Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
    трябва да има писмено съгласие от всички собственици за "промяна предназначението" на стаичката.
    Няма да се сменя предназначението,просто там ще стоят колелетата и някои друг багаж,инструменти и др.подобни !

    Ние сме 28 собственика,някои от тях не сме ги виждали от години,точно поради тази причина питах дали това може да стане с решение на общото събрание,вариянта с писмено съгласие от всички е невъзможен.Срещу един от тях се води дело за ограничаване на достъпа до имота за срок от 3 години и става казус,именно по тая причина имаме неплащане от този апартамент за каквото и да било,камо ли да даде съгласие за каквото и да било !Четири апартамента са общински,досега така или инъче ползвам въпросните с решение на общото събрание,имаше проверка от общината и излязоха със становище че имам законово право да ползвам въпросните общи части.Нямам против да ги купя

    п.п До колкото разбрах промяната на предназначението се извършва от общото събрание,но изваждането на обекта от общата част става със съгласието на всички собственици !Правилно ли съм разбрал ?
    Последно редактирано от Roninn; 27-08-14, 23:49.
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

    Коментар


    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

      Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
      продажбата на обособена стаичка
      Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
      Няма да се сменя предназначението,просто там ще стоят колелетата и някои друг багаж,инструменти и др.подобни !
      Разбирам че стаичката е към т.н. "общи части" на блока, т.е. не принадлежи към никой апартамент. В този случай има "промяна на предназначението" в законовия смисъл че се променя от "обща част" (старо предназначение ) в "самостоятелен обект" (ново предназначение ). Докато е само "общ част" не може да се продаде, защото всички собственици притежават само "идеална част" от всичките общите части вкупом. Идеална част не може да се продаде, трябва да се промени в обособен обект.

      Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
      дали това може да стане с решение на общото събрание.Срещу един от тях се води дело за ограничаване на достъпа до имота
      Ако става дума за продажба на нещо, което е към "общите части" на блока, не може само с общо събрание. Общото събрание не може да отнема част от нечия собственост (общите части са си част от собствеността ). Това че на съседа може да му ограничите достъпа до имота не влияе по никакъв начин на факта че той е собственик на този имот, както е поисан по нотариален акт, включително общите части към които влиза идеална част от онази стаичка.

      Ако става въпрос за ползване - може само с общо събрание.

      Коментар


      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

        Здравейте, предстои ми покупка на къща в едно близко до Варна село.
        Проблема е, че собственичката няма документи за къщата (проект на къщата, съответните актове - 14,15,16). Тя я е купила вече построена, и впоследстие са затрили документите.
        Въпроса ми е следния, къщата законна ли е при условие, че :
        - има я нанесена в нотариалния акт ("самостоятелна вилна сграда на два етажа ЗП70 кв.м и РЗП 140кв.м намираща се в парцел........");
        - има я нанесена в скица от общината, като на самата постройка има означение "2МЖ" - доколкото разбрах се тълкува като 2 етажа масивно стройтелство;
        - има данъчна оценка за къщата и имота и си е описана къщата с квадратурата и, тоест плащат и се данъци;
        В съответната община също били затрили документите след някакво наводнение или нещо подобно.
        Имам копие от някакво разрешително за строеж от предния собственик (който всъщност я е построил), но е от 1990г.
        Какво следва да направя и къде да проверя ?
        Благодаря предварително
        Kawasaki 125KX 1991 -> KTM 520 EXC 2001 -> КТМ 525 SX + SM 2005 -> KTM 200 EXC 2007

        Коментар


        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

          Първоначално публикуван от 4ef4o Преглед на мнение
          Здравейте, предстои ми покупка на къща в едно близко до Варна село.
          Проблема е, че собственичката няма документи за къщата (проект на къщата, съответните актове - 14,15,16). Тя я е купила вече построена, и впоследстие са затрили документите.
          Въпроса ми е следния, къщата законна ли е при условие, че :
          - има я нанесена в нотариалния акт ("самостоятелна вилна сграда на два етажа ЗП70 кв.м и РЗП 140кв.м намираща се в парцел........");
          - има я нанесена в скица от общината, като на самата постройка има означение "2МЖ" - доколкото разбрах се тълкува като 2 етажа масивно стройтелство;
          - има данъчна оценка за къщата и имота и си е описана къщата с квадратурата и, тоест плащат и се данъци;
          В съответната община също били затрили документите след някакво наводнение или нещо подобно.
          Имам копие от някакво разрешително за строеж от предния собственик (който всъщност я е построил), но е от 1990г.
          Какво следва да направя и къде да проверя ?
          Благодаря предварително
          Ако е нанесена в кадастъра нящата ще се оправят доста по лесно.
          За продажбата се изисква скица и данъчна оценка.

