Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблема с мръсният въздух над София и начин за решаването му !

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначално публикуван от kalinntv Преглед на мнение
    .......не знаех,че мъглата,инверсията на въздуха и въздушните течения се определят от дървата-сухи или мокри.
    Нека духне малко вятър да видим какво ще "кажат "дървата
    От това дали дървата са сухи или мокри се определя степента на замърсяване на въздуха. От атмосферните условия зависи дали това замърсяване ще се усеща повече или по-малко. Но него си има така или иначе.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • Технологията за производство на ПДЧ талашит ; шперплат и модерното сега ОСБ е разработена още преди стотина години в Германия . Накратко стърготините се смесват с карбамид - формалдехидното лепило в миксер подобен на бетонобъркачка . После сместа се разтила върху алуминиева ламарина и се притиска с втора . В плочите на пресата върви прегрята пара . Нашите бяха за по 20 плоскости . И така след половин час имаме готова талашитена плоскост . Според нуждите се караше на форматен циркуляр 2 х 1 метър за мебели или 2 х 50 см за ламперия . Фурнироването е по същия начин маже се пласт лепило и пак с фурнир на пресата .
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • icos
        icos коментира
        Редактиране на коментар
        Имвнно де. Нормално запалено това нещо дими и смърди на провала, особено ОСБ. Ще ти снимам на комшията мебелист коминя, ако не вярваш. Не, че и пелетите не могат да смърдят- според конюктурата на пазара в тях може да присъства всичко от талашитени стърготини до борова кора, трева, кал и каквото още там е загребала кофата на фадромата из двора на дървения склад.

      • sek.1
        sek.1 коментира
        Редактиране на коментар
        Пелетните котли не пушат защото при тях се регулира лесно оптимален горивен процес .

    • Ако някой искаше да реши проблема със замърсяването от отоплението на твърдо гориво, щеше да смъкне цените на тока. Ако е достатъчно евтино да се топли на ток, никой няма да се занимава с мъкнене на въглища , цепене на дърва , събиране на масло от сервизите .
      Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
      За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

      A1+

      Коментар


      • Ясен
        Ясен коментира
        Редактиране на коментар
        Аз пък се топля на ток.

        Два японски климатика на които единственият надпис на разбираем език е да не се ползват извън Япония. Хамалогията е веднъж на 2-3 седмици да изтръскам филтрите през прозореца. Иначе се включват септември и се изключват края на април.

        На двора има дърва за 2 зими ама посмъртно няма кой да се занимава с тях.

        Някой ден ако мога да си го позволя ще живея в къща на два етажа. Аз на втория, а на първия ще живее някой фен на печките на дърва като Кольо.

        Ама това за удоволствие. Иначе двата японеца ме устройват напълно.

      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Абе всичко е хубаво, до първото по-дълго спиране на тока.
        А и аз съм старомоден, та дървата са ми не само лесен вариант, а и са ми силно на сърце.

        П.П. Когато съм се топлил на ток ми е било най-студено и некомфортно. Друго си е да си насъскаш печката, а навън нека да вият вуци... То вуци няма де, ама чакали колкото искаш, Като изляза и им чувам провикванията и плача-също като човешки гласове. И като си помисля, че те са на студа, а аз се потя-става ми топло и на хемороидите...

      • Ясен
        Ясен коментира
        Редактиране на коментар
        Ако по-дълго ми спре тока (2-3 дни) значи и работа няма да имам та ще се захвана с дървата.

        • Редактирай
        • Уведоми

      • #228.3

        ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
        Днес, 11:07 Давц , какъв е проблема да има отделни елкетромери за отоплителните уреди ?
      Проблемът е неописуем.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
        ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
        Редактиране на коментар
        Защо ?
        Символасимволасимвола

      • davc
        davc коментира
        Редактиране на коментар
        Корупция, черна борса, схеми, шуробаджанащина, кражби, накрая ще се възползват съвсем не най-нуждаещите се.

    • "Аз пък се топля на ток."

      И така какво става ако всички се топлят на ток и то с климатици.
      Климатиците затоплят вътре обаче изхвърляв в атмосферата студен въздух.
      Температурата навън се понижава.
      От което климатиците започват да работят по-старателно за да поддържат температурата вътре, например 20 градуса.
      От което навън става още по-студено.
      От което климатиците започват да работят още- по усилено за да компенсират намалението на външната температура.
      От което правят външната температура още по- ниска.
      От което . . . . . . .
      От което се увеличава разхода на енергия за работа на климатиците.
      Е да обаче имаме кристално свеж въздух.

