Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ЛАМПИ ЗА ЗДРАВЕ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ЛАМПИ ЗА ЗДРАВЕ

    Докато изнервено претърсвах магазините за крушка "тип свещичка" ми попадна следното материалче. Приятно четене.


    Последното Eдисоново творение, най-нисковатовото, ще напусне магазините в клуба на развитите европейски държави през септември 2012 г. 100-ватовите крушки вече пътуват към историята от 1 септември.

    Избор няма

    Наистина ли спираловидните, тръбни лампи, които са с 80% по-ефективни и пестящи енергия от старите, увреждат здравето?

    Компактните флуоресцентни лампи - най-разпространените и евтини от енергоспестяващите, работят в опростен вид по следния начин: токът от мрежата влиза в стъклена тръбичка със смес от газове, включително живачна пара, и ги "кара" да произведат ултравиолетова светлина.

    Невидима за човешкото око, тя възбужда флуоресценция в тънкото фосфорно покритие от вътрешната страна на тръбичката, произвеждайки бяла видима светлина. Лампата работи с висока честота - от 30 до 60 килохерца.

    Според Британската агенция за защита на здравето девет от 53 тествани от нея енергоспестяващи лампи излъчват UVC светлина (нискочестотна, под 280 нм).

    Изпращана от слънцето, по принцип тя не достига земята, защото се поглъща от озоновия слой, но е много по-разрушителна за ДНК от популярните UVA и UVB лъчи.

    Най-малкото, до което може да доведе, е състояние на кожата, подобно на слънчево изгаряне. Възможно е обаче да се стигне и до мутации и рак на кожата.

    Агенцията препоръча още миналия октомври човек да не прекарва повече от час на ден на по-малко от 30 см от икономична крушка с единично покритие (това са тези, които не са вкарани във втори "кожух", т.е. тръбичките им са видими - на практика вероятно всички, които може да се купят в българските магазини).

    Джон О'Хейгън от Центъра по радиационни и химически опасности към агенцията започнал проучвания, след като групи от пациенти се оплакали от лампите. Сред тях имало хора с автоимунното кожно заболяване лупус (вълчанка), което се провокира от ултравиолетовите лъчи и причинява болки и увреждане на вътрешни органи.

    Флуоресцентните лампи освен това излъчват студена светлина

    Цветовата им температура е следната: "топло бяло" е по-малко от 3000 келвина (обикновено при крушките 2700), "бяло" е 3500, "студено бяло" - 4000, и "дневна светлина" - над 5000 (при масовите крушки най-често 6400).

    Колкото по-голяма е цифрата, толкова по-студена, т.е. синя, е светлината. Тя е по-интензивна от тази на едисоновите крушки и дразни кожата на свръхчувствителни към светлината хора.

    "Много е важно те да могат да използват източници на светлина, които не влошават състоянието им. Техните заболявания се простират от екземи до рак на кожата", заявява председателят на Британската асоциация на дерматолозите д-р Колин Холдън.

    Над 340 хил. души само във Великобритания ще бъдат засегнати от този проблем, твърди Съюзът за благотворителност "Спектрум".

    Синята светлина в икономичните крушки може да предизвика стрес и безсъние, защото възпира производството на хормона на съня мелатонин, предупреждават от германското сдружение "Строителна биология".

    Според д-р Александер Вунш, един от най-известните специалисти по светлината и въздействието й върху здравето в Германия, това може да причини и рак на гърдата, защото ниските нива мелатонин предполагат по-силно действие на сексуалните хормони като естроген - а той е виновен за

    някои видове рак на млечната жлеза

    "При неправилно ползване на новите крушки може да се улесни появата на почти всички болести на цивилизацията - като сърдечносъдови, диабет, остеопороза и нарушения на имунната система", предупреждава той.

    Спектърът на крушката с нажежаема жичка е най-близък до този на слънчевата светлина и затова най-естествен и най-подходящ за човека. Усилията да се замени тя с "изразено хормонално по-активната" енергоспестяваща лампа може след 20 години да се окаже "ужасяващо грешно решение", чиито последствия тогава вече няма да са поправими за много от заболелите, цитира Вунш американския си колега проф. Ейбрахам Хайм, хронобиолог.