          Коментар


          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

            Разрешеноето за строеж само по себе си не прави сградата законна. С една дума купувате една купчина тухли, подредени по определен начин. Има някои начини за доказване законността на сградата все пак. Добре е и да имате предвид, че последващи СМР ще се нуждаят и от пълен набор на проекти и заснемане на сградата. С една дума - без удостоверение за въвеждане в експлоатация или акт за узаконяване сградата не е законна. Кой затрива такива документи? По-скоро не ги е имало.
            Александър

            Коментар


            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

              Може би не се изразих правилно. Липсва документацията на самата къща.
              Скица от общината вече има изкарана, също и данъчна оценка.
              Притеснявам се дали къщата е законна (да не дойде утре багера да събаря - грубо казано).
              Горното е в отговор на Джартов.

              Благодаря на колегата и за неговия отговор.
              А да попитам кога една къща се "нанася" (започва да фигурира) в нот.акт ?
              Не е ли след въвеждане в експоатация.
              Kawasaki 125KX 1991 -> KTM 520 EXC 2001 -> КТМ 525 SX + SM 2005 -> KTM 200 EXC 2007

              Коментар


              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                Първоначално публикуван от 4ef4o Преглед на мнение
                ..Проблема е, че собственичката няма документи за къщата (проект на къщата, съответните актове - 14,15,16). Тя я е купила вече построена, и впоследстие са затрили документите.
                Въпроса ми е следния, къщата законна ли е при условие, че :
                - има я нанесена в нотариалния акт ("самостоятелна вилна сграда на два етажа ЗП70 кв.м и РЗП 140кв.м намираща се в парцел........");
                - има я нанесена в скица от общината, като на самата постройка има означение "2МЖ" - доколкото разбрах се тълкува като 2 етажа масивно стройтелство;
                - има данъчна оценка за къщата и имота и си е описана къщата с квадратурата и, тоест плащат и се данъци;...
                Щом имате гореизброените документи, мисля че нямате повод за притеснения относно закупуването на имота. За Ваше успокоение бих вметнал, че за немалка част от съшествуващите в България сгради няма (не съществува в съответните архиви) т.нар. строителна документация (в това число проект/-и, както и актове и протоколи по време на строителството- Образци 1-17). Това НЕ ги прави незаконни.
                НО ако вече сте придобили имота, проблемите Ви ще започнат при положение че предприемете някакви действия, свързани с промяна на предназначение, пристрояване, надстрояване и други подобни, за които се изисква строително разрешение. Тогава, с наличното у Вас старо разрешение за строеж , ще Ви се наложи да използвате услугите на проектантски екип за т.нар. "Възстановяване на строителната документация". Важно условие е съвпадането на описаните в старото разрешение за строеж данни с реализираните на място, както и небходимите отстояния на сградата от съответните граници и/или имоти.
                Възможно е да останете разочарован от моя отговор, но съм го публикувал с оглед предпазване от "някои подводни камъни" в нашата "страна на чудесата".
                Последно редактирано от Nikolov61; 28-08-14, 18:14.
                Когато захарността в гроздето намалява, моята се покачва.

                Коментар


                • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                  Нещата са малко сложни с тези стари сгради. Аз имах подобен казус с имот на дядо и баба. Купили са стара къща. По документи е строена 20-та година, но няма никакви строителни книжа. Купена е от държавни имоти. През 80-те години са получили РС за пристройка, но са отпуснали малко повечко от проекта. За да съм спокоен си извадих удостоверение за търпимост с двама свидетели, които казват кога е строено. Вписаха и старата къща, като кварталната техничка каза че без строителна документация си е спорен казуса. С такъв документ признават постройките като търпими и няма да се бутат.
                  Обаче вече не издават удостоверения за търпимост.
                  Малко са спорни тези неща и е хубаво да се консултирате с адвокат.

