До: За ВЕЦ и още ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЯ и всички почитатели
Ако имаме уран и възможност да си обработваме горивото, ако има къде да съхраняваме отпадните продукти (като си спомня какви протести бяха с боклука ни, а като се спомене радиоктивен продукт...), ако се използва най-новата технология за такъв тип централи, то може би ДА бих подкрепил нови блокове в Козлодуй. Но нещо много "ако"та станаха. Ясно е че не може изведъж да зачеркнем конвенционалните източници и като се събудим на другия ден да сме с нови. Ще продължим да ги използваме още дълго така както продължаваме да използваме камъните въпреки, че каменната ера отдавна е отминала, но вървейки напред във времето вече използваме и компютри. Точно това трабва да правим - да вървим напред
Нали вече сменихме Съветския с Европейския съюз
Съгласно директива на последния през 2020 г 20% от енергията в ЕС трябва да е от ВЕИ и да постигнем 20% по-добра енергийна ефективност. За България е определен 16% дял от потреблението да е от ВЕИ. В момента сме към 9 и нещо. Дали ВЕИ енергията ще си я произвеждаме или ще я купуваме от други държави зависи от нас самите. Факт е че ще трябва да консумираме такава и ако тя не е наша парите ни пак ще изтичат за внос.
Как е в съседните държави не мога да коментирам - не съм запознат. Но съм чувал коментари, че за тях изнасяме на по-ниска цена от колкото тази на която ние потребяваме. Но надали ще се намери достоверен източник по въпроса.
Първоначално публикуван от Георги Василев
Преглед на мнение
Дай алтернатива, когато се наложи ограничаване на TEЦ-овете. Вода нямаме достатъчно. Вятър - също. Слънце - пак не много. Значи внасяме. От кого, и на каква цена? А и всеки изходящ от страната ни паричен поток от такава величина, трябва да се компенсира с входящ такъв.

Околните балкански държави как се оправят без АЕЦи и без да са енергиини тигри „проскубани“па тока им по евтин и ядене и все

Коментар