Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Реконструкция на панелката -документи?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Реконструкция на панелката -документи?

    Наши приятели си закупиха панелен апартамент и имаха желание да свържат две помещения със свод.Но съседите веднага подали в общината жалба.Та ако някой знае какви документи са необходими за разпробиването на свод между две помещения да помага.Освен това им казали , че ако искат да си сложат остъкление на терасата също трябва да имат проект и разрешение от общината.Вярно ли е и това?Благодаря предварително на всички които ще се включат!
    Женя Вълчанова 0888272565

  • #2
    До: Реконструкция на панелката -документи?

    Първоначално публикуван от jenia7812 Преглед на мнение
    Наши приятели си закупиха панелен апартамент и имаха желание да свържат две помещения със свод.Но съседите веднага подали в общината жалба.Та ако някой знае какви документи са необходими за разпробиването на свод между две помещения да помага.Освен това им казали , че ако искат да си сложат остъкление на терасата също трябва да имат проект и разрешение от общината.Вярно ли е и това?Благодаря предварително на всички които ще се включат!
    Ако има арматура в стената, горещо им препоръчвам да не го правят.
    Консултация с конструктор е силно препоръчителна.
    За остъкляването - всяка община си има наредби по въпроса.

    Коментар


    • #3
      До: Реконструкция на панелката -документи?

      Реконструкции в жилищни кооперации с промяна на първоначалния вътрешен строителен план става само с изричното съгласие на преките непосредствени съседи и то се прави единствено на не носещи стени , остъкляването се съгласува с общината само ако жилището се намира на представителна пътна или площадна инфра структора или е сграда с културно-историческо значение .

      Коментар


      • #4
        До: Реконструкция на панелката -документи?

        Първоначално публикуван от jenia7812 Преглед на мнение
        Наши приятели си закупиха панелен апартамент и имаха желание да свържат две помещения със свод.Но съседите веднага подали в общината жалба.Та ако някой знае какви документи са необходими за разпробиването на свод между две помещения да помага.Освен това им казали , че ако искат да си сложат остъкление на терасата също трябва да имат проект и разрешение от общината.Вярно ли е и това?Благодаря предварително на всички които ще се включат!
        Здравейте , да вярно е по закон.Понеже се случва изключително рядко , затова хората са учудени.Препоръчвам Ви приятелите ви да се поинтересуват в местната администрация освен от точните документи , и от конкретна фирма за изготвянето им.За причините мисля че се сещате.Схемата си работи.

        Коментар


        • #5
          До: Реконструкция на панелката -документи?

          Така, няма нуждя да хвърляме боб , за целта има ЗУТ и той ни казва какво да правиме, а не да ходят в местната администрация (тя трябва да работи със същият закон):

          Чл. 147. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за: 1. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) стопански постройки със селскостопанско предназначение и строежите от допълващото застрояване по чл. 44 и по чл. 46, ал. 1, освен ако с решение на общинския съвет е предвидено друго;
          2. (изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) монтаж на инсталации, съоръжения и уредби, с изключение на съоръженията с повишена степен на опасност, подлежащи на технически надзор от Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор";
          3. оранжерии с площ до 200 кв. м;
          4. басейни с обем до 100 куб. м в оградени поземлени имоти;
          5. подпорни стени с височина до 2 м над нивото на прилежащия в основата им терен, когато не са елемент на транспортни обекти;
          6. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) ремонт на елементите на техническата инфраструктура;
          7. огради, градински и паркови елементи с височина до 2,20 м над прилежащия терен;
          8. изкопи и насипи с дълбочина или височина до 1 м и с площ до 30 кв. м;
          9. пневматични (надуваеми) складове или покрития с площ до 100 кв.м;
          10. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) строежите по чл. 55;
          11. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 65 от 2004 г., отм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.)
          12. остъкляване на балкони и лоджии, с изключение на разположените към първостепенната улична мрежа;
          13. (отм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.)
          (2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) За строежите по ал. 1, т. 1, 3, 5, 7, и 12 се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението им.
          (3) (Нова - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., изм. - ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г.) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат за недвижими културни ценности и за обекти в техните граници и охранителни зони.




