Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Oфроуд-патрули

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Oфроуд-патрули

    Подкрепям идеята и се присъединявам към нея като доброволец.Ще направя всичко възможно за да съдействам на Добрия човек относно реализацията и.

    Поздрави,

    Стефан Ш.

    Коментар


    • #47
      До: Oфроуд-патрули

      Идеята е много добра, дори е вече закъсняла. Всичко предложено дори е със срок от вчера
      При това безхаберие и равнодушие на държавата, контролните органи и дерибействането по горите, наистина положението вече е бедствено. Преди 2 години четох документална книга от Николай Хайтов, в която се говори специално за горите в България и проблемите с изсичането им; книгата е писана 1977г. и си нямате представа колко отчайващо актуално звучи и сега, а част от предречените в нея последици са вече факт!
      Идеята да се снимат нарушения е добра, аз бих предложила и още нещо - знам, че политици, властимащи и дори хора от групировките много мразят около тях да се шуми, да се разгласяват масово неща за техни далавери. Да привлечем за каузата и международни еко-организации, които могат да помогнат и с опит, и с безпристрастно огласяване на факти извън дългите ръце на нашите башибозуци!
      ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

      Коментар


      • #48
        До: Oфроуд-патрули

        Не знам дали ще има ефект от тази организация но знам че ако не се опита няма как да разберем.

        Коментар


        • #49
          До: Oфроуд-патрули

          Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
          Аз съм за идеята и бих се включил.

          Имам само един въпрос. За нещо подобно се говореше на една среща на МСС, на която присъствах. Спомням си, че ставаше дума дали към дейност да се включат патрули, които да следят за горски пожари и т.н и доста хора бяха съгласни. Та трябва само да решим ще се разширява ли в крайна сметка МСС или ще се създава нова организация(май взеха да стават малко много). Също и как ще се казва. Извинявам се, но ако нямах връзка с този форум и видя в защитен резерват джип с лепенки "ОФРОУД-ПАТРУЛ", няма да си направя много правилни асоциаци... Докато например тези с "ЗЕЛЕН ПАТРУЛ" се приемат доста добре, въпреки че май почти никаква работа не вършат. Та името е доста важно нещо, от което до голяма степен зависи и успеха на всяко начинание. Няма да е лошо да помислим и за това.
          В рамките на МСС наистина се предвиждат подобни функции още повече МСС е участник в асоциацията която вече има договореност с повечето национални паркове за оказване на помощ към тях.
          Само че какво пречи това. Участието на МСС е свързано с тренировъчният процес и наличието на много добре екипирани автомобили и хора. Мисля че например при възстановяването на заслона Кобилино бранище ясно се видя че екипировката и подготовката от страна на МСС допринасят положително към крайният резултат. Само че идеята предложена от GAD е с много по-голям обхват и смисъл. МСС ще се включи с пълни сили и средства в реализацията на тази идея и съм убеден че моите колеги ще ме подкрепят на 100%. В тази връзка освен индивидуално членство в офроуд патрули задължително според мен трябва да залегне и фирмено както и членство на организации. А колкото до името аз съм на мнение че е идеално избрано. От всички нас зависи доколко то ще стане символ на доброто и опазването на природата...

          Уважаеми колеги, нека се научим да прегръщаме добрите идеи и да се опитваме да им вдъхнем живот. Разбирам че във всичко и за всичко могат да се намерят трудности и аргументи против... Само от нас обаче зависи да намерим сили и да ги преодолеем!
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #50
            До: Oфроуд-патрули

            Първоначално публикуван от kro Преглед на мнение
            ОК,
            Хайде да започнем от малкото, то Голямото, само ще си ''узрее''.
            Нещо конкретно:
            1.Нека някой да посочи труднодостъпно място, където може да зпочнем залесяване
            2.Съобразно това място , ще съобразим дървесния вид.
            3.Съобразно дървесният вид, ще определим подходящото време за залесяване.
            4.Първите 3000 фиданки са от кро/годишно/
            може да се наложи всеки да засади 5-100 фиданки/зависи колко сме/
            5.Нека всеки си вземе лопатата и да дойде
            Да я наречем някак пр.''НАШАТА ГОРА'', "ГОРАТА НА ПАТРУЛИТЕ''и т.н.
            6.Да се опитаме да си я опазим
            7.Да се опитаме да я разширим
            Това е основа за конкретен план и е възможно да се реализира.
            Аз участвам, мога да возя още 2 човека.
            Ще се грижа лично и за скарата да е топла, и бирата да е студена.
            Ще предложа и в програмата на клуб УАЗ да го включим.
            Show must go on!
            LZ1VES

