Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

    Първоначално публикуван от peppy Преглед на мнение
    Обясни тук колега, ще бъде интересно, ако е необходимо ще го отделим в отделна тема!
    Ок . От личен опит. Значи без сравнение с "водното" няма да мине .
    Предимствата на въздоховодите :
    1.Сравнително бързо достигане на "работна температура" . На около 20-та минута тръгва достатъчно топъл въздух . Това за вила примерно е хубаво. Особено ако си отишъл в петък вечер през снеговете и температурата в стаите клони към 0 градуса.
    Водното в такъв случай ще сгрее до 22 градуса на другия ден сутринта.Освен ако не си се обадил на комшията да го запали още преди обяд.
    2. Нямаш грижи за поддържане на постоянна температура като в котлето на водното ( за да не "изхвърли" водата). Нещо повече : водния радиатор в най-добрия случай излъчва 90 грдуса , докато въздуха може да "вдигне" и 150.
    До тук добре , но през какво минах аз .Демек : недостатъци :

    1. Пещта .
    - монтирах я в избата ( с топлоизолиран кожух естествено и въздухосборник , няма как без въздушна риза ).Изчислена разбира се - и разчетена за отопление на 2 етажа.
    Разчитах на конвективния топлообмен , т.е. топлия въздух да циркулира по естествен път . Оказа се че дебита е недостатъчен . В резултат : пещта - до червено , а в стаите - хладно. Увеличих отворите на въздухозаборниците , но без почти никак ефект . Промених конструкцията на последните и вкарах вентилатор за принудително нагнетяване . Впрочем , ако пещта е на етажа , то вентилатора си е задължителен .... оставям настрани перманентното слизане до избата за пъхане на дърва ( аз го бях съчетал и с отскачане до съседната стая до бурето с Мерло ...което пък бързо взе да понижава нивото си ) .
    Появи се втори проблем : Колкото и да се подържа чистота в помещението , скоро по всички мебели в стаите се появи фин пласт прах . Монтирах един огромен въздушен филтър от 120 - тонен БелАз , който пък оказвайки определено съпротивление ме принуди да монтирам по- мощен вентилатор.
    Трети проблем : Понеже въздухът тече по посока на най-малкото съпротивление , то дебита му в отделните стаи е неравномерен . Т.е. най-горещи са стаите с най-къси въздуховоди , а в по- отдалечените - пак хладно . Освен това : Вярно че въздуха е горещ , но той все пак излиза от една точка. Та около тръбата най-горещо , а в другия край на стаята - осезаема разлика в температурата. Това ме принуди да вкарам в диагоналния ъгъл още по един ръкав - свързан с пробиване на бетонните плочи , естествено . Добре че на въздухосборника бях оставил резервни щуцери , та не се наложи и негова преработка .....

    .... следва продължение ....
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

  • #2
    До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

    Миналата година, в края на ноември, бях за три дни на купон в Сапарева баня. Та там къщата в която бяхме беше от дървените, сглобяеми къщи, на два етажа по 60 - 70 кв.м. етажа. Отопляваше се цялата с една камина с въздушна риза, най-интересното беше , че самата камина беше без никаква изолация, свободно стояща, както е купена от магазина. Самата тя топлеше хола на първия етаж, а въздуховодите останалите 5 стаи и две бани. Максимума дърва , който сме слагали - 4 цепеници ф100-120 на 30-40см. И това през 3-4 часа. Е те такава жега не съм усещал. През ноща ставах да затапвам с хавлии въздуховода в моята стая, че щях да пукна, а на вън си беше под нулата. Много ми хареса тогава идеята, въздуховодите бяха с два вентилатора с терморегулатори, имаше и една разпределителна кутия, поне това беше видимо. В стаите беше съвсем чисто, не видях прахоляци.
    подаръци за мъже от FACOM
    промоция на читави инструменти

    и на хоби такива

    тел. О879 Ч8Ч 2З5

    Коментар


    • #3
      До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

      Част втора : Проблем с въздуховодите.

