Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Еклектика на диктаторския кич.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Еклектика на диктаторския кич.

    Откъде тази мания за грандоманщина, доколкото знам и други сгради са също толкова внушителни.
    Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
    Dacia Duster 4WD

    Коментар


    • #17
      От: Еклектика на диктаторския кич.

      Първоначално публикуван от _Константин_ Преглед на мнение
      Откъде тази мания за грандоманщина, доколкото знам и други сгради са също толкова внушителни.
      Внушителни с какво?

      Тия сплескани арки лично на мен ми действат гадно, даже от снимките. Все едно някой отгоре е стъпил и натиска ли, натиска.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #18
        От: Еклектика на диктаторския кич.

        Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
        Всъщност едромащабното, наситено с орнаменти строителство е предназначено да внуши в отделния човек, усещане за собствената му маловажност и безличност...
        Никога не съм имал токова усещане... Като турист съм посещавал много по-грандиозни сгради (например Basilica di San Pietro) и винаги съм се възхищавал на Човешкия Гений.
        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

        Коментар


        • #19
          От: Еклектика на диктаторския кич.

          И тук достигаме до най-интересната част, взаимната обусловеност и дихтомия, между управляващи и управлявани.
          Кой, за кого прави спектакъл всъщност ?
          Диктатора няма за кого да съществува, затворен в прекрасните си палати, увит в плаща на своята себедостатъчност.
          Трябва му щастлива публика дръзновееща под неговата непреходна мъдрост.
          Ето го балкона на президента.
          *

          Панорамна гледка от него. Там долу живеят щастливите трудещи се.
          *

          При това, парадният квартал е изграден, преди самия дворец. Ето една снимка от времето на дворцовия строеж.
          *

          Вижда се как изглежда улицата на щастливия народ в онези времена.
          Сега дърветата са порастнали.

          Сградите не се виждат добре през лятото.
          Но аз ги излових в слънчев зимен ден.

          Следва.
          Последно редактирано от Nik Nikolov; 20-03-13, 20:00.
          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

          Коментар


          • #20
            От: Еклектика на диктаторския кич.

            Интересен ми е общия наклон на повествованието, и се чудя дали ако се разходим в тази сграда без да знаем предисторията и ефекта и въздействието биха били същите.

            Лично съм абсолютно неутрален към конкретното съоръжение, и не го намирам нито за подтискащо, нито за грозно. Със сигурност не ме хвърля във възторг, но и със сигурност отчитам преодолените технически предизвикателства и вложения труд.

            Мнението ми би било абсолютно същото ако въпросната сграда беше строена преди няколко века във Венеция, или във Версай.

            Изричното внушаване на някакво отрицателно въздействие на подобен декор над крехката ми душевност е абсолютно същото като безкрайните убеждения че небостъргачите в Ню Йорк "сигурно въздействали много подтискащо".

            Хора всякакви. На някои хора монументалното действа подтискащо и смазващо, на други действа неутрално, вдъхновяващо и/или ободряващо. Въпрос на вкус и на лична нагласа.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #21
              От: Еклектика на диктаторския кич.

              Същите гледки ги има и в Кремъл, и в Белия дом, но тъй като обитателите им са демократично избрани, внушението е съвсем друго.

              За някой и Шьонбрун е кичозен, още повече там са били баш-диктаторите на Европа.

              Коментар


              • #22
                От: Еклектика на диктаторския кич.

                Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                Интересен ми е общия наклон на повествованието, и се чудя дали ако се разходим в тази сграда без да знаем предисторията и ефекта и въздействието биха били същите....
                Всъщност изследването ми е посветено на улицата. Обаче започвам от маловажното - двореца. Някак не може без него, той е трона на единствения зрител, заради чието самолюбие е организирано цялото строително шоу. Така, че предстои .
                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                Коментар


                • #23
                  От: Еклектика на диктаторския кич.

                  Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                  Хора всякакви. На някои хора монументалното действа подтискащо и смазващо, на други действа неутрално, вдъхновяващо и/или ободряващо. Въпрос на вкус и на лична нагласа.
                  Не е до монументално. На фона на сградата, сплескани арки, които правят коридорите оптично по-ниски отколкото са. Навява ми дискомфорт. Може пък да е търсен ефект - не знам.

                  Не е грозно. Далеч съм от това. Дори ИМХО е пипнато много добре и си личи че е вложено много. Само казвам че в една катедрала с размер 1/10 от това например, някак има повече въздух. Може и да е от снимките, ама не мисля.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Еклектика на диктаторския кич.