    ЕС опровергава тези опасения, като заявява, че "не са известни научно доказани изследвания за рискове за хормоналния баланс или за рак".

    До рак може да доведе и електросмогът, създаден от икономичните крушки, смята д-р Магда Хавас, преподавател по околна среда и ресурси в университета Трент, Канада.

    Германската федерална служба за защита от лъчения тества 37 различни лампи и установява, че при всички разбира се има електросмог, но той "не превишава никакви граници" и "според днешните научни познания са изключени здравни увреждания".

    Електромагнитното излъчване не е за подценяване, контрира сдружението "Строителна биология" от Бон. "Енергоспестяващите лампи превишават световните норми за излъчване за компютри в някои случаи от 12 до 40 пъти", уточнява Йоханес Шмид от Института за строителна биология "Нойбайерн".

    Поне 50 см разстояние между тялото и лампата

    препоръчва и Германският институт по екология. "Колкото по-далеч, толкова по-добре, защото например при двойно по-голямо разстояние електромагнитното лъчение намалява с една четвърт", обяснява Дитлинде Квак.

    Трептенето на икономичните лампи причинява главоболие и мигрена, алармира пък Асоциацията за действия срещу мигрената на Острова. Много пациенти се оплакали от пристъпи.

    Шест милиона са британците, страдащи от мигрена, а в целия ЕС са десетки милиони. Има съобщения и за пристъпи при епилептици, за световъртеж и намаляване на способността за концентриране.

    Производителите на енергоспестяващи лампи обаче твърдят, че благодарение на най-новите технологии (използването на електронен баласт) вече няма трептене, което да е уловимо от човека. Проблеми може да има само с евтини и некачествени крушки, обясняват те.

    При по-старите модели (с конвенционален баласт) се предизвиква трептене в 100-херцов диапазон (на двойно по-висока честота от тази в електрическата мрежа - 50 херца).

    Големи са и страховете от увреждания на очите

    "Хора със стари изкуствени лещи без UV защита може да бъдат застрашени. Не е изключено и заради светлината от икономичните лампи да се увеличат случаите на макуларна дегенерация (свързана с прогресивно влошаване на централното зрение - бел. ред.)", казва проф. Бернхард Лахенмайр, очен лекар и физик.

    Александър Вунш е провел опити с плъхове. След четири дни на флуоресцентна светлина се наблюдават първи увреждания на ретината им, а след 30 дни - невъзвратими увреждания. Той твърди, че и при мишки и примати може да се докажат фототоксични щети, причинени от енергоспестяващите лампи.

    Друго, което притеснява експертите, а и обикновените потребители, е съдържанието на живак в новите крушки. От опаковката човек не може да разбере колко точно е то. ЕС позволява до 5 мг на крушка.

    От фирмата "Осрам" твърдят, че слагат по 2,5 мг (за сравнение - в забранените вече термометри има 1 г живак). Той не "излиза" от тръбичката, опасен е само ако лампата се счупи.

    Съветът в такъв случай е: ако можете, съберете живака (той е течен при стайна температура), избършете пода с влажен парцал, поставете живака и парцала в найлонов плик и го затворете плътно, отворете прозореца и излезте от стаята (къде да хвърлите плика, както и крушките, след като им свърши животът, е друга тема). Най-добре е обаче лампата да не се чупи.

    Алтернативите и начините за "спасение"

    Производителят "Мегаман" е въвел защита от счупване и пръскане на крушката - тънък силиконов слой. Пак на тази фирма е и единствената енергоспестяваща крушка с много по-малко електромагнитно излъчване, подходяща за свръхчувствителни към светлината хора - моделът Sensible (11-ватова струва от 12 евро нагоре, 15-ватова - 15 евро).