      1. Наивно бях решил , че за ръкави на въздуховодите ми е достатъчно от тези алуминиевите , дето се разтягат . В резултат : звукоизолация - НИКАКВА ! Заприличахме на филма "Топло" , в който комшиите комуникираха през дупките и между етажите . Отделно пъшкането в спалнята нощно време ( пък и не само нощно - то е друга тема , ма нали сме реални хора ) се чуваше чак в избата !
      Освен това алуминия е тънък като вестник и се мачкат при най-малкия небрежен натиск.
      Смених ги с тръби от поцинкована ламарина ( добре че във фирмата ми имам звено за производство на улуци и водостоци , та минах по тънката тарифа ) . Ефект : почти никакъв , въпреки ограничената сексуална дейност и намалените децибели на домашната звукова уредба .
      2. Поради звукопроводността на тръбите - от вентилатора се чува едно равномерно , макар и слабо жужене . На мен не ми прави впечатление , щото обичам "Моторни песни" - свикнал съм в тир-а нощно време на звука на нафтовата печка ( еххх , рахат е тя ! ) , ама за жена ми този звук изглежда убийствен . ... и като ответна реакция започна пък един мърморещ перманентен звук от нейна страна по отношение на нестандартните ми решения , небрежността ( "все не си като хората") към семейното огнище и ред други ...
      3. Но не на последно място : По отношение на комфорта : Поради движението на въздушните пластове ( представете си включено парно в колата , макар духането да е по-слабо в случая) , постоянно има едно леко течение , което пък мен лично ме дразни - особено когато съм отпуснат във фотьойла с чаша алкохол .
      Като краен резултат изрязах всичко , запуших дупките в бетона , конструирах си едно котле от неръждавейка и се върнах на доброто старо парно ... с неговите си пък недостатъци .....

      ПС Откакто смених системата се сетих , че за звукова изолация на въздуховодите има решение , ама махнах с ръка и си викам : "Ай ше му ..... и въздуха !"

      ПС Сещам се още нещо : То съществува един закон за запазване на енергията , ама .... Значи направило ми е впечатление , че при първоначално палене при ниска температура , въпреки че съм набухал няколко яки цепеници , топлото става реално за около час . Ама вечер като спра да слагам дърва - нещо бързо -бързо става хладно .
      Термодатчици и аз бях предвидил , ама понеже ми писна , така и не стигнах до тяхната схема.
      Последно редактирано от Vlado_Ts; 05-01-10, 12:24.
      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

      Коментар


      • #4
        До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

        Кажи за звукоизолацията, че на вилата със сигурност ще е с въздух някой ден. А пък ако на вилата не може , то къде другаде, остават само паркове и градинки, но там пък е едно друго духане зиме, а има и бездомни кучета.
        подаръци за мъже от FACOM
        промоция на читави инструменти

        и на хоби такива

        тел. О879 Ч8Ч 2З5

        Коментар


        • #5
          До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

          Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
          .....най-интересното беше , че самата камина беше без никаква изолация, свободно стояща, както е купена от магазина. Самата тя топлеше хола на първия етаж, а въздуховодите останалите 5 стаи и две бани. В стаите беше съвсем чисто, не видях прахоляци.
          Абе то и при нас беше чисто , ама щот често се чисти .

          Още нещо : Когато камината отоплява (обикновено) хола , като в случая: Това означава , че останалите стаи ще взимат въздух за отопление от същия хол ( освен ако не се засмуква с конструкция някаква от вън ) . А сега си представи , че тече купона и понеже още не сме истински в Еврозоната , пушенето все още е разрешено ! Аромата в останалите стаи се разнася немедленно .
          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

          Коментар


          • #6
            До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

            Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
            Кажи за звукоизолацията, че на вилата със сигурност ще е с въздух някой ден. А пък ако на вилата не може , то къде другаде, остават само паркове и градинки, но там пък е едно друго духане зиме, а има и бездомни кучета.
            Това , което ми идва на акъла е двойна изолация на тръбите , които минават транзитно през стаите ( ако има такива , то зависи от разположението и броя на етажите) . Първо изолация на самите тръби с каменна вата - тя има и звукоизолиращи и топлоизолиращи свойства . Само трябва да се подбере такава с подходящи параметри . И второ : понеже обикновено тръбите вървят покрай стената - да се скрият декоративно , примерно с дървена ламперия ( или нещо друго по собствен вкус) , а под нея пак някакво шумоизолиращо панелче по размер . На пазара вече има голямо разнообразие.
            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

            Коментар


            • #7
              До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

              А бе то явно си има някакви чалъми, щото в къщата в Сапарева баня, всички пушехме като комини, ама миризма в другите стаи нямаше. А това с външния въздух е добре, хем влиза свеж Софийски смог.
              подаръци за мъже от FACOM
              промоция на читави инструменти

              и на хоби такива

              тел. О879 Ч8Ч 2З5

              Коментар


              • #8
                До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

                В случая и аз съм малко за ...... критикуване , щото не споделих веднага , че си имам предвидена нарочна тръба , която засмуква въздух отвън. И съм в Банкя. Та прашуляк и гадост не влиза.

