Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Разделно събиране"- сладко прибиране!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: "Разделно събиране"- сладко прибиране!

    А към началото на 2013 каква е ситуацията? Тук хартията отива в камината, жИлязо не се изхвърля, де що е метал го давам на един чернокрак познат като мине с каруцата, но остава стъклото. Ежедневно остават празни малки бурканчета от детски пюрета, от време на време разни шишетаи т.н.. Събирам стъкларията с идеята да я карам в съседен квартал, където има кофи за разделно изхвърляне - тук няма подобни екстри. Затова и нямам наблюдения и питамМ струва ли си усилието, има ли реално разделно извозване на разделно изхвръленото, или всичко се изсипва в същия камион?
    Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

    Коментар


    • #17
      От: "Разделно събиране"- сладко прибиране!

      До Теодор МБ - Предлагам да ми звъннеш на - нула 888 седем 49 нула 86 - и да ти покажа какво става в действителност със стъклото, пък после ще разкажеш какво си видял.
      O888 749-O86
      C20LET 4x4 198 kW 370 Nm - любимата
      NC 750

      Коментар


      • #18
        От: "Разделно събиране"- сладко прибиране!

        Понеже така се получи , че започнах да уча от този семестър в нов университет. Води се Университет за земни култури (поне така си го превеждам ). Преди това бях в икономическия , и там всичко е ясно, хората искат да стават шефове. В този новия (който всъщност е доста стар) първото нещо което ми направи впечатление е кошчетата за разделяне на боклуците вътре в самите сгради. Пластмаса, Стъкло, Хартия, Ал. Опаковки, Био Отпадъци.
        Та завъртайки малко изкривеното си мислене нещата стоят така .... едните дето са шефове НЕ разделят боклуци в университетите и домовете си ... другите които учат за Природозащитници, Ландшафтни архитекти (надявам се поне това да подкарам като хората) , Инжинерни Биолози и тнт .... разделят , за да могат "шефовете" един ден да използват разделното събиране за да правят пари.

        Ех тези пари ...
        Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
        Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
        Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

        Коментар


        • #19
          От: "Разделно събиране"- сладко прибиране!

          В Швеция , вси4ки събират боклука разделно. Боклука се оставя в специални къщички , с електронно отваряеми брави, т.е. ако не си тук живущ , можеш да хвърляш само в уличното кошче. Странно , но пунктове за вторични суровини няма, а ако искаш да разкараш старата си кола , ти плащаш на автоморгата да тия вземат. Защо ли обче всичко функционира и се рециклира....На пример отоплението зимата е около 90% от боклуците....

          Коментар


          • #20
            От: "Разделно събиране"- сладко прибиране!

            И, някой знае ли какво стана след 01.01.2013 и дали ще стане по- чисто или просто още една купчина документи ще се прехвърли от едни бюра на други; хората, направили това прехвърляне ще си получат парите за труда; ще генерираме още повече боклук, а едни фирми ще ме изнудват да сключа договор с тях, за да съм "чист" пред Закона?
            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

            Коментар


            • #21
              От: "Разделно събиране"- сладко прибиране!

              Чистотата си е както беше,но данъка смет ни го натресоха два пъти по-голям и никой не дава логично обяснение за това.Направиха уж някакви корекции и обещаха да върнат част от таксата следващата година ама то връщането не е като вземането.

              Коментар


              • #22
                От: "Разделно събиране"- сладко прибиране!

                Вчера нямах време да поясня, но става дума за това. След посещение в отдел Екология с конкретно зададени въпроси, без конкретен отговор, реших да си извозвам разделно събраните отпадъци сам, до съответния пункт за вторични суровини. Оттам получавам бележка за предаденото количество, издавам фактура (освободена от ДДС) с касова бележка и си получавам въпросните 5-6 лева. За пластмасите, хартията и желязото- добре. Никой, обаче, не може да ми каже какво да правя с някои отпадъци като целофана. Чудя се, при така създадената схема, могат ли да ми намерят цаката, ако не желая да сключа договор с нароилите се напоследък фирми, примерно. В имейлите си, тези фирми ми обясняват как ТРЯБВА да сключа договор с такива като тях, а ЗУО казва, че ИМАМ ВЪЗМОЖНОСТ да сключа такъв договор.
                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                Коментар


                • #23
                  От: "Разделно събиране"- сладко прибиране!

