Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ЕКОПОЛИЦИЯ?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ЕКОПОЛИЦИЯ?

    Здравейте приятели,
    С някой от вас се познаваме. Аз съм Лиляна от Басейнова дирекция Пловдив. През последните месеци експертите на дирекцията представиха проекта на Плана за управление на речните басейни в различни градове, като организираха дискусии с граждани, фирми, НПО, институции, общини /заинтерисовани страни/.
    Един от въпросите, който се поставяше на срещите, беше за необходимостта от създаването на ЕКОПОЛИЦИЯ.

  • #2
    До: ЕКОПОЛИЦИЯ?

    Еко полицията бе създадена във Варна през 95-та.
    Напълно не държавна. Сега ако искате да си правите и друга екополиция поне ще ни отчислявате от бюджета си.
    Много важна работа се свършваше, проблема е в дублирането на някои функции с тези на държавната изпълнителна власт.
    Тя дреме, ние не.
    ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

    Коментар


    • #3
      До: ЕКОПОЛИЦИЯ?

      Ще снесат някакво поредно недоносче, което ще развъди нови чиновници, няма да върши нищо, но бюджет и рушвети ще плюска. За какво? ...
      Горската стража по същество е нещо такова. Да не би да работи? Умрялата държава не я е осигурила нито законово, нито финансово, нито кадрово. Само е отчела дейност, и пратила шепа хора с голи ръце, айдуците да ги трепат. Още едно такова нещо трябва ли?

      Коментар


      • #4
        До: ЕКОПОЛИЦИЯ?

        Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
        Еко полицията бе създадена във Варна през 95-та.
        .......Сега ако искате да си правите и друга екополиция ......
        Уточнение: Предложението за създаване на екополиция бе направено от участници в дискусиите. Те бяха проведени в градовете Калофер, Сливен, Ямбол, Пазарджик, Кърджали, Димитровград, Пловдив, София.

        Коментар


        • #5
          До: ЕКОПОЛИЦИЯ?

          Първоначално публикуван от lily Преглед на мнение
          Уточнение: Предложението за създаване на екополиция бе направено от участници в дискусиите. Те бяха проведени в градовете Калофер, Сливен, Ямбол, Пазарджик, Кърджали, Димитровград, Пловдив, София.
          Би било добре друг път да разбираме предварително, а не постфоктум за такива дискусии. В момента темата е бзмислена, на среща, на която ние не сме били, и не сме запознати с аргументите, се предлага нещо. То се сервира тук, да се търси нашето мнение, а като усещам и участие и подкрепа. По тоя начин нещата няма да станат.
          LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
          www.ADV-Bulgaria.com

          Коментар


          • #6
            До: ЕКОПОЛИЦИЯ?

            Подкрепям идеята за екополиция във вид на доброволна екоорганизация, помощник на държавата. Това беше идеята ни за офроуд патрулите.
            Според мен функциите на тази екополиция са:
            1. Да пропагандира и събуди екомисленето на земляните.
            2. Да подава сигнали при нарушения и оказва съдействие на властите при нужда.

            Абсолютно задължителните условия за съществуване на такава организация са две:
            1. Законово са учредени права на членовете й за тази дейност.
            2. Безпрекословно съдействие от отговорните държавни органи.

            Иначе е безсмислено да си приказваме.
            НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
            Omnia vincit amor !

            Коментар


            • #7
              До: ЕКОПОЛИЦИЯ?

              Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
              То се сервира тук, да се търси нашето мнение, а като усещам и участие и подкрепа. По тоя начин нещата няма да станат.
              Поставих въпроса с единственатацел да дам гласност на един от многото проблеми, които хората поставиха за решаване на тези консултации. Нямам за цел да правя подписка или някаква друга форма на подкрепа.
              Що се отнася до поканата за участие в дискусиите...е нека приемем, че това е една дискусия, проведена не в зала, не с презентации, а по наш виртуален начин.
              Убедена съм, че виртуалната среща/консултация с OFFROAD ще бъде полезна с най-много идеи и предложения, не само за екополицията, но и за контрола на водите, екозаконодателството, ролята на институциите, гражданското общество.....

              Коментар


              • #8
                До: ЕКОПОЛИЦИЯ?

