Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Велоалея за никъде

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Велоалея за никъде

    Явно караме в паралелна вселена. Там от където аз минавам сутрин, безобразия почти няма. Правилата се спазват с редки изключения. Може би е въпрос на лично усещане... Карам с камера на предното стъкло и рядко мога да извадя повече от 1-2 бруталии за ден.
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

    Коментар


    • #62
      От: Велоалея за никъде

      То бруталии за ден и аз мога максимум 1-2 от моята камера. Ама дребни, но вредни простотийки - не мога да нарежа филма така че на кадър да има само по една. Застъпват се. Това че сме им свикнали помага, ама само за душевното равновесие. Рисковете си седят.

      Иначе има една принципна разлика между шофьорите и всички останали (пешеходци, велосипедисти, с тротинетки, с люлеещи се кончета и други). Всичките тези "останали" в залозите участват със своето здраве и живот.

      Шофьорите участват главно с чуждите и по тази причина спрямо тях правилата са други и по-корави.

      Коментар


      • #63
        От: Велоалея за никъде

        Ако зависи от мен, всеки, който не е положил изпит по правилата за движение по пътищата - вън от тях!
        Не знам как се позволява на Сульо и Пульо да се качат на две колела и веднага да се мятат сред останалия трафик без да имат най-малка представа за предимство, знаци и т.н. Съвсем отделен факт, е че и велоса... валоси... абе коуеуото е тотално не на място сред останалия трафик. Нито откъм Vmax, нито откъм ускорение, нито откъм видимост на водача. След като не може да се движи наравно с останалия трафик то се превръща в препятсвие и предпоставка за инцидент.
        Между другото редовно засичам "любители на педалите" да се движат по пътищата без абсолютни никакви светлини или светлоотразителни елементи в тъмната част на денонощието. Почти толкова редовно ми се случва и някой такъв да ми се лепне на задната броня докато карам по кварталните улички... та на няколко пъти даже съм слизал да им обяснявам какво точно ще стане ако ми се наложи да спра внезапно или заобиколя дупка, а отсреща овчи поглед с изражение "тоз па кво ме занимава с глупости".

        Коментар


        • #64
          От: Велоалея за никъде

          Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
          ... шАфьорите ги понатиснаха в последните години и криво-ляво болшинството почна да спазва някои основни правила. ...
          Почнали, ама друг път! Поне в София взеха повече да спират на пешеходна пътека, ама толкова. Иначе е пълно безумие. Масата кара все едно са сами на пътя ...
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #65
            От: Велоалея за никъде

            Първоначално публикуван от _kalata_ Преглед на мнение
            Ако зависи от мен, всеки, който не е положил изпит по правилата за движение по пътищата - вън от тях!
            Не знам как се позволява на Сульо и Пульо да се качат на две колела и веднага да се мятат сред останалия трафик без да имат най-малка представа за предимство, знаци и т.н. Съвсем отделен факт, е че и велоса... валоси... абе коуеуото е тотално не на място сред останалия трафик. Нито откъм Vmax, нито откъм ускорение, нито откъм видимост на водача. След като не може да се движи наравно с останалия трафик то се превръща в препятсвие и предпоставка за инцидент.
            Между другото редовно засичам "любители на педалите" да се движат по пътищата без абсолютни никакви светлини или светлоотразителни елементи в тъмната част на денонощието. Почти толкова редовно ми се случва и някой такъв да ми се лепне на задната броня докато карам по кварталните улички... та на няколко пъти даже съм слизал да им обяснявам какво точно ще стане ако ми се наложи да спра внезапно или заобиколя дупка, а отсреща овчи поглед с изражение "тоз па кво ме занимава с глупости".
            Извинявай, ма ти с джипката ускоряваш ли колкото Сульо с мотора? А да сравняваш видимостта на водача на автомобил и велосипед е безсмислено занимание, щото ще загубиш като водач на автомобил.
            И за правилата не си прав - децата са на пътя далеч преди въобще някой да може да ги задължи да научат нещо и предполагам, че не настояваш да ги водим на каишка като домашен любимец или в кафез както си водим котката на ветеринар.

