Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Няколко ВиК въпроса

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Няколко ВиК въпроса

    На къщата прекарвам допълнително нови комуникации.... допълнителни обратни води към канализацията,прави води...нови водостоци към обратните води и др....

    Имам няколко неясноти относно ВиК и да питам

    1. Имам да правя път във двора около 90 м.

    Под този път...армиран бетон 10-15 см ще бъде....мисля да ( вече съм пуснал няколко тръби ф110 които обират само и единствено водостоците ,конденза на всички климатици и една нова градинска мивка....)

    Въпрос 1

    Купил съм оранжеви тръби ,по дебели и здрави от сивите....От кота нула на обратната вода (конализацията ) тръгвам на около 1 метър под земята и давам на всеки 10 метра ,20 см наклон
    Наклона се дава в градуси,но за мен така е по просто и лесно за изпълнение.(..то една част вече работи и е заровена бетонирана ...ако нещо съм сбъркал,поне до сега не съм разбрал....)

    Правилно ли е?

    Като до 21-я метър, наклона ще бъде 42 см между двата края на тръбата. Спрямо нивото на канализацията (обратната вода)


    Под тези 90 м път не е една тръба ф110 и нека това да не обърква нещата.

    Разглеждаме само тези 21 метра за момента.

    Въпрос 2.

    Във двора съм изградил сложна система за поливане,пръскане на райграс ,чешми ,мивки и т.н

    Която се управлява от автоматика ...

    В земята вървят полиетилен ф32

    На много места обръщам полиетилена към полипропилен и там вече има набор от муфи,възвратни клапани,магнитни вентили и т н

    Вече две години всичко работи отлично ..ако има пробив ...копая половин метър в градината и възстановявам нещата моментално.До сега проблем не е имало,говоря принципно....мога винаги да оправя нещо ако се спука или протече снадка .

    Обаче под бетонния път ,не искам да правя експерименти.....нямам вяра на връзките с полиетилена.....а са неизбежни и много ....

    На полипропилена вярвам много,но пък директно положен в изкоп ...незнам как би се държал под механично натоварване...виждал съм полипропилен счупен като солета стотици пъти по разни обекти....

    Какво да пусна под бетонния път?

    Въпрос 3.


    Трябва ми двойно Y на ф80 ....не намирам такова нещо никъде... съществува ли по принцип

    Е такова ми трябва на ф80 само че за улуци,кафяво,УВ устойчиво красиво. Натиснете снимката за да я уголемите  Име:images.jpeg Прегледи:0 Размер:3.4 КБ ID:6964083


    Последно редактирано от Roninn; 01-05-24, 21:15.
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

  • #2
    Полипропилен за външно аз не съм фен. Полиетилена е определено по гъвкав. Ф80 не е стандарт във вик, 75 и 90 са размерите. Ако не ползваш някакви супер менте тръби и фитинги полиетилена е правилният в случая.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • #3
      Наясно съм с размерите...но ф 80 е стандарт в шибаните отводнителни системи улуци и т.н

      А за водосток не мога да сложа пвц тръба ...то мога ама не е за там....

      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
      Анатолий Пейчинов o8875о9815
      https://dvrbg.com/

      Коментар


      • Пламен Атанасов
        Пламен Атанасов коментира
        Редактиране на коментар
        Ползвай редуцир.

      • Roninn
        Roninn коментира
        Редактиране на коментар
        Да,ползвам вече,от едната страна на къщата съм готов със всичко и със редуцири .

        Но в случая ми трябва това двойно Y

        Имам две тераси с обща стена...вертикално на общата стена има водосток.....

        Отделно над двете тераси ,има огромен покрив от който слиза водосток....сифоните от терасите са на ф80....терасите са по 20 кв.м всяка по отделно и за момента са открити.....

        Със такава утка ги събирам два сифона и един водосток и става красиво...ама тц...не намирам двоен Y

        Отделно при силен дъжд както преди 3 дни,за 5 минути ф80 хвърляше 2 метра плътна струя,а терасите преливаха в същия момент.....