            Коментар


            • #51
              До: Oфроуд-патрули

              Здравейте, колеги. Идеята е много достойна и отговорна. Имате моята пълна подкрепа, като се надявам да ви бъда полезен най-вече със знанията си, защото всъщност това е моята работа
              Ще ме извините, но от време на време ще дръпвам по някоя "лекцийка", защото виждам много неточности и неясноти за основни понятия. За което виновна е политиката на системата на горите, която
              мълчи като партизанин на разпит.
              Относно сечите: това е необходимо и и задължително мероприятие за нашите гори. Не само заради нуждите от дървесина, а най-вече заради нуждите на самата гора. За съжаление у нас няма гори, незасегнати от човешката дейност. Преобладават издънковите дъбови гори, като има и не малко, предимно борови гори, създадени по изкуствен път (залесени) през последните 50 години. Което значи, че тези гори са едновъзрастни, със структура коренно различна от тази на нормалната гора и със склонност към саморазрушаване, ако не им се помогне. Много дълго ще стане, да разяснявам в подробности.
              Спирането на сечите почти винаги има силен обратен ефект. Например, в Германия, провинция Бавария, преди доста години с обявавянето на резерват и спирането на сечите в смърчови гори се постигна тяхното унищожаване на огроомни площи от смърчовия корояд.
              Всички сечи и залесявания у нас се определят от десет годишен лесоустройствен проект, изготвен от независима лицензирана организация, съгласуван с всички заинтересовани лица, организации, държавни и местни органи. Промени се допускат след проверка и обобрение от Регионалните управления на горите.
              Както и да е, това което всеки трябва да знае е следното: за да е законно едно сечище трябва: - дърветата за сеч да са маркирани с контролна горска марка в основата си; - да има издадено писмено позволително за сеч; - в секачите трябва да има копие от позволителното, от технологичният план и договорът със съответния собственик.
              Относно залесяванията: всяка година се определят площи, на които желаещите да извършат тази дейност да могат да го направят. Фиданките се предоставят безвъзмездно от съответното лесничейство/дивечовъдна станция. При мен например са отделени 8дка, като в момента правя организация, да залеся с ученици от местната гимназия. По-миналата година залесявахме с пожарникарите (голям купон стана ).

              Първоначално публикуван от kro Преглед на мнение
              Подкрепям!
              Подкрепям с двете си ръце. Ще подкрепя и не само с ръце.

              Много отдавна започнах да мисля за залесяване. Ресурса на моето производство е Гората. Колкото и малко да потребяваме, аз искам 10 пъти повече да залесяваме. Една фиданка Явор/acer pseudoplatanus/, струва 2-3 лева. 1000-2000 годишно-само след десеттина години си е ГОРА.10 години не намирам подходящотото МЯСТО! Някой може да реши, че не съм търсил , не бих коментирал. Основният ми проблем е да я ОПАЗЯ. Не се намери горско стопанство, район, местенце, в което да кажат О.К. - Засаждай, ние сме тук, ще я пазим /от кози -мисля -3 лв. на коза се плаща днес, в см. поощрява се/ от дървосекачи - като поотрасне... от умишлени палежи...Та , оказа се, че трябва да я купя /земята/, да си я оградя ... и да си я пазя
              А аз искам просто да залесявам ежегодно..... Искам като поостарея-да се разходя там. И не искам някое говедо да я гризе /със зъбите си или с Husqvarna/.
              В горските разсадници себестойността на една фиданка е от 8-20 стотинки, годишно произвеждам от 200 000 до един милион.
              Пашата на козите в горите е забранена. Пашата на други домашни животни става с наличие на писмено позволително от собственика, съгласно лесоустройствният проект и годишния план за пашата, утвърден от РУГ. Разрешени са до 3(три) броя пастирски кучета, които трябва да носят на врата си "спъвачка" - с дължина минимум 30см., която да е на нивото на лакетната става на кучето, за да не могат да гонят диви животни.


              Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
              Той кро ако му намериме мястото и 2000 фиданки е замислил, та по скоро мястото се търси, фиданките са лесни. Истината е, че горите знаете кое министерство ги дъжи. Та българите като нехаят за България а се свалят на чужденците ще си патят.
              От 2007 година системата на горите най-накрая излезе от шапката на земеделието и понастоящем е Държавна агенция по горите, като ДПС вече не е с решаващата дума. Е, повечето апетитни земи и гори съвсем законно вече са частна собственост в процес на застрояване...