      Разбира се това важи за някаква затворена система - квартал или затворен комплекс. Теоретично.
      Като се появи вятър и студения въздух отива нанякъде.
      И започва там да оказва влияние на климата.
      Например в гората.

      Коментар


      • KingofROAD
        KingofROAD коментира
        Редактиране на коментар
        Защо да е шега? На мен ми изглежда напълно логично. Климатиците и лятото и зимата работят в неизгодна посока.
        Зимата трябва да вземат топлина отвън и да я пренесат вътре. Вънка - минусови температури.
        Лятото обратно - трябва да изнесат топлината отвътре навън. Вънка жега 40 гр.

        И за да има топлообмен и при двата случая, знаеш накъде трябва да отиде питата спрямо външната температура....
        Освен всичко друго и ТТХ на повечето климатици, ако не се лъжа, са дадени при температура 7гр. на външния въздух. И при двата случая обикновено сме доста далеч от посочената температура, и КПД също...
        Последно редактирано от KingofROAD; 17-12-20, 23:35.

      • santaclash
        santaclash коментира
        Редактиране на коментар
        Преносът на въздушни маси в атмосферата се дължи на няколко фактора, като основният им двигател са температурни разлики. Топли океански течения, слънчева радиация...най-общо-въздухът се нагрява и изстива, това води до промени в налягането, от там веднага тръгва процес на компенсация.
        Абсолюнто невъзможно е на едно място да се установи студен въздух и той да остане постоянно такъв. Топъл също не може. При това като се каже "някъде" следва да се разбира мащаб поне няколко десетки хиляди квадратни км. За малко градче, тихо сгушено в не много дълбока котловина, това е още по-голям абсурд.

      • Ясен
        Ясен коментира
        Редактиране на коментар
        От гледна точка на околната температура климатикът изглежда все едно къщата се топли по-малко, отколкото с други средства.

        Къщата непрекъснато губи топлина навън (иначе нямаше да има нужда да се отоплява), климатикът връща част от нея обратно вътре.

        Другата част (точно равна на мощността консумирана от климатика) се разсейва като топлина в атмосферата.

        Не съществува машина която да е способна да охлажда околната си среда.

    • Надявам се не се засягаш че те цитирам. Нищо лично.
      Просто си представям какво се случва ако всички в един голям град се отопляват на климатик.
      Със сигурност се отразява на климата и ще започнат призиви да запазим климатичния баланс.

      Коментар


      • Ясен
        Ясен коментира
        Редактиране на коментар
        Един град по принцип е с 2-5 градуса по-топъл от околните поля и гори - главно заради отоплението.

        Ако се отоплява с климатици, разликата ще е 1-2 градуса.

      • stefsab
        stefsab коментира
        Редактиране на коментар
        Зимата къщата/апартамента излъчва топлина навън поради несъвъшената си изолация. Външното тяло на климатика е по-студено от околния въздух и той го затопля т.е. околния въздух се изстудява от климатика. Като "теглиш чертата" - остава само затоплянето от лошата топлоизолация на сградата, намалено с изстудяването на климатика....

    • Абсолютно нереално, дори в котловина като София да заработят 10 милиона климатика.
      Да, съществува такова нещо като градски микроклимат, където в отделни точки температурата е 2-3 градуса по-ниска или по-висока заради сгради, пътни настилки, озеленяване и т.н. ,но системата е в динамично равновесие. Ефектът, който описваш, е по-изразен лятото.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • Към Колето за дървата: Когато хората живеят на гъсто не е добре да се топлят на дърва. И ти с трактора в полето не пречиш на никого като дими, но в центъра на милионен град трябва да се ограничат.

        П.П. И за паля 1-2 пъти седмично камината, но за да стопля очите с пламъчето.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • santaclash
          santaclash коментира
          Редактиране на коментар
          Това е вярно, но в момента таргета на институциите е замърсяването, а не презастрояването.

        • Stbd
          Stbd коментира
          Редактиране на коментар
          Иначе трябва да се самоизтаргетират. Да се самонакажат. А хората блеят ли блеят, печките, колите... шум, за да не се чуе случайно кое е основният проблем.

        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Именно гъстото население е основния проблем.
          А той е на гъсто живеещите.
          Ясно е защо са(сте( се нагъчкали в тази лудница, ама щом парите и бизнеса са ви по-важни от здравето-работете си, и не се опитвайте да си решавате проблемите като ограничавате другите. Слава Богу=всеки е свободен човек, и как ще се топли е лично и само негов избор. На който му пречи пушека-да идва на село. И тук живеят хора(и живеят не лошо между другото), и тук може да е прави бизнес, то си зависи от човека, а не от мястото.

