Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Когенерация!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Когенерация!

    Трябва ти газоподаване..

    Монтираш генератор с който произвеждаш електроенергия от мазето си и и я продаваш в мрежата за 80 ст..
    С отпадъчната топлина отопляваш къщата, а тока си го купуваш за 17 ст., като всеки потребител...

    Цифрите со условни...
    http://www.sec.bg/userfiles/file/Mun...lletin6_BG.pdf

  • #2
    До: Когенерация!

    Като правиш когенерация защо не помислиш и за тригенерация, през лятото ще охлажда, зимата ще топли, а и ток ще продаваш.

    В момента съвмествно с една датска фирма подготвям проект за Смолян за когенерация на биомаса(пиролизен котел на дървени опилки), като генератора е двигател на Стирлинг.Освен от биомаса ще функционира и с термосоларeн панел с френелови лещи.Идеята е да се намали разхода на биомаса.

    Поздрави и успехи,
    Стефан
    Последно редактирано от Стефан ШОПОВ; 26-02-10, 20:37. Причина: правописна грешка

    Коментар


    • #3
      До: Когенерация!

      Естественно, че проектирам тригенерация и смарт хаус, но да не усложняваме темата..

      Виж, фотоволтаиците не ме кефят, но за соларни вакуумни са ми абсолютни любимци, проверени!

      Както и обирането на дъждовната вода..

      Коментар


      • #4
        До: Когенерация!

        Значи при традициионните вакуум тръбни колектори температурата на флуида достига до 120 оС, а налягането не е повече от 5 bar.В колекторите с линейни френелови лещи температурата е от порядъка на 270 - 400 С и налягане до 50 бара, което позволява оптимални режими на работа.
        Най-добрия вариант според мен, е геосоларна станция, през деня слънцето нагрява флуида и вечер съоръжението продължава да функционира тъй като флуида е разположен в тръбен колектор под земята.
        Ама мойте колеги от Финансов отдел все за парите се хващат и проектите ми за сега са само - проекти..
        Ако имаш въпроси направо питай, ще се радвам да ти отговоря.

        Коментар


        • #5
          До: Когенерация!

          Първоначално публикуван от steff_s Преглед на мнение
          Най-добрия вариант според мен, е геосоларна станция, през деня слънцето нагрява флуида и вечер съоръжението продължава да функционира тъй като флуида е разположен в тръбен колектор под земята.
          За геотермална хич не повдигай темата, защото трябва стадион..

          Но е много интересно, какво ще стане, ако се акумулира примерно дневната топлинна енергия от соларна инсталация в нещо солидно - примерно шлицова стена, добре изолирана, а пък после това да подава акумулирана енергия към термопомпа...

          Какво ще кажеш?

          Коментар


          • #6
            До: Когенерация!

            Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
            Но е много интересно, какво ще стане, ако се акумулира примерно дневната топлинна енергия от соларна инсталация в нещо солидно - примерно шлицова стена, добре изолирана, а пък после това да подава акумулирана енергия към термопомпа...
            Правилният акумулатор за топлина в този случай е резервоар с вода. Всичко друго изисква многократно по-голям обем.

            Коментар


            • #7
              До: Когенерация!

              Да!

              Така е...

              Браво Ясене!

              Я кажи сега, помниш ли опита от 5 ти клас при който в епруведката в долния край има лед, а в горния водата кипи?

              Коментар


              • #8
                До: Когенерация!

                Да?

                Коментар


                • #9
                  До: Когенерация!

                  Значи си запомнил, че ако водата не се върти отгоре може да ври, отодолу да е лед...

                  Нарича се "топлопроводимост", а и коефициент на топлонасищане, след което започва топлоотдаването...

                  Заради арматурата, голия бетон може да изнесе топлината от парното не само в основите, а и по покрива... И то без циркулация...

                  Това е любителско мнение да не се върже някой професионалист!?

                  Коментар


                  • #10
                    До: Когенерация!

                    Както по горе посочи Ясен, добър вариант за акумулатор е водата НО, не каква да е вода, а солена...много солена т.е. изготвяме термален акумулатор от разтопена сол(60/40 калиева/натриева сол) и вода.Един от проблемите на водните термални резервоари е именно обработката на водата(стават развъдници на Легионела).
                    С увеличение на концентрацията на солите тези проблеми се решават почти изцяло, а точката на кипене на този тип сол е около 700 оС т.е. е добър термоакумулатор.

                    ПС//Нещо ми се доспа - ако искате утре да продължа по темата

                    Коментар


                    • #11
                      До: Когенерация!

                      Какво ти е мнението за елементарна тръбна инсталация с флуид и вакуумни солари, в бетонните елементи...

                      Примерно да се заложи някоя друга тръбичка в шайбите или ако трябва в стените, и да върти през деня кръг през соларна инсталацийка?

                      Коментар


                      • #12
                        До: Когенерация!

                        Такова съм виждал на проект на друг колега, не се задълбах в подробности ,но като цяло решението беше тръбите по които тече флуида да са монтирани като подово, ама тъй като подовото не трябва да надвишава 35 оС първо произвеждаш ток, през охладител и след това към подовото, ама не съм го смятал., тъй че на първо време не се сещам как да намаля от 150 до 35.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Когенерация!

                          Давам ти идея!

                          Поставяш на края на подовото термовентил и когато температурата на изхода стигне 35 С, се затваря автоматично... Не съм го пробвал, но няма причина да не стане, при постоянно осигурено налягане, което пък да превърта през по-натоварен /с по-малко сечение/ кръг - "шунт" за да не товари помпата...

                          Ще стане ли?

                          Коментар


                          • #14
                            До: Когенерация!

                            Не съм сигурен, по скоро водата след микротурбината да топли бойлера, който да е с достатъчен капацитет да охлажда до 35 на изход, а от температурата да получаваме 40-55 градуса вода за битови нужди.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Когенерация!

                              Говорим за различни неща..

                              Имах впредвид монтирана соларна инсталация на покрива, но явно те е заблудило това, че темата е за "когенерация"...

                              Какво ти е мнението, да се вкарва допълнителна топлина през бетонните елементи в слънчеви дни?

                              Все пак и през зимата ги има, за вакуумните тръби не е проблем да ги абсорбират, а пък с една помпа не е проблем да се вкара в къщата!?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X