Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

    Да споделя малко опит с въздушно отопление без въздуховоди и вентилатор:
    Вкарал съм една проста печка, тип камина в стената между две стаи, като кюнците и минават в едната, а печката като цяло е в другата. Кюнците са "облечени" с кнауф, ламарина и вата от три страни, а отгоре са отворени - около 20см. Зидарията зад печката във втората стая е обща с изолацията на кюнеца. На около 50см над печката има трегер / да държи стената, след пробиването и/, на който съм сложил подвижна преграда, опираща до зидарията зад печката с отвор около кюнеца. В долния край до печката на около 3см от стената и има отвор с ф110, невидим от стаята с печката.
    Резултатът: Жега и в двете стаи, като определено по-голяма е там, където минава кюнеца, но усещането срещу стъклото на печката в първата стая е несравнимо Прахоляк има в доволно количество, но той се дължи до голяма степен на бурното движение на топлия въздух /имах и подово, което също ми носеше доволно количество прахоляк из стаите/. Шумоизолацията към първата стая/дневната/ е на добро ниво заради непрекъснатото пукане на дървета в печката. Във втората битува дъщеря ми, която и без друго е в ритъма на нещо си от тонколонките на компа. Миризма през стаите не минава благодарение на преградата над печката. И имам един отвор на външна стена в първата стая с ф110, от който ширма си взема необходимото, че иначе не мога да отворя да сложа на печката. Всичко това беше направено набързо, с идеята че ще се прави така или иначе парно, но... така вече 15-20години и никакъв дискомфорт, който да ме накара да започна да правя парно. Просто от време на време се налага пребоядисване.

    Коментар


    • #17
      До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

      Проста истина - има ли вентилатори - има завишена запрашеност навсякъде из стаята. И самата идея да не мога да си регулирам температурата нещо не ме кефи. И от много топло става дискомфортно.

      Или пък станахме много модерни нещо напоследък... - не знам
      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

      Коментар


      • #18
        До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

        Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
        Проста истина - има ли вентилатори - има завишена запрашеност навсякъде из стаята. И самата идея да не мога да си регулирам температурата нещо не ме кефи. И от много топло става дискомфортно.

        Или пък станахме много модерни нещо напоследък... - не знам
        Не е задължително да има запрашеност- конвекторите си идват с филтрър... а някои по гъзарски си имат активен филтър. Всеки конвектор си има дистанционно и се настройва желаната температура. КОнвектора си има трипътен вентил и степенното управление на вентилатора. Като климатроника на колата.
        А тази система и още един плюс... с още инвестиция напред във времето системата започва и да охлажда. Няма нужда от локални климатици
        Land Rover Defender 110SW 300tdi

        Коментар


        • #19
          До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

          Това е така, ама от друга страна как се отразява на цената туй нещо... или май пак стигаме дотам, че хубаво евтино няма..
          Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

          Коментар


          • #20
            До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

            Еми не се отразява кой знае колко по грубо. По памет един конвектор за стая средна (няма да изпадам в подробности колко е изолирана и тн) с мощност 1.6кВ беше около 4-450 лева с обикновен филтър и с вградена конзола за управление. За изведено се плащаше мисля около 25лв отгоре. Едно ребро H500 e около 90-100 вата. това означава 16 ребра минимум или 20 за по-лесно смятане.20 по 16.50лв -330лв само радиатора, вентили около 30-40лв и се изравняват нещата.
            Land Rover Defender 110SW 300tdi

            Коментар


            • #21
              До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

              Демек модераторите да променят заглавието на темата. Въпроса "или" по-скоро трябва да се трансфора на съюза "и". Поне за мен нещата са така. Инсталирал съм си подово отопление с газово котле. Поради наличието на излишна биомаса по двора си имам и "горивна камера" за твърдо гориво. Но тя е с "въздушна риза" и въздуховоди. А и те са изведени само до две помещения на втория етаж. А дали съм прав ще разбера в края на сезона за отопление , когато започне да се включва и соланото отопление /и то с въздуховоди/ .

              При нашата оправия все не смея да се оставя само на един източник на топлина. Трябва да има резервни варианти......
              0888932647

              Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

              Коментар


              • #22
                До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

                Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                ...При нашата оправия все не смея да се оставя само на един източник на топлина. Трябва да има резервни варианти......
                Твърдо поддържам!!!!
                Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                Коментар


                • #23
                  До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

                  Сега , нека да уточним нещо : Тук не разглаждаме случая за отопление на общо помещение , или 2 стаи . То ако става въпрос за това , ето едно решение :

                  Кюмбето е с недодялан вид , но тръбния сноп , плюс вентилатора осигуряват забележителен КПД . С такива са ми оборудвани цеховете , но понеже става въпрос за заваръчни и металопресови помещения , то там задължително си имам аспирация .

