Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

    Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
    ...Пример за синтез на такива "диви" протеини е болестта "луда крава", която е резултат от превръщането на тревопасните говеда в месоядни. ... Сега със сигурност е известно, че витамин С, произведен от нишесте на ГМ царевица, не се усвоява от човешкия организъм....
    Ей тези две неща ми оправиха деня . Продължавам да искам Закона против Адската Глупост и Воинстващата неграмотност...

    Коментар


    • #62
      До: Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

      Първоначално публикуван от Yordan Преглед на мнение
      Класически случай е този с вредата от тютюнопушенето - всеки знае, че я има, но доказателствата са само статистически. Няма чисто научни такива.
      Какво означава ,,чисто научно доказателство"
      Всички научни доказателства в медицината почиват на статистически методи. Друг е въпросът каква е достоверността на всеки един от тях
      Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
      „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
      LZ1EMS

      Коментар


      • #63
        До: Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

        Първоначално публикуван от matros Преглед на мнение
        Последствията от ГМО върху здравето ще бъдат в дългосрочен план.Сигурно и тези които ги разработват не се наясно как ще се отразят след примерно 30 години.
        А ти или някой от ,,специалистите по всичко" (т.е. журналисти) наясно ли са
        Синтезирането на необичаен протеин от генно-модифициран организъм в най-лошия случай би могло да предизвика алергия, но това важи и за всички други неща от ,,несвойствената" среда на съвременния човек...
        p.s. признавам за едно единствено познато изключение - болестта Скрапи
        Последно редактирано от emanuilis; 26-02-10, 17:22.
        Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
        „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
        LZ1EMS

        Коментар


        • #64
          До: Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Ей тези две неща ми оправиха деня . Продължавам да искам Закона против Адската Глупост и Воинстващата неграмотност...
          +1
          Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
          „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
          LZ1EMS

          Коментар


          • #65
            До: Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

            Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
            Какво означава ,,чисто научно доказателство"
            Всички научни доказателства в медицината почиват на статистически методи. Друг е въпросът каква е достоверността на всеки един от тях
            Означава, че директна връзка не е намерена. Не че я няма, обаче произходът на раковите заболявания (приемаме, че пушенето удря така) е трудно доказуемо откъм конкретна причина. Всеки може да каже - дишал си под ауспуха и затова така. Дишал си лепило. Работил си в нефтохима. Ама си и пушил ? А, е те тва е Отделно изключенията - стари дядковци-планинци, цял живот пушили тежки качаци. То е ясно, че цигарите вредят, само че анализът винаги е обобщен, почива изцяло върху статистиката и не се говори за механизми и ясни на 100% неща, а за "рискови групи". Лошо няма де, аз не казвам че това е за пренебрегване. Но понеже разговорът преди време (откогато подозирам, че ме цитираш) май беше за нещо друго...

            Една част от ГМО-то са просто полиплоидии - изкуствено натоварват клетките на някаква там царевица с четворно или осморно повече ДНК. От нейната си естествена, не някаква странна. Тъй като клетките пазят строго съотношението ядро:всичко останало, това ги кара да трупат повече от "всичко останало". Надебеляват поединично, а гобално - голям берекет Но това вече е старомодно...

            Тънкият (някои биха казали - опасният; аз бих казал - не дотам изясненият) момент идва при истинското модифициране, когато се добавят гени в генома на тая царевица. Гените не са "неестествени" сами по себе си, а са взети/изкопирани от някоя друга живинка. По принцип, никой не "създава нови гени". Знае се предварително, че ей тоя белтък пази оня треволяк от хербицидите ни. Взимаме гена за белтъка и го вкарваме в царевицата - супер, вече и тя устоява на отровите, а бурените в царевичака - не. Това като идеализиран и прост случай, но едно такова "вкарване" на устойчивост към нещо е класически пример.
            Обаче компаниите не спират само дотам, ами правят растението "стерилно" - догодина пак си купуваш семена. Чувал съм и по-страшни истории, например че откак го засееш, вече друго не ще да расте на тая нива (може би малко пресилено инфо). Усещате, че битката е повече икономическа, отколкото здравна.

            С тия неща се храни голяма част от света, САЩ включително. Европа обаче е по-консервативна и, в общи линии, няма присъствие на ГМО. Ще ми се да не откриват топлата вода с нас, ами да изчакаме - нека първо някой друг да го посее, пък ще видим. То и сега с тия торове и отрови по зеленчука не е розова картинката, та барем новите поколения ГМО снемат това бреме, но бавно, полека. Че аман от "бързи решения" на глобални проблеми, зер нашата (незасята) почва не може сама да отглежда сума ти естествени неща.
            Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

            Коментар


            • #66
              До: Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

              Време е да покажете недоволството си и офлайн! На 28.02.2010 от 12ч. в София на площада около Ал.Невски се организира протест срещу пускането на ГМО в природата.Време е да покажем мнението си!