            Коментар


            • #66
              От: Велоалея за никъде

              Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
              И за правилата не си прав - децата са на пътя далеч преди въобще някой да може да ги задължи да научат нещо и предполагам, че не настояваш да ги водим на каишка като домашен любимец или в кафез както си водим котката на ветеринар.
              Ма сериозно ли , това?
              Пътят е създаден за пътните превозни средства.За децата има пясъчник.Каишката се нарича възпитание.И т.н.
              Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

              Коментар


              • #67
                От: Велоалея за никъде

                Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                ... И за правилата не си прав - децата са на пътя далеч преди въобще някой да може да ги задължи да научат нещо и предполагам, че не настояваш да ги водим на каишка като домашен любимец или в кафез както си водим котката на ветеринар.
                Децата си имат родители и е тяхна грижа да ги научат, а преди да са се научили - да ги контролират, за да няма после рев и тръшкане ...
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #68
                  От: Велоалея за никъде

                  В някои други страни са много назадничави и децата имат обучение по тези въпроси в детската градина и училище. От първия до последния клас. Накрая взимат сертификат, без който не могат да изкарат книжка. Еех кога ли ще ни стигнат.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Велоалея за никъде

                    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                    Децата си имат родители и е тяхна грижа да ги научат, а преди да са се научили - да ги контролират, за да няма после рев и тръшкане ...
                    Така е, но живота все още е висша ценност и шофьорите не могат да газят на воля децата чиято единствена грешка е, че са попаднали на родители, които са неспособни да ги възпитат правилно! Та и затова правилата за движение по пътищата са малко по-рестриктивни за водачите на МПС.
                    В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                    Коментар


                    • #70
                      От: Велоалея за никъде

                      Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                      Извинявай, ма ти с джипката ускоряваш ли колкото Сульо с мотора? А да сравняваш видимостта на водача на автомобил и велосипед е безсмислено занимание, щото ще загубиш като водач на автомобил.
                      И за правилата не си прав - децата са на пътя далеч преди въобще някой да може да ги задължи да научат нещо и предполагам, че не настояваш да ги водим на каишка като домашен любимец или в кафез както си водим котката на ветеринар.
                      С джипката не ускорявам колкото и 50% от останалия трафик, но пък спокойно мога да отстоявам мястото си на пътя... а пък и някак си 1600те кила метал действат възпиращо на желанията на голяма част от останалите да правят глупости.
                      Когато съм с мотор пък мога сравнително лесно да намеря място в ( да - ВЪВ/СЪС, а не ДО или ОКОЛО ) трафика, където се чувствам ( относително ) сигурно... или пък да изрежа цялата колона и да си имам няколко ленти само за мен . Има случаи, когато по ред причини не мога да държа темпото на останалите и тогава се превръщам в пречка. Разликата м/у мен и повечето "велосипеераси" обаче, е че аз го осъзнавам това и правя всичко възможно да намаля вероятността за инцидент ( особено като съм по-уязвим от останалите ).
                      Да безсмислено е да се сравнява видимостта, когато имаш огледала и естествено се ползват по предназначение .

                      Останал съм с впечетлението, че основно "чаветата" са на пътя ( било то с комерсиална или естествен подбор цел ).
                      Тротоарите, детските площадки и парковете, мисля, все още не са включени в националната пътна инфраструктура. За жилищните зони има въведени ограничения именно за да се избегне естествения подбор, но те не отменят задълженията на родителите. При настоящето развитие в посока робство на автомобилния трафик, въобще няма да е излишно да се въведе изучаване на правилника за движение по пътищата още от детската градина ( светофари, предимства, места за пресичане, знаци... ). Има деца, които спокойно вървят до родителите си, но има и такива, които така както вървят на тротоара получават факс от звездите и решават, че локвите на отсрещната страна на улицата са по-кални.... та в такива случаи каишката би била едно много добро решение .