          Чл. 151. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., предишен текст на чл. 151, изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) Не се изисква разрешение за строеж за: 1. външно и вътрешно боядисване на сгради и постройки;
          2. подменяне на покривни материали;
          3. вътрешни преустройства, при които не се:
          а) засяга конструкцията на сградата;
          б) извършват дейности, като премахване, преместване на съществуващи зидове и направа на отвори в тях, когато засягат конструкцията на сградата;
          в) променя предназначението на помещенията и натоварванията в тях;
          4. текущ ремонт на сгради, постройки, съоръжения и инсталации;
          5. текущ ремонт на елементите на техническата инфраструктура по чл. 64, ал. 1, с който не се променят трасето и техническите характеристики;
          6. текущ ремонт на пътища, с който не се променя конструкцията на пътното платно;
          7. паметници, надгробни плочи и кръстове с височина до 3 м;
          8. (доп. - ДВ, бр. 65 от 2004 г., отм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.)
          (2) (Нова - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., изм. - ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г.) За недвижими културни ценности ал. 1 не се прилага.
          Та отвор в носеща стена със становеще от инженер конструктор (с пълна проектантска правоспособност) на височина до 2 м. над нивото на прилежащия в основата им терен, не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж

          С две думи, хората да си намерят един конструктор, който да дойде на място, да види за какво иде реч, после да им издаде едно конструктивно становище (т.е. да поеме отговорност) и да действат ! Комшийте да ходят да се жалват на арменския поп

          Това същото само трябва да го притежават, при евентуална проверка, не е нужно никъде да го представят !
          Последно редактирано от tony553; 17-11-09, 20:53.
          TLC 90 1KZ-TE 2000г.
          "Социализмът приключва тогава, когато чуждите пари свършат!" - Маргарет Тачър

          Коментар


          • #6
            До: Реконструкция на панелката -документи?

            Колегата се е поинтересувал много точно от ЗУТ. Но според мен направата на отвор - врата в носеща стена е абсолютно забранено, особено пък в панелка. Никой конструктор (поне съвестен) няма да даде становище.
            В случая според мен е налице вътрешно преустройство, за което трябва да си се издаде строително разрешение, макар и само на основание на конструктивно становище от инжинер - конструктор.
            Съгласие на непосредствени съседи се изисква само при промяната на предназначението на обекта (каквото в случая нямаме).
            Дано стената не е носеща.
            Предлагам само една бърза консултация при проектант (архитект).
            Ако не е спешно, мога да питам и утре ще пиша.
            Успех
            Гласът на разума е тих, но не успокоява докато не бъде чут.

            Коментар


            • #7
              До: Реконструкция на панелката -документи?

              Първоначално публикуван от NOTY Преглед на мнение
              Колегата се е поинтересувал много точно от ЗУТ. Но според мен направата на отвор - врата в носеща стена е абсолютно забранено, особено пък в панелка. Никой конструктор (поне съвестен) няма да даде становище.
              В случая според мен е налице вътрешно преустройство, за което трябва да си се издаде строително разрешение, макар и само на основание на конструктивно становище от инжинер - конструктор.
              Съгласие на непосредствени съседи се изисква само при промяната на предназначението на обекта (каквото в случая нямаме).
              Дано стената не е носеща.
              Предлагам само една бърза консултация при проектант (архитект).
              Ако не е спешно, мога да питам и утре ще пиша.
              Успех
              Колега пак хвърляме боб !!! Според Вас ! - вие инженер-конструктор ли сте? Та даже и да сте, никой от нас не знае за каква стена става въпрос

              Относно отвори в носещи стени си има правила, които са известни, и точно тези правила казват в кои случай се допускат такива отвори! Това дали е "панелка" или "тухларка" - повярвайте ми няма абсолютно никакво значение !!! Също така повярвайте ми "не съвестен" конструктор поне аз не вярвам да си сложи "главата в торбата" със становище при недопустимо нарушаване на носещата способност на детайла.

              Защо "главата в торбата"? - защото становището не е просто хартийка, а при евентуални последици служи като оправдание на инвеститора, а конструктора "лежи" много

              И като последно всичко това го пиша от опит, не от гадаене Просто имам подобен случай при който конструктор (мой много добър приятел) ми забрани да пипам такива елеминти и съответно ми разреши за други, та повярвайте ми аз го послушах и изпълних на 100 % указанията му
              TLC 90 1KZ-TE 2000г.
              "Социализмът приключва тогава, когато чуждите пари свършат!" - Маргарет Тачър

              Коментар


              • #8
                До: Реконструкция на панелката -документи?