              Коментар


              • #67
                До: Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

                Първоначално публикуван от ceko26 Преглед на мнение
                Време е да покажете недоволството си и офлайн! На 28.02.2010 от 12ч. в София на площада около Ал.Невски се организира протест срещу пускането на ГМО в природата.Време е да покажем мнението си!
                Помните ли Чернобил. Власт имащите ядяха селектирани храни и си траеха. Сега ще е същото. За хората с милиони джобни пари им е все тая, какво ще ядат другите. Трябва не само да се изправим сега. Трябва да ставаме всеки път, когато се спомене ГМО.
                Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                Коментар


                • #68
                  До: Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

                  Първоначално публикуван от ceko26 Преглед на мнение
                  Време е да покажете недоволството си и офлайн! На 28.02.2010 от 12ч. в София на площада около Ал.Невски се организира протест срещу пускането на ГМО в природата.Време е да покажем мнението си!
                  Първоначално публикуван от musovir Преглед на мнение
                  Помните ли Чернобил. Власт имащите ядяха селектирани храни и си траеха. Сега ще е същото. За хората с милиони джобни пари им е все тая, какво ще ядат другите. Трябва не само да се изправим сега. Трябва да ставаме всеки път, когато се спомене ГМО.
                  Можете ли да отличите ГМО от оригинала?

                  Коментар


                  • #69
                    До: Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

                    Уха! Малко горчи и се лигави...
                    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                    Коментар


                    • #70
                      До: Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Можете ли да отличите ГМО от оригинала?
                      Мога. Имам си тестер - малката ми дъщеря. А нещо не е натамън - веднага се обрива. Обясниха ни доктори, че е алергична към млечни изделия. После се оказа, че от чисто сирене няма проблем, чисто масло няма проблем. Млечни продукти със растителни и не знам какви си добавки... ела да видиш устните на детето стават на рани. Като яде селски домашно отгледани животни и растения няма проблеми. От купешки пиленца понякога яко се обрива. Явно са хранени с какво ли не. Та днес е моето, утре ще са повечето... после ще се продават едни лекарства на кг... Интереса е общ на монополистите. Семената техни, отровите техни, лекарствата ще са техни... а ние... чии ли ще бъдем? От кого ще зависим?
                      Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                      Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                      ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                      Коментар


                      • #71
                        До: Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

                        Първоначално публикуван от musovir Преглед на мнение
                        Мога. Имам си тестер - малката ми дъщеря. А нещо не е натамън - веднага се обрива. Обясниха ни доктори, че е алергична към млечни изделия. После се оказа, че от чисто сирене няма проблем, чисто масло няма проблем. Млечни продукти със растителни и не знам какви си добавки... ела да видиш устните на детето стават на рани. Като яде селски домашно отгледани животни и растения няма проблеми. От купешки пиленца понякога яко се обрива. Явно са хранени с какво ли не.
                        Ами не позна. Тези въпроси нямат нищо общо с ГМО.

                        Разбира се, в правото си сме да искаме качествени храни, но в гнева си от обикновената мърлящина на производителите, да лапваме първата трибуквена въдица - не върви. И докато веем байряци срещу ГМО, някой продължава да налива мляко в неизмита цистерна, друг - текстилна боя в колбаси, трети - нитрати на поразия в полето. Защото знаят - балъците се занимават с ГМО, а ние - с каквото си знаем.

                        ГМО ядем от хилядолетия, бабините домати по определение са ГМО, защото като такива са внесени в Европа. Оригиналните не стават за ядене. Просто трябва да се занимаем с истинския проблем - контролът върху храните и контролът върху монополните практики. Е, не става за скандиране, но и ние със скандирането имаме опит - докарваме все по-корумпирана власт.

                        Коментар


                        • #72
                          До: Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Ами не позна. Тези въпроси нямат нищо общо с ГМО.

                          Разбира се, в правото си сме да искаме качествени храни, но в гнева си от обикновената мърлящина на производителите, да лапваме първата трибуквена въдица - не върви. И докато веем байряци срещу ГМО, някой продължава да налива мляко в неизмита цистерна, друг - текстилна боя в колбаси, трети - нитрати на поразия в полето. Защото знаят - балъците се занимават с ГМО, а ние - с каквото си знаем.