                      Коментар


                      • #71
                        От: Велоалея за никъде

                        Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                        Така е, но живота все още е висша ценност и шофьорите не могат да газят на воля децата чиято единствена грешка е, че са попаднали на родители, които са неспособни да ги възпитат правилно! Та и затова правилата за движение по пътищата са малко по-рестриктивни за водачите на МПС.
                        Не че разбрах кой се е засилил да гази деца на воля, ама нейсе! Само дето някой път белята може да стане, колкото и човек да ги пази децата/велосипедистите/мотористите, щото освен правилата за движение има и закони на физиката ...

                        Днес на обед един пикльо на велосипед най-безумно нахлу в кръговото на 4-и километър, като не само отне предимство на движещите се там коли, ами вече вътре в кръстовището реши да покаже, че е ебати пича и може да кара велосипеда на задно колело, при което скоростта му се намали доста осезаемо, та да може още по-хубаво да се изпречи на пътя на тези, чието предимство отне. А после мама, тате и приятели ще правят бдения и ще искат едва ли не смъртно наказание на "шофьорите-убийци" ...
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #72
                          От: Велоалея за никъде

                          Вчера, като минавах през Орландовци с колелото на път за вкъщи, на Мара Бунева усетих че зад мен се движи нещо едричко. Карах покрай спрели коли върху 3/4 от десния тротоар, той тесничък, та кажи речи се намирам в средата на пътната лента. Дзверо зад мене го усетих че се набира на спирачките щото за да мине покрай мене, трябва да се изнесе в крайно ляво, пък Мара Бунева си е тесничка. Карахме така 10-15 сек, изведнъж до мене отдясно спрелите коли свършиха, отпред една права отсечка без насрещно движение, прибирам се крайно дясно и го усещам толупа отзад, че тръгва да ме изпреварва. Нема нищо свикнал съм тирове да ми фърчат от ляво, все пак всеки ден минавам през гара Север, ма там е широко...

                          Та изпреварва си ме тоз камион, аз не се набирам особено много на педалите, даже май бях пуснал по инерция. Обаче вече с малко ме беше отминала кабината и кажи речи първата третина от ремаркето ми е отляво, когато нашия хубостник дава десен мигач и тръгва да завива надясно в пряката! Нямаше как да не ме е видял, щото както казах караше 10-тина секунди след мен, преди да тръгне да ме изпреварва.

                          Както и да е подготвен за всякакви възможни сценарии - все пак освен колелото, карам и хавтомобил всеки ден в нашия малоумен трафик - и преценявайки че скоростта ми е достатъчна да спра за части от секундата ако се наложи, реших да не му давам път на толупа, ами да го видя дали наистина ще понечи да мине през мене, за да си направи десния завой. До нас някви кибици на тротоара се развикаха, тъпанара видя че няма да спирам и спря той на средата на шосето, като минавайки покрай кабината, го чух, че нещо се "възмущаваше" на висок глас отвътре.

                          Та питам се - с кой акъл тръгваш да изпреварваш велосипедист, каращ плътно в дясно на пътното платно, като знаеш че след 30 метра трябва да завиеш надясно? Въпреки малоумието на по-голямата част от българските шофьори, ще продължавам да си карам колелото всеки ден, защото ми е по-удобно да завъртя педалите за да отида на три километра до магазина за хляб, отколкото да ходя с колата.
                          Ето за тук става въпрос - https://www.google.bg/maps/place/%D1...c6626f46?hl=bg
                          124 -> 164
                          T4

                          Коментар


                          • #73
                            От: Велоалея за никъде

                            "Мара Бунева" е особен случай - верно. Особено там около един магазин за строителни материали. Ама и ти какво правиш плътно вдясно?
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • #74
                              От: Велоалея за никъде

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              ...Ама и ти какво правиш плътно вдясно?
                              Спазва правилата за движение.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Велоалея за никъде

                                Именно (май трябваше да слагам човечета - пиктограми)...
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X