Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Чалга

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Чалга

    Това ми е първата тема и ми е трудно да почна...Пък и е в раздел дето не пиша, по принцип...
    С две думи:чалгата в страната ни откъде идва?Заложена генетично ли е, или е насадена отвън-просто е модерна за момента.(и за доста отдавнашни моменти)
    Попаднах в спор.И не знаех какво да защитавам.Не съм сигурен дали сме си такива ,или времето и нуждите в обществото ни са били такива.
    Чалга като термин е странен.Да кажем че го ограничавам с некачествените звуци, наречени "музика".Иначе има всякакви проявления във всеки аспект от живота ни.
    Не налагам някаква дискриминация-всеки може да слуша каквото си иска-аз лично предпочитам работещ флекс пред чалгата,но друг може да си слуша Кали колкото си иска.
    Отново питам нашето общество.Смятам че най-големият български Форум е достатъчна трибуна и питам:Наистина ли ние обичаме тази музика като нация толкова много-глобално в държавата ни.
    пп. За да съм съвсем честен харесвам няколко песни на Слави Трифонов и бенда му.
    Харесвам и пет-шест гръцки и сръбски песни.
    И все още имам алергия към всякакви недоразумения на безбройните изпълнители на "Планета"...
    Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
    0887/осемпет 66 4осем

  • #2
    От: Чалга

    Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение

    И все още имам алергия към изпълнители на "Планета"...
    А?
    К'во?
    Кои на кое?
    Нищо не мога,и нищо не знам...

    Коментар


    • #3
      От: Чалга

      Чалгата е култура,начин на живот,не само звуци.
      Дизелов Jeep, не е Jeep.

      Коментар


      • #4
        От: Чалга

        То на това ако му се вика култура и начин на живот.... Чалгата е долнопробно жалко подобие на музика. Възпява фалшиви идеали, пропагандира неморално поведение и е с цел да промива мозъка на обществото. Харесва се от масата, понеже тази маса хора има ниски изисквания кък себе си и живота си. А един човек колкото по-ниски изисквания има към себе си - толкова по доволен е от живота. На масата им дай "кръв и вино", и ще са доволно. Историята в световен мащаб показва, че това не е прецидент.
        If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

        Коментар


        • #5
          От: Чалга

          Всеки стил си има хубави и лоши парчета!И можешти и неможешти да пеят!Ходя на рок концерти но слушам и друга готина музика!

          Коментар


          • #6
            От: Чалга

            Не искам темата да е "За" или "Против"...Всеки има правото да си уврежда слуха както пожелае.
            Сега си давам сметка че има всички шансове да се получи "фенска" тема.
            Не ми е това питането.
            За неразбралата публика-до 80те чалга нямаше.Не и в смисъла, който влагам.
            Та - такива ли сме си по принцип, или събитията така се случиха?
            пп.То направо излиза че не е за този раздел...Сбърках от първия опит...
            Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
            0887/осемпет 66 4осем

            Коментар


            • #7
              От: Чалга

              Та - такива ли сме си по принцип, или събитията така се случиха?
              И двете. Ако теорията, че идваме от Хиндокуш е вярна, това обяснява много неща. Това обяснява "циганията" у нас ("ония" са същите като нас) и манталитета на бай Ганя балкански.
              If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

              Коментар


              • #8
                От: Чалга

                Подозирам го.Ама не ми се иска да го вярвам...Нали сме Европейци?Как румънски изпълнители напълниха европейските класации?Ние по-смотани ли сме, баси???
                Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
                0887/осемпет 66 4осем

                Коментар


                • #9
                  От: Чалга

                  Не, не сме по-смотани. Просто сме по "заспали", силни сме на маса, а на дела - не. Румънците са доста по-напред от нас във всяко едно отношение. Вярно и там има корупция и цигания, но някакси по-добре са.
                  If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Чалга

                    Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
                    ...
                    За неразбралата публика-до 80те чалга нямаше...
                    Като музикално явление - имаше. Сръбското и гръцкото си бяха точно това, слушаха се от същата публика и запълваха същите нужди.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      От: Чалга