                Тази тема не е нова, коментира се отдавна:

                "Специално обучени и въоръжени полицаи ще събират доказателства за извършени екопрестъпления и така ще помагат на прокуратурата при изготвянето на обвинителните актове. Създаването на екополиция е заложено в специална стратегия на Министерството на околната среда и водите (МОСВ), съобщи за "Дневник" Щерьо Ножаров от дирекция "Стратегия, европейска интеграция и международно сътрудничество".
                Идеята е не да се назначават нови хора, а вече действащи полицаи и дознатели от системата на МВР да преминават специален курс на обучение в Районните инспекции за опазване на околната среда (РИОСВ), обясни Ножаров. Според него на по-късен етап по програмите за заетост на социалното министерство могат да се назначават висококвалифицирани безработни или съкратени военнослужещи. Целта е екополицаите да имат същите правомощия като останалите служители на МВР и заедно с експерт на РИОСВ да събират годни за съда доказателства. Възможно е заради липсата на достатъчно квалифицирани кадри в полицейската академия в Симеоново да бъде въведен семестър по екологично право.
                Екопрестъпленията са много сложни, тъй като за тяхното разкриване се изискват задълбочени познания по химия, физика и хидрология, а в момента МВР не разполага с такива кадри, посочи Ножаров. Той припомни, че в Наказателния кодекс има предвидени наказания, но досега няма нито един осъден. Причината е, че събраните доказателства не са достатъчни. Престъпленията, които ще преследват униформените, са умишлени замърсявания от страна на заводи, незаконна сеч, отравяния на води и животни, нелегални опасни производства, както и отглеждането на суровини за наркотици.
                Екополицията може да започне да действа до края на годината, прогнозираха от екипа на Долорес Арсенова. Контролът и координацията ще се поделят между МОСВ и МВР. За реализирането на стратегията няма да бъде необходимо допълнително финансиране извън парите, предвидени в бюджета, обясни Ножаров. Според него на по-късен етап системата ще започне да се самофинансира, тъй като приходите от глоби и санкции ще се повишат. Той добави, че няма да са необходими промени в законите, а само гласуването на подзаконови нормативни актове от правителството."

                Още 2003 година е имало подобно предложение.

                Коментар


                • #9
                  До: ЕКОПОЛИЦИЯ?

                  Че то доброволни организации и просто съвестни граждани има и сега. Колкото до институциализирането им от държавата, то проблемът е съвсем същия като с градските ДОТ-ове например. Доброволните отряди на трудещите се. И опира до прерастването им в милиции, с последващи федерализации, феодализации и прочее общодържавни проблеми. Така че няма изборна власт, която да се съгласи да ги има. Понеже след съвсем малко, ще може да ги разтури само с гражданска война.
                  В крайна сметка, каквито и умни приказки да наприказваме тука, единствения вариант е държавата да възкръсне. Тогава всички тия структури ще заработят сами. Един вечно спящ милиционер на осем села стигаше ли, за да няма и една открадната кокошка? Камо ли циганите да убиват когато се наруши правото им да откраднат всичко на цялото село? Стигаше. Сега що 300 000 МВР не стига да не убиват барем на жълтите павета?
                  Разбери ме правилно - това че искате да решите някакъв проблем, е достойно желание. Но според класиците на всички философии през последните 30 века, единствения начин за решаване на системните проблеми е, от общото към частното. Няма за какво да гониш наркоманите към кауша. Разстреляй дилърите, и наркоманите сами ще изчезнат.
                  Пример просто.

                  Коментар


                  • #10
                    До: ЕКОПОЛИЦИЯ?

                    Стефане, виж какво намерих в интернет:
                    “ Екополицията може да започне да действа до края на годината, прогнозираха от екипа на Долорес Арсенова. Контролът и координацията ще се поделят между МОСВ и МВР. За реализирането на стратегията няма да бъде необходимо допълнително финансиране извън парите, предвидени в бюджета, обясни Ножаров. Според него на по-късен етап системата ще започне да се самофинансира, тъй като приходите от глоби и санкции ще се повишат. Той добави, че няма да са необходими промени в законите, а само гласуването на подзаконови нормативни актове от правителството.“
                    Написано е през 2003 година. Явно темата не е нова.

                    Коментар


                    • #11
                      До: ЕКОПОЛИЦИЯ?

                      Първоначално публикуван от lily Преглед на мнение
                      Поставих въпроса с единственатацел да дам гласност на един от многото проблеми, които хората поставиха за решаване на тези консултации. Нямам за цел да правя подписка или някаква друга форма на подкрепа.
                      Що се отнася до поканата за участие в дискусиите...е нека приемем, че това е една дискусия, проведена не в зала, не с презентации, а по наш виртуален начин.
                      Убедена съм, че виртуалната среща/консултация с OFFROAD ще бъде полезна с най-много идеи и предложения, не само за екополицията, но и за контрола на водите, екозаконодателството, ролята на институциите, гражданското общество.....
                      Госпожо, писането с едър шрифт и подчертаването тук си считат за крещене. Аз не крещя и държа на мен също да не ми крещят. Ако искате да заинтересувате някой с нещо, дайте пълна и подробна информация, протоколите от тези срещи, кой е участвал и какво се е говорило. Така,както е поднесена информацията сега( то информация всъщност няма), като три празни фрази, на мен ми звучат като призив да свършим работата на държавата. Ние и без това си я вършим, но по наш си начин. Така че, моля, използвайте него, голи призиви без покритие нищо не ни говорят. Или влезте в темата за Еко патрулите. Въпреки че отдавна замря, там всъщност отдавна се разисква това, за което Вие сега говорите.
                      LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                      www.ADV-Bulgaria.com

                      Коментар


                      • #12
                        До: ЕКОПОЛИЦИЯ?