                Vlado Ts , определено направата на система за отопление , особено от гравитачен тип , си иска майстора /може би архитекта/. Дори и водна система , гравитачна, се прави трудно. А при въздушната започват да влияят налягане , течения, ветрове ........ Нагнетяването с вентилатор и автоматики е задължително. Разпределянето на топлия въздух вътре по къщата също не може де остави на произвола на съдбата. Иска си управление. Но пък има много сериозен плюс , касаещ твърдото гориво. Не гърми никога. При мен стопява стиропора , когато изтърва печката с повечко материал в нея......

                Звуко и топло изолирани въздуховоди има отдавна. Без тези неща също не може.

                Не съм твърдял , че ще е много ефтино като инвестиция , но ако трябва да се включи в равносметката взрив и последиците от него..... а в крайна сметка , твърдото гориво няма ценова алтернатива. В моя случай направо безплатно.
                0888932647

                Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                Коментар


                • #9
                  До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

                  За да работят добре въздуховодите е добре да има и втори въздуховод през които се засмуква студения въздух от стаите долу ниско.
                  При мен въздуховодите за топлия въздух излизат на средата от височината на стените. Поради липса на обратните въздуховоди държа вратите отворени, но имам вита стълба между етажите и от там става рециркулацията. Ако затворя вратите намалява топлината и трябва да пускам и венилатора.
                  Основно ползвам конвекцията да движи въздуха за горния етаж. Долния се отоплява от самата камина.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

                    Значи не искам никой да ме разбира погрешно - аз не съм категорично ПРОТИВ отоплението с топъл въздух ! Нещо повече : С голям ентусиазъм подходих към въпроса . И то без сложните диференциални уравнения за конвективен топлообмен от топлотехниката . Просто посочвам МИНУСИТЕ , с които се сблъсках и по които трябва да се помисли , за да се отстранят - поне преобладаващите . А то може разбира се . Сега от дистанцията на времето виждам доста отстраними дефекти . Съгласен съм да дискутираме тук , за да помогнем на мераклиите .
                    И не е задължителна намесата на архитектите ( те и без друго не им е точно това работата , пък и услугите им - който се е сблъсквал с тях - са съизмерими с тези на чиновниците от съдебната система . За по-скъпи в Р България не се сещам. )

                    ПС. Към Жоро Нешев : Инвестициите колкото и да са , все са съизмерими с водното отопление . Да не забравяме за цената на радиатори , тръби и т.н. Така че акцента е върху ефективността от разпределението на топлината от горивната камера ...както и да я наричаме ... Всичко зависи от архитектурата на сградата , която трябва да се отоплява... а че компромис винаги има - това се подразбира .
                    Последно редактирано от Vlado_Ts; 05-01-10, 17:21.
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

                      Така де! Нали не си решил че се заяждам. Всички споделяме опит трупан на собствена глава и сметка.

                      При всяко положение мисля , че ако горивната камера е разположена възможно най-ниско и възможно най-близо до геометричния център на къщата , топлото ще си остане вътре. От там нататък , много важно е да се извлече топлината от димните газове.

                      В Суходол в един магазин за отоплителни инсталации гледах наскоро много удобни "кюнци". Много приличат на алуминиевите гъвкави въздуховоди , ама не са. От неръждавейка са и бая по-дебелостенни. Има различни диаметри. Тези ми се видяха идеални за построяване на супер ефективен топлообменник. Особенно ако се направи с противоположно движение на газовете. Обаче не мога да си позволя експриментиране към момента.

