Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Новината на годината според мен...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Новината на годината според мен...

    https://bggpt.ai/



    INSAIT представя BgGPT, първият специализиран български езиков модел, създаден за българските потребители, институции, публични и частни организации. Като част от проекта BgGPT, INSAIT ще предостави поредица от надеждни и безплатни езикови модели.




    VPetrov.photography

  • #2
    Прости невежеството ми, но не разбирам какво е това и за какво служи ? Може ли малко обяснение като за изкопаемо от миналия век
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

    Коментар


    • Венцислав Петров
      Венцислав Петров коментира
      Редактиране на коментар
      Всъщност реално би могъл да ти е много от полза... Имам и предвид много конкретно за какво... Но като се видим някой ден... ;-)

  • #3
    Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
    Прости невежеството ми, но не разбирам какво е това и за какво служи ? Може ли малко обяснение като за изкопаемо от миналия век
    +1! За динозаври, като нас смисъл особен комай няма. За младежи е безсмислено предвид начина им на мислене, писане и говорене. Ай Кю тест е друго, ама ... пак така.
    Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

    тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

    Коментар


    • #4
      Chat GPT на български език. Честно казано не разбирам какво му е новината на годината ?!?!!?
      ИИ за може да започне да кара таратайката, без да парви катастрофи, или неадекватни реакции трябва да докара IQ около 10-12г. дете., И това му е езистенц-минимума, за да може да трупа опит, да надгражда знания, умения и способности. И да работи върху себе си и да твори цивилизация, а не дивотииии...

      Това, което наблюдавам до момента е просто подобрени алгорими, напредък определено има, но все още си е подобрена автоматизация.
      Както навремето компютрите започнаха да побеждават шахматистите не с ИИ, а прекалено голяма производителност в комбинациите на шаха....ИМХО....
      -Чем занимаетесь по жизни?
      -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
      -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

      Коментар


      • KingofROAD
        KingofROAD коментира
        Редактиране на коментар
        Въпросът не опира до симулиране на разговор. Все още си е напреднала автоматизация. Просто има достъп до много повече данни от човека. И ги обработва доста по-бързо. Сестра ми ми демонстрира как пишел есе на тема - не знам какво беше. Ами справя се, но рови в доста по-големи обеми информация, отколко сам човек би могъл да се справи. И все пак си остава - ЕИМ. Електронно-изчислителна машинка, с подобррени параметри.

      • Roninn
        Roninn коментира
        Редактиране на коментар
        На какъв език си говориш с алиса ...руски ?

      • piron45
        piron45 коментира
        Редактиране на коментар
        На руски, да.

    • #5
      Като във вица за диалога между тъпото и умното копеле или както винаги завършва:

      Кой, кой да си еме бабата?!?
      Враг усраине

      Коментар


      • #6
        ChatGPT подържа родния ни език от поне две версии вече, ЧДПТв4 има връзка с Интернет.

        Хубава идея, дано имат сериозен изчислителен ресурс за да обучат системата и да почне да върши някаква реална работа.

        Мен лично ме притеснява, че са чужди интереси и има само две причини да се насочат към родината ни - или има някакъв голям проект с едни големи пари за вземане от не случайни хора, или имат някаква користна цел, която не е възможно да постигнат в други юрисдикции, а в страната на неограничените възможности им се предоставя "карт бланш".



        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • Венцислав Петров
          Венцислав Петров коментира
          Редактиране на коментар
          Има разбира се цел цялата тази организация... И целта е ясна и конкретна... Търсят се Хора! Много спешно и много специални... Затова двата водещи швейцарски университета дойдоха тук за да направят институт... Към който се включиха Израел, няколко от водещите университети в САЩ и т.н.

          Институт номинално към Софийски унививерситет, а всъщност изцяло с автономна организация и финансиране... Институт в който преподават най-добрите световни професори... И в който забележи, който е приет за PHD получава заплата от 75 000 български лева... За да учи...

          Диоген е търсел хора с фенер, сега е същото фенера е много по-скъп...

        • KingofROAD
          KingofROAD коментира
          Редактиране на коментар
          Венци, хората които го могат, могат и без фенер. Мотивацията според мен би трябвало да е друга, не само финансова, и не само чест и слава...
          При нас може много светулки да се налепят, друг е въпроса какво ще свършат....

        • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
          ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
          Редактиране на коментар
          Венци за какво точно говриш ?

      • #7
        Да работи (комуникира) на български и да работи обучен с българска информация един модел са две различни неща... Моделът да е достъпен за всички държавни и частни институции и фирми, предварително обучен и с възможност да работи напълно автономно, без да излиза от конкретната система е нещо, което ни поставя в първата десетка държави... (Ако разбира се знаем как и се възползваме от него)...

        Колкото до това дали върши работа ChatGPT или не ще отбележда, че да се работи пълноценно с такъв модел се изискват много познания... Общо взето ако ви дадат възможност да говорите с един много умен човек, не бъдете сигурни, че ще ви е много полезен ако не знаете как. защо и за какво да си комуникирате с него... ;-)

        Това е новото бъдеще... Много ме радва, че в България има място каквото има на картата само на още няколко държави... Е разбира се, преди всичко трябва да се отбележи, че мястото номинално е българско, но всъщност си е чиста Швейцария... Дано се възползваме от това...