          Ама като кажат, че са от СТОЛИЦАТА...

      • Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
        Ако някой искаше да реши проблема със замърсяването от отоплението на твърдо гориво, щеше да смъкне цените на тока.
        ... или да построи повече електростанции, или да вложи малко повече усилие в енергийната политика, или да запознае народа с възможните начини за ефективно отопление. Или пък ако някой друг искаше да внася енергийно-ефективни отоплителни уреди и системи. Ееех, пък ако имаше и други градове по света които някакси са намерили решение на тези неща, пък и ако имаше някой да се ровне в интернет, па да понаучи кое как става, еееех де го този и другия "някой"...

        Първоначално публикуван от slavi888 Преглед на мнение
        Просто си представям какво се случва ако всички в един голям град се отопляват на климатик.
        Със сигурност се отразява на климата и ще започнат призиви да запазим климатичния баланс.
        Ся ако кажеш че всичките тези урагани дето се въртят из Флорида и Луизиана са създадени защото им се е нарушил климатичния баланс от това, че всички ползват климатици...

        Коментар


        • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
          ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
          Редактиране на коментар
          Ами ако можеше аз еднолично да го направя щях ... тъй че айде изберете ме за тоя някой

        • Asteri
          Asteri коментира
          Редактиране на коментар
          Който иска прави... нещо, бута кауза някаква. Или просто се пренася в друг град, и проблемът става нечии друг. ¯\_(ツ)_/¯

      • Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
        ...
        Ся ако кажеш че всичките тези урагани дето се въртят из Флорида и Луизиана са създадени защото им се е нарушил климатичния баланс от това, че всички ползват климатици...
        А-а-а-а, за "ефекта на пеперудата" не си ли чувАл ?
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
          Технологията за производство на ПДЧ талашит ; шперплат и модерното сега ОСБ е разработена още преди стотина години в Германия . Накратко стърготините се смесват с карбамид - формалдехидното лепило в миксер подобен на бетонобъркачка . После сместа се разтила върху алуминиева ламарина и се притиска с втора . В плочите на пресата върви прегрята пара . Нашите бяха за по 20 плоскости . И така след половин час имаме готова талашитена плоскост . Според нуждите се караше на форматен циркуляр 2 х 1 метър за мебели или 2 х 50 см за ламперия . Фурнироването е по същия начин маже се пласт лепило и пак с фурнир на пресата .
          Някъде към 2005г. забраниха в Европа някои лепила в ПДЧ-то , което сериозно се отрази и на качеството му и цената му. Качествено ламинирано ПДЧ струваше 50 долара , сега качествено ПДЧ струва 150-300лв. Като при производството им се ползва и част от рециклирани мебели и отпадаци. Това което много мирише и е отровно е покритието. Забранено е за горене , фирата трябва да се предават на рециклираща компания , но такава няма. На малките фирми редовно им правят проверки. Най-големите вносители на ПДЧ и производители на мебели , ползват фирата за отопление на цехове , складове , столова , .....Изгарят го в котли , печки , кюмбета , варели. Но тях никой не ги проверява , защото работят с главната тиква.
          В нормалните държави , остатъците от ПДЧ се рециклират и отново стават на ПДЧ , масивната дървесина се използва за производство на мебели , за горене се ползва това което не става за друго освен за горене.
          У наше село , дървесината се изнася или се продава като дърва за горене , внася се ПДЧ , отпадъците от което се изгарят.
          Единствения начин за справяне с мръсния въздух , е пълната забрана на отоплението с печки на територията на София. Само така може да има контрол. За да стане някой софиянец , трябва да си плаща цената , така както си плаща синя зона , скъпото жилище , софийските номера , ....
          В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

          Коментар


          • Stbd
            Stbd коментира
            Редактиране на коментар
            Замърсяването не започва и не свършва с печките. Те са 10% от проблема, ако и толкова има.

          • sek.1
            sek.1 коментира
            Редактиране на коментар
            Това колкото и хубаво да звучи няма как да стане . Няма никакъв начин да забраниш и съответно да контролираш по някакъв начин отоплението на твърдо гориво в циганските махали . Докато ЕРПтата бяха държавни в цели махали нямаше ни един комин . Държавата тихо мълком им покриваше загубите та да е доволен и благодарен електората . Обаче след приватизацията те отидоха в ръцете на големи европейски фирми и те принудиха държавата да си свърши работата . Сега бледоликите братя горят каквото може да гори и няма сила която да ги спре защото на практика всяка година има избори за нещо . Социалистическото ПДЧ беше фурнировано . Някъде към 1985 се появи едно покритие с един много здрав лак . ПВЦ фолиото което се използва сега се появи на един доста по късен етап и може да се каже че още не се гори масово .

