Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблема с мръсният въздух над София и начин за решаването му !

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Е, на вилата пелети няма как. В апартамента още по-малко...
    Прикачени файлове
    HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

    Коментар


    • Stbd
      Stbd коментира
      Редактиране на коментар
      Бях написал нещо нехубаво за този модел печка, но го изтривам. Не е съвсем добра с тази витрина отпред.

    • santaclash
      santaclash коментира
      Редактиране на коментар
      Фърляш нацепени дърва е последната част. Първо трябва да отидеш до склада, да ги донесеш, да вкараш кал/сняг в стаята, после от дърветата пада още боклук...Като изгорят трябва даидеш пак (обиковено по тъмно)...

    • dimkaraganchev
      dimkaraganchev коментира
      Редактиране на коментар
      Stbd, За коя витрина говориш и какво не ти харесва? Както писах, пълен лаик съм в отоплението на дърва...

  • Да, взех 2 кубика нарязан и нацепен габър. Хамалогията, спрямо климатиците, е огромно. Не, не се оплаквам. За вилата е супер. Но в апартамента това категорично не го ща.
    HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

    Коментар


    • Определено света се изпедерасти.
      Здрави прави мъже да ги е страх от няколко кубика дърва, та било хамалогия да ги носиш, да зареждаш печка...

      Прав съм не, ами...

      Може да ме баняте, вече не ми пука.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • Ясен
        Ясен коментира
        Редактиране на коментар
        Няколко кубика дърва са 3 дена работа всеки сезон (рязане, цепене, подреждане) и поне 1 час разправия всеки ден с печката през сезона. И това за една печка, която оправя максимум 2 стаи. Тука са 4.

        Благодаря, токът е по-евтин (поне засега), а хамалогия си имам достатъчно и без дървата.

        Отделно самите дърва струват пари, ама на фона на горното някак не са интересни, освен ако не остана безработен. Пепелакът в цялата къща го пропускаме, ще се води еко-био автентичност.

      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Светльо, вече нямам нищо под шапката, и пак не ми пука.
        @Ясен-всеки може да си намери каквито си иска оправдания. Една печка ми топлеше апартамент 115 квадрата, доста години. И сега продължава, ама сега там живеят младите с малкото.
        Занимавката с печката е точно 10 минути на ден. Да донеса дърва два пъти с двете кофи-по още 5 минути.
        Самото слагане на дърва не го броя за работа, то спада към кефа.
        Както и рязането и цепенето на дървата де, ама това може да е щото съм малко по-странен, та ме кефят неща които другите избягват.

      • sek.1
        sek.1 коментира
        Редактиране на коментар
        Кольо в работилницата съм си спретнал УГФПЧ - 1 ( универсален генератор на фини прахови частици еднокамерен ) или казано по нашенски печка от 200 литра поцинкован варел . Като се разгори капака става червен . Скарата съм я пуснал на двайсетина сантиметра от дъното и я чистя най много един път в седмицата . Дърва в двора на завода само изпопадали имам за поне още 10 години .


    • #236.4

      Кольо коментира
      Днес, 21:45


      Искам си дървата. Да ми свети през вратичката, да пукат дървата вътре, да замирисва на дъбов пушек...
      Демек ...лукс! Впрочем на мен също много ми харесва това. Романтика, четиридесет години назад, безгрижен живот и т. н. И ето го значи и решението - няма нужда да се забранява нищо. Нито да се субсидира токът. Достатъчно е да се вдигне цената на дървата. Като толкова искаш да ти пращят цепеници и стига да можеш да си позволиш лукса - 5-600лв (например) за кубик и заповядай.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • davc
        davc коментира
        Редактиране на коментар
        Нямат (акциз), а би било добре.

      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Да бе, теб ако питат...
        Ако питат мен-трябва дърводобива да е субсидиран, и дървата за отопление да са без пари.

        Две мнения, кой се наема да определи кое е по-правилно?

      • davc
        davc коментира
        Редактиране на коментар
        Когато става дума за "гювеч", позициите винаги са определени.

    • Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      Достатъчно е да се вдигне цената на дървата.
      Сакън! И без това доста неща ще стават лукс в близкото бъдеще. Горенето на дърва е по-екологично от горене на въглища, а печка с еко-дизайн може да намали емисиите с 90% в сравнение с открита камина, включително намаляват с 80% отделянето на твърди частици. (Но дървото трябва да е сушено, или престояло 1г)

      Коментар


      • Другарки и другари, така и не разбрахте ли, че решаването на проблема с мръсния въздух и ФПЧ е в централната газификация? Без значение колко ЙОФтинУ или колко СКЪПУ ще излезе. Това го има направено на много места по света. Нашите тикви, кратуни, компири и рапони се почесват че било много СКЪПУ, и нищо не правят, че по-ЛЙЕСНУ...
        В крайна сметка по-важното е да се започне.
        -Чем занимаетесь по жизни?
        -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
        -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

        Коментар


        • Ясен
          Ясен коментира
          Редактиране на коментар
          забрави да натиснат от ЕС за такова нещо

        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          Като нищо ще ни натиснат . Там са изтрещяли на тема екология .

        • veskov
          veskov коментира
          Редактиране на коментар
          Изтрещели са на приказки. Да, яката на ризата ще ти е чиста до вечерта, ма изобщо не заради разните екозеленипембени.

      • В София сега прашно ли е?

        Коментар


        • Първоначално публикуван от Stbd Преглед на мнение
          В София сега прашно ли е?
          В София сега е кално. Като изсъхне калта по улиците ще стане прашно.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • Тва с газифицирането е хубаво нещо.На вилата съм от една година на природен газ и нищо не може да ме върне към печка на дърва. 7 години бях с такава.Топли помещението в което е,част от съседното,горният етаж-студ!Вечер кат си залегаш и си я нагласиш да ти е комфортно след 4 часа комфорта започва да си оди!Ако не слагаш дЪрво сабахлем мЪдете требе да са у ръцете на любимата!Ако и тя не се е озъбила!Другия случай бе в 3,00 сабале голи по гащи на минус 10 на снега и пара излизаше от нас!Айде доста!
            Ся,бутончето,контролера и забраяш!През деня 21,нощем 18,идеално!А,и двата етажа топлииии....
            Последно редактирано от traun; 11-01-21, 20:30.
            Jeep Grand Cherokee 4.7 WJ V8
            0888854582
            Дизел втора употреба за лична - НЕ!!!!
            Китайска поговорка "Не ти пожелавам да живееш в интересни времена" басси!!!

            Коментар


            • sek.1
              sek.1 коментира
              Редактиране на коментар
              Аз съм в къща не трябва да убеждавам никой .

            • veskov
              veskov коментира
              Редактиране на коментар
              Бедни сме. Ако някой хариже вместо топлопомощите поне първоначалната инвестиция, много народ ще набере кураж за газ.

            • traun
              traun коментира
              Редактиране на коментар
              Инвестицията при мен си бе.....порядъчна!От нула!Прекарване газта до къщата,изграждане на цялостна инсталация,ремонти...Ся съм със седем радиатора и една лира.Има селски дето си имаха инсталации с водни ризи и при тях бе значително по ефтино.Цената на кубик при нас е 00,695 лева.С дървената първо нямах ефективност второ само греене.Ся топла вода без край и топло.Тия с водните ризи останали отделно греят водата у ел бойлеО.И дЪрвата са ..... май бЕха 95 лева кубика.Разпраят че отиват 12-13 за сезон.Та чертата за мен е зелена в моя полза!

          • Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение

            В София сега е кално. Като изсъхне калта по улиците ще стане прашно.
            Да се разбира, че не е прашно? За ФПЧ питам, прах е дума отживелица.

            Коментар


            • sek.1
              sek.1 коментира
              Редактиране на коментар
              Така де като изсъхне калта по пътищата става на фини прахови частици .

            • Stbd
              Stbd коментира
              Редактиране на коментар
              Така трябва да е, след леко смилане от преминаващи неща по пътя.
              Трудно се намира статистика по дни за да може да се наблюдава как влияе дъждът. Гугъл не успя да намери нужните резултати.
              Последно редактирано от Stbd; 11-01-21, 22:16.

            • sek.1
              sek.1 коментира
              Редактиране на коментар
              В повечето случаи и вятъра стига .

