Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спирате ли водата докато миете зъбите си?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Спирате ли водата докато миете зъбите си?

    Мъчейки се да обясня на децата си, че пестенето на питейна вода е важно, както и че има хора по света, които нямат достъп до такава, реших да пусна тази тема.

    Конкретно, искам да питам спирате ли водата докато четкате зъбите си или я оставяте да изтича свободно в канализацията?

    Ето малко сметки, като изходните данни, са:

    Време за четкане: 1 минута
    Дебит на стандартен смесител: 15литра/мин
    Брой миения на ден: 2 /сутрин и вечер/

    Или 1х15х2 = 30 литра/човек/ден, което прави 10950 литра/година

    В момента има 1007 потребителя Online и ако всички те не спрат водата тази вечер 15 кубика вода ще отидат в канала.

    Всеки сам може да продължи елеменарната математика, но не това е важното.

    Важното за мен е, че всеки трябва да се замисля за тези неща и да ги казва, както на децата си, така и на другите около себе си.
    Toyota Land Cruiser 80, 1FZ-FE
    BMW F650CS
    Радо о885 5о 59 5о

  • #2
    От: Спирате ли водата докато миете зъбите си?

    Старая се, но не всеки път спирам водата.....е с времето ще ми стане навик да завъртам кранчето.

    Коментар


    • #3
      От: Спирате ли водата докато миете зъбите си?

      Аз я спирам. Макар че мразя да си мия зъбите със студена вода...
      И в хотелите си слагам кърпите обратно на закачалката...

      Но четейки темата ми идват наум поне две неща, за които ми е интересно да видя размисли, сметки и детайли.

      1) Защо е лошо тези 15 кубика чиста вода да изтекат в канала?

      2) Колко вода изтича безвъзвратно ако изобщо не пускаме кранчето?

      Коментар


      • #4
        От: Спирате ли водата докато миете зъбите си?

        Първоначално публикуван от rraadd00 Преглед на мнение
        ......Конкретно, искам да питам спирате ли водата докато четкате зъбите си или я оставяте да изтича свободно в канализацията?

        .....
        Сега,някой пунктуалист може да те зачепка,че не е 1 минута а три,или дебита ако не е на макс. е по-малко,но наистина не това е важното.
        И аз така постъпвам с моите деца.От миенето на зъбите до душа и ползването на ваната.
        Но ,истината е , че това придоби смисъл за огромната част хора,едва когато цените на водата станаха осезаеми.
        Спомням си времената,в които се отопляваха панелните апартаменти,като се пусне горещата вода в банята при отворена врата.Това,ако не беше пуснато парното.Като беше пуснато,се разширяваха блендите в абонатните станции, и едва ли не имаше съревнование на кой да му е по-горещо.
        Обратно,функцията "охлаждане" тогава, беше да пуснеш студената вода яко лятото.
        Никакви еко и други призиви не впечатляваха хората,докато не се повишиха цените,до степен да се усещат.Ма още от училище знаехме, че сме №1 едно по водни запаси и минерални извори.
        Пък дозираното пускане на казанчетата още си е излишен напън за гражданята...
        Последно редактирано от ALEX_Z; 19-10-12, 22:29.

        Коментар


        • #5
          От: Спирате ли водата докато миете зъбите си?

          И аз си я спирам, ама по някакъв навик. Какво ще спестиме 1000 човека - 15 м3 - смешно, че то на една средо голяма авария на ВиК се губят повече. А тези 15 м3 са платени, поне се развива някаква икономика...
          Ford Maverick II 2.3 XLT
          Ford Mondeo MK5

          Коментар


          • #6
            От: Спирате ли водата докато миете зъбите си?

            Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
            ....Ма още от училище знаехме, че сме №1 едно по водни запаси ...
            опаа - това са го пропуснали в моето училище.... ? иначе аз си спирам водата де, макари и неубеден в конкретната полза
            п.п. No 1 къде?
            В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

            Коментар


            • #7
              От: Спирате ли водата докато миете зъбите си?

              Кофти нещо е навика, все още спирам водата докато си мия зъбите , въпреки, че влиза в цената на наема. Кво да се направи, така съм възпитан...

              Коментар


              • #8
                От: Спирате ли водата докато миете зъбите си?

                Алекс не си прав в последната част. Не сме номер едно! Аз не спирам водата, но е на много малък дебит, демек точи се като ракия, няма смисъл от повече, и при миене на зъби, и при бръснене. Сега у наше село е криза за вода и идва на два дена по за два часа. Но идеята ми е, от стари хора съм го чувал това за спирането на водата, но по време на няколко войни, е сега не не време да се стискаме. И изтечената вода не е загубена безвъзвратно. Отива пак в природата. По важно е да научим децата да сортират боклука и да го ограничават максимално, защото човеците генерираме толкова много смет, че ми става лошо. Никога не изхвърлям нищо през прозореца, гордея се, че колата ми прилича на кошче, но боклука вътре аз съм го произвел. Та за възпитание да пестим водата е излишен разход на енергия. За сметта е друго.
                Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

                Коментар


                • #9
                  От: Спирате ли водата докато миете зъбите си?