        Тоя водосток на ф80 е с малък дебит в такъв момент....но ако го пусна на ф100 става още по голямо мазало с муфите и т.н

    • #4
      Наклона по въпрос 1 ти е ок . При 1 см. на метър си работи нормално системата , ти си заложил около 2 което си е ок . Оранжевите тръби са си точно за навън . Сивите за за вътре в сградите , те издържат на високи температури . По въпроса за бетона , аз не бих го направил така . По добре фракция , слой пясък и плочки , павета каквото решиш . При нужда от ремонт се махат без къртене , и се пренареждат без следи за ремонтна дейност.

      Коментар


      • #5
        Първоначално публикуван от Пламен Атанасов Преглед на мнение
        Наклона по въпрос 1 ти е ок . При 1 см. на метър си работи нормално системата , ти си заложил около 2 което си е ок . Оранжевите тръби са си точно за навън . Сивите за за вътре в сградите , те издържат на високи температури . По въпроса за бетона , аз не бих го направил така . По добре фракция , слой пясък и плочки , павета каквото решиш . При нужда от ремонт се махат без къртене , и се пренареждат без следи за ремонтна дейност.
        Благодаря...това с плочките съм го мислил много, особено тея в които може да вирее райграс и стои красиво....но

        В една част от входа ,има септична яма с размери близо 4х6 метра и точно 4 метра дълбоко....ямата е с бетонни стени и плоча.....пусках камера да я обследвам

        Общия обем е 100 кубика ...отдавна има канализация и тая яма не се използва( колко отдавна ....аз съм от 2 г в тоя имот....),,но отгоре спират коли...за сега само леките ,не смея да вкарам тежки коли....имам някои съмнения в плочата,ямата е в отлично положение от вътре ...но плочата ме съмнява много ,отделно има мпс 4.6 тона и не съм спокоен така.Няма и кой да каже кое ,как е правено .... единствено аз на моя отговорност трябва да реша дали плочата може да носи....а не съм убеден че може,и затова залагам на сигурно.

        Та ще правя още една плоча отгоре .
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


        • stefsab
          stefsab коментира
          Редактиране на коментар
          Говори със строителен инж. Ако може да се влиза в ямата - една бетонна колона в средата ще ти "изтъни" драстично плочата отгоре.

          Всичко подземно прекарай до бетонната пътека. В случай на нужда да е лесно достъпно за ремонт или обновяване .....

        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          Стефан отново е прав за колоната, но да се изпълни кофража, армирането и леенето на колоната вътре в ямата си го сметни като време, пари и специализиран труд дали няма да е по-удачно да лееш/удебелиш съществуващата плоча отгоре.

        • Roninn
          Roninn коментира
          Редактиране на коментар
          Достъп до ямата няма,през отдушника съм вкарал мини камера ....на някакъв етап,обмислях да и направя врата и стълбище и да се използва за нещо,това е огромно помещение......имам клип някъде ....сега ще погледна

      • #6
        За водостока-две утки една под друга ?
        Под бетона гофрирана тръба (както за кабелите)и през нея тръбата за водата.

        Коментар


        • #7
          Първоначално публикуван от gy6ter Преглед на мнение
          За водостока-две утки една под друга ?
          Под бетона гофрирана тръба (както за кабелите)и през нея тръбата за водата.
          Димо,ако пусна полиетилен във 100 мм от нашите червени електричарски гофрета,няма ли да е по зле ....

          В смисъл полиетилена ще е свободен и ще се върти и застава както го дръпнеш усучеш и т.н

          Според мен директно положен полиетилен в изкопа,стои плътно и не мърда .....имам няколко изградени инсталации с полиетилен....там под земята няма гаф ....но там където излиза над пръст ,кран чешма , където пипа човек...все нещо се случва,я излезе или се разхлаби или се върти и т.н

          Хич им нямам вяра на тея връзки.

          Виж за полипропилен втв тръба,съм навит....аз като цяло клоня към полипропилен...

          Имам ли достъп до тръбите,изобщо нямаше да го коментираме тоя въпрос....но като знам че ще има бетон...то си е път 3 метра широк и 90 метра навътре в имота.

          Във едната част на пътя,тръбите могат да вървят отстрани ....но във другата страна пътя е между съседния имот и мойте сгради и там е плътен бетон ...път...предвиждам и сифони ....