                  .... проблемите на топлия въздух идват когато трябва да се отопляват няколко стаи , че и на 2 етажа . Пък и комфорт гоним . .
                  Прикачени файлове
                  Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

                    Докато четях в една друга тема се сетих. Преди няколко месеца гледах решението на проблема с рециркулацията на въздуха и възникващите термозагуби при отопление с въздух. Представлява един едричък топлообменник бъкан с вентилатори и високи технологии , в който топлият употребен въздух от помещението се движи срещу постъпващия отвън пресен студен въздух. В крайна сметка се твърдеше , че двата потока са с разлика в температурите не повече от 5 градуса. Бях на крачка от решение да се оборудвам с такова. Но цената от над 3000 ЩД ме възпря. И това само за устройството. А инсталацията му е предвидена с още мнооого метри въздуховоди......
                    0888932647

                    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                    Коментар


                    • #25
                      Използвам темата,макар и старичка за да доразвия коментарите и мненията.В момента съм на село и обитавам къща,на която приземния етаж е вкопан на 1м. в земята,а над него има още един етаж.Стая /11 кв.м. и височина 2.20м./ на приземния етаж е с климатик 12-ска.Над нея е спалнята ми /17 кв.м. и височина 2.80м./.И девете стаи са с южно изложение.Между етажите е гредоред.Мисля си да направя отвори в дюшемето с идеята част от топлия въздух да преминава в спалнята.Не съм зиморничав и ми трябва само леко затопляне.Нищо не ми пречи да опитам,но мнението на хора запознати с материята биха ми спестили несполуките.До сега съм отоплявал спалнята с чудо.Паля го само надвечер.Имам на разположение и два електрически конвектора.Та става дума за това-ще се постигне ли желания от мен ефект за преминаване на топлия въздух от долната стая към горната?Поздрави!
                      Нека силата да бъде с нас!
                      Suzuki Grand Vitara
                      +34 642 91 4154

                      Коментар


                      • #26
                        Първоначално публикуван от Радо 57 Преглед на мнение
                        Използвам темата,макар и старичка за да доразвия коментарите и мненията.В момента съм на село и обитавам къща,на която приземния етаж е вкопан на 1м. в земята,а над него има още един етаж.Стая /11 кв.м. и височина 2.20м./ на приземния етаж е с климатик 12-ска.Над нея е спалнята ми /17 кв.м. и височина 2.80м./.И девете стаи са с южно изложение.Между етажите е гредоред.Мисля си да направя отвори в дюшемето с идеята част от топлия въздух да преминава в спалнята.Не съм зиморничав и ми трябва само леко затопляне.Нищо не ми пречи да опитам,но мнението на хора запознати с материята биха ми спестили несполуките.До сега съм отоплявал спалнята с чудо.Паля го само надвечер.Имам на разположение и два електрически конвектора.Та става дума за това-ще се постигне ли желания от мен ефект за преминаване на топлия въздух от долната стая към горната?Поздрави!
                        Едва ли. При отопление с климатик топлият въздух не е в покой, а в принудителна циркулация, което (според конкретните обстоятелства) може да доведе до това въобще да не премине топъл въздух нагоре през отворите на принципа на естествената циркулация. Може да се постигне някакъв ефект само и единствено ако и циркулацията между двете помещения е принудителна, като се спази правилото, че колкото въздух мине в едната посока - горе-долу толкова трябва да мине и в обратната, за да има въобще циркулация. Това е така да се каже - коментар от неспециалист.
                        Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                        Коментар


                        • #27
                          Не знам дали не може да се добави още едно вътрешно тяло на климатика за спалнята горе ?
                          Иначе за проба две дупки ,едната в единия край над климатика ,а другата в другия с някакъв вентилатор да духа отдолу към горната стая .Може и да се завърти част от въздуха .То и по-принцип като отопляваш долния етаж ,горната стая си е сравнително топла ,та може и да има желания ефект.

                          Коментар


                          • davc
                            davc коментира
                            Редактиране на коментар
                            Поскоро вентилаторът трябва да духа надолу, защото топлият въздух и без друго ще върви нагоре, но откак изстине няма гаранция, че точно през тази дупка ще тръгне да се освобождава надналягането, а не през дограми и прочее.

                        • #28
                          Виждал съм климатик монтиран в стената между двете стаи и шкаф под него дето насочва и разпределя струята по равно.

                          Колко е ефикасно не знам.


                          А иначе при мен в апартамент съм си сложил огромен таванен конвектор в коридора захранен с топла или студена вода от термо помпа и с въздуховоди с клапи за регулиране в окачен таван до всяка стая. Във вратите или над тях монтирани решетки за обратния въздух - всичкото това сметнато като потоци и размери от ОВ специалист.

                          Работи си перфектно само един недостатък при мен - трудно се обезшумява и се чува от едната стая в другата.

                          Ползва се в комбинация с подово за зимата (ако изобщо за бързо затопляне) и основно за охлаждане лятото.
                          Land Rover Discovery II, V8 4.0
                          VW Golf VI variant
                          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X