                        Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                        Госпожо, писането с едър шрифт и подчертаването тук си считат за крещене. Аз не крещя и държа на мен също да не ми крещят. Ако искате да заинтересувате някой с нещо, дайте пълна и подробна информация, протоколите от тези срещи, кой е участвал и какво се е говорило. Така,както е поднесена информацията сега( то информация всъщност няма), като три празни фрази, на мен ми звучат като призив да свършим работата на държавата. Ние и без това си я вършим, но по наш си начин. Така че, моля, използвайте него, голи призиви без покритие нищо не ни говорят. Или влезте в темата за Еко патрулите. Въпреки че отдавна замря, там всъщност отдавна се разисква това, за което Вие сега говорите.
                        Съжалявам, ако нещо е излезло подчертано или с друг цвят. Не съм искала да стане по този начин. Последното нещо в което бих се загледала е шрифта. Ако съм искала да крещя или да акцентирам на нещо, бъдете сигурни, че не това са думите, които са визуализирани. Тонът с който Вие се опитвате да ми говорите е крясък и то неистов. Приятна вечер!

                        Коментар


                        • #13
                          До: ЕКОПОЛИЦИЯ?

                          Да, именно. Затова и казах за Горската стража, която формираха май точно тогава, и за мъртвата държава. Ето - формално такова нещо има. Пак ето - то не работи. Защото държавата или не може, или не иска то да работи. Така или иначе - значи тя не съществува от тази гледна точка.
                          Що се отнася до обществена организация, официално овластена за каквото и да било от държавата - просто забрави. Това значи мигновенното и, за година до три примерно, неизбежно превръщане в милиция. А това вече е нож с не само две остриета, и е реално опасно, повярвай ми. Която и да е държава е склонна да създава и въоръжава партизански отряди, единствено по време на неблагоприятната за нея фаза от отечествена война. В никой друг случай, в никое време, при никакво обществено устройство.

                          Коментар


                          • #14
                            До: ЕКОПОЛИЦИЯ?

                            Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                            Да, именно. Затова и казах за Горската стража, която формираха май точно тогава, и за мъртвата държава. Ето - формално такова нещо има. Пак ето - то не работи. Защото държавата или не може, или не иска то да работи. Така или иначе - значи тя не съществува от тази гледна точка.
                            Що се отнася до обществена организация, официално овластена за каквото и да било от държавата - просто забрави. Това значи мигновенното и, за година до три примерно, неизбежно превръщане в милиция. А това вече е нож с не само две остриета, и е реално опасно, повярвай ми. Която и да е държава е склонна да създава и въоръжава партизански отряди, единствено по време на неблагоприятната за нея фаза от отечествена война. В никой друг случай, в никое време, при никакво обществено устройство.
                            Извини ме , че те цитирам. Наистина не съществува вариант държавната власт да овласти нещо друго освен себе си. Но ние и аз дори сме част от тази държава. Пиша в тези екологични теми и ги следя по ежедневна справка... и това е защото, не че е необходим контрол върху развитието на еко-образованието на нас съфорумците, а защото безумията продължават.
                            Независимо от това дали си чешем езиците тук или практикуваме хард-еко насилие.
                            95-та я създадохме (екополицията), сега сме '09 ... и какво?
                            АПЕЛИРАМ:
                            ВСЕКИ!
                            НЕЗАВИСИМО ОТ ОРГАНИЗАЦИИ, ФОРУМИ И ОБЩЕСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ И ПРОЯВИ ДА НАПРАВИ ТАКА, ЧЕ ПОНЕ САМО ЗА СЕБЕ СИ ДА Е ЩАСТЛИВ И УДОВЛЕТВОРЕН ЗА МАЛОКОТО ПОНЕ, КОЕТО Е НАПРАВИЛ ЗА ОПАЗВАНЕТО НА ПРИРОДНАТА НИ СРЕДА.

                            Сещам се за призива на чичо Сам, който гласи: "Не питай, какво страната ти е готова да направи за теб,А кажи ти какво си готов да направиш за НЕЯ."
                            ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                            Коментар


                            • #15
                              До: ЕКОПОЛИЦИЯ?

                              Благодаря на всички, изказали мнение и дали ценна информация по темата, но разговора ни вече отива в една по обща и също много интересна плоскост. Нека Пламен и Стефан тръгнат наново с разговора другаде( например в нова тема) а тази като изчерпала се и без информация по същество ще заключа.
                              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                              www.ADV-Bulgaria.com

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X