                    "Двореца на Чаушеску" мисля че се води за най-голямата сграда в света. Относно темата за диктаторите и грандоманията, темата е доста по-дълбока, но историята помни доста монарси реализирали огромни "разумни" проекти - Наполеон III преправя Париж, така че да добие сегашният си вид, преди него Анри IV започва грандиозни реформи в земеделието и инфраструктурата. А последният е един от малкото крале, олицетворяващи образа на "добрия крал". Имаше много хубав исторически филм за него по Филм +.
                    Наистина интересен е въпросът как бихме се отнесли с такава сграда, ако не знаехме историята й.
                    По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                    Коментар


                    • #25
                      От: Еклектика на диктаторския кич.

                      Като оставим настрана политиката,сградата и копието на Шанз елизе пред него са величествени и лично за мен-много красиви!!!Разглеждал съм го и съм възхитен от строителният гении на архитекта и строителите!!!
                      Всеки има право на мнение, и аз благодаря на Ник че ми показа и изгледи който не бях видял при посещението си там,и си припомних видяното!!!!Със същите чувства съм разглеждал и двореца Долма бахче,базиликата Свети Петър,Колизеумът,Шонбрум,Белведере........Версай.И с удоволствие очаквам пътеписи и за тях,и за други места където съм бил или не,аз си отсявам негативните внушения,и се кефя на красивото!!!!!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Еклектика на диктаторския кич.

                        Първоначално публикуван от VHS Преглед на мнение
                        "Двореца на Чаушеску" мисля че се води за най-голямата сграда в света.
                        Втората се води, първата е Пентагона
                        270 м дължина, 240 м ширина, 86 м височина и 92 м под земята.
                        Сградата е струвала 3.3 милиарда
                        $
                        Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
                        Dacia Duster 4WD

                        Коментар


                        • #27
                          От: Еклектика на диктаторския кич.

                          Ако се сравни с друг дворец -от софия , коя предпочитате?

                          Коментар


                          • #28
                            От: Еклектика на диктаторския кич.

                            Първоначално публикуван от _Константин_ Преглед на мнение
                            Втората се води, първата е Пентагона
                            270 м дължина, 240 м ширина, 86 м височина и 92 м под земята.
                            Сградата е струвала 3.3 милиарда
                            $
                            Аз,не мога да си ги представя 92.м. под земята!
                            А в уикито пиши,че са 8-етажа под земята,по-колко са високи тези етажи?
                            0осем9осем7шест0осем7едно
                            Миро

                            Коментар


                            • #29
                              От: Еклектика на диктаторския кич.

                              2009г. имах удоволствието да го посетя. Бях изключително изумен за каква сграда става въпрос ( все пак втората по големина след Пентагона ) . Влизайки в една огромна зала, попитах екскурзоводката - аджеба,как са вкарали този огромен килим ( нещо от сорта на 30м на 15). Тя отговори,че не са ги вкарвали, вътре са пренесли становете и машините и там са го изтъкали...
                              First Man, then Machine!
                              Lada Niva
                              Honda XR 400

                              Коментар


                              • #30
                                От: Еклектика на диктаторския кич.

                                Световната архитектура,през 80 години е повлияна от няколко главни явления.
                                Прагматизъм, вътрешно осветление и нови материали.
                                В изграждането на подходната улица - ларго на Букурещ, не се наблюдава нито едно от тях.

                                По мое мнение, сградите са чудовищна еклектика от техничарски барок с опростенчески монументализъм.

                                Не се наблюдава никакво развитие на единна идея.

                                Това сякаш е една плескавица от бетон, символ на бликащо щастие.

                                Орелефите са някакъв символ на индуастриализация, заявяваш мястото на хората, които населяват въпросните сгради.



                                Ъъъ...какво е това ?

                                Ами това ?

                                Може би мотовилка от тъкачен стан ?





                                Бау !

                                Може би Чау е изобретил интернета ?

                                Уф !

                                Многотия..

                                Леле мале, всеки етаж със собствено мнение.

                                Детайли:



                                Ама как са ги подредили един до друг ?

                                Селските каруци, не са забравени.

                                Вита баница.

                                до венецианска решетка.

                                Ажурчета.



                                Готическа строгост.

                                И завършва с...ореол / лимба /



                                К'во ще кажете а ? Всеки етаж е различен.

                                даже и колоните са различни . Имаме и бикове на върха.

                                До нея съседната сграда с друга лимба.

                                Многу..бе !


                                Следва.
                                Последно редактирано от Nik Nikolov; 20-03-13, 21:41.
                                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X