author/...B1%D1%8A%D0%BD

                              Коментар


                              • #90
                                До: Стойностни книги - препоръки и информация

                                Дъглас Адамс- Пътеводител на галактическия стопаджия.

                                извинете ме ако повтарям някого, но е късно, трябва да лягам и не ми се чете цялата тема, а искам да споделя тази чудесна книга.
                                Препоръчвам и Станислав Лем- всичко, което намерите.
                                JEEP CHEROKEE '86 XJ 4.0

                                Манол Денев

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X