                  Първоначално публикуван от kikimora Преглед на мнение
                  В Швеция си, в4ки събират боклука разделно.....На пример отоплението зимата е около 90% от боклуците....
                  Да ама се оказа че не произвеждат достатъчно боклук и се налага да търсят внос

                  В БГ първо трябва да се рециклира съзнанието на хората.

                  Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                  а ЗУО казва, че ИМАМ ВЪЗМОЖНОСТ да сключа такъв договор.
                  цитат от закона?

                  Коментар


                  • #24
                    От: "Разделно събиране"- сладко прибиране!

                    Скъпи ми Asteri,
                    Според този ЗУО
                    Чл. 7. (1) Лицата, при чиято дейност се образуват отпадъци, и притежателите на отпадъци ги третират
                    самостоятелно или ги предоставят за събиране, транспортиране и третиране на лица, които имат право да
                    извършват тези дейности в съответствие с този закон.

                    Чл. 14. (1) Лицата, пускащи на пазара продукти, след употребата на които се образуват масово
                    разпространени отпадъци, отговарят за разделното им събиране и третиране, както и за постигане на
                    съответните цели за разделно събиране, повторна употреба, рециклиране и/или оползотворяване, определени
                    с наредбите по чл. 13, ал. 1.
                    (2) Лицата по ал. 1 изпълняват задълженията си:
                    1. индивидуално, или
                    2. чрез колективни системи, представлявани от организация по оползотворяване.

                    А според този ЗУО
                    Чл. 11. (1) (Доп. - ДВ, бр. 41 от 2010 г.) Лицата, пускащи на пазара продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци, определени с наредбите по чл. 24, ал. 2, отговарят за разделното им събиране и постигане на съответните цели за разделно събиране, повторна употреба, рециклиране и оползотворяване.

                    (2) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2010 г.) Лицата, които пускат на пазара опаковани стоки отговарят за разделното събиране на отпадъците, получени при употребата на тези стоки, както и за постигане на следните цели за рециклиране и оползотворяване:
                    1. (изм. - ДВ, бр. 77 от 2005 г.) не по-малко от 60 на сто от теглото на отпадъците от опаковки трябва да бъдат оползотворени или изгорени в инсталации за изгаряне на отпадъци с оползотворяване на енергията;
                    2. (изм. - ДВ, бр. 77 от 2005 г.) не по-малко от 55 на сто и не повече от 80 на сто от теглото на отпадъците от опаковки трябва да бъдат рециклирани, като се рециклира не по-малко от:
                    а) 60 на сто от теглото на отпадъците от опаковки от стъкло;
                    б) 60 на сто от теглото на отпадъците от опаковки от хартия и картон;
                    в) 50 на сто от теглото на отпадъците от опаковки от метали;
                    г) 22,5 на сто от теглото на отпадъците от опаковки от пластмаси, при чието рециклиране се получава единствено пластмаса;
                    д) 15 на сто от теглото на дървесните отпадъци от опаковки.
                    (3) Целите по ал. 2 се постигат поетапно, съгласно сроковете по § 9 на преходните и заключителните разпоредби.
                    (4) Лицата по ал. 1 и 2 изпълняват задълженията си:
                    1. индивидуално, или
                    2. чрез колективни системи, представлявани от организация по оползотворяване.
                    (5) В случай че изпълняват задълженията си индивидуално, лицата по ал. 1 и 2, както и всички техни дистрибутори, включително лицата, извършващи продажба на крайните потребители и производителя, са задължени да приемат обратно на мястото на продажбата или на друго подходящо място отпадъците, образувани в резултат на употребата на съответните продукти.
                    (6) Лицата по ал. 1 и 2 могат да изпълняват задълженията си чрез колективни системи след издаване на разрешение по реда на глава пета, раздел IV.

                    А още в първия ми линк
                    Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                    Вчера нямах време да поясня, но става дума за това... с нароилите се напоследък фирми, примерно.


                    За изпълнение на това задължение, всички собственици или ползватели на търговски обекти, както и отговорните лица за всички производствени, стопански и административни сгради имат възможност да сключат договор с фирми, притежаващи разрешение или регистрационен документ за дейности с отпадъци, посочени в чл. 35 от ЗУО, както и организации по оползотворяване на отпадъци от опаковки.

                    Да го сдъвча ли още малко или и така става?
                    Последно редактирано от Тропчо; 13-08-13, 19:55.
                    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X