                      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                      Като музикално явление - имаше. Сръбското и гръцкото си бяха точно това, слушаха се от същата публика и запълваха същите нужди.
                      Изпревари ме, тъкмо щях да напиша същото - сръбското в Северозапада си беше номер едно! Гръцкото сигурно на юг! За всеки влак си има пътници!
                      יעבור
                      «И това ще мине»

                      Коментар


                      • #12
                        От: Чалга

                        Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
                        За неразбралата публика-до 80те чалга нямаше.Не и в смисъла, който влагам.
                        Имаше чалга от всякакъв вид, независимо какъв смисъл влагаш. Голяма част беше внос, разбира се - тук върлуваше Дирекция Музика, Стопанска милиция и разни други явления, които не позволяваха на този пазарен сегмент да се разгърне с целия си скрит потенциал. Но имаше и наша си. Нещо повече, голяма част от житейската чалга-култура се корени именно в социализма.

                        Не може да се каже че е "насадена" - повечето култури си имат сегмент "за масите" и това няма как да се избегне - тези социални слоеве си имат и своите културни потребности, и лимит на сложността на това, което могат да възприемат, било то изкуство, наука или каквото там. Следствие - без чалга не може, при това - не само в музиката.

                        Борбата с чалгата (в музикалната и форма) започва с осъзнаването, че тя е изкуство. Не че могат да се кажат много високи оценки за това изкуство, но фактът си остава. И както всяко изкуство, има своя път на развитие и ако бъде оставена да го извърви, ще се получи нещо като съвременната опера. Разбира се, същата еволюция ще извърви и нейната публика, което неизбежно ще отвори място за нов нисък сегмент от творци и почитатели. Не че имаме няколко века за чакане, но в съвременния свят нещата може би вървят по-бързо.

                        Думата "чалга" по произход значи песен. За съжаление, границата между "високата" и "ниската" музика минава много близо до мястото, в което към музиката се добавя текст. Не е на същото място, но е близо.

                        И стигаме до въпроса как да няма чалга. За целта не трябва да има много хора, които са бедни - материално, духовно и всякак.

                        Сложна задача. Още по-сложна с наследеното от социализма толерантно и направо положително отношение към бедността във всичките и форми.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Чалга

                          Такааа.С две думи в "моя" спор, дето бях свидетел - имало си е всичко и преди...Млад съм бил и не съм го осъзнавал, явно...
                          А може би не е чак толкова лошо това явление - част от развито общество се явява...Или от недоразвито...обърках се.С една дума- нормално е.
                          Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
                          0887/осемпет 66 4осем

                          Коментар


                          • #14
                            От: Чалга

                            Нормално и положително е това, в което човек е възпитан. Ама е сигурно че чалга е имало, има и ще има.

                            Номерът е да си в тих квартал.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Чалга

                              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                              Като музикално явление - имаше. Сръбското и гръцкото си бяха точно това, слушаха се от същата публика и запълваха същите нужди.
                              Тук съм съгласен но донякъде. Чалгизирането сега е в много по-големи размери граничещо с епидемия. И още една разлика с тогава, по онова време сръбското и гръцкото се подвизаваха по нашите земи по-скоро като музика панаирджийска и за на маса докато сега си е направо начин на живот. Влизайки по-навътре и назад във времето. Сръбската чалга, т.н. турбофолк си е напълно логичен за тях си, имат изключително постен фолклор, скучен и еднообразен и като музика и като танци, та е нормално да се появи нещо по-различно.
                              Гръцкото, поне това което идва у нас в днешно време си е абсолютна гръцка чалга. Това по мнението на познати гърци занимаващи се с музика. Дори имат претенции че са първопроходци в чалгицата и ни водят години напред, ама гръцка им работа, все имат претенции да са по-напред от другите.
                              Иначе за чалгата не мисля че ни е вродена, по-скоро насадена от хора с ниЗки вкусове, доста пари и с усет за бизнес. С тоталното изпростяване си стана начин на живот, насаждане на фалшиви ценности....вид антикултура.
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X