          • Първоначално публикуван от Stbd Преглед на мнение

            Да се разбира, че не е прашно? За ФПЧ питам, прах е дума отживелица.
            Трудно ще има по-голяма концентрация на ФПЧ при положение, че вали непрекъснато.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • sek.1
              sek.1 коментира
              Редактиране на коментар
              Сета дъжда ги сваля на земята като изсъхне поемат обратно във въздуха .

            • davc
              davc коментира
              Редактиране на коментар
              Голяма част са в канала, което е естествено и всъщност незле, ако и канализацията се поддържа адекватно.

          • Интересен доклад за химическия състав и произход на замърсителите на въздуха в София. Би трябвало да е основен в стратегията за по чист въздух, но не е много популярен и харесван, защото нарочения за главен виновник - автомобила е с много малко значение. Миенето на улиците е много похвално, но това е борба със следствието , би трябвало мерките да са насочени към причините - строежите и земеделието.
            Интересно ми е мнението на колеги от темата за сеялки, ползва ли се no till по софийското поле


            НИМХ изследва приноса на различните източници на замърсяване с фини прахови частици в София


            София, 28 октомври БТА/
            НИМХ е изготвил научно-приложно изследване за приноса на различните източници за замърсяване с фини прахови частици в София на база химичния им състав и прилагане на рецепторни модели, съобщават от Столичната община.
            Изследването е направено по искане на столичния кмет Йорданка Фандъкова и е финансирано от Министерството на образованието.
            Използвана е най-съвременната рецепторно-моделна система на Американската агенция за океаните и атмосферата за изследване на произхода и преноса на въздушните маси, свързани с концентрацията на фини прахови частици. Изследванията са направени в две лаборатории - в България и в Хърватска, направено е и междулабораторно сравнение с Финландския метеорологичен институт.
            Резултатите сочат като най-голям приносът на почвата и праха от улиците - 25 процента, а непосредствано след тях се нареждат изгарянето на биомаса, в това число дървесина - 23 процента и изгаряне на въглища - 19 процента. Сериозен е преносът от външни за града източници - 16 процента. Според проучването към момента делът на транспорта и на индустрията в замърсяването на града с прахови частици е едва 9 процента и 4 процента, посочват от общината.
            Последно редактирано от trav; 12-01-21, 07:41.

            Коментар


            • stankos
              stankos коментира
              Редактиране на коментар
              Това бе вече обсъдено по-назад в темата, но това не пречи да споделиш твоята интерпретация на данните.

          • Лабораторните анализи от края на октомври са крайно НЕнамираеми в интернет и новините и също толкова необичани от бюрократите, закачени на обществено цицане. Ако за колите може да се определят такси, билетчета и смс-си, за печките да се въртят едни обществени средства, то за липсващия ред в градовете и лошото им състояние такса трябва да се сложи на самата тази бюрокрация. Прах под нормите при мокри улици и след измиването им по естествен път подсещат за ей тези работи - да се преследва бюрокрацията. Вместо да се блее по зададен от нея тон.

            Коментар


            • Да споделя за ФПЧ и пелетите: На 09.01.2021 г. заради дългосрочната прогноза за студено време се реших да задействам котела на пелети. /До сега се отоплявах на ТП./Почистването на котела ми отне около 1 час. Добре, че е монтиран в гаража. Почистването на праха от по достъпните места ми отне още час, но вече котела работеше. За капак се оказа, че ламбда сондата не работи. Цялата екология ойде у ряката.
              Снощи добавих гориво в бункера и забелязах, че отново има сериозен слой прах върху котела. А още не съм почиствал пепелника /издържа около седмица при тези темп навън./

              Така, че пелетите си замърсяват с ФПЧ. Е, горенето на въглища, парцали и гуми замърсява повече, но и пелетите не са еко и без грижи.
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                Снощи добавих гориво в бункера и забелязах, че отново има сериозен слой прах върху котела. А още не съм почиствал пепелника /издържа около седмица при тези темп навън./

                Така, че пелетите си замърсяват с ФПЧ. Е, горенето на въглища, парцали и гуми замърсява повече, но и пелетите не са еко и без грижи.
                Това нещо няма ли комин, че прах от дима от горенето на пелети отива върху споменатия котел?

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X