Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съхранение на прясно отсечена дървесина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съхранение на прясно отсечена дървесина

    Извинявам се че вдигам стара тема.
    В двора падна един бор който го разбичихме на греди 10х10 и дъски 3см
    сега съм ги наредил 3 греди една до друга, отгоре летвичка 2х2см и отгоре пак греди, най-отгоре са дъските.
    за 2 седмици се появи мухал или плесен не съм сигурен - някой дъски се появиха зелени петна като мухъл, а между някои дъски се появи едно бяло като раздърпан памук.
    Помещението е сухо мазе което е отворено в двата края със постоянно течение. До сега са сушени дървата за огрев там и не е имало проблем.
    Вчера постави принудителна вентилация в помощението дали ще реша проблема или той идва от друго ?
    Благодаря предварително

  • #2
    До: Да ви попитам за производство на дъски ,греди ,шперплат?

    Първоначално публикуван от klambrev Преглед на мнение
    Извинявам се че вдигам стара тема.
    В двора падна един бор който го разбичихме на греди 10х10 и дъски 3см
    сега съм ги наредил 3 греди една до друга, отгоре летвичка 2х2см и отгоре пак греди, най-отгоре са дъските.
    за 2 седмици се появи мухал или плесен не съм сигурен - някой дъски се появиха зелени петна като мухъл, а между някои дъски се появи едно бяло като раздърпан памук.
    Помещението е сухо мазе което е отворено в двата края със постоянно течение. До сега са сушени дървата за огрев там и не е имало проблем.
    Вчера постави принудителна вентилация в помощението дали ще реша проблема или той идва от друго ?
    Благодаря предварително
    Може да се спре процеса на гниене, след като започне развитието на плесени, мухъл и гъбички, но:
    - трябва да върти мощен вентилатор денонощно във вашето мазе, за да изхвърли десетките литри вода от суровата дървесина
    - да я изнесете вън на проветриво място неогрявано от слънце за няколко месеца

    И в двата случая е добре да третирата с препарат против плесени и гъби ( не е скъп, водоразстворим), който гарантирано ще спре процеса.

    Тази дървесина вече е загубила декоративните си качества ( заради тъмните петна, които ще останат дори и след смъртта на плесените по повърхността и в дълбочина), но все още не е загубила физическите.
    ______2
    Е = MZ

    Коментар


    • #3
      До: Да ви попитам за производство на дъски ,греди ,шперплат?

      Монтирал съм вентилатор от радиатор на автомобил, доста голям и доста мощен.
      Вече работи повече от 24 часа.
      Може ли да ми препоръчате препарат който да взема и как точно да го впръскам върху материала.
      Инак материала не е много - 3кубика + още 4-5 кубика дърва за огрев.
      А също необходимо ли е да пререждам материала през определено време или е достатъчно както съм го подредил в момента докато изсъхне.

      Коментар


      • #4
        До: Да ви попитам за производство на дъски ,греди ,шперплат?

        Тънки са ти летвичките.Сложи по дебели 5-5 например-купи шипка за покрив и от нея си нарежи.

        Коментар


        • #5
          До: Да ви попитам за производство на дъски ,греди ,шперплат?

          В три кубука суров иглолистен материал има повече от един тон вода.
          По-евтино е да се извади на открито и вятъра да свърши цялата работа. Ако е невъзможно, този вентилатор ще трябва да поработи денонощно поне 2 седмици. Трябва да се сметне колко въздух превърта и т.н.

          Препарата се нанася с четка или топене. При всички случаи материала ще се пренарежда.

          Едно търсене в мрежата с ключови думи " Препарати, предотвратяващи посиняване на прясно отсечена дървесина" ще даде резултат (за да не правя реклама).
          Но доколкото тези препарати се разреждат с вода, вентилатора ще трябва да издуха и нея.
          ______2
          Е = MZ

          Коментар


          • #6
            До: Да ви попитам за производство на дъски ,греди ,шперплат?

            Малко си испуснал момента но чам се суши на открито без пряка слънчева светлина (на сянка) за около две-три седмици за това време по голямата част от влагата се испарява и може да се премести на сухо в затворено помещение за досушаване.
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #7
              До: Да ви попитам за производство на дъски ,греди ,шперплат?