          Между другото през колко метра да предвидя сифоните ,на ф 75 ли да предвидя или ф50

          Гледам имат разни с клапи да ограничават миризмата ....това също ме притеснява

          За водостоците...ще се явяват естествен отдушник,но те излизат на ет 4 това е 12 метра нагоре и там да си мирише ....

          Но в градината ще бъде проблем

          Изкопа върви към средата около 20-тия метър сме вече...първите тръби са положени.....

          Предвид че искам да закарам обратната вода възможно най далеч....почнах с наклон около 1 см на метър ...получи се 4.5 см на 4 метра тръба...

          Тръбите вече са включени в канализацията ,но нищо не съм присъединил още...само пуснах вода ,да видя как върви ...

          Ще пусна първо ВиК то в изкопа и едва след като приключа с него,ще пускам електрото,слаботоковата и оптика .....кабели за соларите и т.н

          Така на веднъж не мога да ги мисля.Пропускат се много работи ,затова на етапи. И чак тогава заравяне.

          Днес не се работи,наздраве на всички и весели празници.Аз отивам на тренировка.
          Последно редактирано от Roninn; 03-05-24, 09:22.
          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • stefsab
            stefsab коментира
            Редактиране на коментар
            :Малки шахти с подходящи капаци през 8-10 м на нивото на бетонната пътека?

        • #8
          Няма да го смачка тръмбовката ,ако тръмбоваш ,а и тръбата може да е по-малка от 100,а и после ти остава като комуникация под бетона .Аз бих си пуснал на няколко места ,щото не се знае след време ...

          Коментар


          • #9
            Миналото лято ми изби 20 годишна полиетиленова тръба. Имаше около половин метър над земята. Изолацията и се скапала, и слънцето и разказва играта. А под земята си е здрава.
            С PPR-то това не се случва. И да я грее слънце нищо и няма. Имам 120 метра заровени PPR от 10-тина години и няма ядове с тях.
            Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

            Коментар


            • Roninn
              Roninn коментира
              Редактиране на коментар
              Полипропилена директно ли е заровен ...без гофре

            • kbot
              kbot коментира
              Редактиране на коментар
              Няма нищо друго. Тръбата е на 30-35 см дълбочина, колкото да не мръзне. Само съединенията ги стречовах

          • #10
            Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
            С PPR-то това не се случва. И да я грее слънце нищо и няма.
            Ти я остави на слънце и гледай как ще се сцепи. Най-големия мор за пластмасата е слънцето. PPR тръби за топла вода почват да издават багажа от температурата след 10-тина години. Тия дни сменяха пвц на 25 години, заровена и не е под налягане, натрошила едно коляно, какъв и е бил зора не се разбра.

            Ford Maverick II 2.3 XLT
            Ford Mondeo MK5

            Коментар


            • #11
              С полипропилена отвън нямам никакви проблеми,дори зимата стоят под напор...то едни зимни температури в Пловдив....

              Най старите са преди 10 г.
              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
              Анатолий Пейчинов o8875о9815
              https://dvrbg.com/

              Коментар


              • gy6ter
                gy6ter коментира
                Редактиране на коментар
                На мен ми се спука ппр в стената отвън преди 3 години от замръзване .Иначе от 13 години имам заровени,с изолация в земята и досега няма проблеми .

            • #12
              Правихме миналата година нещо подобно ,10 пъти по-дълго . Понеже беше сменен водопровод. Нов. В средата оставихме празно с кофраж и направихме пътя с коловози. Армирана 6 ца решетка се цепи на три части с ъглошлайфа и направен кофраж за средата да не се пълни с бетон,с идеята че водопровода все някога ще зацвърчи трябва да се ремонтира. Дебелината на бетона в коловозите беше в порядък 10-12-15 см. Средната част е около 60 см. Извървяха се доста бетоновози,понеже строят в района и държи засега
              Sent from my Nokia s fenerche

              Коментар


              • #13
                С бетоновоз 4куб . Правихме 20-23 метра. Ако трябва да има отбивка за имот ги правихме с бетонни решетки ,вътре между коловоза ,за да не потъват гумите. Не изглежда чак толкова зле естетически. Ако гръмне водопровода ще може да се ремонтира и в плюс -изкарваш повече метраж. На всеки кофраж правихме междинни напречни "разпорки" с ширина 30-40 см с предварително нарязани решетки.
                Sent from my Nokia s fenerche

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X