Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Oфроуд-патрули

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    До: Oфроуд-патрули

    Първоначално публикуван от gadeff Преглед на мнение
    ...от време на време ще дръпвам по някоя "лекцийка", защото виждам много неточности и неясноти за основни понятия. Относно сечите: това е необходимо и и задължително мероприятие за нашите гори.
    Aз лично имам огромна нужда от тези лекции. Като начало нека уточним как изглежда незаконното сечище. За да е ясно как бързо да се различи от нормалния дърводобив. Само ще нахвърлям ей така - непрофесионално/очаквам поправки и детайли от хората, които знаят повече/.
    Според мен:
    - то е като дупка в гората - сече се наред.
    - дърветата са рязани на височината на ръка с резчка, а не ниско.
    - много често не са дорязани, а са отчупени ..
    - извадени са само трупите/понякога само до първия клон, огромна част от клоните и др.дървесна маса си е там ../на хляба-само мекото../
    - не се забелязват маркирани други дървета наоколо /а как всъщност изглежда маркирането ?/- много е трудно да се свърши цялата работа, все ще е останало нещо маркирано и за утре.
    -няма неизвозена дървесина./в нормалните има/
    -как изглежда марката по трупите? Винаги ли е триъгълна и черна?
    -какво означават цифрите по нея?
    -има ли регистър, където може да се провери собственика на този "чук", кой е? Той публичен ли е ?
    и т.н. и т.н.
    Мисля, че всичко това е важно да научим, преди да креснем-Дръжте крадеца.
    Защото примерно снимките с иглолистните трупите по пътя за Якоруда, 90% не са незаконна сеч....Никой не складира така-на пътя, в такива количества. Крадците крадат, доколкото съм ги виждал с обем 1 прага/газ-ка,зил/ предимно вечер - на няколо курса...
    и режат късо/за да могат да товарят и да твърдят, че е за огрев/
    ______2
    Е = MZ

    Коментар


    • #92
      До: Oфроуд-патрули

      Давам идея - ако може Gadeff и други специалисти като него да направят една електронна презентация със снимки и обяснения (във вид на лекция) по темата, например: Гори и тяхната структура, грижи, сеч, залесяване; , за да може всички заинтересовани организации (клубове, МСС, патрули) да я представят пред членовете си и коментират действията.
      Ако няма да е публична (заради авторските права), може да се праща персонално на ръководителите на съответните групи или на специалисти, които да се подготвят и я представят на съответните организирани сбирки.
      Show must go on!
      LZ1VES

      Коментар


      • #93
        До: Oфроуд-патрули

        Защо да гониме този който е откраднал един камион?Като хората на ДПС продават хиляди кубици законно ( по техния закон) на околовръстното и не можеш да им кажеш копче
        К мирной жизни не пригоден.
        Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
        ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

        Коментар


        • #94
          До: Oфроуд-патрули

          Първоначално публикуван от stariat Преглед на мнение
          Защо да гониме този който е откраднал един камион?Като хората на ДПС продават хиляди кубици законно ( по техния закон) на околовръстното и не можеш да им кажеш копче
          Все от някъде трябва да почнеме.Според мен залесяването е добро начало.

          Коментар


          • #95
            До: Oфроуд-патрули

            Здравейте!
            Днес аз и моите колеги залесявахме(ама не съм сигурен че правихме точно това).
            Очаквах че ще садим фиданки, но бучкахме тези неща(липа и дива круша).

            С тези уреди на които горските казваха мечове.

            Горските казаха, че тези работи се хващат по добре от големите фиданки, защото им
            трябва по малко вода.След 30години щяло да стане гора.Разочаровах се от
            отношението на всички към въпросната дейност(дойдоха като за банкет и през цялото
            време питаха кога ще почне банкета), но дано да сме свършили нещо полезно.
            П.С.
            Карах Уаз-голямо удоволствие

            Коментар


            • #96
              До: Oфроуд-патрули

              Така е, приятелю... За това и горските са резервирани... свикнали са на на акции от хора с "банкетна" а не "екологична" култура...
              А накрая черната рабора я вършат... виж снимките по-долу....
              Истина е, че колкото е по-млада една фиданка, толкова по-лесно се прихваща... С хората е същото - накарай някой възрастен човек, цял живот живял на едно място, да се пресели....

              И друго, на тази снимка в Нивата ми има 15000 фиданки.... = 30дка. Ако бяха на по метър, както правят показните гости, колко щяха да се хванат?
              А иначе, това е черен и неблагодарен труд, години наред, при това силно зависещ от божията воля... И плодовете на това, което сега правим ще берат нашите внуци... За това е толкова важно, да го правим.