              Благодаря на всички за отговорите.
              За сега оставям вентилатора денонощно да работи. Перката е 40см от радиатор на автомобил и прави доста силно течение в цялото мазе.
              Не съм постоянно тук и ако оставя материала на вън ще го откраднат. Тук крадат дори дърва за огрев.
              В понеделник ще потърся да взема препарата, достатъчно ли е да намажа само местата кадето вече са позеленяли или трябва целият материал да прередя и намажа.
              Само най-горните дъски са зеленясали, гредите са в долната половина и при тях само по краищата забелязах петънца.

              Коментар


              • #8
                До: Да ви попитам за производство на дъски ,греди ,шперплат?

                Мисля, че kro е изчерпал темата. Бих добавил само, да поставите венилатора така, че да нагнетява външен въздух в помещението, ако има и друг отвор, през който да излиза.
                За съжаление ми се струва, че електричеството, което ще заплатите не си струва операцията.
                Зима иде

                Коментар


                • #9
                  До: Да ви попитам за производство на дъски ,греди ,шперплат?

                  Добре , да питам тогава (да не отварям нова тема) ,
                  Как да изсуша , греди 10/10 и 12/12 (за направата на сглобяема къща)
                  така, че да не се изкривят.Ще се се работи лятото на 2010 г. Ще се купува материал сега .Единственото изисквание е гредите да са идеално прави , че на майстора му викат Цецо Милиметъра и ще има проблем. После ще има гипс картон отвътре ...сайдинг отвън- трябва да е перфектно.
                  То е ясно , на сухо , сенчесто и проветриво място , наредени на 3-5 см. летви , но последния път когато суших по този начин , гредите 10/10 пак се изметнаха.
                  С колани ли трябва да ги стягам , кво`ли...?
                  Последно редактирано от Макавеев; 25-10-09, 18:24.
                  Уморените коне не ги убиват , нали ??

                  Коментар


                  • #10
                    До: Съхранение на прясно отсечена дървесина

                    Препарата който можеш да ползваш е чешки "Бохемия" www.bochemie.cz .Нанасяш обилно с четка.Разстоянието между гредите го направи на 4 см./ по две дъсчици/.Основата да е на 10 см. и ги размени -дъските отдолу гредите горе /да тежат.Разстоянието между гредите в реда около 5 см.От вентилатора особена полза няма -сега е студено,а пък и парите за ток...
                    На колегата Макавеев :намажи челата на гредите с боя,восък /така се спира бързото изпарение ,което е проблем/.След като завършиш с подредбата сложи напречно греди и с колани. Така се прави и след това пак се усукват ,за това се казва първична обработка.Преди да започнеш да ги използваш трябва да се рендосат,обработи ги или с водоразтворим лак или с гореописания преперат.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Съхранение на прясно отсечена дървесина

                      Вентилатора консумира около 100W. Монтиран е да изсмуква въздуха от помещението, в другия край на помещението има отворен прозорец тъй че въздуха циркулира по цялата дължина на помещението/гредите.
                      Спрях се на този препарат Bochemit BLUESTOP, него дават за прясна дървесина, но ме притеснява че по моя материал вече се е образували някакви плесени. Трябва ли да я изчегъртам или направо да намаже с четката.
                      Като го пререждам за да ги намажа ще сложа по-голямо разстояние между материала.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Съхранение на прясно отсечена дървесина

                        Все едно какъв препарат ще се използва стига да е предназначен за това. Има чешки, холандски, италиански, белгийски ...

                        По-добре е да се почисти материала, щом са толкова много плесените - с шпакла примерно. Маже се цялата дъска, не само заразените участъци.

                        В първите седмици съхненето е най-интензивно. Ако нямаше прозорец в помещението -щеше да има вода по тавана. Въздуха трябва да се "вади" от помещението, това е правилната позиция на вентилатора. Поне така са организирани сушилните.

                        Макавеев,
                        Нареди си правилно гредите, намажи ги с нещо да не посиняват(гният), обработи челата (с восък/парафин/блажна боя) да не се пукат. Имай предвид, че при съхненето ще променят и размера си - съсъхване, т.е. подготвяй ги с надмерка.