              Първоначално публикуван от banjo Преглед на мнение
              Ще се радвам да направите това във вашия край.При нас обаче няма как да стане.Как да засадя фиданки след като "групировката ТИМ" иска да унищожи 35декара гора в местноста Франга над Варна и да направи квартал на богатите,как да засадя фиданки като английско -български консорциум иска да унищожи девствена гора край Бяла и да направи хотели и курортни вили как да организирам направата или възстановяването на чешма на място за отдих след като мястото се е оказало частна собственост,как да спра незаконната сеч след като може да бъде отсечена моята глава.Да давам ли още примери или пак ще ме наречеш песимист?
              Работата е малко след дъжд качулка.... Идея си нямате, колко ни боли всички лесовъди, като гледаме, как се унищожава труда ни... За съжаление, всички ние си избрахме управляващите, те си прокараха закончетата и предполагам, че и в този случай всичко е напълно законно. Всъщност, това беше най-голямото разграбване на България... Нито Кремиковци, нито Соди Девня не могат да се мерят като пари с това, което се случи... В момента земята край Кранево е 200евро квадратния метър... Преди две години "вкараха в регулация" 50дка.... Дето бях залесил 15 различни дървесни вида, да правя лесопарк....
              Та, в твоят случай можеш да бъдеш сигурен, че Държавата ще брани "частната собственост"....

              Първоначално публикуван от nedialko dimitrov Преглед на мнение
              Аз предлагам в неделя 16.03.08 всеки желаещ да вземе едно дръвче да се съберем на удобно за всички желаещи място и да отидем да засадим дръвчетата на някоя полянка. С това едва ли ще направим нещо значимо но ще положим началото на тази прекрасна идея и ще видим колко хора ще се отзовът наистина
              Не е най-добрия метод да се залесяват полянките.... Де иначе ще се любят младите? Освен това, една новозалесена горска култура иска години грижи след това... Окопават се фиданките, както се копае лозе или царевица да речем още поне три години. На някои места копая по 5 пъти годишно... Най-добре се обърнете към съответното лесничейство, ако ви откажат, потърсете ме за съвет, ще ви кажа как няма да ви откажат..

              Първоначално публикуван от nedialko dimitrov Преглед на мнение
              Аз мисля че ако някои се размине с камион с дърва без номера в гората и позвани на 112 все пак може да се вземат мерки на момента Тогава "горският" въпреки че взима парички за тези дравца ще трябва да вземе мерки защото сигналите на този спешен тел. се записват .
              Контролът на регистрационните номера на автомобилите е приоритет на КАТ... За всяко превозно средство обаче е задължително да има попълнен превозен билет, в който са описани видът и количеството на дървесината, както и датата и часът на тръгване, имената и подпис на служителя по горите, издал билетът.
              Има специален денонощен безплатен телефон към ДАГ 0 800 20 800, всички неанонимни обаждания се записват и се проверяват.
              Все пак, не бързайте да се обаждате на КАТ за камионите без регистрация... Много от тях работят само в горите... ако дъресината на тях е с поставени контролна и експедиционна горски марки, и има редовен превозен билет....
              Да добавя, че при превозване на дърва за огрев не е задължително да се маркира цялата дървесина а минимум 30% от нея.

              Както виждате, нещата са строго регламентирани. Проблемът е в това, регламента да се спазва. За това помощта на хора, които така или иначе са в гората, мобилни, интелигентни и отговорни е безценна. Предлагам да се влезе във връзка с ръководителите на ДАГ, като лично моето мнение за г-н Юруков, сегашният началник, е изключително високо и смятам че ще бъдем посрещнати с подобаваща отговорност.
              Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

              Коментар


              • #52
                До: Oфроуд-патрули

                За сега въпросът е да се сформира организацията. Така или иначе, за да функционира, трябва да се съгласува с парковите ръководства, а те няма как да не дадат необходимите инструкции какво трябва да се гледа и прави.
                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                Коментар


                • #53
                  До: Oфроуд-патрули

                  Колеги, ето и нещо конкретно, от което можем и трябва да се възползваме - по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП), български фирми, неправителствени организации, общини, училища и обществени институции могат да кандидатстват за безвъзмездно финансиране в размер на 21,4 млн. евро.
                  Тече конкурс за набиране на предложения, който приключва на 25.04.2008г. Задължително условие за участие е наличието на партньор от Норвегия - държавата, която предоставя основната част от средствата. Норвежките фирма или организация трябва да са ясни предварително и да участват в обосновката на проекта!

                  Минималният размер на безвъзмездната помощ е 250 000 евро. Признават се разходи за: персонал за управление и на проекта, пътни и дневни, закупуване на оборудване, консумативи и материали, договори с подизпълнители, превод, застраховки, одит, финансови такси, невъзстановимо ДДС, правна помощ, нотариални такси, техническа и финансова експертиза, оборудване втора употреба, закупуване на земя и сгради.

