Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Градски... кълвач

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Градски... кълвач

    Май ми върви на птичета тези дни.

    Симпатягата от снимките вече близо месец пердаши по изолацията на един малък блок в софийския кв. "Иван Вазов". Като чух за първи път характерното "Тррр...", просто не повярвах. Кълвачите са много предпазливи, да не кажа плашливи. То е разбираемо - като вдигаш такъв шум, поне се стараеш да не те видят. Опитвали ли сте, впрочем, да намерите кълвач в гората по звука? Възможно е, но не е по-лесно отколкото да видите славей, ориентирайки се по песента.











    Да, птиците се адаптират. Добър пример е "градската сойка", която в гората също е много плашлива, паникьосва се и врещи.

    Но не бих повярвал, че така ще стане с кълвач. Само че, изглежда, е вярно.

    Поздрави!


    P. S. Забравих да напиша въпроса, който доста ме озадачава, бих го нарекъл гатанка. Какво търси кълвачът там. Изглежда силно заинтересуван - много е редовен и то по принцип в "хранителни часове". Под кората на дърветата има червейчета. Но какво е намерил в тази изолация??? Защо поема такива рискове - имам предвид "акустиката" на изолацията - кълваческото "Тррр..." е поне два пъти по-звучно в сравнение с кълването по клон. (Едно е да почукаш по масата, друго е да почукаш по китара.) Чак се притеснявам за него, да не го нарочи някой нервняк...
    Последно редактирано от дядо Ники; 05-05-14, 20:40. Причина: Пропусната гатанка...
    Искам България чиста!

  • #2
    От: Градски... кълвач

    Някой нервняк незнам, но собственика на кълваната изолация.......... А наистина кълвача е много адаптивна и доста често вече срещана градска птица. Говоря за точно този от снимките - пъстър кълвач. Другите му роднини са явно по предпазливи защото съм ги срещал само и единствено по горите. А какво точно търси тоя дзвер под изолацията, едвали и той знае. Виждал съм и макар за малко кълвач и на бетонен стълб.........бързо се отказа.
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

    Коментар


    • #3
      От: Градски... кълвач

      До колкото са ми казвали кълвача определя дали дървото е загнило по плътността на неговото "Трррр..." а в загнилите има вкуснотийки та дали не се е объркала животинката ?
      Uaz 469 2.4 D MB
      KTM 600 ROTAX
      Hyundai Terracan 2.9 CRDI- 2 бр.
      Иво 0 9 8 осем 9 4 4 2 седем 9

      Коментар


      • #4
        От: Градски... кълвач

        Първоначално публикуван от Иво82 Преглед на мнение
        До колкото са ми казвали кълвача определя дали дървото е загнило по плътността на неговото "Трррр..." а в загнилите има вкуснотийки та дали не се е объркала животинката ?
        По тази логика зад изолацията може да има вкусотийки.Животинки рядко се объркват
        Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
        Dacia Duster 4WD

        Коментар


        • #5
          От: Градски... кълвач

          Много кълвачи налитат на изолации по бившите села / вилни зони / сега "елитни квартали". Правят огромни дупки и собствениците ги трепят с пушки
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #6
            От: Градски... кълвач

            Ето ти и отговора http://picbg.net/img.php?file=65afb1729355ee23.JPG

            Коментар


            • #7
              От: Градски... кълвач

              Първоначално публикуван от misho60 Преглед на мнение
              Кви са тия гадове?
              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

              Коментар


              • #8
                От: Градски... кълвач

                http://picbg.net/img.php?file=16d1a9a2f2ff0d9f.JPG виж отворите отстрани на фибрана,от там е влезло нещо.Кълвача май си знае работата

                Коментар


                • #9
                  От: Градски... кълвач

                  Ако е дърво, служи за храна и жилище. Фибрана за храна ли служи на тези гадини?
                  Глупости вършат умните хора, за останалите това е ежедневие.

                  Пияният е винаги по-щедър от трезвеният... питайте катаджиите...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Градски... кълвач

                    Точно до нас на улицата един такъв хубосник всяка сутрин напада един стар дървен стълб и е като картечница ,страхотен е за гледане докато си пиеш кафето.След затварянето на някои мръсни предприятия при нас и Кремиковци се навъдиха страхотни птици и животинки.Днес направихме с децата една разходка в околноста ,нивите между Нови Искър и Доброславци ,та се нагледах на животинки и птици ,а и добро каране стана в яката кал по черните с големи локви пътища.Хубаво е когато виждаш природните живинки.
                    Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Градски... кълвач

                      Кълвача не е от най-умните птици, ама то и аз да си блъскам главата така и аз няма да съм умен. Спомням си преди години как за 2 дни хванах един на една детска площадка 2 пъти по един и същ начин. Виждам го кога си влиза в дупката на дървото, слагам една разгъната прозрачна найлонова торбичка на дупката и удрям по дървото, от тътена на дървото се плаши и излита право в торбичката. Нищо не сме му правили, просто тръпката от това да хванем, абе лапешка работа.
                      Дивите животни вече не им пука много, че са в града. Живея в края на града и е пълно с птици, таралежи и други гадинки, скоро видях през тераса до средно оживен път лисица, чудно как не я усетиха кучетата.
                      Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                      Телефон - в профила!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Градски... кълвач

                        Изолация с пропуски по шпакловката е райско кътче за еййй такива хлебарки
                        Двадесет грама парчето, като се угоят.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X