Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Архитектурен конкурс за прединвестиционно проучване на пл. Свобода в гр. Добрич.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Архитектурен конкурс за прединвестиционно проучване на пл. Свобода в гр. Добрич.

    Здравейте, колеги. В момента тече изложба и онлайн гласуване за конкурс, в който участвам и аз. Тъй като много често този тип конкурси се решават по доста неведоми пътища, е хубаво да има те да бъдат популяризирани предварително и повече хора да се запознаят с проектите, които освен в сайта на Общината, са изложени и е сградата на самата Община.

    Така или иначе победителя ще се определи от жури и резултатите от анкетата ще са по-скоро препоръчителни за работата на комисията.

    Тук може да се гласува и да се разгледат трита проекта :
    http://www.dobrich.bg/bg/info_pages/...83%D1%87%D0%B2

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:KANDIDAT_1.jpg
Прегледи:1
Размер:132.3 КБ
ID:6103907

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:KANDIDAT_2.jpg
Прегледи:1
Размер:113.0 КБ
ID:6103908

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:KANDIDAT_3_a.jpg
Прегледи:1
Размер:178.3 КБ
ID:6103909
    Александър

  • #2
    От: Архитектурен конкурс за прединвестиционно проучване на пл. Свобода в гр. Добрич.

    Като студент по ландшафтна архитектура мога да кажа, че проект две не ми се вписва в района.
    По правилата на Ландшафтната Архитектура (Loidl, Licka etc.) тези прави създават усещането за скорост т.е. трябва да минеш колкото се може по-бързо през площада.
    Сенчестите места между сградите и мястото до рампата която се планирани също не ме прави щастлив ( като бъдещ потребител ).

    Иначе поздравление за покривните градини! Имах удоволствието да ми преподават различни професори които развиват тази практика в цяла Австрия, дори в момента си пиша бакалавърската работа в техния институт!
    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

    Коментар


    • #3
      От: Архитектурен конкурс за прединвестиционно проучване на пл. Свобода в гр. Добрич.

      Не мислех да казвам кой е нашия проект, но за съжаление получих информация, че се лобира сериозно за един от проектите, включително с помощта на Darik News.

      Втория проект е нашия.

      Благодаря на колегата по-горе за градивната критика - може да се помисли по въпроса, но целта ни беше да отклоним силната градоустройствена ос на дългата пешеходна зона и да се получи проход, свързващ с доста скрития етнографски комплекс "стария Добрич" от една страна и новото кръгово кръстовище от друга. Опитахме се да отворим и подземното ниво и да повдигнем сградите, без да стават излишно високи като потопим терена и ги оставим на колонада.

      Проект номер 1 ми допада също като градоустройствено решение, въпреки, че е доста ортогонален и пластиката, която са сложили отпред няма особен смисъл поне за мен да бъде там. Третия проект са го сложили на страницата на Дарик, без да публикуват другите. Като Архитект съм потресен - това си е чист мутробарок и просто не ми го побира ума как са решили да "апликират" някакви бутафорни стари сгради вътху остъклената фасада. Не разбирам защо е хванта и тази ос в посока Изток- Запад - тук някой местен може да ме светне, защото на мен ми се стори просто задънена.

      Всички граждани ще могат на място да се запознаят с проектите и да дадат своите препоръки.
      Александър

      Коментар


      • #4
        От: Архитектурен конкурс за прединвестиционно проучване на пл. Свобода в гр. Добрич.

        До колкото разбирам , третия вариант , за запазили старите сгради на местата , на които са били
        Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
        За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

        A1+

        Коментар


        • #5
          От: Архитектурен конкурс за прединвестиционно проучване на пл. Свобода в гр. Добрич.

          Ами нека някой, който е от града да каже, но третата сграда е снимана в днешни дни (снимката е изтеглена вероятно от този сайт и вероятно използвана без съгласието на автора ). Сградата не я видях, като обикалях там, така че едва ли са я преместили по някое време в миналото. Понагласили са го. Аз лично съм против този тип бутафорно изграждане и копиране на старите сгради, но това е въпрос на лично мнение. Знам, че това което аз харесвам допада на много малко хора у нас.
          Според мен онлайн гласуването няма да го гледат много, по-важно е хората от града да знаят за проектите и да дадат своите препоръки. Ако ги интересува де.

