Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

    Monitor.bg

    Днес, 19 Януари 2011 10:17 Трите мобилни оператора се договориха да бъде премахната клаузата за автоматично преподписване на договорите. Това съобщиха от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) след срещата, организирана по тяхна инициатива. Договорката между „Мобилтел” ЕАД, „Космо България Мобайл” ЕАД и БТК AД е постигната заради общественото недоволство и жалбите, постъпили в Комисията за регулиране на съобщенията срещу практиката на мобилните оператори за подновяване на индивидуалните договори с абонатите.

    КРС вече веднъж сезира Комисията за защита на потребителите относно проблема. В резултат на това автоматичното подновяване на договорите отпадна от обхвата на Общите условия на операторите и към настоящия момент се съдържа само в индивидуалните договори. Въпреки че регулаторът не притежава законови правомощия да осъществява контрол по отношение на конкретното съдържание на индивидуалните договори, комисията изиска от трите оператора да предприемат необходимите действия и за отпадане на автоматичното подновяване на индивидуалните договори, съобщиха от КРС. Според тях по този начин ще се гарантира изпълнението на Европейската директива за универсалната услуга, която изисква срокът на индивидуалните договори с клиентите да не надвишава 24 месеца, като предприятието е задължено да предложи на абонатите и възможност за сключване на договор с максимална продължителност от 12 месеца.

    Съгласно Европейската регулаторна рамка условията и процедурите за прекратяване на договори между предприятията и потребителите не следва да представляват възпиращ фактор пред промяната на доставчика на телекомуникационна услуга.Именно клаузата за автоматично подновяване на индивидуалните договори възпрепятства потребителите да се възползват пълноценно от правото на избор и да пренасят своите мобилни номера.На срещата, с посредничеството на регулаторната комисия представителите на трите мобилни оператора дадоха принципното си съгласие да изпълнят препоръката на регулатора, като изтъкнаха необходимостта от технологично време за предприемане на необходимите мерки по премахване на спорната клауза от всички индивидуални договори на настоящите и бъдещите клиенти. От КРС заявяват, че предстои да предложат на Народното събрание да приеме законодателни промени, които да осигурят прекратяване на практиката на операторите да въвеждат клауза за автоматичното подновяване на договорите.


    http://www.moreto.net/novini.php?n=117623

  • #2
    От: Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

    Ха добри новини; благодаря Бодо.
    На нас клиренс ни трябва , не скорост

    Коментар


    • #3
      От: Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

      Новината е добра, остава това което е договорено да се реализира в съответната законова форма. Дотогава самите оператори могат да покажат добра воля и да премехнат съответните клаузи от договорите си.

      Коментар


      • #4
        От: Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

        Сега ако стане и за БТК - визирам не само мобилните й услуги, но и стационарните телефони и интернета, а пък и ако вземе да важи не само за индивидуални потребители, ами и за фирмените договори, ще взема да си преразгледам отношението към чиновниците в Европейския съюз. То май можело да се занимават и с нещо смислено, а не само със стандарта за кривите краставици.

        Коментар


        • #5
          От: Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

          Първоначално публикуван от penka Преглед на мнение
          Сега ако стане и за БТК - визирам не само мобилните й услуги, но и стационарните телефони и интернета, а пък и ако вземе да важи не само за индивидуални потребители, ами и за фирмените договори, ще взема да си преразгледам отношението към чиновниците в Европейския съюз. То май можело да се занимават и с нещо смислено, а не само със стандарта за кривите краставици.
          Аз пък не ща. Това значи че всяка година ще се разправам с простотии, ще ми пълнят главата с "прИмоции" и "изгодни условия", и прочие. За стационарния ми телефон договора ми е безсрочен. От 2 години насам всеки път като отида да плащам сметка започват да ме убеждават да го преподписвам, а аз не искам. Вече е толкова досадно, че ми иде да хлопна някой с нещо тежко.

          Според мен не трябва да се забранява. Според мен клиента трябва да има право на избор. Всяка ненужна забрана нанася повече вреди, отколкото ползи. Че аз имам само един телефон + стационарен + един на жената + 2 на родителите ми + кабелна + интернет + кабелна на родителите ми, и всичките са с договори на различна дата. Не искам постоянно да мисля на кого договора кога ще изтече и не искам да ме занимават с простотии постоянно. Нямам това време за губене.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            От: Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

            Спарки, преди беше съвсем приемливо - една година, а ако нищо не направиш, се подновява месец за месец. Много искам да се върне същото положение.