                        И ако после майстора ти ги иска толкова прави ги носиш някъде да ти ги рендосат (което също трябва да предвидиш в размера) - след като изсъхнат.
                        ______2
                        Е = MZ

                        Коментар


                        • #13
                          До: Съхранение на прясно отсечена дървесина

                          Първоначално публикуван от bgbul
                          Ако помислиш за вариант както правят в сушилните - с повишаване на температурата ще е много по-бързо и лесно първоначалното отнемане на влагата . А именно многото влага създава плесените и синината по дъските .
                          За това - дали е възможно да затвориш единия прозорец( да не става течение ) . Да запалиш печка ( или електро) за 3-4 часа .
                          Помещението ще стане като сауна . Отваряш чак тогава и пускаш вентилатора за да излезне влагата . И плесените ще изчезнат .
                          След 7-8 часа повтаряш процеса и вече съхненето става доста по-сухо и нормално . И плесени вече няма да се образуват .
                          Ако тази процедура ( принудително сушене ) не те затруднява - може да я повториш няколко пъти . До достигане на 13 - 15 % влажност .
                          Тогава вече си готов .
                          След изсъхването под 10 % можеш да намажеш от двете най-малки страни на талпите ( шир/деб) за да не се напукат до пролетта или лятото .
                          Така правят в големите цехове ( фабрики) за дървен материал .
                          Има и специални сушилни - ако всичко с документите е в ред - може на ишлеме да ти ги изсушат за 2 дни . Но това можеш и сам да си го направиш - по описания по-горе начин .
                          Успех !

                          П.С. Както и да ги наредиш - щом са в затворено помещение - все ще плесенясват.Такава голяма вентилация ..... доста трудно ще постигнеш .....
                          Това описание на сушилня, не съм сигурен дали може да се дава така свободно.
                          Ние имаме автоматизирани сушилни, едната е 40 кубика, другата 60. На различни производители са, но и двете имат общи неща.
                          Ползват топла вода (около 70 градуса) и огромни вентилатори.
                          Работата е там, че има клапи на тавана и за всеки вид дървесина се използват различни цикли от обветряне, овлажняване, и изпускане на въздуха в атмосферата.
                          Целият този процес се следи от компютри, които ползват данни за влажността на материала от няколко сонди, които се набиват в дъските на точно определени места в композицията от ракли; датчик за влажността на въздуха в самата сушилня; вътрешна температура; температура на водата; външна температура; и както казах заложен цикъл за конкретната дървесина.
                          Виждал съм самоделни сушилни с калорифери, виждал съм и резултатите. А за това какво ще направи този масив има няма месец- два след като е обработен... последствията са само за клиента...

                          Мога да говоря още много на тази тема, но основното е, че във всяко дърво има вътрешни напрежения, които са освобождават след като се разбичи. Едни при самото бичене, други в процеса на сушене, и, ако последното не е извършено правилно - известно време след това.
                          Зима иде

                          Коментар


                          • #14
                            До: Съхранение на прясно отсечена дървесина

                            Колега, успокой се да не си докараш някой инфаркт.

                            Предложенията по темата са дадени вече - атмосферно сушене, което очевидно е невъзможно в случая на колегата.

                            Аз се занимавам с производство на мебели и изказвам професионално мнение (доколкото е такова). Ако става въпрос за компютри, ще оставя Ясен да говори, ако става въпрос за сушене на гъби - ще оставя теб.
                            В конкретния случай не се пита как да се изсушат гъбите, които се развиват върху дървесината и да се продадат на хората с компютрите, та затова си позволявам да се намеся.
                            Така направих и в темата за изкуствените торове, при все, че съм бил в бранша 7 години.
                            Не виждам да съм те обидил с нещо, не съм го и целял, ако просто се дразниш да ти се противоречи, обаче, не виждам защо трябва да обърнем и тази тема в препирня.
                            Зима иде

                            Коментар


                            • #15
                              До: Съхранение на прясно отсечена дървесина

                              Понеже е важно да бъдем полезни, нека спрем с предложенията за организиране на домашна сушилня, като решения на проблема.

                              Материалът няма да плесенясва ако се обработи с препарат!
                              Колкото и да е мокър и където и да стои! Цената на подобна обработка преди две-три години беше около 10 лв. на кубик!!!
                              Ще изсъхне, когато изсъхне. Ако е отворен прозореца по-бързо. Ако не е, по-бавно.



                              Ако колегата bgbul има желание да изложи знанията си по темите "сушилни", "качеството на дървения материал преди и сега", "предимства на домашното сушене, пред автоматизираното", "сушилни за гъби" и т.н., моля да отвори съответните теми.

                              Предложенията за загряване на помещението, спазване на технологична дисциплина за за сушене на бор в мазе и т.н. в конкретния случай са меко казано - нецелесъобразни.
                              ______2
                              Е = MZ

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X