                [QUOTE=tony553;925602]Колега пак хвърляме боб !!! Според Вас ! - вие инженер-конструктор ли сте? Та даже и да сте, никой от нас не знае за каква стена става въпрос

                Колега, не хвърляме боб, жената ясно е написала че става въпрос за панелка. Опитваме се да помогнем, всеки с каквото знае или мисли по въпроса.

                Питайте вашия приятел за разликата между "панелка" или "тухларка" и пробиването на отвор тогава. Той ще ви обясни разликите. Аз определено не съм конструктор, но ми се налага да имам известни познания (да речем минимални). Затова и накрая на поста написах че ще питам утре изрично, с абсолютна точност.

                И аз написах горното от опит, не от гадаене . На 35 години съм и имам издадени 5 строителни разрешения за период от четири години, като едно ми мина и през Административния съд поради разногласия с общината по въпроси на прилагането на ЗУТ.Точно беше по повод жалба на съсед и общината му уважи претенцията. След шест месеца имах решение което потвърждаваше моята теза (може и съда да хвърля боб понякога) и общината ми даде разрешителното.
                то нашето заприлича на вечното мерене на ......

                Преставам веднага, и утре след като направя консултация по въпроса ще пиша на колежката, вярното. Поне касаещо община Благоевград, разрешение на въпроса. Нашата община се слави като една от най трудно издаващите разрешителни.
                Гласът на разума е тих, но не успокоява докато не бъде чут.

                Коментар


                • #9
                  До: Реконструкция на панелката -документи?

                  [QUOTE=tony553;925433]
                  Та отвор в носеща стена със становеще от инженер конструктор (с пълна проектантска правоспособност) на височина до 2 м. над нивото на прилежащия в основата им терен, не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж

                  Извинявай сега го прочетох по бавно. Тук става въпрос за ПОДПОРНА СТЕНА на височина над два метра. Не за стена в жилищен или нежилищен обект.
                  (Правил съм такава но с височина 4,15 метра и минах по целия разрешителен режим.)

                  Този член от ЗУТ има предвид подпорни стени касаещи съседни поземлени имоти със съществуваща денивелация и с цел укрепването им.
                  Гласът на разума е тих, но не успокоява докато не бъде чут.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Реконструкция на панелката -документи?

                    Здравей Женя, направих необходимото запитване в Община Благоевград, като питах по поставения от теб въпрос началника на отдел „Архитектурно строителен контрол” и главния инженер на същия отдел.

                    Първо малко пояснения: При панелни апартаменти всички вътрешни стени са носещи. Само външните стени не са носещи. Това се получава от начина на изпълнение на панелни обекти, а именно заваряване на готови стомано-бетонни елементи. При тухленото строителство и тотално обратното, повечето външни стени са носещи а вътрешните не. Там носещи елементи са колони, трегери, пояси и други стоманобетонни елементи а тухлата в повечето случаи е пълнеж. Предполагам си виждала ново строителство – първо се изграждат плочите и колоните почти до тавана на сградата и след това започват зидането на тухлите от долу на горе. Все пак всичко е строго индивидуално що се касае до архитектурата на всеки отделен обект, може в отделни тухлени обекти да има повече носещи стени, даже и вътрешни носещи. Аз в моята къща имам две такива вътрешни носещи и не ми дават да ги докосна.
                    При панелите обаче не е така, там няма разлика, няма колони и трегери. Там стените носят следващия етаж.
                    Та в резюме на горното: Разрешителния режим е задължителен в твоя случай. Даже нашата община издава виза за това. Виза означава предварително разрешение за проектиране. След визата се изработва конструктивно становище от инженер конструктор. Същото се изработва в три папки, като се прилага – документ за собственост, копие от визата, кадастрална схема на обекта (ако има кадастрална карта на съответния град – за Варна има, даже я прави Благоевградска фирма), копие от лиценза на иженера или дипломата му и т.н. Тези папки се внасят в общината и се чака издаването на строително разрешение.
                    Според началника на отдела и главния инженер, на панел такова нещо няма да разрешат, още повече ако е в по ниските етажи. Все пак всичко зависи как ще се изработи конструктивното заключение, може да се предложи някакво укрепване и т.н.
                    Следното е само мое мнение: Община Благоевград (както писах по горе) е една от общините най трудно издаващи разрешения за строеж. Имах спор относно „даването на съгласие” и прилагането на ЗУТ в тая му част от нашата община и Административния съд реши спора в моя полза, от което бях много доволен. ТАка че не всичко е меродавно, дори и решението на съда.
                    Прилагането на ЗУТ в отделните общини е различно, така че горното за Варна може да е по различно. Това се е получило от различното тълкуване на ЗУТ. Една от съставителките на ЗУТ – Валентина Благоева, ми сподели, че ще трябва да се ремонтира основно закона заради различното му тълкуване (може би е неясно написан нарочно). Същата дама е издала вече няколко книжки с тълкуване на въпроси по ЗУТ – но по специфични. Тя даже е преподавател в Бургаския свободен ако не се лъжа и във Варна също чете лекции.
                    Така че последно: Питайте инженер или архитект, или направо в общината за начина на процедиране в Община Варна и след това желая успех.
                    Надявам се да не съм бил досаден и ако има още нещо ще съм радостен да помогна.
                    Гласът на разума е тих, но не успокоява докато не бъде чут.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Реконструкция на панелката -документи?