                      Абе споделям си мисли.....
                      0888932647

                      Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                      Коментар


                      • #12
                        До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

                        Единствените специалисти, които могат да си кажат думата по казуса "отопление с топъл въздух" не са нито архитекти или други, а инженери ОВ. От моя скромен опит в строителството (около 16 год), а и от работата ми по дипломната ми работа (ОВ на завод за мебели) знам, че тая работа си е кауза пердута. Освен всички негативи от ползването на топлия въздух (колегата е писал за праха и шума) има и следния момент - за да "влиза" определен дебит топъл въздух в дадено помещение трябва да "излиза" същия дебит студен отнякъде. В противен случай топлия въздух се стреми да създаде зона с повишено налягане - достатъчно по размер за да не работи системата - и поради факта, че системата е отворена и съответно неконтролируема - ефект няма. Да не говорим за загубите в отклоненията и т.н.
                        Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                        Коментар


                        • #13
                          До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

                          Е онези тъпанари зад океана , пак нещо са сгафили. Като им гледам филмите и не виждам кьорав радиатор , а само правоъгълни дупки в долния край на стената....... и котел в мазата.

                          Вярно , че въздуха има нищожна топлоемкост , но пък понася яко нагряване...... а в крайна сметка нито една врата в къщи не е херметична поне в долния си край. Е нека да си бяга студения въздух от там накъдето ще. Ако трябва и рециркулация да му се прави. Макар че точно рециркулацията не ми харесва в парното отопление с радиатори. Какво му е пресния въздух?

                          Абе тя темата тръгна от това , че котел на твърдо гориво с водна риза не издържал напрежението нещо..... та ако не се отделяме от твърдото гориво! Как да стане без водната риза и рисковете свързани с нея?
                          0888932647

                          Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                          Коментар


                          • #14
                            До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

                            Може да е малко встрани от темата, но все пак:

                            Мой приятел преди време ми донесе от Русия две...хм - котелчета ли да кажа, печки ли... на трвърдо говриво, за да му направя къщата тука с това отопление. С топъл въздух. Много високо КПД и малки габарити - много интересно. Не се получи, но си изясних нещо. Той ми каза, че много ресторантчета в Русия се топлили с това чудо и било перфектно. Изясних си , че системата си е ефективна за еднообемно пространство. И относително лесно се постига реализацията - ресторантче, цехче и т.н. интересното е че работния диаметър на въздуховодите беше ф50! Мисля, че още му стоят неизползвани. Ходих при няколко сеиозни капацитети да ми проектират въздуховодната инсталаци и всички без изключение ми отказаха, защото в края на краищата правилно изчислената инсталация ще струва мноооого пари.
                            Мое мнение - всяка неконтролируема отоплителна система е неефективна за многообемно пространство - къща, апартамент. А пък за 2 етажа е още по-страшно.
                            Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Отопление на къща-въздуховоди или радиатори!

                              Чета и ... бедна ви е фантазията какви неща се ползват на запад...
                              Най-евтино и удобно е с радиатори и с газов котел с автоматика... да не се изхвърлям но над 70% от ползващите газ по света ползват тази схема.
                              Топловъздушното отопление е много хубаов нещо, но ако се изпълни както трябва. Лошото е, че е скъпо удоволствие, за това се прилага в хотели и обществено-административни сгради.
                              Иначе за варианти на радиаторите.... последно гледах една изпълнена инсталация. Тя беше комбинация от подово с радиатори. Но реално подовото беше на не повече от 40% от възможностите си, а "радиаторите" бяха камуфлирани.... като превази. Мда декортивните перващи по пода в ъглите бяха квадратни 100/40 мм и имаха малки прорези отгоре. Разбира се всичко беше в цвета на пода. Беше много комфорно.
                              Бих ви дал една идея. Ако искате топъл въздух в стаите без прах си вземете водни конвектори за скрит монтаж. Представляват ламелен радиатор с вентилатор. Крият се зад гипскартон. Засмукват от стаята или от коридор пред стаята и духат вътре горещ въздух. Имат и опция за външен въздух в %. Регулирането се осъществява от ръчно до ...GSM- само пари да има. Реално тази система е комбинирана- може да се ползват хем радиатори, хем конвектори. Единственото условие е доброто управление на котела. Ако ще е на дърва - пирлизен поне.
                              Ако погледнете цените... цената на еквивалентната мощност на конвектор спрямо радиатор алуниев е по-ниска.
                              Всичко зависи и от сградата. Така, че по-евтино ще ви излезе ако питате някой който е в час....
                              Land Rover Defender 110SW 300tdi

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X