          Общо взето идеята беше да не правим поредния МОЛ а да се привлекат производители на селскостопански продукти, като едната сграда ще е нещо като развоен център за технологии в производството, а по-малките съответно предлагаме да бъдат съответно център за занаяти, т.е. за движимото културно наследство, защото забелязвам че всички говорят за паметници на културата, а няма кой да издялка една трикрака табуретка като копривщенските. Другата предлагаме да бъде център за здравословна трапеза, предвид популярността на "био" храните. Дали това ще привлече инвеститори и ще се случи нещо на принципа публично-частно партньорство не знам, но със сигурност не може само молове да се правят. В този аспект, първия проект е по-смислен от третия, но не е така шарен.
          Последно редактирано от axlastro; 20-11-15, 19:08.
          Александър

          Коментар


          • #6
            От: Архитектурен конкурс за прединвестиционно проучване на пл. Свобода в гр. Добрич.

            Нищо не разбирам от архитектура, аз съм само посредствен "юзър" и не знам защо си реших, че Вашия проект е втория. Не знам дали го харесвам, или не, не знам от трите кой бих избрал. Може би, ако живеех в Добрич щях да имам предпочитание към някои от тях.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #7
              От: Архитектурен конкурс за прединвестиционно проучване на пл. Свобода в гр. Добрич.

              Сега въпросите са няколко понеже от нито един проект немога да разбера какво точно се цели за този център: Да се строят сгради или да се преправи центъра изцяло.
              Името на площада е "Свобода" и определено без да зная, че проект номер 2 е ваш бих казал , че най ми допада като име. За съжаление не съм от този град и никога не съм ходил. Но гледайки вашата идея ми идва най-близо до думата свобода (освен тесния коридор , но това си е архитектурната част).
              Нещо в острите сгради ми напомня на любимата ми библиотека във Виена на Zaha Hadid и целия Campus на Wirtschaftsuniversitaet. Дългите прави, които предполагам свързват дадени места на площата също. Първия проект има прекалено много текст който изобщо не ми се чете в тази големина на шрифта. Имах проект където трябваше да представяме пред представители на бизнеса, общината и живущи в даден район на града един площад и професорите ни казваха винаги: Малко текст , важно е проекта да говори за себе си, без много обяснение.
              Третия проект няма да го коментирам ... щом прочетох : Паркоместа нещата се размазаха. Цяла Европа се стреми към намаляването на индивидуалното ползване на МПС-та , ние го стимулираме! Да неговорим , че до 2020 трябва да сме приложили 20-20-20 целите (20% намаляване на Емисиите, 20% повече воден транспорт, 20% повече зелена енергия)
              Пожелавам ви успех в конкурса !
              Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
              Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
              Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

              Коментар


              • #8
                От: Архитектурен конкурс за прединвестиционно проучване на пл. Свобода в гр. Добрич.

                Ами те повечето хора не разбират, но аз често се допитвам именно защото получавам много откровенни и безпристрастни мнения. Имахме един конкурс в Пловдив, на който журито ни остави на 4-то място извън призовата тройка и трябваше след това гражданите да гласуват кой от трита първи проекта да спечели. Имаше към 100 човека, които бяха гласували за нас, въпреки че бяхме извън 3-ката. За другите бяха гласували по 20-30 души. Проекта не беше перфектен, но хората си го харесаха. За мен е важно като правя нещо за някакво място, хората които живеят там да го оценят. Ако не - значи не е за там.
                Александър

                Коментар


                • #9
                  От: Архитектурен конкурс за прединвестиционно проучване на пл. Свобода в гр. Добрич.