    Друг вариант са халогенните крушки, чиято светлина е близка до тази на нажежаемата жичка, но са с 30% по-ефективни, и светодиодите, които не излъчват високочестотни вълни и също са по-икономични. И двете обаче са по-скъпи.

    Светодиодите са сочени като лампите на бъдещето. За да не ви дразни прекалено студената бяла светлина, наденете върху лампата презерватив, съветват германски потребители. Може да я поставите в затворен абажур, който не е прозрачен, или да я обърнете нагоре към тавана, за да достига до вас отразена светлина.

    Да се заземяват абажурите, за да се намали електромагнитното лъчение, най-вече при настолни лампи, предлагат експерти от германската Федерална служба за защита от лъчения.

    Как да изберем лампа

    На опаковките на енергоспестяващите лампи е изписано каква е светлината им (топло бяло, дневна и т.н.), келвините (2700, 4000, 6400) или трицифрен код, или пък няколко от тези елементи.

    Първите два са ясни. В кода първата цифра представлява десетиците на индекса на възпроизвеждане на цветовете. Т.е., ако виждате цветовете с 80% автентичност, цифрата ще е 8. Всъщност 8 отговаря на 80 до 90%, това е най-масовият случай.

    Диапазонът при компактните флуоресцентни лампи е от 60 до 98. Втората и третата цифра са първите две от стойността на келвините. Т.е., ако става дума за топло бяло - 2700 келвина, тези цифри ще са 27 и целият код - 827. 840 е за студено бяло, 860 - за дневна светлина.

    Лампите от 2700 келвина са най-близки до крушката с нажежаема жичка и най-подходящи за дома.

    Дали да не си запалим свещ?
    ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

  • #2
    До: ЛАМПИ ЗА ЗДРАВЕ

    1. Пълни глупости и никакви конкретни данни.
    2. Има тема по въпроса, където това вече го дискутирахме.
    Долните твари, измислили перверзията Erlang, имат "много здраве" от мен. Болезнено!

    Коментар


    • #3
      До: ЛАМПИ ЗА ЗДРАВЕ

      Тенев, то и дишането е вредно при този замърсен въздух.....
      А диодите са лампите на бъдещето колкото и Синеморец ще стане голям курорт-все чакаме ама не става.

      Единственото практичеко приложение на диодите в дома за сега е диодната Мr16(халогенната луничка) като 4W LED амества 20W хал.лампа, а 7W LED замества 50W.И то тези мощности са нови за нас и още не навлезли на пазара.Само за сведение -цена на качествена(не задължително маркова) 4W LED между 16 и 20 лв на дребно(а сега смятайте кога ще се изплати).
      Сега на пазара има 1 и 3W,които са слаби ,не светят и са скъпи.
      Всички други приложения на диодите са за специални осветления и автомобили.

      А в качествените ЕСЛ(не само големите марки имат такива) вече нива от 1,5 мг живак са стандарт, тенденция още в началото на 2010 да падне под 1 мг.
      Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

      Коментар


      • #4
        До: ЛАМПИ ЗА ЗДРАВЕ

        Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
        А диодите са лампите на бъдещето колкото и Синеморец ще стане голям курорт-все чакаме ама не става.
        Колко чакаме? Сопред мен - малко. Че те се развиват интензивно от има-няма 7-10 години. А луминесцентните лампи са технология сигурно на над 40 години. Станаха "компактни енергоспестяващи" в момента, в който се намери елементна база, която да позволи направата на евтин и малък баласт за тях. OLED технологията е още по-млада - сега прохожда. Едва напоследък се появяват пълноцветни дисплеи с достстъчно дълъг живот.

        Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
        Единственото практичеко приложение на диодите в дома за сега е диодната Мr16(халогенната луничка) като 4W LED амества 20W хал.лампа, а 7W LED замества 50W.И то тези мощности са нови за нас и още не навлезли на пазара.Само за сведение -цена на качествена(не задължително маркова) 4W LED между 16 и 20 лв на дребно(а сега смятайте кога ще се изплати).
        При положение че халогенна на PHILIPS и OSRAM струва около 5 лева в големите магазини, ще се изплати след като смениш 4 халогенки с по 2000 часа живот. Това прави общо 8000 часа, а читаво направен диод харчи 3-4 пъти по-малко ток и живее от 5 до 20 пъти повече. Сметката е проста.

        Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
        Всички други приложения на диодите са за специални осветления и автомобили.
        За сега си прав. В моента цената и специфичните качества на диодите диктуват и специфичните им приложения, а те най-общо са там, където се иска дълъг живот, практически без нужда от поддръжка, без нужда от загряване, бърза реакция, регулация на интензивност, и т.н. Диодите например към момента на практика са превзели пазара на ръчни фенери на батерии с по-малка мощност. Не е далеч деня, в който ще навлязат и в домовете масово. Изчакай още 10-ина години, най-много и гледай сеир.
        Долните твари, измислили перверзията Erlang, имат "много здраве" от мен. Болезнено!

        Коментар


        • #5
          До: ЛАМПИ ЗА ЗДРАВЕ

          В магазин в който една обикновенна халогенна лампа 35/50W струва 5 лв , то това значи, че в същия магазин налогичната 7W LED ще струва поне 45лв.В 80% от случеите ще трябва да се смени и трансформатора,което са още поне 25 лв(по нормални цени).И какво стана вместо 3 по 5 лв ,за да спестим трябва да дадем около 100лв.50 000 часа живот LED имат само на теория.Реално е колкото на ЕСЛ и то ако е качествена.

          Не отричам, че има вероятност LED да измести сегашните лампи, но вероятноста това да стане не е никак голяма.И това не е само мое мнение, а на професионалистите в бранша, които се броят на пръстите на 1 ръка и то за целия свят.....
          Имаите впредвид, че PHILIPS е изоставил всички инвестиции свързани с конвенционалните лампи и е хвърлил огромният си потенциал в разработката на LED.И пак за сега няма нужния резултат.

          Лично мое мнение е , че не бива да се предлага на хората(те за мен в случая са клиенти), нещо което не е изгодно за тях.И най-добре е да се казва истината.
          Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

          Коментар


          • #6
            До: ЛАМПИ ЗА ЗДРАВЕ

            Сметките: ако тока струва 15ст/киловатчас.

            1. Халогенка 20W има живот 2000 часа. За целия си живот харчи 40 киловат часа ток, чиато цена е 6 лв.
            2. 5W LED има живот 20000 часа. За целия си живот харчи 100 киловат часа ток, чиято цена е 15лв.

            Ако приемем че такава халогенка струва 4лв, за 20000 часа ще се сменят 10 халогенки, на обща стойност 40лв, които ще са изхарчили ток за 60лв. Или общо крушки+ток = 100лв

            При изхарчен за същия период ток за 15лв от диодната, ако цената, на която я купим е по-малка от 85лв, сме на чиста далавера, хем ние, хем природата, понеже харчим по-малко ток.

            Ако приемем че твърдението за живота не е вярно (аз го приемам), то също трябва да вземем предвид и лъжата за живота на халогенките, кото също от опит съм установил че не е вярно.

            Чиста аритметика.

            Единствения недостатък на диодите е че с тях не могат да се направят достатъчно компактни и в същото време мощни осветителни тела, по простата причина че диодите не обичат топлина, от там и нуждата от радиатори за охлаждане при по-високите мощности, а от там и ограниченото им в много отношения използване. Почти никой друг источник на светлина не го е страх от високи температури, дори в повечето случаи при високи температури и мощности те стават по-ефективни.

            Ще поживеем и ще видим. Според мен диодите ще намерят своето място на много места. Дали и кога ще изместят нещо друго е съвсем друг въпрос.

            Цените в момента са прекалено високи. Това е вярно. Но ще падат. В близкото минало дори един обикновен 20mA син диод с висока яркост струваше левове. Сега струва стотинки. И това само за около 3-4-5 години.
            Долните твари, измислили перверзията Erlang, имат "много здраве" от мен. Болезнено!

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X