                  Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                  опаа - това са го пропуснали в моето училище.... ? иначе аз си спирам водата де, макари и неубеден в конкретната полза
                  п.п. No 1 къде?
                  Ся ,това училище беше по времето на зрелият социализъм.
                  Манталитета, противоречащ на всякаква рационалност,също формиран по това време.Красноречиви примери за това ,вече посочих.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Спирате ли водата докато миете зъбите си?

                    Няма страшно!Като знам колко много добитък не докосва вода за нищо на света.Темата трябва да е :колко % от хората си мият зъбите въобще,колко често се къпят или дали въобще се къпят,колко си мият задниците като ходят до тоалетна,за ръцете да не говорим.Някой ни беше направил кратък портрет(май Чърчил)Горко и тежко на народ който си честити банята.Ти си почнал за едни зъби......Ако питаш мен.Да спирам я,щото я плащам.Но като си пусна сондата(която има безкрайно количество вода)не я спирам.Но екологично погледнато не е такава голяма драмата.Водата не се синтезира и разлага много в природата и си участва в един кръговрат.Друг е въпроса кой къде е избрал да си битува и размножава.В неконтролирано разрастващите се мегаполиси с несметната инфраструктура ще има проблеми,но другаде няма да има още много време.
                    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Спирате ли водата докато миете зъбите си?

                      Истината е, че трябва да ползване всичко, не само водата умерено, толкова колкото ни е нужно, не повече. Да аз си спирам водата докато се сапунисвам при къпане и също докато си мия зъбите.
                      Лопата - друг солдата!!!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Спирате ли водата докато миете зъбите си?

                        Първоначално публикуван от didogen Преглед на мнение
                        Алекс не си прав в последната част. Не сме номер едно! Аз не спирам водата, но е на много малък дебит, демек точи се като ракия, няма смисъл от повече, и при миене на зъби, и при бръснене. Сега у наше село е криза за вода и идва на два дена по за два часа. Но идеята ми е, от стари хора съм го чувал това за спирането на водата, но по време на няколко войни, е сега не не време да се стискаме. И изтечената вода не е загубена безвъзвратно. Отива пак в природата. По важно е да научим децата да сортират боклука и да го ограничават максимално, защото човеците генерираме толкова много смет, че ми става лошо. Никога не изхвърлям нищо през прозореца, гордея се, че колата ми прилича на кошче, но боклука вътре аз съм го произвел. Та за възпитание да пестим водата е излишен разход на енергия. За сметта е друго.
                        И сметта не е проблем(жена ми защити дипломна работа скоро по въпроса).При цената на дървата и кюмюра скоро ще има война за боклук(която вече е започнала).Остава епидемиологичната и естетична страна на нещата.
                        МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Спирате ли водата докато миете зъбите си?

                          ми са да уточниме - България не е No 1 нито по валежи на единица площ, нито по речен отток (на площ или човек от населението), абе по нищо свързано с водни ресурси (за минералните не съм сигурен
                          )... !!!
                          В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                          Коментар


                          • #14
                            От: Спирате ли водата докато миете зъбите си?

                            Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                            И сметта не е проблем(жена ми защити дипломна работа скоро по въпроса).При цената на дървата и кюмюра скоро ще има война за боклук(която вече е започнала).Остава епидемиологичната и естетична страна на нещата.
                            То убу за жената, ама как ти звучи за три км. да изхвърчат кутия от цигари и стириопорена чаша от кола не повече от шест месеца??? В природен парк, макар и на прохода! А и задълбаваш в друга тема. Както казах, ми не я спирам, но ползвам толкова колкото ми е необходимо, а не пълният дебит. А и трябва да решим много други проблеми с опазването на природата преди да започнем да спираме водата.
                            Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Спирате ли водата докато миете зъбите си?

                              В този ред на мисли и аз да си кажа. Спирам водата докато си мия зъбите и докато се сапунисвам в банята. Но от доста време навивам клиентите си (уж съм майстор така казват ) да си поставят писоари в тоалетните. Моето семейство е четири членно аз жената и двама калпазани , ходим по малка нужда средно по два пъти на ден. Ако ползваме тоалетната чиния за целта дори и на икономичен режим (малкото бутонче, което така и не работи на ментетата) са 3л. на ползване. 3ма момци по 3л= 9л. х 2пъти на ден= 18л. това е с моно блок. Един писоар е около 60-80лв. и тръби и монтаж общо 150лв. при разход на вода на писоара 300-500мл. се получава следното(сметнато средно на 400мл.) 3х2=6х0.400=2.400л. И като направим равносметка 18л с моноблок ,2.400л. с писоар моето семейство пестим по 15.600л. на ден. 15.600л.х30дена=468л. Това си е половин тон вода при това не трябва да се напрягаш сутрин докато си сънен да мислиш за спиране на кранчето докато си миеш зъбите а просто пишкаш и натискаш бутона. Имам още много идеи за икономия които ни налага сегашното положение и ще ги споделя в друга тема . Поздрави на всички и си спирайте водата.
                              ПОЛУДЯВАМЕ БАВНО, НО СИГУРНО.
                              тел. 0889 017703
                              0897 516030

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X