Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Беглик

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Бег

    Наистина боклукът е много повече, от колкото се вижда. Това е само върхът на айсберга, както се казва. Изчетох всички постове по темата, но не видях никъде какви мерки могат да се вземат по въпроса. Като начало предлагам да се почисти Сигурен съм, че ще излязат десетки тонове мизерии, само от бреговете на този язовир, ще са необходими десетки доброволци, които в продължение на много дни да събират нечистотии. За тези хора трябва да се подсигури бивак с кухня, защото ако сами задоволяват битовите си нужди няма да им остава много време за чистене. Трябват също предпазни ръкавици, много чували за смет, камьон и т.н. Може да се насадят и нови дръвчета. Организацията до тук стана много сложна... От държавата помощ според мен не можа да се очаква.
    Дори всичко това да се извърши перфекно на следващото лято като се завърне паплачта пак ще стане същото. Затова единствения вариант е да се блокира пътя за автомобили до там. Като са защитени местности да са защитени. Друг начин според мен няма !
    Ако в бъдеще се стигне до някакви конкретни мерки срещу проблема ще са радвам да помогна.

    Коментар


    • #77
      До: Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Бег

      Първоначално публикуван от sotk Преглед на мнение
      Дори всичко това да се извърши перфекно на следващото лято като се завърне паплачта пак ще стане същото. Затова единствения вариант е да се блокира пътя за автомобили до там. Като са защитени местности да са защитени. Друг начин според мен няма !
      На мястото на табелата за Батлъбоз преди време имаше бариера, но какво от това. Срещу шише ракия или обаждане от "приятел" пак се влизаше. Говоря за периода 1986-1989г. Със забрани нищо няма да стане. Почистването е най-малкия проблем. По-важен е контрола след това. А и защо ни е красива и чиста природа като не може да и се радваме. Ако има забрани за влизане, то просто там ще ходят само правоимащите.

      Коментар


      • #78
        До: Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Бег

        Аз пък мисля, че в случая става въпрос за безстопанственост на държавни органи и те трябва да си свършат работата. Няма никаква причина това да се прави на безплатни доброволни начала. Казвам го напълно съзнателно, при положение, че аз самият съм държавен служител.
        Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

        Коментар


        • #79
          До: Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Бег

          Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
          Аз пък мисля, че в случая става въпрос за безстопанственост на държавни органи и те трябва да си свършат работата. Няма никаква причина това да се прави на безплатни доброволни начала. Казвам го напълно съзнателно, при положение, че аз самият съм държавен служител.
          Дори и на държавата от време на време трябва да се помага и да се подсеща за някой нейни задължения. Няма да е кой знай какво да отделим по ден два лично време и малко средства в полза на Голям Беглик.

          Коментар


          • #80
            До: Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Бег

            Почистването не е проблем, опазването после чисто е голямата грижа. Явно е, че трябва да се търси стопанин. Горското би било добър такъв, с малко помощ.
            Ето моите лични идеи. Да се затвори пътят с бариера и всеки влизащ да плаща например еднократна такса от 5 лева за колата и по 2 или 3 лева на вечер за палатка,10 за каравана. Да получава документ, който да представя на излизане, и ако е стоял повече, да доплаща. Ако не намери място за бивакуване и излезе в рамките на същия ден, да му се връщат парите за палатката. Заедно с документа за вход да се получава и листовка с подробно обяснение какво може и какво не, как да се пази природата и какво има наоколо - животни, растения, ландшафт. Да има място с барбекюта под наем и дървени въглища за продан и всеки, който не си носи, да може да наеме. Да има изградени компостни или преносими химически тоалетни, а не всеки сам да си строи или да се крие из храстите. Да има място с каяци под наем или байкове( спечелените средствата да се инвестират в инфраструктура като постоянни кътове за отдих с маси и пейки, тоалетни, сметосъбиране и извозване и информационни табели). Да се спазва стриктен режим на шум. Поне на 5-6 места да има големи контейнери за боклук с редовно извозване и всеки срещу левчетата си за вход да получава и чували за сметта, като поема ангажимента да я сложи в контейнера. Да е забранене всякаква сеч и палене на огън извън няколко специално изградени и обезопасени огнища, до които Горското да складира сухи дърва от санитарната сеч за свободно ползване. Непрекъснато да се патрулира и незабавно да се глобява всяко замърсяване, сеч, палене на огън, шум след 10 часа от силна музика. Естествено всичко това да е строго регламентирано, да се издава документ за всяка глоба, платен лев за вход и прочие.
            А връщайки се на темата за почистването, стига да се намери начина за последващ контрол, моето мнение е, че нашият Форум може за 1 или 2 уикенда да изрине мястото, всички боклуци да бъдат събрани и извозени, всички огнища рекултивирани, всички незаконни дървени постройки сринати и дървения материал от тях дарен на най-близкия Детски дом или Дом за стари хора за огрев през зимата. Пак казвам, това е лесната част, проблема, който още стои отворен, е в последващото опазване на чистота и контрола въобще.
            Последно редактирано от zzlatev; 27-11-09, 18:56.
            LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
            www.ADV-Bulgaria.com

            Коментар


            • #81
              До: Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Бег

              Ама то стопанин си има. Само дето не си върши работата. Достатъчно е догодина "стопанинът" да се разходи с един наръч актове в ръка. Има един закон, който се казва Закон за административните нарушения и наказания. Няколко демонстративни акции и мърлячите ще се разкарат. После може да се мисли за установяване не някакъв специфичен ред около язовирите, такси, охрана...Самото горско може да парцелира района на сектори от по 200-300 кв. м., да построи беседки, огнища, понтони, са постави кошчета, да продава на място дърва за огрев. Не мисля, че за някой ще е проблем да плати за парцела 5 лв. на ден и 5 лв. за дървата.
              Последно редактирано от NovemberCharlie; 27-11-09, 18:54.
              Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