              Днес имам 800км. с нивата. Половината - на дъжд и сняг. 14 часа.
              Лека вечер на всички. Пия още една и си лягам... утре и в други ден съм с дружинките на таксация. А от понеделник продължаваме да се надлъгваме с времето и да залесяваме... Защото всяка фиданка е жива .. и създаваме живот....
              Прикачени файлове
              Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

              Коментар


              • #97
                До: Oфроуд-патрули

                Абе,колеги представете си на буква тука изписана ДЪРВО,едно посадено, ей така докато сме били на раздумка. АКО ЩЕ ПРАВИМ НЕЩО ДА ГО ПРАВИМ без бля-бля.0898427573

                Коментар


                • #98
                  До: Oфроуд-патрули

                  Аз съм "за"!
                  Но трябва някой да поеме организацията, от това се почва. Мен лично хич ме няма в това отношение, но ако работата опре до бачкането, съм на първа линия. Само, дето май съм единственият от Шумен, който чете тази тема, а да ходя до други градове нямам възможност, пък и не виждам особен смисъл.Иначе имам лопати за няколко човека, стига да има желаещи, залесителен материал, и човек, който да каже: Това е мястото, кОпайте.
                  Мисля, че достатъчно букви се изписаха, време е да действаме, иначе започваме да преминаваме към колегата Банджо...
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #99
                    До: Oфроуд-патрули

                    Първоначално публикуван от pe6o Преглед на мнение
                    Абе,колеги представете си на буква тука изписана ДЪРВО,едно посадено, ей така докато сме били на раздумка. АКО ЩЕ ПРАВИМ НЕЩО ДА ГО ПРАВИМ без бля-бля.0898427573
                    Така е колега,но това е нещо ,което много хора го правят и без организация.Така предложена обаче,в тази тема,организацията няма да има за цел единствено залесяване,а ще помага в много аспекти на опазването на околната среда.Когато казвам много,визирам повече от 100 само на първо четене.Екологията е тема огромна и не приключва със залесяването.За да стане обаче,си трябва организация,която е необходимо първо да се изговори(напише),за да се систематизират всички идеи.Целта е като тръгне дейността,да тръгне мащабно ,организирано,законно и да бъде в помощ,не само на хората,но и на властите,било то държавни или общински.

                    Аз поне така разбрах идеята на колегата отворил темата.
                    Някои се раждат риби...малки рибки.С израстването се оформят като дребни риби,като едри риби и като големи балъци.
                    NB !БАЛЪК-РИБА в превод от турски...

                    Коментар


                    • До: Oфроуд-патрули

                      Какво се хванахте всички за това залесяване... То е един от най-дребните проблеми. Дори има проблем да се прави поради факта, че свободните площи подходящи за залесяване са ужасно малко. Набождането на някакви фиданки на някакво си място, ако не е подходящото място, подходящото време и подходящите фиданки, може да е доста по-вредно от изсичането на два пъти толкова гора. Дори напротив - понякога дори сеченето е по-полезно от залесяването. Идеята е да се прави нещо полезно, а не да си начешем крастата, като унищожим някоя гора, по-успешно и от тия дето ги палят...
                      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                      Коментар


                      • До: Oфроуд-патрули

                        Туко що се сетих и за конкретен пример. Много харесвам една местност във Врачанския балкан. Викат й Прокълнатата могила, заради серия дребни инциденти с бивакуващи там, но се съмнявам да й е истинското име. Намира се в близост до пещерата Беляра. На един от склоновете наблизо обаче има нещо ужасно. Гората е болна. Обясняваха ми какво точно е, но не съм биолог и не го запомних. На прост език казано обаче си е точно това - дърветата се разболяват, умират, падат, гният и заразяват околните... те на свой ред боледуват, умират падат и един грозен кръг мъртва гора се разширява. Ей там, ако има начин да се отиде, да се изсече всичко болно и след това да се извози или изгори безопасно, ще сме направили повече от 10 акции по залесяване, което така или иначе си върви с прилични темпове из България. Естествено, ако не се намери някой, който самоволно пак да вземе да насади дървета там в близко бъдеще... Лошото е, че местноста е много отдалечена, камион или дори джип е невъзможно да стигне Дори за АТВ не съм сигурен . Предполагам за това и никой не прави нищо. Пък и никакъв опит нямам със сечене на огромни дървета, нито с транспортирането(особеннно без никакъв път) или изгарянето им, а това не е безопасна работа за аматьори. Една сериозна организация обаче би могла да осигури работната ръка и техниката и да потърси съдействие на експерти, които да организират нещата законно.
                        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                        Коментар


                        • До: Oфроуд-патрули

                          Абсолютно съм за и ще участвам.

                          Коментар


                          • До: Oфроуд-патрули

                            Никаде в България за съжаление, не се наблюдава залесяване с прилични темпове.
                            Пътят е целта.

                            Коментар


                            • До: Oфроуд-патрули

                              Колеги, мисля си, че почистването на язовир Въча на 31 май може да е едно добро начало и за тази инициатива. Да, малко мръсна и неблагодарна работа е, но е важна и полезна за природата. Дайте да се видим там, пък ще мислим и за залесяване.
                              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                              www.ADV-Bulgaria.com

                              Коментар


                              • До: Oфроуд-патрули

                                постигнах споразумение с местната власт: представям списък на групата и последващите снимки от тях на коли (с ясни номера) изхвърлящи отпадъци - задължително глоба! дано да стане
                                ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X