Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Термопомпи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Термопомпи

    Здравейте,
    Интересува ме мнението ви за термопомпите. Има ли кой да ги изпълни качествено в България? Какви са предимствата и недостатъците?
    Чичо Гугъл изкара доста линкове, но се връзвам на хора с опит, а не на реклами.

  • #2
    До: Термопомпи

    ами аз не съм чак с опит,но да речем с наблюдения.предимствата им според мен са в ефективноста т.е. консумирана отдавана мощност,лесни за ползване от потребителя/в повечето случай системата е автоматизирана пуск. стоп. по-топло , по-студено и абе кафе и чай не сервират/ недостатък е най вече цената но вероятно с врето се изплащата от консумация на енергия,втори недостатък е че ви трябва място за тях/доста колкото повече мощност толкова и мяста ама то с всичко е така/ тези който са въздух-въздух т.е. климатиците имат проблем с ниските температури,за вода-въздух пък си трябва сондаж или кладенец.за доставка ехубаво да си избереш по-известа фирма с по-близък сервиз защото тази машина мнго джаджи бе и си сака обслужване а пък ремонт

    Коментар


    • #3
      До: Термопомпи

      Рових, рових в нета и не намерих някой, който си е сложил такова нещо и да е написал впечатления. Съответно много трудно мога да добия представа за качеството на изпълнение на фирмите.

      Коментар


      • #4
        До: Термопомпи

        Не съм наясно въобще , но имам познат който това работи в Германия - монтира такива помпи . Казва , че ефективността им е в пъти по-голяма ( ако с друг енергоизточник има 3 КВата енергия , със същите разходи с термопомпа получаваш 13 КВата енергия)
        Сондата се пуска на 100 м дълбочина .
        А бе за всичко ще го разпитам ......но ти кажи какво по-точно те интересува ?

        Коментар


        • #5
          До: Термопомпи

          Доколкото знам няма нужда чак толкова дълбоко да се сондира.
          При мен водата е на 20м.
          Принципът им на действие горе долу ми е ясен (подобно на хладиници и климатици). По-важно за мен ще е някой, който си е сложил такова нещо да сподели впечатления. Но за съжаление май в България са единици.
          Bgbul, ако можеш попитай го за марки и модели - качествени, средна хубост и от кои не е препоръчително да купуваме. Благодаря!

          Коментар


          • #6
            До: Термопомпи

            Това е, може би единствения достъпен и ефективен начин за оптимизация на изразходвана енергия. Само, дето някакъв закон за подпочвените води го забранява в Б-я (имам предвид геотермалните системи,без собствен кръг).

            Коментар


            • #7
              До: Термопомпи

              Сондата може и да е на доста по-плитко, по-важното е сондажа да осигурява постоянен дебит на вода - според изискванията на помпата. За една 20kW термопомпа изискването беше за 2л/сек при температура на подпочвената вода 12 градуса Целзий.
              Има и някакъв друг метод, при който не се ползува сондаж, а а система (мрежа) от набити дълбоко в земята медни тръби, като се ползува същия принцип на работа.
              Човекът, чиито помпи съм виждал в действие е от София - те са фирма, която прави и необходимите геоложки проучвания (сканиране, не сондажи) и са определено читава организация, но за съжаление не помня нито имена, нито координати. Ще пробвам да се сетя через жокери и ще пиша в темата.

              Коментар


              • #8
                До: Термопомпи

                Чакайте, чакайте не така. Някой чул, че друг е видял как брат му ....

                Сега ще ви разкажа каквото знам.
                Баща ми има таквоз чудо от 3 години в къщата. Ние сме си я инсталирали чисто сами без никакви фирми (все пак сме инДЖенери).
                Какво представлява чудесията - обикновена хладилна машина, само дето кондезатора и изпарителя се загряват/охлаждат от вода.
                Под термопомпа обикновено разбират във фирмите точно тази конфигурация вода-вода. То и въздух-вода е термопомпа, но незнайно защо и казват чилър. Обикновените домашни климатици също са термопомпи само че въздух-въздух. Нещо май се отклоних. Спирам.
                Източника на енергия за термопомпата е вода от сондаж, кладенец или голя-а-а-а-а-ама серпентина в двора. Идеята на термопомпата е да охлажда тази вода и с извлечената топлина да загрява водата във вътрешната инсталация на сградата.
                За да функционира правилно термопомпата и трябва минимален дебит указан от производителя. Там си пише например че за помпа пример 3 кВ електрическа мощност и трябват 5 м3/h (това са само примерни данни, нямам коректни данни пред мен). Това ще рече, че ако термопомпата работи нон стоп, то за 24 часа ще изсмуче 24*5=120м3.
                Сондажа или кладенеца трябва да могат да ги осигуряват.
                За да работи тази чудесия и трябват най-малко 2 помпи - едната да смуче от кладенеца и да осигурява минималния дебит, а втората да върти водата (топлонисителя - за по напредналите) във вътрешната инсталация.
                Особеност на термопомпите е ниската максимална температура на топлонисителя т.е. практически по-висока температура от 55-60 градуса не могат да достигнат. Дори и при тези температури коефициента на преобразуване (не КПД) достига 2.5 - 3.
                Ниската температура води до доста големи радиатори, ако е с конвенционални такива. Проблема е решим с монтиране на конвектори с принудително обдухване и съответните режими на мотора и т.н. (това не ме кефи обаче).
                Немаловажен факт е, че коефициента на преобразуване силно зависи от температурата на топлоносителя.
                Зависимостта е горе долу следната:

                температура K
                60 2
                55 2.5
                50 2.8
                45 3
                40 4
                35 6
                Или нещо подобно.
                От където се вижда, че колкото е по-ниска температурата, толкова е по-полезна термопомпата.
                При реализирането на водно подово отопление, където се иска температура на топлоносителя 35-40 градуса, термопомпата е идеална.