              Коментар


              • #82
                До: Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Бег

                Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                Почистването не е проблем, опазването после чисто е голямата грижа. Явно е, че трябва да се търси стопанин. Горското би било добър такъв, с малко помощ.
                Преди няколко дни имах разговор по темата с директора на РДГ Пазрджик. Според него таксите за къмпиране отиват директно в бюджета. Ползата за горското е само в това че изпълняват някакъв план за приходи. Горското няма право да преотстъпва дейността по събиране на тези такси на друго лице (в случая с Беглика фест).Глобите за замърсяване са задължение на РИОСВ. Почистването е задължение на община Батак. Може би областния управител трябва да се намеси в цялата тая бъркотия.

                Коментар


                • #83
                  До: Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Бег

                  Ако трябва, и по-горна инстанция ще се търси, стига това да реши проблема
                  LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                  www.ADV-Bulgaria.com

                  Коментар


                  • #84
                    До: Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Бег

                    Ако трябва да се прави къмпинг, то територията трябва да излезе от горския фонд и с това де се занимава общината.

                    Коментар


                    • #85
                      До: Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Бег

                      Аз по-горе посочих реда за информиране. Не се занимавайте с държавните служители. Обърнете се към политиците.
                      Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                      Коментар


                      • #86
                        До: Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Бег

                        Първоначално публикуван от Todor6104 Преглед на мнение
                        Ако трябва да се прави къмпинг, то територията трябва да излезе от горския фонд и с това де се занимава общината.
                        В никой случай, по скоро нещо, криещо се под мъглявата формулировка на Публично-частно партньорство. Държавата приема да контролира чрез Горското и РИОСВ, необходимите Министерства по тяхна програма отпускат целево финансиране на тия институции, пък нашия Форум извършва първоначалното почистване. И съм убеден, че например ДЛС Беглика имат право и могат да организират подобна търговска дейност, стига района им да се увеличи дотук и да се регламентира тая дейност правилно( само в случай ако това ДЛС подхожда правилно, че не знам държавно ли е, или вече е харизано на някой)
                        LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                        www.ADV-Bulgaria.com

                        Коментар


                        • #87
                          До: Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Бег

                          Първоначално публикуван от Todor6104 Преглед на мнение
                          ....таксите за къмпиране отиват директно в бюджета. Ползата за горското е само в това че изпълняват някакъв план за приходи. Горското няма право да преотстъпва ....Глобите за замърсяване са задължение на РИОСВ. Почистването е задължение на община Батак. ....
                          Е ТОВА ако не е БАТАК, здраве му кажи! То не само там де, ама името .... си го изпроси! Държава ли?!
                          ХА!

                          Коментар


                          • #88
                            До: Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Бег

                            Г-н Златев, аз разбирам алтруистичните подбуди на членовете на форума, но мисля, че отговорните институции трябва сами да свършат работата, която е тяхна отговорност.Честно казано, аз също като гражданин бих участвал в почистването на обекта, но мисля, че е по-важно работата да се свърши от този, чието задължение е това.
                            Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                            Коментар


                            • #89
                              До: Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Бег

                              Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                              Ето моите лични идеи. Да се затвори пътят с бариера и всеки влизащ да плаща например еднократна такса от 5 лева за колата и по 2 или 3 лева на вечер за палатка,10 за каравана. Да получава документ, който да представя на излизане, и ако е стоял повече, да доплаща. Ако не намери място за бивакуване и излезе в рамките на същия ден, да му се връщат парите за палатката. Заедно с документа за вход да се получава и листовка с подробно обяснение какво може и какво не, как да се пази природата и какво има наоколо - животни, растения, ландшафт. Да има място с барбекюта под наем и дървени въглища за продан и всеки, който не си носи, да може да наеме. Да има изградени компостни или преносими химически тоалетни, а не всеки сам да си строи или да се крие из храстите. Да има място с каяци под наем или байкове( спечелените средствата да се инвестират в инфраструктура като постоянни кътове за отдих с маси и пейки, тоалетни, сметосъбиране и извозване и информационни табели). Да се спазва стриктен режим на шум. Поне на 5-6 места да има големи контейнери за боклук с редовно извозване и всеки срещу левчетата си за вход да получава и чували за сметта, като поема ангажимента да я сложи в контейнера. Да е забранене всякаква сеч и палене на огън извън няколко специално изградени и обезопасени огнища, до които Горското да складира сухи дърва от санитарната сеч за свободно ползване. Непрекъснато да се патрулира и незабавно да се глобява всяко замърсяване, сеч, палене на огън, шум след 10 часа от силна музика. Естествено всичко това да е строго регламентирано, да се издава документ за всяка глоба, платен лев за вход и прочие.
                              При влизане всеки да остава по 50 лв. депозит и като си тръгва да се провери мястото където е бил и тогава да му се върне депозита

                              Коментар


                              • #90
                                До: Резултати от картографирането на замърсяванията по южния бряг на язовир Голям Бег

                                Първоначално публикуван от Todor6104 Преглед на мнение
                                При влизане всеки да остава по 50 лв. депозит и като си тръгва да се провери мястото където е бил и тогава да му се върне депозита
                                Хитро, е това е добра идея.
                                LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                                www.ADV-Bulgaria.com

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X