Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Участие на МСС при погасяване на пожар в Рила - над Говедарци.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Участие на МСС при погасяване на пожар в Рила - над Говедарци.

    8 Септември - разбираме за бързоразрастващ се пожар над Говедарци.

    Пожара заплашва обширна гориста местност.

    Ето нашите трекове - син и зелен. Пътя от София проследен с APRS.

    В околностите на Самоков.

    Само около Говедарци.

    С Гугъл Мапс - сателитна снимка.

    Пътят нагоре.

    Аз бях сам и закъснял, та се обърках леко.Пънове за махане от пътя.



    Пак напред. Благодарение на съпорта от София колегата Mad Dog видя, че съм се объркал.
    Съобщи ми и ха назад .

    Първо виждане с пожара.

    Колите и фигурите, които излизат от гората са ми познати.

    Наще са.



    Ахам.

    Напушили са се.

    Свечерява се и всички слизат от гората.

    На другата сутрин от 5 сутринта - Отново.

    P.S. Благодарим на неизвестния радиолюбител, който ни помогна, като препредаваше съобщенията ни.
    Последно редактирано от Nik Nikolov; 09-09-12, 20:59.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

  • #2
    От: Участие на МСС при погасяване на пожар в Рила - над Говедарци.

    Може би е добре да уточня - LZ1GYG e Георги 3-мата - синята черат - правена е с мобилния му телефон, а LZ1XLX e Ник Николов по радио канал - зелените линийки.
    В същото време докато Ник пътуваше от София,а аз пътувах през Сепарева Баня към хижа Мечит, Гошко Лошко, Димитър Желязков и Мони, заедно с хижаря се забелязали пушека и са се отправили към мястото да гасят подпаленото. След обаждане на 112, докато се задейства държавната машина, наще хора успяват да ограничат разрастването на пожара от две страни, което го прави много по-лесен за изгасяне в последствие и на практика спасява тази част на рила от пожар подобен на големия над Рилски манастир.
    За съжаление не можахме да си направим тренировката, която бяхме планирали, но пък пържолите и палатковия лагер на 7 tC се състояха. Докато другите гасиха пожара в гората, аз запалих един малък пред хижата и на неговите останки хвърлих скарата и пържолите. След веселото хапване вечерта, в 4:30 сутринта, Ник и 3-мата отидоха и закараха сутрешната смяна огнеборци, които са доизгасили пожара и доколкото разбрах, част от тях все още са на мястото и контролират да не се възобнови някое огнище.
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

    Коментар


    • #3
      От: Участие на МСС при погасяване на пожар в Рила - над Говедарци.

      Ей наистина добре, че сте били вие, иначе не ми се мисли, как после ще се възстановяват тези дървета. Браво!!!
      Лопата - друг солдата!!!

      Коментар


      • #4
        От: Участие на МСС при погасяване на пожар в Рила - над Говедарци.

        В последствие разбрахме, че по време на пожара са засечени между 7 и 9 бракониерски стрелби по рядък вид дива планинска коза, в Национален Парк Рила.
        Докато горските се събираха, за потушаване на пожара, някой се е възползвал да бракониерства в другия край на планината.

        Тъй като пожара е започнал от суха трева, в много недостъпен терен, възможна е хипотеза за умишлен палеж с последващ бракониерски лов от другата страна на планината.
        Това се обсъждаше вчера, между хората от НП Рила.
        Последно редактирано от Nik Nikolov; 10-09-12, 16:41.
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • #5
          От: Участие на МСС при погасяване на пожар в Рила - над Говедарци.

          Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
          ...по време на пожара са засечени между 7 и 9 бракониерски стрелби по рядък вид дива планинска коза, в Национален Парк Рила... ...възможна е хипотеза за умишлен палеж с последващ бракониерски лов...
          Ей, дано не им останат гладни децата на тези мъжаги...
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #6
            От: Участие на МСС при погасяване на пожар в Рила - над Говедарци.

            То около Мечит,дива коза не е виждана от сигурно 20-30г,какво ще ловуват.Над Б.Искър или над лева река или по Ибара,да ама около Мечит,както беше казал някой може,може ама надали

            Коментар


            • #7
              От: Участие на МСС при погасяване на пожар в Рила - над Говедарци.

              Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
              То около Мечит,дива коза не е виждана от сигурно 20-30г,какво ще ловуват.Над Б.Искър или над лева река или по Ибара,да ама около Мечит,както беше казал някой може,може ама надали
              Точно това казах и аз. Над Мечит, се бяха събрали горските от цяла Рила. Даже с една Нива от Благоевград се разминавахме атрактивно, на косъм. Хората караха на заден половин километър, докато намерим бродче на една рекичка, та там влязоха " у ряката ".
              Та става дума, че има стрелба в НП в друг регион, не в околностите на Мечит.
              Сега ще си поправя горния пост. Явно не се разбира за какво става дума.
              Вярвам, няма луд бракониер при наличие на толкоз горски служители, полицаи, хеликоптери, да вземе да стреля.
              Ще го пипнат на минутата.
              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

              Коментар


              • #8
                От: Участие на МСС при погасяване на пожар в Рила - над Говедарци.

                Абсолютно си прав,и няма бракониер който да стреля 7-9 пъти,щото козата не е мишена,след първия гърмеш,се изпарява,а там нее като в планините Тяншан по Дискавъри да стреляш по-тях с оптиката половин час.Паркаджйите пак са се направили на интересни.Бракониерите ходят на лов есента късно когато са дебели животните и слизат по-надолу щото по-високото застудява.Миналата година края на октомври хванах ме един с карабина и един изпуснах ме.Но такъв е живота само във филмите е лесно.

                Коментар


                • #9
                  От: Участие на МСС при погасяване на пожар в Рила - над Говедарци.

                  Хайде да оставим обсъждането на бракониерите за по-подходящи теми и да се върнем на пожара.

                  Да не си помислите, че на място имаше само дим и пушеци... отблизо нещата изглеждаха доста горещо

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0654.jpg
Прегледи:1
Размер:151.3 КБ
ID:5407606

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0655.jpg
Прегледи:1
Размер:134.7 КБ
ID:5407607

                  А тук и кратко видеоклипче:
                  http://tube.offroad-bulgaria.com/vid...f8c02ebfd5659f
                  www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
                  0898777327

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X