                  Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
                  Сега въпросите са няколко понеже от нито един проект немога да разбера какво точно се цели за този център: Да се строят сгради или да се преправи центъра изцяло.
                  Името на площада е "Свобода" и определено без да зная, че проект номер 2 е ваш бих казал , че най ми допада като име. За съжаление не съм от този град и никога не съм ходил. Но гледайки вашата идея ми идва най-близо до думата свобода (освен тесния коридор , но това си е архитектурната част).
                  Нещо в острите сгради ми напомня на любимата ми библиотека във Виена на Zaha Hadid и целия Campus на Wirtschaftsuniversitaet. Дългите прави, които предполагам свързват дадени места на площата също. Първия проект има прекалено много текст който изобщо не ми се чете в тази големина на шрифта. Имах проект където трябваше да представяме пред представители на бизнеса, общината и живущи в даден район на града един площад и професорите ни казваха винаги: Малко текст , важно е проекта да говори за себе си, без много обяснение.
                  Третия проект няма да го коментирам ... щом прочетох : Паркоместа нещата се размазаха. Цяла Европа се стреми към намаляването на индивидуалното ползване на МПС-та , ние го стимулираме! Да неговорим , че до 2020 трябва да сме приложили 20-20-20 целите (20% намаляване на Емисиите, 20% повече воден транспорт, 20% повече зелена енергия)
                  Пожелавам ви успех в конкурса !
                  За съжаление в конкурсната програма изрично искат паркоместата да се увеличат, защото било проблем. Аз съм дал две подземни нива, въпреки че ми се искаше да е само едно а отгоре да направим градина, но не посмях - все пак имаме задание.
                  Целта на конкурса е да се реши какво да се случи там - дали да се строят сгради или нещо друго, от какво има нужда града и конкретното място - това е идеята на обемно-пространственото проучване. На този дългия площад, който тангира въпросния пл."Свобода" май добричлии му казват "Летището" или поне така съм чувал. Той точно там свършва рязко в някакви нови постройки на по един - два етажа, а според мен си е място за класическа градоустройствена "задънка", поради което се опитахме да отклоним леко движението. Аз лично ходих на място и снимах мястото, говорих и с общинарите, които взеха за някакви небостъргачи да приказват... Стария добрич е много приятен етнографски комплекс, а за да го видиш трябва да си със зрение на сокол - минава се през едно проходче в една дълга 8 етажна жилищна сграда.
                  Александър

                  Коментар


                  • #10
                    От: Архитектурен конкурс за прединвестиционно проучване на пл. Свобода в гр. Добрич.

                    В крайна сметка ще спечели този, който даде най-голяма комисионна на Общината(ГЕРБ)! Поне във Варна , Хидрострой знаят как стават тези работи!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Архитектурен конкурс за прединвестиционно проучване на пл. Свобода в гр. Добрич.

                      Първоначално публикуван от miro1972 Преглед на мнение
                      ...В крайна сметка ще спечели този, който даде най-голяма комисионна на Общината(ГЕРБ)! ...
                      Глупости на търкалета !
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Архитектурен конкурс за прединвестиционно проучване на пл. Свобода в гр. Добрич.

                        Има известна вероятност един от проектите да се фаворизира, но не по линията на ГЕРБ. Все пак се надявам това да не е така и в крайна сметка да видим едно безпристрастно и професионално журиране. Аз, въпреки всеобщото мнение (донякъде и мое), че конкурсите често са нагласени, продължавам да участвам. Засега имам два спечелени и едно трето място, така че нещата не са толкова невъзможни. Трябва да е ясно, че резултата от един такъв проект може да бъде коренно различен от предложението на този етап на проектиране, което може да е и добре и зле, в зависимост от много фактори. Липсата на много участници в такива мероприятия е от една страна именно поради честото им опорочаване и от друга поради мързел и поради не особено високите парични награди и хонорар за последващо проектиране.
                        Александър

                        Коментар


                        • #13
                          От: Архитектурен конкурс за прединвестиционно проучване на пл. Свобода в гр. Добрич.

                          Ето и линк към статия, поясняваща за какво точно става дума. Както вече споменах от Общината изобщо нямат идея какво искат да се случи точно.
                          Проектите са изложени с/у входа на хотел България и гражданите могат да попълнят анкетни карти и да изкажат своето мнение.

                          П.П. Явно са решили в оценката да влиза и гласуването, но не става ясно дали не говорят само за анкетите пуснати на място. Ако има някой от Добрич, който не го дразни нашия проект или смята, че с известни промени може да стане добре за града, ще се радвам да ни подкрепи.
                          Последно редактирано от axlastro; 24-11-15, 11:05.
                          Александър

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X