                      Панелите биват 4 вида: носещи, подови, фасадни и преградни. Та преградните могат дори да се отстранят изцяло, без да се наруши носимоспособността на конструкцията. Просто трябва да се разбере какъв е панела , който искате да пробивате. Ама без инженер няма да стане, освен ако нямате строителната документация на блока и можете да я разчетете сами.
                      подаръци за мъже от FACOM
                      промоция на читави инструменти

                      и на хоби такива

                      тел. О879 Ч8Ч 2З5

                      Коментар


                      • #12
                        До: Реконструкция на панелката -документи?

                        Първоначално публикуван от NOTY Преглед на мнение
                        Здравей Женя, направих необходимото запитване в Община Благоевград, като питах по поставения от теб въпрос началника на отдел „Архитектурно строителен контрол” и главния инженер на същия отдел.

                        Първо малко пояснения: При панелни апартаменти всички вътрешни стени са носещи. Само външните стени не са носещи. Това се получава от начина на изпълнение на панелни обекти, а именно заваряване на готови стомано-бетонни елементи. При тухленото строителство и тотално обратното, повечето външни стени са носещи а вътрешните не. Там носещи елементи са колони, трегери, пояси и други стоманобетонни елементи а тухлата в повечето случаи е пълнеж. Предполагам си виждала ново строителство – първо се изграждат плочите и колоните почти до тавана на сградата и след това започват зидането на тухлите от долу на горе. Все пак всичко е строго индивидуално що се касае до архитектурата на всеки отделен обект, може в отделни тухлени обекти да има повече носещи стени, даже и вътрешни носещи. Аз в моята къща имам две такива вътрешни носещи и не ми дават да ги докосна.
                        При панелите обаче не е така, там няма разлика, няма колони и трегери. Там стените носят следващия етаж.
                        Та в резюме на горното: Разрешителния режим е задължителен в твоя случай. Даже нашата община издава виза за това. Виза означава предварително разрешение за проектиране. След визата се изработва конструктивно становище от инженер конструктор. Същото се изработва в три папки, като се прилага – документ за собственост, копие от визата, кадастрална схема на обекта (ако има кадастрална карта на съответния град – за Варна има, даже я прави Благоевградска фирма), копие от лиценза на иженера или дипломата му и т.н. Тези папки се внасят в общината и се чака издаването на строително разрешение.
                        Според началника на отдела и главния инженер, на панел такова нещо няма да разрешат, още повече ако е в по ниските етажи. Все пак всичко зависи как ще се изработи конструктивното заключение, може да се предложи някакво укрепване и т.н.
                        Следното е само мое мнение: Община Благоевград (както писах по горе) е една от общините най трудно издаващи разрешения за строеж. Имах спор относно „даването на съгласие” и прилагането на ЗУТ в тая му част от нашата община и Административния съд реши спора в моя полза, от което бях много доволен. ТАка че не всичко е меродавно, дори и решението на съда.
                        Прилагането на ЗУТ в отделните общини е различно, така че горното за Варна може да е по различно. Това се е получило от различното тълкуване на ЗУТ. Една от съставителките на ЗУТ – Валентина Благоева, ми сподели, че ще трябва да се ремонтира основно закона заради различното му тълкуване (може би е неясно написан нарочно). Същата дама е издала вече няколко книжки с тълкуване на въпроси по ЗУТ – но по специфични. Тя даже е преподавател в Бургаския свободен ако не се лъжа и във Варна също чете лекции.
                        Така че последно: Питайте инженер или архитект, или направо в общината за начина на процедиране в Община Варна и след това желая успех.
                        Надявам се да не съм бил досаден и ако има още нещо ще съм радостен да помогна.
                        Колега това, че ЗУТ е написан много "йезуитски" е ясно на всички които са имали работа с него.