                  Коментар


                  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                    Първоначално публикуван от 4ef4o Преглед на мнение
                    Здравейте, предстои ми покупка на къща в едно близко до Варна село.
                    Проблема е, че собственичката няма документи за къщата (проект на къщата, съответните актове - 14,15,16). Тя я е купила вече построена, и впоследстие са затрили документите.
                    Въпроса ми е следния, къщата законна ли е при условие, че :
                    - има я нанесена в нотариалния акт ("самостоятелна вилна сграда на два етажа ЗП70 кв.м и РЗП 140кв.м намираща се в парцел........");
                    - има я нанесена в скица от общината, като на самата постройка има означение "2МЖ" - доколкото разбрах се тълкува като 2 етажа масивно стройтелство;
                    - има данъчна оценка за къщата и имота и си е описана къщата с квадратурата и, тоест плащат и се данъци;
                    В съответната община също били затрили документите след някакво наводнение или нещо подобно.
                    Имам копие от някакво разрешително за строеж от предния собственик (който всъщност я е построил), но е от 1990г.
                    Какво следва да направя и къде да проверя ?
                    Благодаря предварително
                    Колега, щом имаш нотариален акт с описана в него постройка.., както си цитирал, то няма как някой да ти я събори!
                    Единственият документ за собственост е валиден нот. акт!Щом я има и нанесена постройката и в къдастъра, то и там ти е свършена работата!
                    Щом има възможност да вземеш Данъчна оценка за нея, значи и в местните данъци и такси я има.
                    Другото, което ти пишат колегите е за ново строящи се сгради.

                    Когато купуваш си намери точен нотариус , да ти провери всичко по документите!
                    Щом станеш собственик, с Нот. Акт в него ще имаш параметрите на земята и на сградата!!!Тогава вече ти си на ред да отидеш да си декларираш имота на твое име в Данъчното и в Кадастъра, ако това не го направи автоматично Нотариуса.
                    СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                    Коментар


                    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                      Първоначално публикуван от pe4en Преглед на мнение
                      Колега, щом имаш нотариален акт с описана в него постройка.., както си цитирал, то няма как някой да ти я събори!
                      Единственият документ за собственост е валиден нот. акт!Щом я има и нанесена постройката и в къдастъра, то и там ти е свършена работата!
                      Щом има възможност да вземеш Данъчна оценка за нея, значи и в местните данъци и такси я има.
                      Другото, което ти пишат колегите е за ново строящи се сгради.

                      Когато купуваш си намери точен нотариус , да ти провери всичко по документите!
                      Щом станеш собственик, с Нот. Акт в него ще имаш параметрите на земята и на сградата!!!Тогава вече ти си на ред да отидеш да си декларираш имота на твое име в Данъчното и в Кадастъра, ако това не го направи автоматично Нотариуса.
                      Благодаря колега, за момента само скица от кадастъра не съм видял, но тя се изисква и от банката (ще тегля кредит). Така, че ще я искам от собствениците.
                      Иначе копия на данъчна оценка и нот.акт имам (и в тях фигурира къщата).
                      Kawasaki 125KX 1991 -> KTM 520 EXC 2001 -> КТМ 525 SX + SM 2005 -> KTM 200 EXC 2007

                      Коментар


                      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                        Asteri,благодаря за отговора.
                        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                        Анатолий Пейчинов o8875о9815
                        https://dvrbg.com/

                        Коментар


                        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                          Първоначално публикуван от 4ef4o Преглед на мнение
                          Благодаря колега, за момента само скица от кадастъра не съм видял, но тя се изисква и от банката (ще тегля кредит). Така, че ще я искам от собствениците.
                          .
                          Естествено, че ще искаш официална скица, но нищо не ти пречи да си видиш предварително в кадастъра какво е положението. Дори и да нямаш на разположение идентификатора, след като знаеш къде е имота, можеш да си го намериш сам на кадастралната карта и да видиш дали има някакви разминавания между информацията в кадастъра и нотариалния акт.

                          http://kais.cadastre.bg/index.seam
                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                            Сега тук е момента да попитам нещо друго.
                            Имам официална скица от общината, казаха ми, че за това село нямало кадастрален план (имотите нямат кадастрални идентификатори). Тоест кадастрална скица с идентификатори нямало как да се изкара.
                            Малко ми се бъркат/ размиват понятията между скица от общината и скица от кадастъра.
                            На скицата която имам си ги има нанесени парцела, сградата, номера на съседните имоти (с упи-та).
                            Скицата е издадена от съответната община - "дирекция устройство на територията".
                            Kawasaki 125KX 1991 -> KTM 520 EXC 2001 -> КТМ 525 SX + SM 2005 -> KTM 200 EXC 2007

                            Коментар


                            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                              Първоначално публикуван от 4ef4o Преглед на мнение
                              ... Малко ми се бъркат/ размиват понятията между скица от общината и скица от кадастъра. ...
                              Второто би трябвало да замести първото, при положение, че за съответното населено място има кадастрална карта. Само че към момента кадастър има едва за около 18% от територията. Така че във въпросното село скицата ще ти е от общината.
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                                Благодаря за разяснението.
                                Тоест, това че сградата е нанесена на скиците е още едно успокоение (до някаква степен).
                                Kawasaki 125KX 1991 -> KTM 520 EXC 2001 -> КТМ 525 SX + SM 2005 -> KTM 200 EXC 2007

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X