            Забраните са единственият начин за борба с неравностоен договорен партньор.

            Коментар


            • #7
              От: Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

              Според мен безсрочен с едномесечно предизвестие е приемливо решение.

              Коментар


              • #8
                От: Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Спарки, преди беше съвсем приемливо - една година, а ако нищо не направиш, се подновява месец за месец. Много искам да се върне същото положение.

                Забраните са единственият начин за борба с неравностоен договорен партньор.
                Няма нужда от забрани. Просто да задължат операторите такава клауза да е по избор на клиента, и да не влияе на други клаузи от договора. Твоето предложение също би свършило нужната работа. Аз просто не искам да ме задължават да преподписвам. Ако трябва да преподписвам договора ми за стационарен телефон към вивател, със сигурност ще е с по-неизгодни за мен условия. Те затова се и натискат толкова. А и чисто и просто не ми се занимава с глупости. За мен е най-изгорно договора да се сключва безсрочен, като след първата година да може да се прекрати по всяко време, дори да е по средата на месеца.

                Просто не искам да ме задължават да върша нещо, което лично на мен ще ми носи само негативи. Няма и смисъл от това.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

                  Да не забраняват, а да задължат - същата работа.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Да не забраняват, а да задължат - същата работа.
                    Не е. В единия случай забраняват нещо на силната страна като с това задължават слабата да преподписва всяка година. В другия случай задължават само силната страна с нещо, а на слабата оставят правото на избор. Ей това е тънката разлика.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

                      Още не се знае каква ще е разликата. Просто нашите регулатори толкова си могат.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

                        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                        Според мен безсрочен с едномесечно предизвестие е приемливо решение.
                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        Няма нужда от забрани. Просто да задължат операторите такава клауза да е по избор на клиента, и да не влияе на други клаузи от договора. Твоето предложение също би свършило нужната работа. Аз просто не искам да ме задължават да преподписвам. Ако трябва да преподписвам договора ми за стационарен телефон към вивател, със сигурност ще е с по-неизгодни за мен условия. Те затова се и натискат толкова. А и чисто и просто не ми се занимава с глупости. За мен е най-изгорно договора да се сключва безсрочен, като след първата година да може да се прекрати по всяко време, дори да е по средата на месеца.

                        Просто не искам да ме задължават да върша нещо, което лично на мен ще ми носи само негативи. Няма и смисъл от това.

                        И на мен най-приемливо ми се струва след като подпишеш първоначално за срок от 1 година, след това да е безсрочен и да може да прекратиш с предизвестие по всяко време.
                        Ама все пак да видим какъв ще е крайния резултат. Защото ако ще трябва да ми се обаждат и напомнят да ходя да подписвам всеки път, не виждам с какво ще е по-различно от досегашното положение.
                        Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                        И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                        вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

                          http://www.moreto.net/novini.php?n=117754&p=7

                          Коментар


                          • #14
                            От: Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

                            Имам един изтичащ договор към М-тел. Декември месец като ходих да си плащам сметката и питах как стоят нещата с прекратяването на договора и момчето ми каза да отида януари, защото е още рано и отсега не може да пратят предизвестие за прекратяване и че договора изтича февруари. Преди няколко дни отивам пак да плащам сметка, малко по-късно от обикновено тъй като получих СМС, че като лоялен клиент ми се одължава срока за плащане до 31.1.2011г. и пак попитах за прекратяване и ми отговориха, че съм изтървал едномесечния срок за предизвестие и ако сега го подпиша то ще влезе в сила след автоматичното преподписване. Договорът изтича на 14.2.2011г. и писах молба по съвет от служителя в М-тел да ми бъде прекратен договора въпреки закъснението за предизвестие и чакам да видя какво ще стане. Ако няма автоматично преподписване няма да имам подобни проблеми.
                            Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                            Телефон - в профила!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Край на автоматичното подновяване на договори с GSM операторите

                              ...щото слушаш дебилите по центровете. Тия ги избират с кОнкурс. Просто трябваше да им пратиш писмо с обратна разписка че считано от датата след приключване на срока на договор еди кой си, да го смятат за прекратен, след която дата спираш да плащаш, а те да си "преподписват" каквото щат.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X