                  Ще се финансират проекти в четири приоритетни области:
                  1. Защита на околната среда чрез намаляване на замърсяването и насърчаване използването на възобновяема енергия - 5,145 млн. евро;

                  2. Развитие на човешките ресурси чрез насърчаване на образованието и обучението; укрепване на капацитета на местните власти и техните администрации в сферата на административните и публичните услуги - 3,430 млн. евро;

                  3. Здравеопазване и грижа за децата - 4,287 млн. евро;

                  4. Опазване на европейското културно наследство - 4, 287 млн. евро.

                  Повече информация на: www.eeagrants.org, www.norvegia.bg, www.eufunds.bg, www.eegrants.bg.
                  ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                  Коментар


                  • #54
                    До: Oфроуд-патрули

                    Браво, давайте да го задействаме това, аз имам рожден ден точно, значи ще стане работата за подарък .
                    Това като шега де, но наистина звучи реалистично, има ли идеи за среща да обсъдим кое как и защо, аз се прибирам тази седмица и почвам да правя джипката за гората, та ще съм налиния.
                    Начини виняги има, само да има кой да се бори

                    Коментар


                    • #55
                      До: Oфроуд-патрули

                      Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
                      Колеги, ето и нещо конкретно, от което можем и трябва да се възползваме - по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП), български фирми, неправителствени организации, общини, училища и обществени институции могат да кандидатстват за безвъзмездно финансиране в размер на 21,4 млн. евро.
                      Тече конкурс за набиране на предложения, който приключва на 25.04.2008г. Задължително условие за участие е наличието на партньор от Норвегия - държавата, която предоставя основната част от средствата. Норвежките фирма или организация трябва да са ясни предварително и да участват в обосновката на проекта!
                      .
                      Въобще не мисля, че трябва да се кандидатства за някакви помощи, или други подобни.
                      В момента положението е такова, че помощи получават само професионални мошеници. Това е мое мнение, не искам да ангажирам никой друг. Веднага ще ни принудят да приемем върху кожата си два три кърлежа.Ситуацията е такава, или крадеш и делиш с КОРУПЦИОННИТЕ чиновници, или парите се връщата на доброжелателните норвежци. Аз лично, съм си уредил живота, така , че да не ми се налага да играя в тез крадливи хора. Не смятам да се променям. Ако се кандидатства за Европари, без мен, благодаря ))) .
                      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                      Коментар


                      • #56
                        До: Oфроуд-патрули

                        Нищо не разбирам вече, но както и да се подходи, трябва нещо полезно да се прави!

                        Коментар


                        • #57
                          До: Oфроуд-патрули

                          Мисля, че в случая не говорим за еврофондове, пари, фондации, сдружения.... Говорим за това как да съчетаем приятното с полезното. Как покрай хобито си да свършим нещо, за което после да ни е приятно да си спомняме.... Всичко е въпрос на желание и вътрешна убеденост. Всеки може да помогне, като финансовото изражение на тази помощ да се измери с изразходван безин, печени агнета и други консумативи.
                          Нека умните хора в гората да си помагаме, че да помогнем и на нея.
                          Има неща, дето не се купуват с пари.
                          Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                          Коментар


                          • #58
                            До: Oфроуд-патрули

                            За!!! Идеята на Гад е страхотна.
                            О899 2б2 1З2

                            Коментар


                            • #59
                              До: Oфроуд-патрули

                              Първоначално публикуван от gadeff Преглед на мнение
                              Мисля, че в случая не говорим за еврофондове, пари, фондации, сдружения....
                              Има неща, дето не се купуват с пари.
                              100% съм съгласен. Правим всичко за кеф и поради убежденията си. Държавата, може да ни помага , само доколкото не ни пречи, и да ни оторизира за дейноста.
                              Всяко комерсиализиране, ще опошли нещата.
                              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                              Коментар


                              • #60
                                До: Oфроуд-патрули

                                Идеята на колегата kro е добра, за начало.
                                Трябва, само да се изпипа "професионално".
                                Колегата gadeff, ще ни насочва и помага,
                                за да не бъде мероприятието само с цел
                                изпускане на пара и дим от барбекюта.
                                Залесявайки и приемайки една гора,
                                под попечителство,
                                ще можем да направим първата крачка,
                                за по-големите неща с които сме се захванали.
                                Тя ще ни помогне да се "изучим",
                                от малкото към голямото.
                                Разчитам на kro и Веско,
                                който любезно предложи помощ
                                от страна на клуб УАЗ, да организират акцията
                                с вещите съвети на gadeff.
                                Aз, ще се включа и финансово и физически,
                                щото "на лозе, копане му е майката"!
                                А може да направим и учредителното си събрание там?!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X