        Последно редактирано от Венцислав Петров; 15-01-24, 19:57.
        VPetrov.photography

        Коментар


        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          ChatGPT е обучен и трениран с българска информация, лично имам няколко часа заигравка точно с това, помагах на щерката с едни задания от училище

        • KingofROAD
          KingofROAD коментира
          Редактиране на коментар
          щерката не може ли сама вече?

      • #8
        Няма никак да се задълбавам в това какво може и как един добре подготвен и обучен модел... Който иска да ползва, да разправя каквото си ще... Само ще дам един пример и повече няма да коментирам... Преди няколко месеца, помогнах на приятел като на шега му написах магистърската теза за два дни... Не бяха пълни дни, покрай другата работа... Естествено използвах два от големите модели... И познайте... Казаха му да я поокастри и намали, защото така направена е за PHD (докторска работа) не за магистър... И всичко мина повече от перфектно... В топ университет... ама няма да ви кажа кой...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • disko04
          disko04 коментира
          Редактиране на коментар
          Така ли вече се става магистър?

        • Венцислав Петров
          Венцислав Петров коментира
          Редактиране на коментар
          Точно така се става... Но не навсякъде и не във всичко... Има места където не вървят такива номера... Само там е и останало истинското образование... ;-)

      • #9
        Т.е. вашият приятел "не може да си седне на дупето" и Вие му помагате да си напише магистърската теза чрез GPT (или там както се казва)?

        Знаейки за този подход - каква тежест биха имали образователните степени "магистър" ("доктор") ?

        Коментар


        • Венцислав Петров
          Венцислав Петров коментира
          Редактиране на коментар
          Да, с напълно ясно съзнание му помогнах да не се занимава с глупости... Впрочем без да се хваля но и професорска работа съм писал при това още по-успешно... И въпросът не е в това, а в простият факт, че така може и се става "вишист"... И за да не задълбаваме в глупости ще кажа, че по-важното е да се осъзнае, че е време цялата образователна система, обществени отношения и т.н. да се променят от самата си основа... Иначе много скоро едни 95% ще са напълно излишни...

        • Венцислав Петров
          Венцислав Петров коментира
          Редактиране на коментар
          А каква тежест имат съответните образователни степени аз бих определил много просто: от нищо до много... в зависимост кой ги е издал...

          Иначе ако се заинтересувате, в Народното събрание е пълно не само с магистри, но с доктори, професори и т.н. Даже ако видите кои... ще ме разберете по-добре...

      • #10
        И за да не ме разбере погрешно някой, твърдя че има места където въобще никой не може да се дипломира с ползване на какъвто си ще помощен интелект... Който иска да се пробва да си взема дипломата и ето го INSAIT български институт, приемат българи, дават и 75 000 лева, както вече споменах за джобни докато учите... Аз обещавам на всеки приет да помагам с каквото мога... ако въобще там мога с нещо...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #11
          Че е новина и то добра, със сигурност. Това, което мен ме прави умерен скептик за развитието е: “….За разлика от други подобни платформи (ChatGPT, Bard, Bing и други), BgGPT не е корпоративна собственост…..”
          Technical Rescue Direct - life lies in courage
          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

          Коментар


          • ezhko
            ezhko коментира
            Редактиране на коментар
            Дано и да е успешен. Но евалла, че поне се тръгва по него.

          • icerunner
            icerunner коментира
            Редактиране на коментар
            Съгласен съм и с двамата. Скептицизма ми, към управлявани от обществени, особено държавни, особено от източно европейска държава фондове е от общ характер. Иначе, наистина това изглежда да е от малкото истински приложно научни постижения тук… Не е същото като екип от учени след 2 години и 2 милиона да се похвали, че е конструирал робот, който след още няколко милиона и малко периферия ще е способен да изсмуче праха от пода в стаята…

          • Венцислав Петров
            Венцислав Петров коментира
            Редактиране на коментар
            Хубавата новина е, че развитието на проекта номинално е в рамките на СУ, реално обаче само от INSAIT ще решават кое и как... Виж по отношение на реалните ползи, тоест приложението то му в различни субекти на държавата и бизнеса... ще видим... Потенциалът е налице... колко и как ще се възползваме...

        • #12
          Поредния калкулатор с лачен интерфейс...
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • #13
            Да, за България това е добра новина. Още една надежда, че може и да ни бъде...
            Мерси, че сподели, Венци!

            Коментар


            • #14
              Може и да е важно такова събитие но не ми е в компетенцията да го коментирам.
              Враг усраине

              Коментар


              • BatGeorgeone
                BatGeorgeone коментира
                Редактиране на коментар
                Отдолу са пак едни Линукси и Питони

            • #15
              Мене това нещо ИИ ме опасява. Наистина ли имаме нужда от него? Някой, някъде беше казал- компютърът (ИИ) е създаден да решава проблеми, които ги е нямало преди да бъде създаден компютърът / ИИ. Има ли кой и как да го контролира и регулира? Кой и как ще го пази от манипулации, пропаганда, фейк? Кой решава до къде ще бъде допуснат в живота ни? Може ли да взима решения вместо нас? Кой носи отговорноста от действията на ИИ?

              С едно обаче няма как да не се съглася- настоящата образователна система се провали, Болонската система се компрометира. Реално системата не ни учи на нищо смислено, полезно и приложно, а бълва програмирани бройлери и пионки, готови зъбни колела за машината. Ама ще го разберем по трудния начин, а ИИ ще е сапуна за въженцето.
              Последно редактирано от Urko; 16-01-24, 21:59.
              Спрете Земята, искам да сляза!

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X