                          ГМО ядем от хилядолетия, бабините домати по определение са ГМО, защото като такива са внесени в Европа. Оригиналните не стават за ядене. Просто трябва да се занимаем с истинския проблем - контролът върху храните и контролът върху монополните практики. Е, не става за скандиране, но и ние със скандирането имаме опит - докарваме все по-корумпирана власт.
                          Да съгласен съм. Работя в козметично предприятие. Късаме си задниците за хигиена и какво ли не, а стоката по складове и магазини не се съхранява както трябва, да не кажа, че по-голямата част от конкуренцията по закон не трябва да се допуска да произвежда.
                          Обаче онова дето е внесено в Европа е претърпяло дълъг период на селекция. Вписало се е в съответния ареал със съответната флора. Едни са оцелели други не. Появили са се нови сортове, които се рамножават нормално, сеят се, гледат се и имат определени вкусови качества: едни са за салати, други за буркани и т.н.
                          А с ГМО-то ти казват е те това е: Аз съм един за всички, а вие всички сте за мен

                          Просто като правят едното устойчиво на някаква силна отрова, нека направят и съответно примерно пчеличките да я преживяват, ние също като ядем растението или филийка с мед.
                          Какво е виновен колорадския бръмбар, че яде картофи. Те направиха картофите да са отровни за колорадския бръмбар. А дали не са отровни и за нас?
                          Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                          Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                          ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                          Коментар


                          • #73
                            До: Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

                            Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
                            Искам да ви разкажа нещо за мутантите... Преди около 2 години майка ми, жена със здрав селски корен, която е на мнение, че трябва да ядем само каквото сме произвели, защото знаем какво е и как е гледано, реши да пробва да отгледа бройлери . От тези, дето стават годни за ядене след 2,5-3 месеца, вместо като нормалните пилета (които бабите на село още люпят) за 9-10. Още от началото обаче тя обяви, че няма да храни тези пилета с готовите смески, които били пълни с “боклуци”, а ще ги храни по своя рецепта. Намери и купи съставките от проверени и познати хора, ходи на мелница, за да смели и омеси всичко, а после всеки ден към тази храна добавяше собственоръчно нарязана и счукана свежа тревичка... Наблюдавах бройлерите с интерес – още като мънички се отличаваха от обикновените пилета с несъразмерно големите си крачка, направо огромни спрямо телцето им. Чудех се защо са такива, но след време стана ясно - от бързия растеж и наедряване, ако крачката им бяха нормални, просто нямаше да могат да ходят... Бройлерите растяха паралелно с обикновени пиленца, покрай които изглеждаха вече като гиганти (за което почнахме да ги наричаме мутантите), но и при най-малкото усилие или затичване, безпомощно отпускаха криле и лягаха на земята да починат. Краката им все така оставаха огромни спрямо телата, но случеше ли се децата да ги подгонят, след няколко крачки направо падаха, а обикновените пилета бягаха като спринтьори. Случи се няколко от “мутантите” да умрат – оказа се от ....пръснатото им сърце - от усилията и свръхрастежа.... Забравих да ви кажа, че майка ми ги пусна на свобода по двора, а те трябва да се гледат на тясно...
                            Това ми напомня какви “бройлери” сме ние съвременните хора, тъпчейки се с рафинирани храни и “надувайки” се също като тях, в пълен разрез с това как сме създадени и което ни е било отредено да ядем.
                            Замърсяваме, унищожаваме, рушим всичко, а после създаваме франкенщайновци, в стремежа си да надхитрим Природата и надминем Бог!
                            ...Между другото, майка ми се оказа права и ние вече не й се подиграваме за убежденията, че най-добре е да ядеш домашно произведени и "чисти" храни - отгледаните от нея по този своеобразен начин бройлери, бяха много по-вкусни от купешките..., но няма да забравя уморените им телца и отпуснати безпомощно криле...
                            Радвам че има хора на това мнение , но на колко от нас родителите имат възможност да им помагат по този начин или имат време сами да произвеждат . И аз като един постоянно съмняващ се гражданин как стана така че Българските сортове и храни отстъпиха на вносните . Или отново ще си признаем че всичко вносно е по-хубаво и стойностно от нашето . И нашите родители са живели в криза и са я преживяли така че вярвам че и ние и децата ни ще издържим .
                            По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                            Коментар


                            • #74
                              До: Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

                              Аха! Значи нашите пра- баби и дядовци (не толкова отдавна), които за първи път са видяли домати и са се чудили какво да ги правят, са били новатори, а ние сега, като се опитваме да ядем нектарини, сме поробени от ГМО?

                              Животът си върви.

                              А пък единзавсичкиивсичкизанего - пак да напомня - проблемът е в монополизма, а не в използваната технология.

                              Коментар


                              • #75
                                До: Генно модифицирани организми на пазара?!?!?

                                От бизнес хранителната индустрия нищо добро не може да излезе..

                                Несъвместимо е с печалбата..

                                Американските бройлери стават 2,5 кг, за 28 дни и затова от малки не могат да се изправят на крака - не им издържат костите...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X