          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Ако на народа масово му се забрани да купува сурови дърва-ще настанат бунтове, вервайте ми.
            Тук хубаво си хортуваме за климатици, пелети и прочие глезотии, но народа понеже масово е беден-масово се топли на дърва. И се горят сурови не толкова, че е по-евтино, а защото така по-лесно се регулира горенето.
            Отделно и аз ще изляза на бунт защото дървата са ми любимото отопление. Докто мога да се топля на дърва-все с тях ще съм си, супер са!
            И не е заради парите, мога да се топля и на ток и на парно и на газ и на пелети. Ма не искам бе. Искам си дървата. Да ми свети през вратичката, да пукат дървата вътре, да замирисва на дъбов пушек...

        • Малко литературна класика:

          "Колкото до живота, въздухът в Париж трябва да стане по-чист, хората трябва да ядат по-малко, да правят повече упражнения, майките трябва да кърмят децата си и да не бъдат така неразумни, че да се страхуват от ваксинацията, както вече съм казвал"

          (Волтер "Човекът с четиридестетте екю" 1767г.)
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • valeri_at
            valeri_at коментира
            Редактиране на коментар
            "Думата „ваксина“ произлиза от названието на латински: vacca – крава. Терминът е предложен през 1881 г. от френския микробиолог Луи Пастьор, в чест на Едуард Дженър " Источник-Уикипедия.

          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Абе и на мен ми прозвуча някак странно, даже много странно Волтер да е писал нещо за ваксини...
            А и за чист въздух майките да кърмят децата си??? Да ядат малко, да правят упражнения?

          • santaclash
            santaclash коментира
            Редактиране на коментар
            Така е преведен на български и преводът е от 70-те някъде. Този конкретно.

        • Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
          Малко литературна класика:
          "Колкото до живота, въздухът в Париж трябва да стане по-чист... Волтер "Човекът с четиридестетте екю" 1767г"
          Сравняваме София през 2020 с Париж 300 години по-рано? D'accord! Très bien! То и на Лондон по това време му излиза име с прочутата "Лондонска мъгла", ама питай някой който е ходил напоследък как е видимостта... Може и София след 300г да ги настигне.

          Париж, който между другото по тип отопление прилича повече на София отколкото на Лондон, по едно време имаше забрана на твърдото гориво, и това му добавя още няколко години преднина, щото София още не е минала по този път. Сега парижани имат изискване печките на дърва да са сертифицирани с етикетче за ефективност, и захранвани от също така сертифицирани доставчици.

          Французите си имат и субсидийки според региона, до няколко хиляди евра стигат, готинко, насърчаващо. Там с разните му видове бойлери и горива, туйцък-онуйцък, разнообразие.

          Па и на ток си правят парно, много популярно в модерните къщи дето са по-малки, щото са скръндзи, не са така ларж да дигат салтанати на три ката (пък после леле как ще се топлим...) Ама некви изолации си правели в модерните домове, та им излизала по-евтина електриката, да им се чудиш. И климатици си имат, ма и някакви данъчни отстъпки им давали па за тях, щото били по-екологични.

          Намалявали им ДДС за инсталацията, и данъчни кредити някакви имало, па заеми давали без лихва, да си изолираш стените, да туриш един убав джам или да се вържеш на еко-топлинка.

          Пари некви за еко-енергия давало не само правителството, но и общините, че и някаква си там жабарска агенция. По волтерово време Луи ХV може да не е бил толкова щедър, та затова се наложило човекът да изока едно поетично възмущение.

          Ми като гледам, софиянци спокойно може да се поучат от парижани как се прочиства въздуха, 300 години след Волтер.

          Коментар


          • Bogoljub Gagic
            Bogoljub Gagic коментира
            Редактиране на коментар
            Франция има излишък на електро-енергия, на практика не знае какво да я прави и по този случай токът е много евтин там.

        • Както бях писал, от тази зима се отоплявам на дърва на вилата. След няколко седмичен опит мога да заявя следното. Това нещо не го искам в къщи. Предпочитам си климатиците. Пък нека ми разправят, че климатиците не топлели, като камина на дърва...Бахти хамалогията...
          HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

          Коментар


          • Това е защото дървата ги ползваш в грешната форма. На пелети всичко е автоматизирано.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • sek.1
              sek.1 коментира
              Редактиране на коментар
              То сравнено с натискането на едно копче всичко останало е хамалогия .

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X