                Мога още много да пиша, ама по-натам, че ме заболяха пръстите.
                Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                Коментар


                • #9
                  До: Термопомпи

                  Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
                  Доколкото знам няма нужда чак толкова дълбоко да се сондира.
                  При мен водата е на 20м.
                  Принципът им на действие горе долу ми е ясен (подобно на хладиници и климатици). По-важно за мен ще е някой, който си е сложил такова нещо да сподели впечатления. Но за съжаление май в България са единици.
                  Bgbul, ако можеш попитай го за марки и модели - качествени, средна хубост и от кои не е препоръчително да купуваме. Благодаря!
                  Тук грешно тълкувате ПОМПА .
                  Говорим не за вода , а за температура . Не бъркайте нещата .
                  Сондата е дълбоко за да има постоянен температурен пояс .
                  В този пояс се пуска помпата , в нея се вкарва газа ( подобен на Фреон) и този газ циркулира по цялата система .
                  Може долу да се пуска изпарителя ..... не знам , ще питам .
                  Но както ми е обяснявал - ползвате термалната енергия на този дълбок пояс( пласт ) с пемпература около 17 градуса ( постоянна, целогодишно ). Това е смисъла ..... подробности след разговор с приятеля .

                  Коментар


                  • #10
                    До: Термопомпи

                    За София специално, максималната дълбочина на замръзване на почвата е около 70см. Оттам нататък температурните амплитуди намаляват с увеличаване на дълбочината. Оттук си мисля, че на 20м температурата ще е постоянна. Някой геолог ще каже най-добре.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Термопомпи

                      Ето една от системите,които съм правил:
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                      • #12
                        До: Термопомпи

                        Ако не сте уцелили геотермален извор, на разумни дълбочини (20-100м) температурата е 10-14 градуса и същата е на водата, която се изпомпва оттам. Копае се само докато се намери вода с достатъчен дебит.

                        А термопомпите в обичайния си вариант (за България) работят така: изпомпва се вода от сондажа, охлажда се от нейната си температура до някаква по-ниска (примерно 4 градуса) и се пуска в канализацията.

                        На местата, където употребата на водните ресурси е по-строго регулирана, охладената вода се връща във втори сондаж, по-далеч от първия.

                        Най-накрая, има трети вариант геотермални помпи и той е със серпентина, която се закопава на известна дълбочина и през която се пуска топлообменна течност (най-често пак вода или антифриз). Тази течност просто се сгрява от околната почва и работи в затворен кръг.

                        И трите варианта са "термопомпи".

                        Коментар


                        • #13
                          До: Термопомпи

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Ако не сте уцелили геотермален извор, на разумни дълбочини (20-100м) температурата е 10-14 градуса и същата е на водата, която се изпомпва оттам. Копае се само докато се намери вода с достатъчен дебит.

                          А термопомпите в обичайния си вариант (за България) работят така: изпомпва се вода от сондажа, охлажда се от нейната си температура до някаква по-ниска (примерно 4 градуса) и се пуска в канализацията.

                          На местата, където употребата на водните ресурси е по-строго регулирана, охладената вода се връща във втори сондаж, по-далеч от първия.

                          Най-накрая, има трети вариант геотермални помпи и той е със серпентина, която се закопава на известна дълбочина и през която се пуска топлообменна течност (най-често пак вода или антифриз). Тази течност просто се сгрява от околната почва и работи в затворен кръг.

                          И трите варианта са "термопомпи".
                          За първите два варианта (написал съм го по-горе) се изисква разрешение за дебит и монтиран водомер, което само по себе си обезсмисля начинанието, имайки предвид, че ще се плаща вода вместо ток.
                          А трябва мноооого вода !

                          Коментар


                          • #14
                            До: Термопомпи

                            Явно всеки е прав .
                            Наистина термопомпа си е начин за обмяна на температура - вода , гази или въздух - все е термо .
                            Аз конкретно говоря за начина който се ползва в Германия - в затворена система си циркулира топлообменника ( съвременен газ като Фреона) .
                            Този начин е с голямо КПД .
                            Явно ще се навлиза в подробностите .......
                            Ще разпитам за начина , ефективността , цената , изпълнението и ще взема снимков материал на няколко обекта .
                            Не знам дали ще е днес ..... не ми се излиза . Вънка е минус 7 градуса ( сутринта беше -14 . ( в Пловдив )

                            Коментар


                            • #15
                              До: Термопомпи

                              Термопомпа е общо наименование... Дори и домашния климатик е термопомпа.
                              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X