                        Но по другите въпроси ще ми позволите да не се съглася с авторитети като "началника на отдел „Архитектурно строителен контрол” и главния инженер на същия отдел"
                        Както Вие самият казахте вече сте "съборил" решение на същата тази администрация, макар и по друг въпрос !
                        Независимо за коя община става въпрос закона на територията на РБългария е един. При становище от инженер-конструктор, че дадено преустройство Е !!! възможно, никоя администрация, няма право да откаже допускане на същото (за тази цел има Административен съд, чийто решения са задължителни).
                        От предварителните Ви разяснения относно конструктивните особености на отделните видове строеж не разбрах как стигнахте до заключението, че в такива случай разрешението за сроеж е задължително!!? Това, че във Вашата община има чиновници, дето си тълкуват закона както им изнася, не означава, че техните решения са със действието на закон и се простират върху територията на цялата страна!
                        Още веднъж, Ви напомням да четем закона и да не оставяме чиновниците да го тълкуват вместо нас

                        Относно това дали е възможно, никъде в постовете си не съм изказал категорично мнение за конкретният случай (за това си има специалисти), просто се опитвам да подскажа как да се действа.
                        Относно отворите в носещи стени, според различните случай има възвожности и допуски, относно конструктивните особености на панелното строителство, не всички преградни стени са носещи, има и доста гипсови преградни с дебелина 50 мм. ,
                        всичко това обаче мисля не е предмет на тази дискусия.
                        TLC 90 1KZ-TE 2000г.
                        "Социализмът приключва тогава, когато чуждите пари свършат!" - Маргарет Тачър

                        Коментар


                        • #13
                          До: Реконструкция на панелката -документи?

                          Отсега ви казвам - не се занимавайте, защото няма да стане. Стената със сигурност е носеща. Ако ви разрешат, ви давам бутилка уиски и отивам да съветвам съседите да се изнесат. За остъкляване на терасата, доколкото знам, не се иска разрешение. "Стената" между терасата и помещението не е носеща и може да се премахне. Но все пак да си вземат документ, за да няма жалби.
                          За тухлени сгради носещи стени няма. Да не ги бъркате с шайбите?

                          Коментар


                          • #14
                            До: Реконструкция на панелката -документи?

                            Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
                            За тухлени сгради носещи стени няма. Да не ги бъркате с шайбите?
                            За бутилката и аз се присъединявам и от мен една ако мине без разрешение. НА основание аргумента - 2 бут. май може и да мине без разрешение.

                            Къщата ми е строена основно - първите два етажа през 1974 година и тогава в средата има едни стени които са носещи според архитекта ми. Нямаше доскоро плоча между първи и втори етаж и частични колони, които като ги удариш с чук се разпадат. Та не ми дадоха да ги докосна изобщо като правих плочите.
                            Абе всички си говорим едно и също ама с различни думи.
                            Гласът на разума е тих, но не успокоява докато не бъде чут.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Реконструкция на панелката -документи?

                              Благодаря на всички , които се включиха.Аз бях много учудена , защото живея в панелен блок и доста апартаменти са преустроени без никакви такива разрешителни.А това за разрешителното за остъкляване на терасата вече предполагам си е било чисто заяждане.Поради не много силно финансово състояние и липса на време - приятелите ни няма да се борят да свалят стената.Но сега ще видим за остъклението какава ще е историята.Благодаря!
                              Женя Вълчанова 0888272565

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X